انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : شنبه 15 اردیبهشت1403 - 1:27pm

پاسخ به موضوع  [ 6500 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 617 , 618 , 619 , 620 , 621 , 622 , 623 ... 650  بعدی
 ردیاب یونی ساخت دوستان سایت همسایه (فرانکو) 
نویسنده پیغام
کاربر فعال
کاربر فعال
آواتار کاربر

موردی که حمید عزیز اشاره کردند از اصول ابتدایی کاوش با امواج الکترومانتیک میباشد و از زمان جنگ دوم و شروع اکتشاف بوسیله راداری ثابت گردیده بود که توسط امواج قادر به کشف اشیایی کوچکتر از طول موج به کار گرفته شده نمیباشیم ... به این معنی که با امواح با طول موج 3 متر امکان کشف یک هدف کوچکتر از 3 متر غیر ممکن میباشد این خصوصا در سالهای ابتدایی کابرد رادار حائز اهمیت بسیار بود زیرا در آن سالها تجهیزات فرکانس بالا محدودیت بسیاری داشتند و عملا دسترسی به فرکانسهای بالاتر از UHF تنها در آزمایشگاههای مجهز امکانپذیر بود ... مورد ذکر شده در مورد دستگاههای GPR نیر دقیقا صادق میباشد و عملا در فرکانسهای پایینتر که نفوذ بیشتر در زمین وجود دارد تنها قادر به کشف اهداف بزرگ میباشیم ...

در موردی استفاده از فرستنده FM که توسط دوستان صورت گرفته به احتمال بسیار زیاد یک پدیده فیزیکی موسوم به اثر پیچ زنگ زده عامل برخی سنس های تصادفی میباشد

https://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%A7%D8 ... 8%AF%D9%87

https://en.wikipedia.org/wiki/Rusty_bolt_effect

سطح دسترسی لازم برای مشاهده فایل های پیوست شده در این پست را ندارید.

شنبه 20 اسفند1401 - 3:37pm
مدیر کل
مدیر کل

ممنون از شما.
البته پدیده پیچ زنگ زده هم در مواردی بخصوص در مواجهه با آهن زنگ زده میتونه دخیل باشه اما موارد اینچنینی احتمال کمتری دارن. بخصوص وقتی با فلزاتی سالم و غیر آهنی مواجه هستیم نمیشه گفت مساله به اثر پیچ زنگ زده ربط داره. همینطور برای انعکاس رادیویی مناسب حتما نیاز به ابعادی به اندازه تمام طول موج فرکانس نیست. کما اینکه برای آنتن هم چنین لزومی وجود نداره و در حد یک چهارم طول موج کافی هست. در واقع چه بعنوان آنتن و چه بعنوان عامل انعکاس اگر در حد یک دهم طول موج هم ابعاد وجود داشته باشه بشرط فاصله نزدیک و یا قدرت کافی موج کفایت میکنه تا جوابی حاصل بشه. اما مثلا در مورد سکه که ابعادش خیلی کوچکتر از این هست دیگه حتی از فاصله نزدیک هم انعکاس مشخصی قابل ارزیابی نیست. در مورد تشخیص چاه با روش انعکاسی هم همین مساله صدق میکنه و در عین حال ارتباطی به پدیده پیچ زنگ زده نداره.

شنبه 20 اسفند1401 - 4:07pm
کاربر فعال
کاربر فعال

با سلام مجدد خدمت استاد عزیز
مهندس حمید

مهندس چنتا نکته هست که باز مزاحم وقت ارزشمند شما شدم
سطح دانش شما به هنر تبدیل شده بخاطر همین جذب شما شدیم

مدار من با خروجی۳/۷ولت ثبات فوق العاده عالی داره
برق کنتور خونه رو قطع کردم که نویز نباشه
از ۳بعد ظهر تا الان رو آستانه خاموش گزاشتم و رفتم سر کار و الان که برگشتم تست کردم دقیق تو همون حالت مونده(البته ۱۵ دقیقه طول کشید به ثبات برسه بعد رفتم سر کار)
و بسیار دقیقه
با تست لمس تک چراغ و بعضا روشن کامل دارم

به یه نکته رسیدم
تست فندک که اکثر دوستان انجام دادن تست احتمالا صحیحی نیست چون بعضی دوستان احتمالا بافندک بدون گاز انجام دادن بعضی با گاز.بعضی فندک نو بوده بعضی فندک کارکرده .بعضی فندک آشپزخونه بعضی فندک سیگار
که شاید بخاطر نوع متفاوت گاز،خالی بودن یا پر بودن از گاز و همچنین فندک بزرگ و کوچیک نتایجی که دوستان اعلام میکردن متفاوت بوده
به محض فشار دادن فندک، گاز منتشر میشه بعد باعث انتقال یون جرقه به انتن میشه ،که شاید گازهای متفاوت نتایج متفاوتی داشته باشه
همچنین نو بودن فندک جرقه بهتری داره و فندک کهنه جرقه ضعیف تر
من خودم ۳تا فندک کوچیک سیگار از ۱نوع و پر از گاز و نو رو امتحان کردم فقط جرقه یکی از فندک ها رو آشکار میکنه که دلیلش رو نمیدونم

نکته دوم در مورد برد خودمه
در آستانه خاموش و اتاق کارم رو میز گزاشتم و اگه بخوام برم تو تراس به محض باز کردن درب تراس ۱یا ۲تا تک چراغ میزنه. فاصله فرانکو تا درب تراس هم حدودا ۲۰ متر هستش .

نکته سوم تست لمس برد من اینجوریه که هر وسیله یا شئ فلزی و غیر فلزی رو تو دست بگیرم و به نوک انتن بزنم تک چراغ و بعضا چراغ کامل دارم.شئ هر جنسی که باشه فرقی نداره
دست خالی هم همینطوره

لطفا بفرمایید با این اوصاف مشکلی به ذهن مبارکتون میرسه یا سلامتش رو تایید میکنید

شنبه 20 اسفند1401 - 10:36pm
مدیر کل
مدیر کل

خواهش میکنم. @};-
اینکه دستگاه بعد از چند دقیقه به ثبات میرسه و بالانسش ثابت میمونه مساله درستی هست. در مورد تست فندک اغلب فندکهای کوچک معمولی واکنشی به همراه ندارن! این مساله بهیچ وجه به میزان یا نوع گاز داخل فندک یا حتی خالی بودن اون وابسته نیست و فقط سیگنال جرقه ای که رخ میده باید بخوبی منتشر بشه. لذا اغلب فندکهای آشپزحانه که سر بزرگ فلزی دارن جواب خوبی میدن چون قسمت سر اونها بعنوان آنتن برای انتشار موج الکترومغناطیس حاصل از جرقه عمل میکنه. در مورد سنس نزدیک تراس یا با باز شدن درب تحت شرایطی که امواج مختلف در بیرون وجود داره طبیعی هست و با دریافت امواج در رنج فرکانسی کار دستگاه سنس رخ میده. این سنسها در محیط شهری عادی هست و ربطی به سنس یونی نداره. متاسفانه این خطای همه یون یابهاست و به اون شکل راهی نداره. چون جرقه یونی بر خلاف امواج سینوسی قابلیت گذاشتن فیلتر یا تیون دقیق نداره و در اون صورت بیشتر اهداف یونی حذف میشن. بنابراین در حالت کلی از یون یاب فقط در جاهایی میشه استفاده کرد که امواج مزاحمی در رنج فرکانسی مشابه وجود نداشته باشه. در مورد افزایش یا کاهش سنس با دست زدن به آنتن هر دو میتونه تحت شرایط مختلف رخ بده. اگر امواج مزاحم محیطی در حد قابل ملاحظه وجود داشته باشه بدن خود شما هم این امواج رو جذب میکنه و با دست زدن به آنتن منتقل میشه و سنس افزایش پیدا میکنه. اما اگر محیط عاری از امواج تاثیرگذار روی دستگاه باشه ؛ با دست زدن به آنتن اندکی از سیگنال اسیلاتور 8 مگاهرتز مدار که به آنتن هم راه پیدا میکنه به بدن شما منتقل میشه و کمتر وارد تقویت کننده دستگاه میشه که این مساله سبب کاهش سنس میشه. البته باز یا بسته بودن آنتن هم در این شرایط تاثیر گذار هست و ممکنه نتیجه برعکس بشه.

شنبه 20 اسفند1401 - 11:19pm
کاربر فعال
کاربر فعال

حمید نوشته است:
خواهش میکنم. @};-
اینکه دستگاه بعد از چند دقیقه به ثبات میرسه و بالانسش ثابت میمونه مساله درستی هست. در مورد تست فندک اغلب فندکهای کوچک معمولی واکنشی به همراه ندارن! این مساله بهیچ وجه به میزان یا نوع گاز داخل فندک یا حتی خالی بودن اون وابسته نیست و فقط سیگنال جرقه ای که رخ میده باید بخوبی منتشر بشه. لذا اغلب فندکهای آشپزحانه که سر بزرگ فلزی دارن جواب خوبی میدن چون قسمت سر اونها بعنوان آنتن برای انتشار موج الکترومغناطیس حاصل از جرقه عمل میکنه. در مورد سنس نزدیک تراس یا با باز شدن درب تحت شرایطی که امواج مختلف در بیرون وجود داره طبیعی هست و با دریافت امواج در رنج فرکانسی کار دستگاه سنس رخ میده. این سنسها در محیط شهری عادی هست و ربطی به سنس یونی نداره. متاسفانه این خطای همه یون یابهاست و به اون شکل راهی نداره. چون جرقه یونی بر خلاف امواج سینوسی قابلیت گذاشتن فیلتر یا تیون دقیق نداره و در اون صورت بیشتر اهداف یونی حذف میشن. بنابراین در حالت کلی از یون یاب فقط در جاهایی میشه استفاده کرد که امواج مزاحمی در رنج فرکانسی مشابه وجود نداشته باشه. در مورد افزایش یا کاهش سنس با دست زدن به آنتن هر دو میتونه تحت شرایط مختلف رخ بده. اگر امواج مزاحم محیطی در حد قابل ملاحظه وجود داشته باشه بدن خود شما هم این امواج رو جذب میکنه و با دست زدن به آنتن منتقل میشه و سنس افزایش پیدا میکنه. اما اگر محیط عاری از امواج تاثیرگذار روی دستگاه باشه ؛ با دست زدن به آنتن اندکی از سیگنال اسیلاتور 8 مگاهرتز مدار که به آنتن هم راه پیدا میکنه به بدن شما منتقل میشه و کمتر وارد تقویت کننده دستگاه میشه که این مساله سبب کاهش سنس میشه. البته باز یا بسته بودن آنتن هم در این شرایط تاثیر گذار هست و ممکنه نتیجه برعکس بشه.

سپاس مهندس @};-

یکشنبه 20 اسفند1401 - 12:04am
کاربر فعال
کاربر فعال

سلام خدمت
مهندس حمید عزیز @};-

مهندس میخوام دفینه مخصوص خودم رو درست کنم
بدم یکی از دوستان برام چال کنه و من ندونم دقیقا کجاست و فقط محدوده رو بدونم

برای تست فرانکو میخوام
عکس رو ملاحظه بفرمایید
چندتیکه مفرغ قدیم هم دارم

لطفا بفرمایید تو چه عمقی
چه نوع خاکی
و اگر لازمه چه فلزات دیگه ای به مجموعه اضافه کنم
و چقدر زمان میبره که فرانک بتونه اونو آشکار کنه

ممنون

سطح دسترسی لازم برای مشاهده فایل های پیوست شده در این پست را ندارید.

یکشنبه 21 اسفند1401 - 1:23pm
مدیر کل
مدیر کل

خواهش میکنم.
از نظر دفن فلز برای تست یون یاب فلزاتی مثل برنج و مفرغ بهترین جواب رو میدن. البته اگر چند فلز مختلف هم چسبیده به هم باشه خوب جواب میده. میتونین فلز رو در عمق نیم متری بذارین و مقداری اسید باطری روی اون بریزین طوری که فقط اطراف فلز رو پوشش بده و بعد خاک روی اون بریزین. این ترکیب بسته به جنس خاک و شرایط محیط از نظر دما و رطوبت بین 1 تا 6 ماه باید جواب بده. اگر خواستین مسائلی مثل نقطه 45 درجه و مرکز هدف رو دقیق تر بررسی کنین باید عمق بیشتری در نظر بگیرین ولی به همون نسبت نیاز به زمان بیشتری هم هست تا جواب اولیه حاصل بشه.

یکشنبه 21 اسفند1401 - 2:42pm

سلام
استاد حمید ببخشید اگر وقتش را دارید لطفاً کمک کنید
من حدود 20عدد ترانزیستور bc548 وbc 550 به صورت اینترنتی سفارش دادم که وقتی به دستم رسیدن hfeاونا را با مولتی متر گرفتم و هیچ کدومشون بتاشون از 340 بالاتر نبود.اگر بخوام دوباره سفارش بدم احتمال داره بازهم مناسب نباشند و اینکه ۱۰روز دیگه سفارش به دستم میرسه که با وجود ایام تعطیلی این زمان بیشتر هم میشه حالا با این وجود:
۱-می‌خوام بدونم آیا برای این مدار قابل استفاده هستند یا خیر؟
۲-سه تا ترانزیستور bc238 دارم که بتای اونا ۴۹۰-۵۱۰-۵۳۰ هستند،آیا از اینا میشه استفاده کرد؟
۳-روی یک برد دی وی دی آیوا چنتا ترانزیستور از نوع c2458 و هم چنینc1815 وجود داره ممنون میشم بفرمایید کدومش مناسبتره؟

""آنگاه که دوست داری کسی همواره به یادت باشد،به یاد من باش که همواره به یاد تو هستم""سوره بقره/۱۵۲

سه شنبه 23 اسفند1401 - 10:47pm
مدیر کل
مدیر کل

خواهش میکنم.
1- بله قابل استفاده هستن. بتا تا 300 هم پایین بیاد زیاد اتفاق خاصی نمیفته و مدار سنس یونی انجام میده.
2- بله این میزان بتا مناسب تر هست. شماره دقیق ترانزیستور ملاک نیست چون همه این ترانزیستورها مشابه هم هستن.
3- این ترانزیستورها هم در صورت داشتن رنج بتای مناسب قابل استفاده هستن. ولی توصیه میکنم از ترانزیستور نو استفاده کنین.

سه شنبه 23 اسفند1401 - 11:37pm
کاربر فعال
کاربر فعال

سلام خدمت تمامی اساتید و اعضای محترم
دوستان سایز پرینت pcb باید چند باشه؟ اگه سایز۱۰۰٪ کپی بگیریم درست در میاد؟
برای سوراخ کاری از مته سایز چند استفاده کنیم؟

مشغول خودت،درگیر خودت باش،در پی احوال خودت باش

چهارشنبه 23 اسفند1401 - 12:27am
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 6500 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 617 , 618 , 619 , 620 , 621 , 622 , 623 ... 650  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر عضو شده ای موجود نیست. و 29 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure