انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : جمعه 6 اردیبهشت1403 - 2:53am

پاسخ به موضوع  [ 6500 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 610 , 611 , 612 , 613 , 614 , 615 , 616 ... 650  بعدی
 ردیاب یونی ساخت دوستان سایت همسایه (فرانکو) 
نویسنده پیغام
مدیر سایت
مدیر سایت

طلا نوشته است:
pashaof نوشته است:
سلام دوست عزیز خسته نباشین
خیلی ممنون که تصویری قرار دادین که بتونیم حرفهای شما رو درک کنیم
سه تا سوال برام پیش اومده
اولش آیا این طرح شماست؟
کاربرد اپتو کوپلر .آیسی 555 جهت ساخت فرکانس 440 چیه و ترانزیستور tip در حالی که میتونست مستقیم به امگا وصل بشه و چرا 120کیلو هرتز و...
خودتون اینو ساختین؟؟؟

خواهش :x @};-
بله ایده بنده هست
کار اکوپلر اینه که موج اصلی رو روی ۴۴۰ هرتز سوار میکنه ، در تست شاید زیاد فرقی بین تک موج دو موج نباشه اما استفاده از دو فرکانس اینجوریه که فرکانس پایین برای نفوذ بهتر در زمین و فرکانس بالا برای تحریک اثرات زمین استفاده میشه
۱۲۰ کیلو یک مثال هست که هر کسی وابسته به سلیقه خودش میتونه بسازه
کل طرح یه ایده هست که ظاهرا ساده بنظر میاد اما بلاخره یه مفهوم جالب رو میرسونه که بعد کم کم با تست ها میتونید شاهدش باشید

:ymapplause:
درود همینکه در تفکر و ساختن ایده های خلاقانه مفید و بیان اونها در این محیط علمی و تحقیقاتی هستید بسیار ارزشمنده و ازتون تشکر میکنیم @};- دراین مورد استاد حمید عزیز باید بصورت علمی پاسخ شمارو بفرمایند ؛
لازمه هر موفقیتی تفکر و داشتن علم کافی و مطالعه و تجربه هست ، انشاا... موفق باشید ؛ کسانی مثل استاد حمید بزرگوار که برای رسیدن به علم برتر سالها زحمت و رنج زیادی متحمل شدن همینکه در همچین محیط پرباری برای آزمون و خطاهای افراد کم تجربه وقت رایگان گذاشته و بصورت علمی مسائل رو رفع میکنن تا دوستان به موفقیت برسن جای بسی تحسین و شکرگذاری داره ! چه بسا که خیلی از دوستان بعد از دریافت پاسخ و به نتیجه رسیدن از این دانشگاه خداحافظی کرده و اثری ازشون نیست !
زکات علم آموزش آن است ، تو نیکی کن تا خداوند از جاهایی که هیچ امیدی درآن نیست خیرش را به شما میرساند ؛ یاحق :YMPEACE: @};-

آدم‌های بزرگ،
برای موفقیت دیگران تلاش می‌کنند؛

آدم‌های عادی،
موفقیت دیگران رو تماشا می‌کنند؛

آدم‌های کوچیک،
با حرف زدن پشت سر آدم‌های موفق،
بهشون حسودی می‌کنند!

دوشنبه 14 شهریور1401 - 7:54pm
کاربر فعال
کاربر فعال
آواتار کاربر

محل اقامت: سانفرانسیسکو
مهدی نوشته است:
طلا نوشته است:
pashaof نوشته است:

:ymapplause:
درود همینکه در تفکر و ساختن ایده های خلاقانه مفید و بیان اونها در این محیط علمی و تحقیقاتی هستید بسیار ارزشمنده و ازتون تشکر میکنیم @};- دراین مورد استاد حمید عزیز باید بصورت علمی پاسخ شمارو بفرمایند ؛
لازمه هر موفقیتی تفکر و داشتن علم کافی و مطالعه و تجربه هست ، انشاا... موفق باشید ؛ کسانی مثل استاد حمید بزرگوار که برای رسیدن به علم برتر سالها زحمت و رنج زیادی متحمل شدن همینکه در همچین محیط پرباری برای آزمون و خطاهای افراد کم تجربه وقت رایگان گذاشته و بصورت علمی مسائل رو رفع میکنن تا دوستان به موفقیت برسن جای بسی تحسین و شکرگذاری داره ! چه بسا که خیلی از دوستان بعد از دریافت پاسخ و به نتیجه رسیدن از این دانشگاه خداحافظی کرده و اثری ازشون نیست !
زکات علم آموزش آن است ، تو نیکی کن تا خداوند از جاهایی که هیچ امیدی درآن نیست خیرش را به شما میرساند ؛ یاحق :YMPEACE: @};-

نظر لطف شماست :x ، بله بنظرم ماها باید حداقل خیری بهم برسونیم ، اگه مصرف کننده باشیم ، عملا حق اینم نداریم حتی کوچکترین نظریم بدیم ، واقعا نمک نشناس نباید باشیم ، اگه چیزی از بقیه بهمون میرسه ، یه چیزیم ما ارایه کنیم ، هنوزم خیلیها متوجه نمیسن تنها دلیلی که یه طرح به نتیجه نمیرسه ، عدم مشارکت هست و اون کسایی که در خفا کار میکننو گاها نتیجه گرفتن و چیزی نمیگن ، یا از سر عدم اعتماد هست که نمیخوان ادم نالایقش چیزی برسه و برخی هم از خساست چیزی نمیگن و خودخواهی خودشون دارن ، وگرنه بازم میگم کوچکترین منطقی وجود نداره که ادم بیاد راهکارهای خودشو ارایه کنه( چه سودی دارد) این دیگه بحث وجدان هست و اینکه هم کار خودشو پیش ببره هم بقیه استفاده ببرن ، این درسترین راهه

سوال از استاد حمید دارم اگه لطف کردید و تونستید پاسخ بدید :YMPRAY:

اهمیت نوع ترانزیستور اول بعد سلف تو رویت سیگنالهای مربوطه چقدره؟ ینی میشه بدلیل استفاده از ترانزیستورهای غیر اصلی مثلا bc547b نتونیم گیرندگی لازم رو داشته باشیم ؟ ینی این بخش بازه فرکانسی در ترانزیستورهای غیر اورجینال ممکنه کارایی رو منتفی کنه ( بقیه بخشها که منطقا اهمیتشون کمتره )

درود

یکشنبه 20 شهریور1401 - 2:20pm
مدیر کل
مدیر کل

خواهش میکنم.
قطعا ترانزیستور اول تقویت کننده مهمترین نقش رو در این قسمت داره ولی پیکره بندی ساده و ابتدایی داره که نکته آنچنان خاصی هم نداره. این ترانزیستور از نوع TUN صوتی با فرکانس قطع بین 200 تا 300 مگاهرتز هست و طبق تستهای من با بتای دور و بر 400 بهترین نتیجه رو داره. یعنی همونطور که بتای پایین تقویت رو تضعیف میکنه بتای خیلی زیاد هم همینطور هست! علت هم اینه که ما در این مدار در رنج کیلوهرتز تقویت نداریم و رنج مگاهرتز ملاک هست. لذا عملکرد ترانزیستور کمی متفاوت با مدارات صوتی هست. حالا اگر از ترانزیستور فرکانس بالاتر استفاده بشه طبیعتا تقویت بهتری هم خواهیم داشت ولی نویز پذیری مدار نسبت به امواج رادیویی به شدت افزایش پیدا میکنه. جز اینها بنظر من نکته دیگری وجود نداره و این ترانزیستورها هم معمولی تر از اون هستن که بحث تقلبی بودنشون زیاد مطرح باشه. لذا شماره دقیق اهمیتی نداره.

یکشنبه 20 شهریور1401 - 4:14pm
کاربر فعال
کاربر فعال
آواتار کاربر

حمید نوشته است:
خواهش میکنم.
قطعا ترانزیستور اول تقویت کننده مهمترین نقش رو در این قسمت داره ولی پیکره بندی ساده و ابتدایی داره که نکته آنچنان خاصی هم نداره. این ترانزیستور از نوع TUN صوتی با فرکانس قطع بین 200 تا 300 مگاهرتز هست و طبق تستهای من با بتای دور و بر 400 بهترین نتیجه رو داره. یعنی همونطور که بتای پایین تقویت رو تضعیف میکنه بتای خیلی زیاد هم همینطور هست! علت هم اینه که ما در این مدار در رنج کیلوهرتز تقویت نداریم و رنج مگاهرتز ملاک هست. لذا عملکرد ترانزیستور کمی متفاوت با مدارات صوتی هست. حالا اگر از ترانزیستور فرکانس بالاتر استفاده بشه طبیعتا تقویت بهتری هم خواهیم داشت ولی نویز پذیری مدار نسبت به امواج رادیویی به شدت افزایش پیدا میکنه. جز اینها بنظر من نکته دیگری وجود نداره و این ترانزیستورها هم معمولی تر از اون هستن که بحث تقلبی بودنشون زیاد مطرح باشه. لذا شماره دقیق اهمیتی نداره.

گل فرمودید :x

واقعا امیدوارم به دل نگیرید که سوالات اینجوری طرح میکنم اخه حقیقت مطلب میخوام طرح جدید بزارم تو انجمن که گفته های شما تکمیلش میکنه

عکس زیر طبقه دوم و سوم فرانکو هست که طبق گفته شما افزایش مقاومت ۱ کیلو باعث افت تقویت میشه اما واقعا با شناخت شما از الکترونیک اگه کارکرد کل مدار فرانکو رو در نظر بگیریم ایا با وجود تغییر در این قسمت بنظرتون مدار زیر با این تغییرات ۱۰۰ برابری بنظرتون باید درست کار کنه :D ؟؟؟
حساب میکنیم براش فرستنده هم گذاستیم اما واقعا این دو طبقه از لحاظ الکترونیکی در حالت اولیه مقاومت ۱ کیلو و این تغییرات بنده حدودا با ترانزیستور بتای مثلا ۵۰۰ چه میزان تقویتی میکنه؟ 500x500 = 2500 برابر؟

بنده تست کردم گزارش هم قرار میدم اما خب شما گفته ها رو تکمیلش کنید ارزش پیدا میکنه ، ممنونم

سطح دسترسی لازم برای مشاهده فایل های پیوست شده در این پست را ندارید.

درود

دوشنبه 21 شهریور1401 - 11:13pm
مدیر کل
مدیر کل

خواهش میکنم.
خیر این مدار بهیچ وجه جواب نمیده! عرض کردم افزایش اون دو مقاومت در امیتر باعث افت تقویت میشه. ظاهرا برعکس محاسبه کردین! شما این مقاومتها رو بیش از حد بالا بردین بدون اینکه هیچ مبنایی حتی در ساده ترین اصول الکترونیک داشته باشه. میشه بفرمایین چنین مقادیر مقاومتی رو در کدوم پیکره بندی ترانزیستوری امیتر مشترک دیدین که حالا در چنین مدار خاص و حساسی توقع داشته باشین جواب بده؟! وجود مقاومت امیتر با رقم نسبتا پایین برای این ترانزیستورها ضروری هست و بعلاوه خازنهای 560 پیکو هم در ترکیب با مقاومتهای 1 کیلو بصورت یک فیلتر بالاگذر و مشتق گیر عمل میکنن. چیزی که در تقویت و آشکارسازی سیگنال جرقه ای یا سوزنی نقش مهمی داره. تغییر خازنهای بین ترانزیستورها به 10 نانو هم تاثیر خاصی نداره.
طبق محاسبه ای که قبلا انجام داده بودم در مدار اصلی و روی پیک طیف فرکانسی قابل تقویت توسط این مدار یعنی حدود 2 مگاهرتز ؛ طبقه اول حدود 100 برابر و طبقه دوم و سوم هر کدوم حدود 10 برابر تقویت انجام میدن. لذا تقویت کلی بخش ترانزیستوری حدود 10 هزار برابر معادل 80 دسی بل هست و در بخش DC هم توسط آپ امپ بین 5 تا 10 برابر تقویت اضافی صورت میگیره.

دوشنبه 21 شهریور1401 - 11:51pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

ادم فضایی بیا جواب بده البته مطمعنم که تو الان یه موضوع دیگه طو چنته داری که اینارو بشوره ببره

سه شنبه 21 شهریور1401 - 12:07am
کاربر فعال
کاربر فعال
آواتار کاربر

حمید نوشته است:
خواهش میکنم.
خیر این مدار بهیچ وجه جواب نمیده! عرض کردم افزایش اون دو مقاومت در امیتر باعث افت تقویت میشه. ظاهرا برعکس محاسبه کردین! شما این مقاومتها رو بیش از حد بالا بردین بدون اینکه هیچ مبنایی حتی در ساده ترین اصول الکترونیک داشته باشه. میشه بفرمایین چنین مقادیر مقاومتی رو در کدوم پیکره بندی ترانزیستوری امیتر مشترک دیدین که حالا در چنین مدار خاص و حساسی توقع داشته باشین جواب بده؟! وجود مقاومت امیتر با رقم نسبتا پایین برای این ترانزیستورها ضروری هست و بعلاوه خازنهای 560 پیکو هم در ترکیب با مقاومتهای 1 کیلو بصورت یک فیلتر بالاگذر و مشتق گیر عمل میکنن. چیزی که در تقویت و آشکارسازی سیگنال جرقه ای یا سوزنی نقش مهمی داره. تغییر خازنهای بین ترانزیستورها به 10 نانو هم تاثیر خاصی نداره.
طبق محاسبه ای که قبلا انجام داده بودم در مدار اصلی و روی پیک طیف فرکانسی قابل تقویت توسط این مدار یعنی حدود 2 مگاهرتز ؛ طبقه اول حدود 100 برابر و طبقه دوم و سوم هر کدوم حدود 10 برابر تقویت انجام میدن. لذا تقویت کلی بخش ترانزیستوری حدود 10 هزار برابر معادل 80 دسی بل هست و در بخش DC هم توسط آپ امپ بین 5 تا 10 برابر تقویت اضافی صورت میگیره.

مهندس میدونم باعث میشه فکر کنید بنده دارم اغراق میکنم اما مدارم با این پیکر بندی سیگنال میگیره !!! :-o البته نا با سلف ۳ دور با سیم پیچ بعنوان یک فلزیاب از فرستنده ینی مدار و ساختار اصلا رفتار متفاوتی دارن . حالا تو تاپیک خودم اینو توضیح میدم خودتون مشاهده کنید ، چجوریه ... اگه خیلی دیگه بحث پیچیده شد تو تاپیک دیگر که داریم بحث میکنیم فیلم قرار میدم واضح که دیگه لا اقل شکی نمونه

ممنونم

درود

آخرین بار توسط طلا در سه شنبه 21 شهریور1401 - 12:36am ویرایش شده است، در کل 1 بار ویرایش شده است.

سه شنبه 21 شهریور1401 - 12:08am
کاربر فعال
کاربر فعال
آواتار کاربر

pashaof نوشته است:
ادم فضایی بیا جواب بده البته مطمعنم که تو الان یه موضوع دیگه طو چنته داری که اینارو بشوره ببره

دوست گلم اتفاقا کم کم تست میشه توسط خودتون اگرم دوستان زحمت نکشیدنم هم . خودم فیلمشو ارایه میکنم اونقدر واضح که دیگه فکر نکنید اگه چیزی میگم و میخوام تست بشه ، از اصول معمول نیست ینی راهکار فرق داره ، وگرنه مشاهدات بنده چیز دیگه ای میگه البته منظورم اشکار سازی سیگنال ضربانی ساعت و امواج فلزیاب و نویز و رساناها ز جمله فلز هست که اشکار میکنه نه دقیقا حالت دفینه زن وگرنه جرقه هم خوب میزنه همین مدار که عکسشم گذاشتم !!!!.. پس امیدوارم بجای بد قلقی بیاد شاهد باشید که من ایا به قولم عمل میکنم و حقیقتی ار ماجرای مدار رو کنم یا نه ... فرقش اینه اگه خیر به این باشه با جزییات میزارم برای دوستان اگرم کسی قبول نکنه فیلم مستند میزارم و راجب جزییاتشم نمیگم ببینم بازم میگید فیلمم فوتوشاپه .... موفق باشید

درود

سه شنبه 21 شهریور1401 - 12:16am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

دوست عزیز اولا بابت رفتارم عذر میخوام از صمیم دل میگم حلالم کنین چون دنیا دار فانی هست و فردا کی زنده باشه کی مرده خدا می‌دونه ولی تا وقتی که این انجمن هست هر چند سال مطمعنا افرادی میان که این حرفای ما رو بخونن و ... وشاید اون روز دیگه ما نباشیم اگه طو این مدت دلتونو رنجوندم عذر میخوام و امیدوارم حلالم کنین و همه حرفایم شامل اسدف عزیز و جناب جهان بین هم میشه چون من طو این دوسال تنها با شما سه نفر بگو مگو داشتم .
@};- @};- @};- @};-

در مورد مدار یا ایده شما هم باید بگم که برادر عزیز کاری که باید اول انجام میدادی رو چرا نگه داشتی واسه اخر به تایپینگ جدا بزن و این موضوع رو به پی دی یا فرانکو انتقال نده طو تایپینگ خودش بحث میکنیم خوب بود ادامه می‌دهیم اگه نبود هم تایپینگ مختومه میشه . همین الان هم هستن تایپینگهایی که بیشتر از دو سه پیام ندارن ارائه نظر و ایده جرم نیست حتی اگه کلش یا قسمتی از اون اشتباه باشه یا سر آغازی باشه برای ایده جدید پس لطفاً به تایپینگ بزن و مستندات رو ارائه بده تا مورد برسی واقع بشه

سه شنبه 21 شهریور1401 - 12:35am
کاربر فعال
کاربر فعال
آواتار کاربر

pashaof نوشته است:
دوست عزیز اولا بابت رفتارم عذر میخوام از صمیم دل میگم حلالم کنین چون دنیا دار فانی هست و فردا کی زنده باشه کی مرده خدا می‌دونه ولی تا وقتی که این انجمن هست هر چند سال مطمعنا افرادی میان که این حرفای ما رو بخونن و ... وشاید اون روز دیگه ما نباشیم اگه طو این مدت دلتونو رنجوندم عذر میخوام و امیدوارم حلالم کنین و همه حرفایم شامل اسدف عزیز و جناب جهان بین هم میشه چون من طو این دوسال تنها با شما سه نفر بگو مگو داشتم .
@};- @};- @};- @};-

در مورد مدار یا ایده شما هم باید بگم که برادر عزیز کاری که باید اول انجام میدادی رو چرا نگه داشتی واسه اخر به تایپینگ جدا بزن و این موضوع رو به پی دی یا فرانکو انتقال نده طو تایپینگ خودش بحث میکنیم خوب بود ادامه می‌دهیم اگه نبود هم تایپینگ مختومه میشه . همین الان هم هستن تایپینگهایی که بیشتر از دو سه پیام ندارن ارائه نظر و ایده جرم نیست حتی اگه کلش یا قسمتی از اون اشتباه باشه یا سر آغازی باشه برای ایده جدید پس لطفاً به تایپینگ بزن و مستندات رو ارائه بده تا مورد برسی واقع بشه

نه عزیز دلخوری نیست ، خدا ببخشه ، مهم اینه جو صمیمی باشه ، وگرنه من بازم کاری به ماورایی بودن مدارات ندارم اگرم جناب سنه دژ میگه مدار میتونه کارایی بکنه ، حتما یه چیزایی دیده ، فقط تحت شرایطی خاص از مدار اشکار میشه ، وگرنه این انجمن رو کی راه انداخته؟؟؟ سوال پیش میاد ماوراطبیعه چه ربطی به علم داره !!! حتما بعنوان شاخه علمی انجمن لازم بوده که باشه وگرنه ادم یاد فیلم دکتر استرنج میافته ، باور کنید اتفاقات دنیا و اصولش برای هر چیزی تعریف جدایی داره همه چیز در کنار هم بدون مشکل کار میکنن بدون تداخل، تهش اگه منو دروعگو خطابم کنن میفهمم خیر نیست که چیزی ارایه کنم اگرم خدا بخواد دیگه یه روش از سنس به راهکارها اصافه میشه ... ارزوی خوشی و سلامتی
نمیدونم شاید زدن تاپیک ایده خوبی باشه

درود

سه شنبه 21 شهریور1401 - 12:45am
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 6500 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 610 , 611 , 612 , 613 , 614 , 615 , 616 ... 650  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر عضو شده ای موجود نیست. و 57 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure