انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : پنج شنبه 6 اردیبهشت1403 - 10:18pm

پاسخ به موضوع  [ 6500 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 603 , 604 , 605 , 606 , 607 , 608 , 609 ... 650  بعدی
 ردیاب یونی ساخت دوستان سایت همسایه (فرانکو) 
نویسنده پیغام
مدیر کل
مدیر کل

خواهش میکنم. @};-
1- خازن 18 و 22 پیکو هر دو مناسب هستن. نیازی به واریابل نیست و بهتره از خازن ثابت استفاده کنین.
2- قبلا بارها توضیح دادم قسمت خازنهای 1 پیکو عملکرد درستی نداره و باید بجای اون 3 خازن ؛ دو رشته سیم کوتاه مفتولی روکشدار مثل سیم لاکی قرار بدین و با دور و نزدیک کردن این دو سیم و یا تاباندن اونها به هم ولتاژ خروجی رو تنظیم کنین.
3- فرقی نداره. ولوم 20 کیلو مناسب هست.
4- ولوم 1 مگ امکان تقویت بیشتری رو در بخش DC فراهم میکنه. نحوه نصب تفاوتی نداره.
5- همون تلسکوپی 1 متری کاملا مناسب هست. سایر آنتنها از جمله فنری برای این مدار عملکرد ضعیف تری دارن.

دوشنبه 8 فروردین1401 - 5:17pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

بسیار ممنون و سپاسگذارم
ولوم ۱ مگا بنده دوپایه متصل کردم.پایه وسط و یک پایه کناری.پایه وسط مشترک کنم یا دوپایه جدا متصل باشه؟
مهندس جان نحوه سیم بندی و ولتاژ گیری اصلا متوجه نشدم
یعنی یه سیم از ابتدا پایه نصب خازن ها و دیگر از انتها پایه گرفته بشه و دوسرشون متصل نشه و دور هم دیگه مثل کویل تاب بدیم؟سایز هر سیم ۵ سانت کافیه؟
ولتاژ گیری ممنون میشم یه توضیح کوچیک بدین

بیهوده نشین
وقت طلاست

دوشنبه 8 فروردین1401 - 9:56pm
مدیر کل
مدیر کل

خواهش میکنم.
اصولا وقتی از دو پایه ولوم استفاده میشه حتما باید سر وسط رو استفاده کنین. بهتر هست اون سر کناری که استفاده نمیشه رو هم به سر وسط متصل کنین.
به جای پایه اول از خازن یک پیکوی اول و پایه آخر خازن یک پیکوی سوم باید دو تکه سیم بذارین. در واقع مثل این هست که این 3 خازن یک پیکوی سری شده رو حذف میکنین و بجای اون با سیم یک خازن متغیر با ظرفیت کسری از پیکو فاراد میسازین. بین 2 تا 3 سانت کافی هست و زیاد هم نباید بتابونین چون ولتاژ بالا میره. هنگام تنظیم ولتاژ مشخص میشه چه میزان باید سیمها رو به هم بتابونین که ولتاژ مناسب مثلا 3 الی 4 ولت بدست بیاد. ولتاژ پایه 3 آیسی 1 مبنای این اندازه گیری هست.

دوشنبه 8 فروردین1401 - 11:43pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

تشکر مهندس
خازن ۱۸ پیکو بجای ۲۲ نصب کردم.
پایه وسط ولوم ۱ مگا ب کناری متصل کردم.
قبل از اینه خازن های ۱ پیکو بردارم ولتاژ گیری کردم ک مقایسه انجام بدم دیدم ولتاژ پایه ۳ ایسی ۱ بین ۳ الی ۴ ولت هست.
۳.۴۵ ک بعد از اتصال پایه وسط ولوم ۱ مگا شد ۳.۳۰
ایا همچنان اون خازن هارو عوض کنم؟
سوال بعدی ک داشتم.اون سیم هایی ک از پایه های خازن ۱ پیکو میاد سرهاشون بهم متصل بشه؟ یا فقط بهم تابیده بشه؟
ممنون

بیهوده نشین
وقت طلاست

چهارشنبه 10 فروردین1401 - 2:15pm
مدیر کل
مدیر کل

خواهش میکنم. خسته نباشین.
اگر ولتاژ در این محدوده باشه نیاز به تغییری نیست ولی با این حال بنظر من استفاده از دو تکه سیم خیلی بهتر هست. این دو تکه سیم باید حالت یک خازن ضعیف رو ایجاد بکنه و طبیعی هست که نباید بهم اتصال داشته باشن.

چهارشنبه 10 فروردین1401 - 2:37pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

ممنون مهندس جان.تشکر.خیلی لطف کردین
جعبه کنم و تست میگیرم.بعد تغییر میدم

بیهوده نشین
وقت طلاست

چهارشنبه 10 فروردین1401 - 10:15pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

سلام اطلاعاتی از این قطعه نتونستم پیدا کنم این ترانزیستور هست؟ اگه ترانزیستورهست میشه در این مدار استفاده کرد؟ DI858

سطح دسترسی لازم برای مشاهده فایل های پیوست شده در این پست را ندارید.

جمعه 2 اردیبهشت1401 - 7:33am
مدیر کل
مدیر کل

این قطعه ترانزیستور NPN نیمه قدرتی به شماره 2SD1858 هست و میتونه در این مدار هم استفاده بشه اما نتیجه بهتری نسبت به ترانزیستورهای معمولی نداره و بنظر من حتی ضعیف تر هم جواب میده. اصولا دلیلی نداره بدون هدف مشخص و بصورت شانسی قطعه ای رو جایگزین کنین! طراحی بخش ترانزیستوری این مدار به شکلی هست که ترانزیستورهای NPN معمولی بهترین جواب رو میدن.

جمعه 2 اردیبهشت1401 - 2:57pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

مرسی مهندس

جمعه 2 اردیبهشت1401 - 9:52pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

سلام مهندس جان خدا قوت

در مورد دستگاه های یونیاب میخواستم بپرسم و اون اینه که آیا یون یابها به سکه های داخل کوزه و جنسهای داخل سنگ و پلمپ ساروچ واکنشی نشون میدن یعنی به عبارتی اصلا یونها در چنین شرایطی میتونن خارج بشن که یون یابی مثل تریشر بتونه سنس کنن. ممنون که هستین و پاسخ میدین @};-

دوشنبه 5 اردیبهشت1401 - 2:33pm
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 6500 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 603 , 604 , 605 , 606 , 607 , 608 , 609 ... 650  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر عضو شده ای موجود نیست. و 34 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure