انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : جمعه 31 فروردین1403 - 8:39am

پاسخ به موضوع  [ 20 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 , 2
 در مورد تریشر فایندر 
نویسنده پیغام
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

محل اقامت: آذربایجان
جناب مهندس
ممنون از پاسخ شما.
آیا در زمینه تفکیک پالسهای الکترومغناطیس حاصل از تخلیه یونی هم پیشرفتهایی صورت گرفته؟ یعنی آیا سیستمی وجود داره که قابلیت تفکیک یونها رو داشته باشه و تشخیص بده که این پالسهای حاصل از تخلیه یونی مربوط به کدام فلزه؟و اگه کسی بخواد در این زمینه فعالیتی انجام بده،در چه شاخه و گرایشی از علم و دانش الکترونیک یا غیره باید تخصص داشته باشه تا بتونه به پیشرفت هایی در این زمینه دست پیدا بکنه؟

یکشنبه 21 اردیبهشت1399 - 10:20pm
مدیر کل
مدیر کل

اگر دقت میکردین در پست قبل توضیح دادم چرا بحث تفکیک مطلقا منتفی هست. لذا هیچ دستگاهی برای این کار وجود نداره و البته این ابزارها هم هیچکدوم خود یون رو دریافت نمیکنن. در واقع لفظ یونیاب برای این دستگاهها صرفا نوعی غلط مصطلح هست که از قدیم رایج بوده. حالا اگر هدف شما آنالیز دقیق سیگنال تخلیه یونی باشه نیاز به ابزاری دارین که تا رنج گیگاهرتز و در واقع با دقت 1 نانو ثانیه امکان بررسی سیگنال رو بصورت دیجیتال داشته باشه. ساخت چنین وسیله ای بسیار مشکل و گران و تقریبا در رده سختی ساخت دستگاههای GPR هست. نهایتا هم بدلیل دخالت زیادی که محیط و خاک در نوع تخلیه یونی داره نمیشه به نتیجه خاصی رسید. از طرف دیگه رسانایی نقره و مس از یک سو و طلا و آلومینیوم از سوی دیگه بسیار به هم نزدیک هستن و حتی اندکی نا خالصی و تداخل یونهای مربوط به چند فلز همه چیز رو بر هم میریزه.

یکشنبه 21 اردیبهشت1399 - 10:46pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

حمید نوشته است:
اگر دقت میکردین در پست قبل توضیح دادم چرا بحث تفکیک مطلقا منتفی هست. لذا هیچ دستگاهی برای این کار وجود نداره و البته این ابزارها هم هیچکدوم خود یون رو دریافت نمیکنن. در واقع لفظ یونیاب برای این دستگاهها صرفا نوعی غلط مصطلح هست که از قدیم رایج بوده. حالا اگر هدف شما آنالیز دقیق سیگنال تخلیه یونی باشه نیاز به ابزاری دارین که تا رنج گیگاهرتز و در واقع با دقت 1 نانو ثانیه امکان بررسی سیگنال رو بصورت دیجیتال داشته باشه. ساخت چنین وسیله ای بسیار مشکل و گران و تقریبا در رده سختی ساخت دستگاههای GPR هست. نهایتا هم بدلیل دخالت زیادی که محیط و خاک در نوع تخلیه یونی داره نمیشه به نتیجه خاصی رسید. از طرف دیگه رسانایی نقره و مس از یک سو و طلا و آلومینیوم از سوی دیگه بسیار به هم نزدیک هستن و حتی اندکی نا خالصی و تداخل یونهای مربوط به چند فلز همه چیز رو بر هم میریزه.

استاد گرامی از شما مچکرم

حالا که اسم دستگاههای GPR به میان آمد، این دستگاهها درکاوش و یافتن اهداف دفینه، تا چه حد میتونن مفید باشند؟دقت و قدرت این دستگاهها از لحاظ شعاع زنی و عمق نفوذ تا چه اندازه است؟ چه پارامترها و اطلاعاتی را میتوانند در مورد فلز مدفون دراختیار کاربر قرار دهند؟با توجه به اینکه احتمالا" قیمت بالاتری نسبت به مگنتومترها دارند،محصولات کدام شرکت بیشتر مورد تایید است ؟بالاخص محصولاتی که از لحاظ اندازه و حجم دستگاه طوری باشند که بتوان در شرایط کشور ما از آنها استفاده کرد؟

دوشنبه 21 اردیبهشت1399 - 1:20am
مدیر کل
مدیر کل

بحث GPR که کلا چیز دیگری هست و ربطی به این سیستمها نداره. در انجمن جستجو بزنین مطالبی پیدا میکنین. در هر صورت GPR نوعی رادار رادیویی هست که بصورت یک نقطه زن عمل میکنه و در کار ما فقط تا حدودی برای مشخص کردن حفره کارایی داره.

دوشنبه 21 اردیبهشت1399 - 2:08am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

سلام آقای مهندس حمید
تریشر فایندر، یون چه عناصری را آشکار میکنه؟آیا همانند ردیابها، غیر از فلزات اهداف دیگه مانند زغال، سفال، استخوان، سیلیس و ... را هم سنس میکنه؟ اولویت سنس این سیستم چه اهدافی است؟

دوشنبه 22 اردیبهشت1399 - 11:15pm
مدیر کل
مدیر کل

دوست عزیز چند بار توضیح دادم. ظاهرا به پاسخ دقت نمیکنین و فقط سوال میکنین! خیر عملکرد این دستگاه ربطی به ردیابهای آنتنی نداره و هیچ یک از خطاهایی که فرمودین برای این سیستم وجود نداره.

سه شنبه 22 اردیبهشت1399 - 12:06am

با درود عرض ادب خدمت استاد حمید بزرگوار
با دستگاه تریشر فایندر نتایجی که از کاوش داخل غار بدست میاد چقدر قابل اعتماد هست ؟!
چون شما در محفلی فرمودین که برخی از کوه ها املاح حاوی بار دارن !
من خودم داخل یه غاری سنس داشتم اون هم در هوای بسیار سرد و در یک قسمت مشخص از غار
می خواستم نظر شما رو بدونم اگر ممکنه
با سپاس

دوشنبه 29 دی1399 - 11:56pm
مدیر کل
مدیر کل

خواهش میکنم.
این سیستم هم مثل سایر یون یاب های شناخته شده سیگنال حاصل از تخلیه الکتریکی یون فلز در زمین رو آشکارسازی میکنه. لذا اینکه میفرمایین "املاح حاوی بار" مساله ای نیست که به سنس این دستگاه ربط داشته باشه و بنده هم یادم نمیاد چنین چیزی گفته باشم! هر چیزی که بار الکتریکی داشته باشه توسط یون یاب سنس نمیشه. این رو میتونین خودتون با اجسام بار دار شده تست کنین. اما اگر این بار الکتریکی در زمین تخلیه بشه سیگنالی تولید میکنه که اون ملاک سنس دستگاه هست. غیر از فلز هم بصورت طبیعی چیزی وجود نداره که هم یون تولید کنه و هم اون رو در زمین تخلیه بکنه. از طرف دیگه میفرمایین داخل غار بسیار سرد بوده. اول باید مطمئن بشین تغییر میتر تدریجی و در اثر تغییرات دما نبوده باشه و فقط محل مشخصی از غار رو بصورت واضح سنس داشته باشین. یعنی دستگاه رو به سایر جهات بگیرین اون سنس قطع یا ضعیف بشه. در این صورت محلی که سنس در اونجا وجود داره مشکوک به وجود فلزی قدیمی هست.

سه شنبه 29 دی1399 - 1:38am

با درود مجدد و سپاس فراوان بابت راهنمایی
جناب چند وقت پیش بر روی یک کوه باستانی با جوغن های متعدد مشغول کاوش با تریشر فایندر(با آنتن ۶۰ سانتی تخت) بودم که متاسفانه نویز به قدری مزاحم بودم که اصلا نمی شد کار رو ادامه داد با وجود اینکه منطقه عاری از دکل مخابراتی و بی تی اس تا شعاع ۲ کیلومتری بود که من احتمال میدم امواج رادیویی بوده باشه چون که ولوم ترشهولد رو تا مینیموم پایین اوردم ولی باز هم میتر تا ۱۰۰۰ داشتم که با تغییر جهت تا صفر پایین میومد.
با این وجود طبق راهکار مهندس مجتبی یک توری پشه آلومینیومی یک در یک تهیه کردم که نویز رو کاهش بده که تا حدودی موثر واقع شد ولی کافی نیست .
به نظر حضرتعالی میشه با وجود این تداخلات هدف رو شناسایی کرد ؟!
در ضمن استاد امکانش هست ایمیل شما رو داشته باشم که در مورد چند تا فیلم از شما راهنمایی بگیرم که آیا هدفی که تریشر شناسایی کرده درسته یا نه ؟!
با سپاس از وقت و حوصله ای که بخرج میدین

دوشنبه 13 بهمن1399 - 11:11pm
مدیر کل
مدیر کل

خواهش میکنم.
در نقاط کوهستانی بخصوص قله بدلیل دریافت همه نوع امواج از اطراف شانس جوابگیری کم هست مگر اینکه واقعا نقطه دور افتاده ای باشه. راهکار خاصی هم نداره نهایتا باید بیخیال اون مکان بشین. چون سیستم یون یاب ها بسیار حساس هست و با برخی امواج مصنوعی بخصوص موبایل مشابهت زیادی داره. استفاده از توری فلزی هم راهکاری نیست که مورد تایید من باشه هر چند ممکنه در مواردی جواب بده. ضمن اینکه وقتی هر نوع سنس قوی دارین دیگه نباید از آنتن تخت استفاده کنین. در شرایط وجود سنس قوی باید از آنتن تلسکوپی استفاده بشه تا بررسی جهت و نقطه سنس ساده تر باشه.
من در همین محیط در خدمت دوستان هستم. میتونین از پیام خصوصی استفاده کنین.

سه شنبه 13 بهمن1399 - 1:59am
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 20 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 , 2

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر عضو شده ای موجود نیست. و 26 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure