انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : یکشنبه 23 اردیبهشت1403 - 4:35am

پاسخ به موضوع  [ 52 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 , 2 , 3 , 4 , 5 , 6  بعدی
 یونیاب مادون قرمز ir/uv جایگزین دوربین یونیاب 
نویسنده پیغام
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

با سلام خدمت دوستان عزیز
با تشکر از شما اقای ایران زمین . فقط یه سوال در قسمت پایین سمت راست صفحه که باکس رو نشون میده اگر دقت کنید یک ال ای دی uv قرار داره ولی در مدار نیست؟ و سوال دوم اینکه گیرنده مادون قرمز و همچنین ماورا بنفش طول موج های خاصی دارند از کدوم طول موج باید استفاده کرد؟
ممنون میشم توضیح بدید

ای کاش زندگی هم دنده عقب داشت

چهارشنبه 23 فروردین1402 - 11:26am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

منم همینطوری سرهم کردم فقط خورشید رو سنس میکنه

چهارشنبه 23 فروردین1402 - 9:08pm
کاربر فعال
کاربر فعال

با سلام خدمت جناب ایران زمین
لطفا در صورت امکان شماتیک رو روی کاغذ بیارید
و بفرمایید از چه نوع ال ای دی هایی استفاده کردی

ممنون

پنج شنبه 24 فروردین1402 - 10:29pm
کاربر فعال
کاربر فعال

micro نوشته است:
با سلام خدمت دوستان عزیز
با تشکر از شما اقای ایران زمین . فقط یه سوال در قسمت پایین سمت راست صفحه که باکس رو نشون میده اگر دقت کنید یک ال ای دی uv قرار داره ولی در مدار نیست؟ و سوال دوم اینکه گیرنده مادون قرمز و همچنین ماورا بنفش طول موج های خاصی دارند از کدوم طول موج باید استفاده کرد؟
ممنون میشم توضیح بدید

سلام و عرض احترام :x
ممنون میکرو جان امیدوارم مفید واقع شده باشه
توی تصویر مشخص هست led دریافت کننده مادون قرمز طول موج 940nm هست و led uv هم رنج ۴۰۰ خوبه کمتر تا ۳۵۰ هم جواب میده
توی تصویر با خط سبز دور led uv خط کشیدم و پایه های اونو مشخص کردم که چطوری باید وصل بشه تا مدار روشن بشه برای دقیق شدن مدار حتما باید led IR دریافت کننده را باید توی یه لوله ۲ سانتی مشکی بزارید و مسلما نباید جلوی اونو بپوشونید لوله اگر جذب باشه بهتره و فیکس بشه حتی میشه از وارنیش هم استفاده کرد اگر ساختید و مکان تست داشتید نتیجه را اعلام کنید تا شک و تردیدی نباشه ممنون

مشغول خودت،درگیر خودت باش،در پی احوال خودت باش

شنبه 2 اردیبهشت1402 - 10:09am
کاربر فعال
کاربر فعال

madrek نوشته است:
منم همینطوری سرهم کردم فقط خورشید رو سنس میکنه

سلام
خب اگر سنس دارید درسته سعی کنین در حساس ترین وضعیت بزارین جوری که سنگ های در معرض افتاب که مادون قرمز منعکس و ساطع میکنن را سنس نکنه ولی خورشید را بخوبی سنس کنه در این حالت جواب میده یک کنترل تلوزیون را هم میتونین برای سنس در جلوی led دریافت کننده مادون قرمز بگیرید و یک دکمه کنترل تلوزیون را فشار بدید مثل عوض کردن کانال یا کم و زیاد کردن صدا اگر دستگاه در این حالت بوق بزنه سیستم درست سرهم شده و نکته پیچیده ای نداره

شنبه 2 اردیبهشت1402 - 10:14am
کاربر فعال
کاربر فعال

alijooon نوشته است:
با سلام خدمت جناب ایران زمین
لطفا در صورت امکان شماتیک رو روی کاغذ بیارید
و بفرمایید از چه نوع ال ای دی هایی استفاده کردی

ممنون

سلام علی جان :-H
شماتیک روی کاغذ همون هست و توضیحات واضحه اما زیاد خوانا نیست سعی میکنم شماتیک را روی کاغذ بکشم کمااینکه دوست داشتم با کامپیوتر شماتیک و فایل چاپی اونو دربیارم منتها دسترسی به برنامه و کامپیوتر ندارم و از دوستان درخواست هم کردم که کسی اگر تونست اینکارو زحمتشو بکشه
Led uv 390الی400 nm
IR RECEIVER LED=940 NM

شنبه 2 اردیبهشت1402 - 10:22am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

بعید میدونم‌ با این مدار بشه کاری کرد از نظر من یه چیزی تو مایه های فرستنده گیرنده مادون قرمزه البته نظر استاد حمید و بقیه دوستان هم میتونه مثمر ثمر باشه شماتیک این مدار رو فکر کنم دارم ولی همونطور که گفتم یه چیزی تو مایه های فرسنده مادون قرمزه

خدايا مددی کن

دوشنبه 4 اردیبهشت1402 - 9:04am
مدیر کل
مدیر کل

قبلا توضیح مفصلی دادم که چطور ممکنه این تیپ گیرنده های مادون قرمز برخی اهداف رو تحت شرایطی سنس بکنن. اما جدا از اینکه هنوز جوابدهی این روش در عمل به اثبات نرسیده حتی اگر هم جواب بده بلحاظ یون یابی اصلا در حد یون یاب های رادیویی نیست و علاوه بر اینکه بسیاری از اهداف یونی رو سنس نخواهد کرد ؛ خطای بیشتری هم خواهد داشت! چون یون یاب های رادیویی هر چند بسیار متاثر از نویزهای رادیویی هستن ولی سیستم نوری هم بشدت وابسته به نور محیط و حتی رنگ خاک و سنگ و غیره هست که میتونن مرتبا بالانس رو بر هم بزنن و سنس کاذب داشته باشن. لذا مثلا سنگهای سفید یا تغییر رنگ خاک از حالت تیره به روشن و کلا هر انعکاس نوری و یا منبع حرارتی که طبیعتا تشعشعات مادون قرمز خواهد داشت میتونه عامل سنس باشه. حالا اگر اپراتور با این مدل خطاها آشنا باشه ممکنه بشه تحت شرایطی از این روش جواب گرفت هر چند که بنظر من احتمالش کم هست. در هر صورت این شماتیک واضح تری از این مدار هست:
پیوست:
Morgan IC LRL.JPG

اما در مورد قسمت ماورابنفش چند نکته وجود داره:
1- در شماتیک دستی که این بخش وجود داره ال ای دی ماورابنفش برعکس متصل شده!
2- حتی اگر ارسال طیف ماورا بنفش کاری صورت بده اصلا به این صورت نباید متصل بشه و روش صحیح این هست که ال ای دی ماورا بنفش با مقاومت 1 کیلو به دو سر باطری وصل بشه.
3- طیف ماورا بنفش از نظر طول موج هیچ ارتباطی به مادون قرمز نداره! لذا ارسال نور ماورا بنفش طبق هیچ منطق علمی ربط به میزان و کیفیت دریافت نور مادون قرمز نداره.
4- حتی اگر دخالت و تاثیر مثبتی بابت انتشار نور ماورا بنفش وجود داشته باشه ؛ ال ای دی های رایج ماورا بنفش که مشابه ال ای دی های معمولی هستن نمیتونن فضایی دورتر از حد چند سانت رو تحت تاثیر موج ماورا بنفش قرار بدن و لذا با توجه به فاصله دستگاه تا زمین و اهداف دورتر عملا این ال ای دی حتی از نظر تاثیر ماورا بنفش هم کاری صورت نمیده چه برسه که روی دریافت مادون قرمز اثری داشته باشه.

سطح دسترسی لازم برای مشاهده فایل های پیوست شده در این پست را ندارید.

دوشنبه 4 اردیبهشت1402 - 2:43pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

ممنون حمیدجان منم همین شماتیک رو دارم خواستم بزارم که شما زحمتشو کشیدین

خدايا مددی کن

دوشنبه 4 اردیبهشت1402 - 4:57pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

یادمه با دایی آرشم چند باری صحبت از یه رادیو و یه لیزر قرمز صحبت کردیم که داییم یه زمانی در مشهد مشاهده کرده بودن که در واقع ایشون ساکن شه میزاد یا نمیدونم سمنان بودن و اونجوری که دایی تعریف میکردن ایشون طلای پنج شیش سال دفن رو با همین دست ساز خودشون که لیزر قرمز رو روی رادیو سوار کرده بودن نقطه دقیقش رو پیدا کرده بودن و همه رو به تعجب وا داشته بودن و همونجور که استاد حمید هم اشاره کردن امواج رادیویی و کارکردش مثل فرانکو تامل و بررسی داره ، دایی میگفتن فقط دوبار با ایشون برخورد داشتن ولی دیگه ندیدن ایشونو و نتونستن کاری صورت بدن در رابطه با این مدار کذایی و جالب ،،،،، متاسفانه بعدها از زبان چند نفر دیگه هم این مورد دستگاه رو هم شنیدم ولی کسی اطلاعات خاص و مهمی رو ارائه ندادن ولی میشه گفت هر چی هست به امواج رادیویی و مادون قرمز و لیزر مربوط بوذه کاش میشد کمی تحقیق کرد در این رابطه و بشه چیزی شبیه فرانکو و تلفیقش با فرستندگی لیزر و دریافت مادون قرمز ساخت ،،،،،

خدايا مددی کن

دوشنبه 4 اردیبهشت1402 - 5:13pm
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 52 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 , 2 , 3 , 4 , 5 , 6  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر عضو شده ای موجود نیست. و 45 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure