انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : شنبه 29 اردیبهشت1403 - 11:37am

پاسخ به موضوع  [ 6500 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 620 , 621 , 622 , 623 , 624 , 625 , 626 ... 650  بعدی
 ردیاب یونی ساخت دوستان سایت همسایه (فرانکو) 
نویسنده پیغام

مهندس جان تشکر از راهنماییتون
منظورم این شماتیک بود

سطح دسترسی لازم برای مشاهده فایل های پیوست شده در این پست را ندارید.

""آنگاه که دوست داری کسی همواره به یادت باشد،به یاد من باش که همواره به یاد تو هستم""سوره بقره/۱۵۲

یکشنبه 28 اسفند1401 - 3:33pm
مدیر کل
مدیر کل

خواهش میکنم.
بله همون 1 نانو هست. رنج میکرو اصلا برای فرکانسهای بالا قابل استفاده نیست.

یکشنبه 28 اسفند1401 - 5:56pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

محل اقامت: آشیانه عقاب
درود مهندس
اگر ما ی مدار ترانزیستوری شبیه فرانکو اما vlf درست کنیم که فرکانس بالای ۱۰۰ کلیو باشه اما پیسیبیودرست نزده باشیم و سطح مس ضخامتش کم باشه و و بعد از این ک حس کنیم سطح مسی خیلی نازک هس اونو قلع اندود کنیم و مونتاژمون تمیز نباشه،ایا توی سنس و برد مدار خیلی تاثیر داره؟

سه شنبه 29 اسفند1401 - 2:35am
مدیر کل
مدیر کل

در حالت کلی تمیزی مونتاژ برای مداراتی که فرکانس پایین هستن اهمیت کمتری داره. ولی باز بستگی داره مدار دقیقا چی باشه. اما در مورد ضخامت مس و قلع اندود کردن تاثیر محسوسی نداره. کلا باید سعی کرد هر مداری که ساخته میشه کیفیت فیبر و مونتاژ خوبی داشته باشه.

سه شنبه 1 فروردین1402 - 1:48pm
کاربر فعال
کاربر فعال

سلام و عرض تبریک و شادباش به مناسبت فرارسیدن سال نو
ارزو میکنم این سال جدید بهترین خوشی ها و خوبیها و خاطرات زیبا و لحظات شیرین و جذاب براتون رقم بخوره و به همه ارزوهاتون برسین توام با پول خیلی خیلی زیاد :x ;)
یه سوال دارم از دوستان و مهندسان گرامی
میشه برای باکس این مدار از جعبه فلزی شیرینی و شکلات و ابزار الات یدکی مثل جعبه فلزی صفحه کلاچ استفاده کرد؟ چوب خیلی گرون درمیاد و ام دی اف ها هم حاوی رزین هستند با یه مدار یونیاب که با ایسی ۵۵۵ کار میکنه امتحانشون کردم همه ام دی اف ها خاصیت الکتریکی دارن و با مالش روی فرش‌ قابل سنس میشن و تقریبا قدرت الکتریکیشون نصف پلاستیک هست که برای این مدار فرقی با پلاستیک نداره

و به عنوان اپراتور هنگام سنس هدف واقعی برد مدار چقدره و در بهترین حالت اندازه ۱۰۰ گرم طلا یا نقره را در چه شعاعی سنس داره یعنی حدودا از چند متری تشخیص میده ؟۵۰ متر میرسه شعاع سنس؟

مشغول خودت،درگیر خودت باش،در پی احوال خودت باش

دوشنبه 7 فروردین1402 - 9:58am
مدیر کل
مدیر کل

ممنون. @};-
استفاده از جعبه فلزی از این لحاظ که خودش بصورت شیلد عمل میکنه مفید هست. اما باید توجه کنین حین کاوش بهیچ وجه نباید این جعبه فلزی به دست برخورد کنه و حتی خیلی نزدیک بشه! چون زمین مدار بخشی از آنتن هست و با دست زدن به اون در بالانس و سنس تغییر ایجاد میشه. در واقع برخلاف چیزی که شما گفتین استفاده از جعبه فلزی ملاحظات جدی تری نسبت به جعبه پلاستیکی داره! چون پلاستیک خاصیت الکترو استاتیک داره و فقط در صورتی که باردار بشه و این بار الکتریکی تخلیه بشه سنس لحظه ای ایجاد میکنه. اما فلز با توجه به ساختار رادیویی مدار بخشی از آنتن هست و در میزان جذب امواج و بالانس دستگاه تاثیر زیادی داره.
در مورد برد سنس یون یاب اصلا قاعده دقیقی وجود نداره و ارتباط زیادی هم به وزن فلز نداره. ممکنه یک سکه در شرایطی باشه که یون قوی تولید کرده باشه و از چند متری ایجاد سنس بکنه و ممکن هم هست صدها کیلو فلز در شرایطی دیگر اصلا یون تولید نکنن و طبیعتا سنس نخواهد شد. اما در شرایط مطلوب و مشابه هر چه حجم فلز و میزان تماسش با خاک بیشتر باشه شانس تولید یون بیشتری وجود داره. لذا برای اهداف متعارف در حد چند متر و برای اهداف بزرگ و خاص شاید تا حد 100 متر هم شانس سنس هست.

دوشنبه 7 فروردین1402 - 4:43pm
کاربر فعال
کاربر فعال

حمید نوشته است:
ممنون. @};-
استفاده از جعبه فلزی از این لحاظ که خودش بصورت شیلد عمل میکنه مفید هست. اما باید توجه کنین حین کاوش بهیچ وجه نباید این جعبه فلزی به دست برخورد کنه و حتی خیلی نزدیک بشه! چون زمین مدار بخشی از آنتن هست و با دست زدن به اون در بالانس و سنس تغییر ایجاد میشه. در واقع برخلاف چیزی که شما گفتین استفاده از جعبه فلزی ملاحظات جدی تری نسبت به جعبه پلاستیکی داره! چون پلاستیک خاصیت الکترو استاتیک داره و فقط در صورتی که باردار بشه و این بار الکتریکی تخلیه بشه سنس لحظه ای ایجاد میکنه. اما فلز با توجه به ساختار رادیویی مدار بخشی از آنتن هست و در میزان جذب امواج و بالانس دستگاه تاثیر زیادی داره.
در مورد برد سنس یون یاب اصلا قاعده دقیقی وجود نداره و ارتباط زیادی هم به وزن فلز نداره. ممکنه یک سکه در شرایطی باشه که یون قوی تولید کرده باشه و از چند متری ایجاد سنس بکنه و ممکن هم هست صدها کیلو فلز در شرایطی دیگر اصلا یون تولید نکنن و طبیعتا سنس نخواهد شد. اما در شرایط مطلوب و مشابه هر چه حجم فلز و میزان تماسش با خاک بیشتر باشه شانس تولید یون بیشتری وجود داره. لذا برای اهداف متعارف در حد چند متر و برای اهداف بزرگ و خاص شاید تا حد 100 متر هم شانس سنس هست.

ممنون مهندس از پاسخ بسیار خوبتون @};-
شرایط مداری که پیچیدم بدون باکس و شیلد با انتن ۸۰ سانتی تلسکوپی جدقه فندک روی میله برنجی ۴۰ سانتی را از ۶ متر سنس واضح داره و تست دوم
جرقه دکمه سشوار را از ۱۰ متر سنس واضح داره سشوار که روشن هست را از فاصله ۹ متر میزنه و چراغ خیلی تند چشمک میزنه که انگار ممتد روشن به نظر میاد
منتها هر ۱۰ دقیقه نیاز به بالانس داره که گمانم بخاطر مولتی ترن کتابی هست البته باطری ها هم زیاد جالب نیست
مارک اسمال سان ۲۸۰۰ میلی امپر هت که امپرش شاید به ۱۰۰ واقعی هم به زور برسه که به این خاطر شاید باشه
پس از جعبه پلاستیکی استفاده میکنم و داخلش را با فویل الومینیومی شیلد میکنم
انشاالله بتونم جواب بگیرم مهندس اول خدا بعد شما
خدا خیرتون بده از صمیم قلب براتون ارزوی سلامتی و شادی دارم
همانطور که دل منو شاد کردین :x :ymblushing:

دوشنبه 7 فروردین1402 - 10:35pm
مدیر کل
مدیر کل

خواهش میکنم. خسته نباشین.
تست اولیه با جرقه مصنوعی کاملا مناسب بوده و مدارتون حساسیت خوبی داره. اینکه مدار بعد از چند دقیقه نیاز به بالانس داره تا حدی طبیعی هست و به کیفیت قطعات مختلف مدار بستگی داره. چون این مدار تقویت بالایی انجام میده و کوچکترین تغییر در مقدار قطعات مثلا خازنها که میتونه در اثر تغییر دما باشه خودش رو بصورت تغییر ولتاژ در خروجی نشون میده و طبیعتا نیاز به بالانس مجدد هست. @};-

سه شنبه 7 فروردین1402 - 12:50am
کاربر فعال
کاربر فعال

عزیزید مهندس جان ممنونم از لطف بینهایت شما به لطف شما مدار عالی شد،
حیف که خازنها اکثرشون عدسی مولتی لایر پیدا نکردم موقع مونتاژ بعد از مونتاژ گیرم اومد که وقت نکردم تعویض کنم از زردها بزارم،
برای باکس از لوله و درپوش استفاده کردم که دورش را فویل ضخیم گرفتم و هنوز کمی کارداره باید جای دسته براش بزارم که ایده دارم مثل قنداق کلاش تاشو تعبیه کنم که موقع جمع کردن تا بشه زیر باکس و در اسرع وقت ولوم ۱۰ دور را جایگزین مولتی ترن کتابی کنم، لطفا اگر جایی کم یا زیاد هست راهنمایی کنید
سپاسگذارم :ymhug: :ymhug: :x

سطح دسترسی لازم برای مشاهده فایل های پیوست شده در این پست را ندارید.

آخرین بار توسط iran zamin در چهارشنبه 9 فروردین1402 - 10:31pm ویرایش شده است، در کل 1 بار ویرایش شده است.

چهارشنبه 9 فروردین1402 - 10:00pm
کاربر فعال
کاربر فعال

سلام دوستان
من چند وقت پیش با فرانکو رفتم یه جایی و هیچ کجا هیچ سنسی نداشتم
به جز سر یک‌کوه بلند که شاید تو بیش از ۱۰ نقطه سه چراغ رو داشتم
دوباره از کوه پایین اومدیم خبری نبود
ناگفته نمونه که دقیقا سر اون کوه چندین اتاقک باز شده بود و پر از سنگ‌های بزرگ تراش دست
اضافه کنم فرانکو من ثبات خیلی خوبی داره و اثر دست روش خوب‌جواب میده
حتی بیرون و تو فضای باز بدون هر گونه نویز و با شیلد الومینیومی من اثر دست رو با نزدیک کردن دست و بدون لمس هم میتونم بگیرم
تازه بالای کوه ولوم هارو تو‌ضعیف ترین حالتشون گذاشتم باز ۳ چراغ کامل داشتم
حتی با انتن نصف هم همینطور بود
حدود ۲۰ متر اومدم پایین و دیگه خبری نبود
نظرتون در مورد این تجربه چی‌هست
مخصوصا از مهندس حمید خواهش مبکنم نظرشون رو بفرماین
متشکر

چهارشنبه 9 فروردین1402 - 10:08pm
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 6500 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 620 , 621 , 622 , 623 , 624 , 625 , 626 ... 650  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر عضو شده ای موجود نیست. و 23 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure