انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : سه شنبه 4 اردیبهشت1403 - 9:14pm

پاسخ به موضوع  [ 6500 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 607 , 608 , 609 , 610 , 611 , 612 , 613 ... 650  بعدی
 ردیاب یونی ساخت دوستان سایت همسایه (فرانکو) 
نویسنده پیغام
مدیر کل
مدیر کل

وقتی ولتاژ حدود صفر باشه یا اسیلاتور سیگنال کافی به داخل تقویت کننده میکس نکنه دیگه مقدار خازنهای 13 و 14 تاثیر محسوسی روی ولتاژ خروجی نداره. ابتدا باید از صحت عملکرد اسیلاتور و میکسر مطمئن بشین. در واقع عیب یابی مدار به ترتیب از ترانزیستور 1 تا 5 هست.

شنبه 15 مرداد1401 - 2:31pm
کاربر فعال
کاربر فعال

حمید خان درود
دیگه متاسفانه من نتونستم ایراد رو پیدا کنم ولی اون چیزی که شما هم فرمودی اسیلاتور موجی رو ارسال نمیکنه با توجه به اینکه ولتاژها درست هست در پایه های ترانزیستور ۱ تا کلکتور۵ و یک سری از قطعات رو عوض کردم البته حدثی ولی تفاوتی نکرد .اگه ممکنه شما لطف کن بگو اصلا نحوه صحیح بر طرف کردن مشکل به چه صورت هست و کدام محدوده باید دنبال مشکل باشم میدونم توقع زیادی هست در هر صورت تشکر میکنم از حسن پاسخگویی شما

پنج شنبه 20 مرداد1401 - 7:32am
مدیر کل
مدیر کل

خسته نباشین.
برای داشتن ولتاژ در خروجی ابتدا لازم هست که اسیلاتور درست کار بکنه. نمیدونم به چه صورت بررسی کردین که اسیلاتور کار میکنه یا نه ولی فقط از طریق اسیلوسکوپ میشه مطمئن شد. اسیلاتور مدار ساده ای داره که شامل ترانزیستور 1 و کریستال و مقاومتها و خازنهای متصل به اینهاست. در کلکتور ترانزیستور 1 هم باید حدود 10-11 ولت داشته باشین که ولتاژ تغذیه اسیلاتور هست. ابتدا مطمئن بشین اسیلاتور درست کار میکنه. بعد از اون بخش خازنهای 1 پیکو که نقش میکسر رو دارن بررسی کنین و بعد ترانزیستور 2 تا 5 به ترتیب باید چک بشه. اگر فیبر درست مونتاژ شده باشه و ترانزیستورها درست جاگذاری شده باشن نباید مشکل خاصی وجود داشته باشه که باعث بشه مدار کلا کار نکنه.

پنج شنبه 20 مرداد1401 - 2:53pm

با سلام خدمت دوستان وحمید آقای عزیز
عرض شود بنده مدتی پیش یه فرانکو ساختم که قبلا با دست زدن به آنتن ،چراغ خاموش میشد و میتر افت ولتاژ رو نشون میداد.ولی بعد از تغییراتی که تو برخی قطعات دادم ایندفه برعکس شده و با دست زدن به آنتن چراغ روشن میشه و میتر افزایش پیدا میکنه.حالا سوال بنده اینه که کدام مورد سنس صحیح رو نشون میده.ضمنا تو هر دو حالت لامپ کم مصرف رو بخوبی سنس میکنه و به جرقه فندک هم واکنش داره.ممنون میشم دوستان و مهندس حمید عزیز راهنمایی کنن.با تشکر

سه شنبه 1 شهریور1401 - 4:14pm
مدیر کل
مدیر کل

ممنون. خسته نباشین. به فلزجو خوش اومدین. @};-
در مورد نحوه و علت واکنش این مدار به اثر دست چند بار توضیح دادم ولی سعی میکنم کمی مفصل تر عرض کنم بلکه از نظر علمی موضوع روشن تر بشه و دوستان در این مورد شبهه نداشته باشن.
ببینید قبلا عرض کردم دست یا بدن ما بخودی خود چیزی نداره که سبب واکنش مداری از این نوع بشه. حالتی که دست زدن به آنتن موجب سنس میشه در شرایطی هست که بدن شما امواج موثر و بیشتری نسبت به آنتن خود مدار جذب کرده و در این صورت طبیعی هست که با دست زدن امواج بیشتری وارد مدار میشه و ایجاد سنس میکنه. این در مواقعی پیش میاد که یا آنتن مدار بسته باشه یا قطع باشه یا اینکه وضعیت آنتن کامل باشه ولی نویز در محیط شدید هست و سطح امواج دریافتی توسط بدن شما بیشتر از آنتن خود مدار هست. طبیعتا بدن ما بعنوان یک رسانای ضعیف ولی با سطح و حجم زیاد در این شرایط میتونه از آنتن خود مدار قویتر عمل بکنه و با اتصال بدن به مدار سنس امواج بیشتر شده و ولتاژ خروجی مدار و به طبع سنس اون افزایش پیدا میکنه. اما اگر شرایط برعکس باشه یعنی امواج محیطی بسیار ضعیف باشن دست زدن به آنتن سبب میشه بخشی از سیگنال اسیلاتور 8 مگاهرتز مدار که از طریق میکسر تا حد کمی در آنتن هم جاری هست به دست و حتی زمین منتقل بشه و این کاهش سیگنال اسیلاتور مدار سبب کاهش ولتاژ و قطع شدن سنس مدار میشه. البته طبیعی هست که اگر شرایط حالت اول فراهم باشه سنسی که ایجاد میکنه بمراتب قویتر از قطع سنس در حالت دوم هست. لذا هر دو اتفاق کاملا بسته به شرایط زمان و مکانی داره که مدار رو تست میکنین. فقط مدل میکسر مداری که میسازین ممکنه در شرایط لب مرز سبب بشه حالت اول یا دوم بر هم غلبه پیدا کنن. در هر صورت تا هر دو مدار دقیقا در یک زمان و یک مکان تست نشدن نمیشه اون رو ملاک بر چیزی گرفت.
کیفیت سنس جرقه فندک یکی از بهترین و ساده ترین تستهاست. چون ماهیت سنس این مدار و اصولا همه یون یابها بر اساس آشکارسازی سیگنال جرقه ای هست و چیزی مثل جرقه فندک جزو بهترین تستها برای بررسی این موضوع هست.

سه شنبه 1 شهریور1401 - 9:25pm

سلام.با تشکر از جناب مهندس حمید عزیز بابت توضیحات جامع و کامل که در مورد اثر لمس دست مدار فرانکو ارایه فرمودید.فقط یه نکنه در مورد خازن های یک پیکو آیا نظر شما کما فی السابق همون قرار دادن دورشته سیم و پیچیدن اونها به هم و تنظیم ولتاژ پایه سه آی سی یک هست یا اینکه همون خازن های یک پیکو رو بذاریم.و اینکه ولتاژ نرمال پایه سه ای سی یک باید چه حدودی باشه؟چون من الان با دورشته سیم ولتاژ بین ۴و نیم تا ۵ ولت دارم.با تشکر و سپاس از وقتی که برای پاسخ به سوالات میگذارید.سپاسگزارم

چهارشنبه 2 شهریور1401 - 1:22pm
مدیر کل
مدیر کل

خواهش میکنم.
بله نظر من همون دو تکه سیم هست. در واقع 3 خازن 1 پیکوی سری شده معادل ظرفیت خازنی یک سوم پیکو فاراد هست که ساختن چنین خازن کوچکی با دو سیم عایق و نزدیک به هم راحت تره و با توجه به تولرانس قطعات و نوع مونتاژ متفاوتی که ممکنه در مدارات مختلف وجود داشته باشه عملا برای داشتن تنظیم ولتاژ مناسب در خروجی باید از چنین خازن متغیر و دستسازی استفاده کرد. ولتاژ خروجی هم بین 3 تا 4 ولت مناسب هست.

چهارشنبه 2 شهریور1401 - 2:37pm

ممنونم جناب مهندس حمید بزرگوار
بله ولتاژ رو روی ۴ تنظیم کردم.علاوه بر واکنش نسبت به لامپ و جرقه ،لوله گاز هم از فاصله ۳۰ سانتی سنس میکنه.ولی خوب همونطور که شما هم فرمودید باید تو محیط بیرون تست کنم.بازم ممنون و سپاسگزارم که با صبر و حوصله به سوالات بنده پاسخ دادید.

چهارشنبه 2 شهریور1401 - 5:44pm
مدیر کل
مدیر کل

خواهش میکنم.
سنس لوله گاز و ستون دیوار و امثالهم در محیط شهری بدلیل انعکاس امواج مزاحم و تاثیر گذار توسط اونها هست و ربطی به یون نداره. کلا سیستم یون یاب در محیط دور از شهر و عاری از امواج مزاحم خوب جواب میده.

چهارشنبه 2 شهریور1401 - 6:34pm
مدیر سایت
مدیر سایت

حمید نوشته است:
خواهش میکنم.
بله نظر من همون دو تکه سیم هست. در واقع 3 خازن 1 پیکوی سری شده معادل ظرفیت خازنی یک سوم پیکو فاراد هست که ساختن چنین خازن کوچکی با دو سیم عایق و نزدیک به هم راحت تره و با توجه به تولرانس قطعات و نوع مونتاژ متفاوتی که ممکنه در مدارات مختلف وجود داشته باشه عملا برای داشتن تنظیم ولتاژ مناسب در خروجی باید از چنین خازن متغیر و دستسازی استفاده کرد. ولتاژ خروجی هم بین 3 تا 4 ولت مناسب هست.

@};-
با سلام و عرض ادب و احترام خدمت مهندس حمید استاد عزیزم ، عرض کنم که این دو تیکه سیم رو حدود 2/5 سانت از جنس سیم لاکی یک میل گذاشتم ، اما به هم نپیچوندم ، باید به هم پیچیده بشن ؟
اما من حدود نیم سانت به هم جفتشون کردم که در کیفیت ثبات سیستم تاثر داشت @};-
ولتاژ پایه سه ، آی سی مدار 5 ولت هست حواصم نبود که با کم و زیاد شدن فاصله یا پیچش اون دوتیکه سیم باید ولتاژ پایه سه آی سی 1 رو تنظیم کرد ، با سرچ در بالای انجمن کلمه مورد نظر رو پیدا و مطالعه کردم ؛ فعلا که حدود نیم سانت از هم فاصله دادم ، فندک رو از فاصله 20 سانتی دوچراغ روشن میکنه و به لامپ هم واکنش تک چراغ روشن داره ، با همین کیفیت در برابر فلزات دفینه ای آیا واکنش داره ؟! :-? حالا مکانش هست ی تستی میکنم خبرشو میدم انشاا...

آدم‌های بزرگ،
برای موفقیت دیگران تلاش می‌کنند؛

آدم‌های عادی،
موفقیت دیگران رو تماشا می‌کنند؛

آدم‌های کوچیک،
با حرف زدن پشت سر آدم‌های موفق،
بهشون حسودی می‌کنند!

دوشنبه 7 شهریور1401 - 8:19pm
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 6500 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 607 , 608 , 609 , 610 , 611 , 612 , 613 ... 650  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر عضو شده ای موجود نیست. و 32 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure