انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : یکشنبه 16 اردیبهشت1403 - 11:55am

پاسخ به موضوع  [ 52 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 , 2 , 3 , 4 , 5 , 6  بعدی
 یونیاب مادون قرمز ir/uv جایگزین دوربین یونیاب 
نویسنده پیغام
کاربر فعال
کاربر فعال

حمید نوشته است:
قبلا توضیح مفصلی دادم که چطور ممکنه این تیپ گیرنده های مادون قرمز برخی اهداف رو تحت شرایطی سنس بکنن. اما جدا از اینکه هنوز جوابدهی این روش در عمل به اثبات نرسیده حتی اگر هم جواب بده بلحاظ یون یابی اصلا در حد یون یاب های رادیویی نیست و علاوه بر اینکه بسیاری از اهداف یونی رو سنس نخواهد کرد ؛ خطای بیشتری هم خواهد داشت! چون یون یاب های رادیویی هر چند بسیار متاثر از نویزهای رادیویی هستن ولی سیستم نوری هم بشدت وابسته به نور محیط و حتی رنگ خاک و سنگ و غیره هست که میتونن مرتبا بالانس رو بر هم بزنن و سنس کاذب داشته باشن. لذا مثلا سنگهای سفید یا تغییر رنگ خاک از حالت تیره به روشن و کلا هر انعکاس نوری و یا منبع حرارتی که طبیعتا تشعشعات مادون قرمز خواهد داشت میتونه عامل سنس باشه. حالا اگر اپراتور با این مدل خطاها آشنا باشه ممکنه بشه تحت شرایطی از این روش جواب گرفت هر چند که بنظر من احتمالش کم هست. در هر صورت این شماتیک واضح تری از این مدار هست:
پیوست:
Morgan IC LRL.JPG

اما در مورد قسمت ماورابنفش چند نکته وجود داره:
1- در شماتیک دستی که این بخش وجود داره ال ای دی ماورابنفش برعکس متصل شده!
2- حتی اگر ارسال طیف ماورا بنفش کاری صورت بده اصلا به این صورت نباید متصل بشه و روش صحیح این هست که ال ای دی ماورا بنفش با مقاومت 1 کیلو به دو سر باطری وصل بشه.
3- طیف ماورا بنفش از نظر طول موج هیچ ارتباطی به مادون قرمز نداره! لذا ارسال نور ماورا بنفش طبق هیچ منطق علمی ربط به میزان و کیفیت دریافت نور مادون قرمز نداره.
4- حتی اگر دخالت و تاثیر مثبتی بابت انتشار نور ماورا بنفش وجود داشته باشه ؛ ال ای دی های رایج ماورا بنفش که مشابه ال ای دی های معمولی هستن نمیتونن فضایی دورتر از حد چند سانت رو تحت تاثیر موج ماورا بنفش قرار بدن و لذا با توجه به فاصله دستگاه تا زمین و اهداف دورتر عملا این ال ای دی حتی از نظر تاثیر ماورا بنفش هم کاری صورت نمیده چه برسه که روی دریافت مادون قرمز اثری داشته باشه.

ممنون از شما مهندس جان که وقت ارزشمند و تجربه و علم گرانبهای خودتان را با ما به اشتراک میگذارید
در خصوص اپراتوری دقیقا همینطور هست که عرض فرمودید به سنگ های سفید در حساسیت زیاد استانه سنس حساس هست حتی صخره های بزرگ در معرض افتاب از فاصله ۵۰ الی ۱۰۰ متر هم سنس میشن در حساسیت زیاد استانه ولی استانه حساسیت که تنظیم بشه
تقریبا میشه اکثر خطاها را تشخیص داد که مطمئنا حجم خطای زیاد این سیستم اپراتوری مخصوص خودش را میخاد و به عنوان یون یاب وقت هدر دادنه،اما نظر به اینکه طراحش گفته به عنوان یک فیلتر برای تشخیص طلا میشه روش حساب کرد،به شخصه بعید میدونم تا زمانی که کارکردش به اثبات نرسه

مشغول خودت،درگیر خودت باش،در پی احوال خودت باش

سه شنبه 5 اردیبهشت1402 - 12:02pm
کاربر فعال
کاربر فعال

غضنفر نوشته است:
بعید میدونم‌ با این مدار بشه کاری کرد از نظر من یه چیزی تو مایه های فرستنده گیرنده مادون قرمزه البته نظر استاد حمید و بقیه دوستان هم میتونه مثمر ثمر باشه شماتیک این مدار رو فکر کنم دارم ولی همونطور که گفتم یه چیزی تو مایه های فرسنده مادون قرمزه

عقده من هم همینه مهندس جان تا ثابت نشه و امتحانش را پس نده در حد یک ایده هست و ارزش وقت گزاشتن نداره باید یک نفر که مکان تست طلا در اختیار داره این زحمت را متحمل بشه تا جای شک و شبه ای نباشه

سه شنبه 5 اردیبهشت1402 - 12:07pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

دوست عزیز مدار چیز خاصی نداره منم میسازم تست میکنم انشالله که بشه چیزی ازش در اورد بنده هم قصد سرد کردن این تایپیک رو ندارم

خدايا مددی کن

سه شنبه 5 اردیبهشت1402 - 7:28pm
کاربر فعال
کاربر فعال

غضنفر نوشته است:
دوست عزیز مدار چیز خاصی نداره منم میسازم تست میکنم انشالله که بشه چیزی ازش در اورد بنده هم قصد سرد کردن این تایپیک رو ندارم

پاینده باشید مهندس عزیز ممنون که زحمت میکشید و هزینه و وقت میگذارید،برای برد بیشتر من یک عدسی چراغ قوه گذاشتم روی ال ای دی دریافت مادون قرمزتقریبا بردش ۲۰ برابر میشه میتونید با تست کنترل تلوزیون امتحان کنید خیلی جالبه ;)

سه شنبه 5 اردیبهشت1402 - 10:18pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

:-? :-?

خدايا مددی کن

جمعه 22 اردیبهشت1402 - 9:21am
کاربر فعال
کاربر فعال
آواتار کاربر

محل اقامت: سانفرانسیسکو
سلام ، دوستان من کاری به انعکاس مادون قرمز دارم ، ما اصن برگشنی مادون قرمز نداریک ، خودم روی یه تپه باستانی تست کردم ، در عین ناباوری زمانی که با پایپ به سمت زمین بود نقطه خاصی بوق داشت جالبتر اینکه اصن هیچ فرقی بین رنگ خاک با بقیه جاها نبود حتی خاک روشن تر هم سنس نمیشد!

در کل 100 درصد چیزی که ما میگیریم در استانه حساس تنظیم مدار رویت میشه ، وگرنه ابدا فکر اینکه بگیم برگشت مادون قرمزه اشتباه هست ، وگرنه کدوم از شما مادون قرمز رو بجای انتن به مثبت و منفی فرانکو وصل کرده؟ و با اندک تغییر سنس داشته باشه؟ اینجا سوال پیش میاد مثبت و منفی قسمت نزدیک سلف اینجا که قانونا ما به ورودی اصلی وصل نکردیم ، موضوع دقیقا اینه ما اصلا به دنبال دریافت نیستیم ما بدنبال تاثییر هستیم ، وگرنه شاخه دریافت هر موجی با علم الکترونیک شدنیه ، موفق باشید

درود

یکشنبه 13 خرداد1402 - 12:40am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

خوب طلا جان بلاخره تکلیف چیه ؟یعنی شما میگید این مدار جوابگو هست ؟ یا اینکه میگین باید تغییرات داد تا بشه روش حساب باز کرد

خدايا مددی کن

یکشنبه 14 خرداد1402 - 6:49pm
کاربر فعال
کاربر فعال
آواتار کاربر

محل اقامت: سانفرانسیسکو
غضنفر نوشته است:
خوب طلا جان بلاخره تکلیف چیه ؟یعنی شما میگید این مدار جوابگو هست ؟ یا اینکه میگین باید تغییرات داد تا بشه روش حساب باز کرد

آره تحت شرایطی جواب میده . دو نکته رو بگم :
۱_ مدار ساده تر ین حالته و شامل چند قلم قطعه بیشتر نیست که نتونیم چیدمان و شکل ک اندازه پایه ها رو کم و زیاد کنیم
۲_ بعدم یه جایی باید باشه که ببریم امتحانش کنیم

خود من یه دونه مدار با lm358n ساختم که هم مادون داشت هم فرابنفش فلز فاز جدید رو هوا میزد . یکی وقتی یه قوطی نوشیدنی رو در نزدیکی خود سنس میکرد . میبردم توی کوه بسمت زمین میگرفتم ... حتی تو شب یه نقطه بخصوص از شکاف کوه رو شمس کرد البته هیچوقتم نفهمیدم چی بود . ولی رفتارهای مغایر با قاعده دریافت مادون قرمز اینجا مطرح هست ینی چه دلیلی داره یه نقطه بخصوص که حتی بازتاب مادون قرمز سطح اون نقطه فرقی با بقیه مکانها نداره چرا آلارم دارم . به هر حال آزمون و خطا هست ولی اینو بگم اگه مکان مناسب باشه میشه است کرد وگرنه بهترین سیستم هم جاش کنج خونه اس

دقت کرده باشیم مورگان تو یونیوب و انجمن لانگرنج اومده ویدئو از نسخه های بهتر دستگاه رو گذاشته . مثلا اونی که تو ساحل داره دنبال است با میگرده . من حتی نقشه اونو با lm358n شبیه سازی کردم.... میتونید چندین بار ویدئو رو عقب بزنید اون قسمت که نقشه رو نشون مبده با چند نقشه دیگه که عمومی کرده مقایسه کنی شماره قطعات و چیدمان دستت میاد ... اما بازم نکته قوی مهم اینه که

حتی یه نسخه پی دی کا بود که اومده بودن جای ولوم رو با سیمپیچ جابجا کرده بود . خب اینجا چه سری داره .. خب همه میدانیم دستمان بده سمت ولوم سنی میشه اما ولوم الان در حالا حالت پیش فرض در قسمت خروجی ترانزیستور ۳ هست سوال اینجاست چه اتفاقی باعی شمس میشه . به هر حال متاسفانه ما بچه ها به همدیگه کمک نمی کنیم که دو جا نتیجه بگیریم . موفق باشید

درود

یکشنبه 14 خرداد1402 - 10:59pm
کاربر فعال
کاربر فعال

سلام در رابطه با این موضوع فکر کنم نقشه بیونیک ۱ کمکی بکنه چون من قبلا تست زده بودم کم بد نبود

دوشنبه 15 خرداد1402 - 3:41am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

خوب مدارهاتونو بزارید تا ببینیم چه میشه کرد

خدايا مددی کن

دوشنبه 15 خرداد1402 - 3:33pm
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 52 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 , 2 , 3 , 4 , 5 , 6  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: Hzamido و 25 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure