انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : جمعه 7 اردیبهشت1403 - 2:47pm

پاسخ به موضوع  [ 43 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 , 2 , 3 , 4 , 5  بعدی
 PDK Circuit By Nicolas 
نویسنده پیغام
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

هنرجو نوشته است:
غضنفر جان لطفا جایی که مس رو دفن کردن به بنده بگین الان حساب کردم ۴۰ کیلو مس رو اگه به ضایعاتیا بفروشم حدود دو ملیون در میاره. فکر کنم ارزش حفاری داره :D

:D

خدايا مددی کن

جمعه 17 اسفند1397 - 7:24pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

استاد حمید یک سوال دارم .
بنظر شما سنس یون فلز با سیستم هایی مانند فرانکو باعث یون خوری هدف میشه ؟
یعنی چند بار سنس کنی بعد سنس نمیکنه ؟
سوال دوم اینکه سیستم های پالسی وقتی هدفی رو میگیره یعنی روی هدف پالسی میبریم آیا باعث بهم خوردن یون و یا یون خوری هدف میشه یانه ؟
در پایین یک تصویر از پخش یون روی هدف رو قرار میدم .

سطح دسترسی لازم برای مشاهده فایل های پیوست شده در این پست را ندارید.

,If you want to find the secrets of the universe
.think in terms of Energy, Frequency and Viberation
Nikola Tesla

جمعه 17 اسفند1397 - 8:49pm
مدیر کل
مدیر کل

خواهش میکنم.
1- خیر صرف استفاده از دستگاه یون یاب سبب از بین رفتن یونها نمیشه. کما اینکه یونها اصلا بطور مستقیم با آنتن یا سیم پیچ گیرنده برخوردی ندارن بلکه سیگنال رادیویی حاصل از تخلیه الکتریکی یونها دریافت میشه. برای تست صحت این موضوع میتونین از یک پوشش مثلا پلاستیکی دور آنتن یا سیم پیچ استفاده کنین و ببینین که گیرندگی کماکان وجود داره. پس ذرات فیزیکی یون بطور مستقیم توسط دستگاه دریافت نمیشن. چیزی که سبب میشه در شرایط کاوش یونها تضعیف بشن عبور و مرور بیش از حد روی محوطه مورد نظر هست! در واقع چون یونها در لایه ای نزدیک به سطح زمین تخلیه میشن عبور و مرور زیاد روی اون قسمت سبب نابودی موقت یونهای موجود میشه و تا تولید یون سطحی به میزان مورد نیاز برای سنس دستگاه کمی زمان نیاز هست.
2- من این موضوع رو تست نکردم ولی احتمالش کم هست. بهرحال منطقی تر این هست که ابتدا از یونیاب استفاده بشه و در صورتی که چیزی سنس شد بعدا از فلزیاب جهت تایید هدف و همینطور نقطه دقیق کمک گرفته بشه. وگرنه اگر فقط با فلزیاب کار بشه و چیزی هم سنس بشه مبنای کار سنس فلزیاب هست چون اطمینان به عملکرد سنس ؛ نقطه زنی و همینطور تفکیک فلزیاب بمراتب بیشتر هست و اصولا دستگاه نهایی در هر کاوشی فلزیاب هست.

تصویری که قرار دادین مربوط به دفترچه دستگاههای مینرو و تا حدودی درست هست. علت حدودی بودنش هم این هست که حداقل در تستهایی که ما و دوستان داشتیم تفاوت نقطه اصلی هدف نسبت به جنوب تا این حد کم نیست! در واقع مطلبی که جناب غضنفر فرمودن مبنی بر اینکه فاصله مرکز تا نقطه شمالی دو برابر نقطه جنوبی هست با تستهای ما خیلی بیشتر انطباق داره. حالا شاید شرایط برای دستگاههای مینرو یا تستهایی که اونها داشتن کمی متفاوت بوده.

شنبه 17 اسفند1397 - 12:14am
استاد
استاد
آواتار کاربر

محل اقامت: کوردستان
سلام @};-
با تشکر از مهندس بزرگوار برای راهنمایی آموزنده
- نکته ی جالبی رو اشاره فرمودن در مورد ذرات یون . بنده نیز تائید میکنم
شاید خیلی از عزیزان تصور میکنند که یون ها مانند ذراتی در هوا هستند و میان به لوپ یا آنتن سیستم برخورد میکنند و سنس میشن ( زاهوری )
اما همیشه اینطور نیست و اگر دقت کنیم ، همانطور که مهندس فرمودن ، لوپ اکثر سیستمها، عایق پلاستیک دارن . از این هم بگذریم ، خود سیمپیچ هم اگه لخت باشه و مانعی بین هدف و سیمپیچ نباشه ، بازم لاک سیمپیچ ، کاملا عایقه و یون نمیتونه به خود فلز لخت ، برخورد بکنه
حتی تو سیستمهای مینه اورو ، یون چمبر تو لاک کاملا مومیایی شده ( بهمین خاطر بنده با کلمه ی یونیاب زیاد موافق نیستم )
- در مورد میدان ایجاد شده بدور دفینه نیز ، مهندس درست میفرمایند
تصویر ارائه شده مینه اورو ، نقطه ی هدف را خیلی به پائین بیضی نزدیک کرده که در واقع اینطور نیست
برای همین بنده در صفحه قبلی اعلام کردم که در کنار وسط ( نه در نزدیک پائین بیضی )
{ شکلی مانند بیضی تشکیل میده که هدف در کنار وسط بسمت سر جنوبی بیضی قرار داره }
این تصویر مینه اورو بر اساس سنس دستگاه ، ترسیم شده ، چون توصیه ی ایشان سنس افقی کامل هست و یون چمبر اگه از سمت جنوب هدف باشه ، در فاصله ی کمی سنس داره و همچنین اگر از هدف بسمت جنوب رد بشه ، خیلی سریع اثر رو از دست میده . بهمین خاطر مینه اورو ، نقطه ی هدف را بر اساس سنس سیستمهایش تصور و ترسیم کرده که مقداری با واقعیت برای سیستمهای دیگر فرق دارد

لا اله الا هو

شنبه 17 اسفند1397 - 12:59am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

حمید نوشته است:
خواهش میکنم.
1- خیر صرف استفاده از دستگاه یون یاب سبب از بین رفتن یونها نمیشه. کما اینکه یونها اصلا بطور مستقیم با آنتن یا سیم پیچ گیرنده برخوردی ندارن بلکه سیگنال رادیویی حاصل از تخلیه الکتریکی یونها دریافت میشه. برای تست صحت این موضوع میتونین از یک پوشش مثلا پلاستیکی دور آنتن یا سیم پیچ استفاده کنین و ببینین که گیرندگی کماکان وجود داره. پس ذرات فیزیکی یون بطور مستقیم توسط دستگاه دریافت نمیشن. چیزی که سبب میشه در شرایط کاوش یونها تضعیف بشن عبور و مرور بیش از حد روی محوطه مورد نظر هست! در واقع چون یونها در لایه ای نزدیک به سطح زمین تخلیه میشن عبور و مرور زیاد روی اون قسمت سبب نابودی موقت یونهای موجود میشه و تا تولید یون سطحی به میزان مورد نیاز برای سنس دستگاه کمی زمان نیاز هست.
2- من این موضوع رو تست نکردم ولی احتمالش کم هست. بهرحال منطقی تر این هست که ابتدا از یونیاب استفاده بشه و در صورتی که چیزی سنس شد بعدا از فلزیاب جهت تایید هدف و همینطور نقطه دقیق کمک گرفته بشه. وگرنه اگر فقط با فلزیاب کار بشه و چیزی هم سنس بشه مبنای کار سنس فلزیاب هست چون اطمینان به عملکرد سنس ؛ نقطه زنی و همینطور تفکیک فلزیاب بمراتب بیشتر هست و اصولا دستگاه نهایی در هر کاوشی فلزیاب هست.

تصویری که قرار دادین مربوط به دفترچه دستگاههای مینرو و تا حدودی درست هست. علت حدودی بودنش هم این هست که حداقل در تستهایی که ما و دوستان داشتیم تفاوت نقطه اصلی هدف نسبت به جنوب تا این حد کم نیست! در واقع مطلبی که جناب غضنفر فرمودن مبنی بر اینکه فاصله مرکز تا نقطه شمالی دو برابر نقطه جنوبی هست با تستهای ما خیلی بیشتر انطباق داره. حالا شاید شرایط برای دستگاههای مینرو یا تستهایی که اونها داشتن کمی متفاوت بوده.

درود بر شما استاد ارجمند .
من چند سوال دارم .
اگر پخش یون همانند شکلی که گذاشتم بصورت بیضی دور هدف هست و نقطه هدف در به سمت جنوب کشیده می شود (البته تقریبا که فکر کنم) چند تا سوال مطرح میشه .
آیا این پخش یون برای تمام فلزات از نظر نوع یکسان هست ؟
آیا این محدوده فقط میتونه سنس بشه ؟ یعنی وارد این محدوده شدیم سنس میشه ؟ اگر آره که سنس از راه دور چی میشه ؟ اگر نه که این محدوده چطور تعیین میشه ؟
فرمودید سیگنال های ناشی از تخلیه الکترونیکی یون ها باعث سنس میشه. میشه کمی در مورد ماهیت این یونها و چگونگی و چرایی تشکیل اونها و همینطور اینکه چه عاملی باعث تخلیه الکترونیکی اونها میشه بفرمایید .
و آیا با تخلیه الکترونیکی یون ها فقط سیگنال های رادیویی ایجاد میشه ؟
استاد شرمنده سوال زیاد شد . البته سوالاتم زیاده . فعلا اگه امکانش بود اینهارو جواب بدین ^:)^ @};-

Nikola Tesla

شنبه 17 اسفند1397 - 2:19am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

کلا برای من سیستم و طریقه سنس و ... اهمیتی ندارد بیشتر برام پایه علمی اون مهمه . بیشتر این مهم هست که با چه چیزی طرفیم . ماهیتش چیه و چطور ایجاد شده و علت ایجادش چیه این چیز ها معلوم بشه اکثر مشکلات حل میشه .

Nikola Tesla

شنبه 17 اسفند1397 - 2:24am
مدیر کل
مدیر کل

اتفاقا برای من طریقه سنس و مختصات عملیاتی سیستم بسیار مهم تر هست وگرنه حداقل بنده فیزیکدان نیستم و به جز نکات علمی که در پیاده سازی سیستم دخیل هست سایر جزئیات نمیتونه برام اهمیت داشته باشه. وانگهی سالهاست همه ما از فلزیاب استفاده میکنیم و مدارات زیادی در این زمینه ساختیم ولی چند نفر در این انجمن هستن که واقعا از نظر علم فیزیک بدونن فلزیاب چطور کار میکنه؟! :D موضوع اینجاست که همه به حل معما علاقه دارن! حالا اگر این معما حتی بطور کامل حل بشه بخش زیادی از جذابیت موضوع هم از بین میره و متاسفانه این واقعیت اکثر ما آدمهاست! :D
در پاسخ به سوالات شما باید عرض کنم در خصوص شکل یون تصویر تقریبا همون هست فقط نسبت فاصله ها شاید خیلی واقعی نباشه. شکل این پراکندگی یونی هم تا جاییکه من میدونم حداقل برای فلزات غیر آهنی به همین شکل هست. وقتی عرض میکنیم یک سیگنال رادیویی تولید میشه پس با ابزار خاص خودش تا مسافت قابل ملاحظه ای قابل سنس هست! در محدوده یونی سیگنال بمراتب قویتر هست و همه دستگاهها در این محدوده خوب عمل میکنن ولی برای دریافت سیگنال از مسافت دور هم نیاز به تقویت فوق العاده زیادی هست و هم تنظیم دقیقی باید انجام بشه که فقط با تست روی اهداف واقعی امکانپذیره. در واقع شکل سیگنال رادیویی تولید شده در محدوده خارج از این بیضی در حد قابل ملاحظه ای تغییر و همینطور تضعیف پیدا میکنه.
اینکه یون دفینه دقیقا چطور تولید میشه همونطور که عرض کردم بحثی در علم فیزیک هست که من زیاد باهاش کاری ندارم. برای من مهم این هست که بتونم این اثر رو ببینم و آشکارسازی کنم. اما بطور خلاصه عرض کنم طبق موثق ترین مطلبی که من دیدم این یونها در اثر فعل و انفعالات میکروبی روی فلز که در دمای نسبتا گرم رخ میده تولید میشن و سپس به نزدیکی سطح زمین رسیده و تخلیه میشن! مغناطیس زمین و حتی گردش کره زمین همگی در این مکانیزم دخیل هست.
تخلیه الکتریکی حداقل برای ما چیزی جز سیگنال رادیویی بهمراه نداره که بتونیم اون رو دریافت کنیم. حداقل تا این لحظه من اثر دیگری ندیدم که ثابت شده باشه. البته در ناحیه مزبور از طریق نمونه برداری از خاک و آنالیز مولکولی هم میشه ذرات دفینه احتمالی رو مشاهده کرد همونطور که در معدنیابی هم از این روش استفاده میشه ولی ما ابزار ساده ای برای این کار در اختیار نداریم و البته این روش در نواحی دور از هدف نمیتونه کاربرد داشته باشه.

شنبه 17 اسفند1397 - 3:13am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

ممنون استاد .
استاد این سیگنال های رادیویی در بازه ی خاصی هستند ؟ شکل موج خاصی دارند؟
ببخشید سوالاتم زیاد هست .
پس میشه گفت یونیابی در اون محدود بیضی شکل صورت میگیره ولی برای ردیابی از اثر این محدوده استفاده میشه .

Nikola Tesla

شنبه 17 اسفند1397 - 3:23am
مدیر کل
مدیر کل

خواهش میکنم.
تخلیه الکتریکی شبیه به یک جرقه و دارای شکل موج سوزنی هست. بهمین دلیل همه یون یاب ها به انواع جرقه ها هم حساس هستن اما هر جرقه یابی لزوما یونیاب نیست! چون شکل موج حاصل از تخلیه الکتریکی یون بمراتب ضعیف تر و ظریف تر از سایر جرقه هایی هست که مصنوعا تولید میکنیم.

شنبه 18 اسفند1397 - 5:40pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

حمید نوشته است:
خواهش میکنم.
تخلیه الکتریکی شبیه به یک جرقه و دارای شکل موج سوزنی هست. بهمین دلیل همه یون یاب ها به انواع جرقه ها هم حساس هستن اما هر جرقه یابی لزوما یونیاب نیست! چون شکل موج حاصل از تخلیه الکتریکی یون بمراتب ضعیف تر و ظریف تر از سایر جرقه هایی هست که مصنوعا تولید میکنیم.

ممنون @};- @};- @};-

Nikola Tesla

شنبه 18 اسفند1397 - 9:51pm
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 43 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 , 2 , 3 , 4 , 5  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر عضو شده ای موجود نیست. و 36 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure