انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : چهارشنبه 5 اردیبهشت1403 - 11:24pm

پاسخ به موضوع  [ 6500 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 594 , 595 , 596 , 597 , 598 , 599 , 600 ... 650  بعدی
 ردیاب یونی ساخت دوستان سایت همسایه (فرانکو) 
نویسنده پیغام
کاربر فعال
کاربر فعال

درود بله همینطور که بارها مهندس حمید هم فرمودن فرانکو تک سلف بهتره

یکشنبه 27 تیر1400 - 10:18am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

kabahat نوشته است:
درود شهریار عزیز توصیه میکنم از انتن یک متری استفاده کن 70 سانت ضعیف هست همچنین در صورت نارضایتی از مداز مدارت رو به تک سلف تغییر بده .(به نظر بنده تک سلف قوی تر هست همچنین طی سوالی که از خود جناب فرانکو داشتم ایشون هم تک سلف کار میکنن)
ایشالله زرد بزنین

سلام و تشکر برادر
چشم فعلا آنتن خوب یک متری نتونستم پیدا کنم . در مورد تک سلف هم حتما انجامش میدم یک سوال در مورد تک سلف آیا فقط سلف را تکی کنم یا تغییر دیگه هم بدم ؟ شما یک نگاه بنداز تو مدارم ببین اگر مشکل دیگه هم داره بگید رفعش کنم . در مورد ولوم 1مگ و 4.7 کیلو آیا میتونم از ولومهای معمولی استفاده کنم ؟

خداوندا .... دوستانی دارم آیینه تمام نمای عشق . رسمشان معرفت . کردارشان جلای روح و یادشان صفای دلارای من است .
پس آنگاه که دست نیاز به سوی تو میاورند پر کن از آنچه در مرام خدایی توست

یکشنبه 27 تیر1400 - 11:34am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

با سلام
مهندس حمید من طرح عرفان دو سلف را ساختم الان میخوام همین طرح را به تک سلف تغییرش بدم سوال یکسر سلف تو تک سلف به آنتن متصل میشه و سر دیگه به زمین مدار وصل میشه یا جای دیگه ممنون

خداوندا .... دوستانی دارم آیینه تمام نمای عشق . رسمشان معرفت . کردارشان جلای روح و یادشان صفای دلارای من است .
پس آنگاه که دست نیاز به سوی تو میاورند پر کن از آنچه در مرام خدایی توست

یکشنبه 27 تیر1400 - 7:44pm
مدیر کل
مدیر کل

توصیه من همیشه این بوده که فیبر 3 چراغه آقا پیام که در پست اول هست رو بسازین. در نسخه دو سلف تغییرات دیگری هم وجود داره و ممکنه به صرف تغییر سلف جواب خوبی بدست نیاد. کلا این نسخه از مدار زیاد جالب نیست و موارد غیر اصولی متعددی از نظر الکترونیکی درش وجود داره. در مورد ولوم 1 مگ هم که سوال کرده بودین حتما از نوع معمولی استفاده کنین چون این ولوم مربوط به تنظیم حساسیت هست و اگر از نوع 10 دور باشه نمیشه براحتی حساسیت رو کم و زیاد کرد. برعکس برای ولوم 20 کیلو حتما باید از نوع 10 دور استفاده کنین تا امکان تنظیم دقیق آستانه رو داشته باشین.

یکشنبه 27 تیر1400 - 8:30pm
کاربر فعال
کاربر فعال

درود
مهندس حميد عزيز ميشه لطفا موارد غير اصولي اين مدار رو بفرماييد كه اصلاحش كنيم؟؟ البته به غيراز قسمت سلف.
بعد يه سوال ديگه هم داشتم آيا مدار سه چراغه پيام مثل مدار عرفان تفكيك داره يا براي اهداف كوچك و بزرگ واكنش متفاوتي ارائه ميده كه بشه تشخيص داد خطا زديم يا هدف؟؟ اصلا علت علمي اينكه فرانكو عرفان براي اهداف كوچك چشمك مسلسلي داره و براي اهداف بزرگ چشمك فاصله اي چي هست؟؟

سه شنبه 29 تیر1400 - 10:01am
مدیر کل
مدیر کل

موارد غیر اصولی از نظر محاسبات الکترونیک یک چیز و دو چیز نیستن که مثلا با تعویض مقاومت و خازن رفع بشه. برای رسیدن به نتیجه دقیق تر باید تقویت کننده ای مختص به نوع سیگنال مورد نظر طراحی بشه. ولی بهرحال مدار اصلی تک سلف تا حدی درست هست و برای همین هم بهتر جواب داده.
هیچ مداری در هیچ زمینه ای تفکیک واقعی نداره! بخصوص بین فلزات غیر آهنی هیچ دستگاهی در دنیای کاوش تفکیک انجام نمیده. هر چه میبینین یا میشنوین چیزی نیست جز تبلیغات کاذب فروشندگان یا نتایج تستهای ناقص و توام با شوق و ذوق و توهم و خیال! با تکرار دقیق تستها در شرایط مختلف بسادگی میتونین متوجه بشین تفکیکی وجود نداره. بخصوص در مورد یون یاب اینکه یک نوع فلز خاص در مکانی خاص و تحت شرایطی خاص مثلا با تنظیم یک تریمر در حالتی خاص سنس میشه هیچ ارتباطی به تفکیک اون فلز نداره و این رو میشه با تست همون فلز در مکانهای دیگه متوجه شد. اصولا سیگنال سوزنی تخلیه یونی که حتی در فاصله دور و نزدیک از یک هدف حالتش عوض میشه امکانی از تفکیک فراهم نمیکنه. ضمن اینکه قبلا توضیح دادم نوع سیگنال حاصل خیلی بیش از اونکه به نوع فلز ربط داشته باشه به شرایط خاک و محیط و آب و هوا و ... وابسته هست. حالا اینکه اکثر فلزات خالص نیستن و بصورت آلیاژ هستن یک مطلب مهم دیگه هست که دوستان هیچوقت بهش توجه نمیکنن و انتظار دارن دستگاه اون چیزی رو اعلام کنه که ما دوست داریم در حالیکه دستگاهها بر اساس علم مشخصی کار میکنن و کاری به خیالات ما ندارن!
در مورد اهداف بزرگ و کوچک هم بحث مشابه هست. وقتی یون یاب خود فلز رو نمیزنه دیگه بزرگی و کوچکی هدف زیاد معنی نداره. هر چه تعداد یونهای در حال تخلیه بیشتر و تخلیه اونها قویتر باشه سنس هم قویتره. این هم به خیلی پارامترها بستگی داره که تنها یکیش خود هدف هست! با دستکاری ساده در بخش خروجی یا دیسپلی میشه نوع چشمک زدن رو تغییر داد.

سه شنبه 29 تیر1400 - 3:17pm
کاربر فعال
کاربر فعال
آواتار کاربر

حمید نوشته است:
موارد غیر اصولی از نظر محاسبات الکترونیک یک چیز و دو چیز نیستن که مثلا با تعویض مقاومت و خازن رفع بشه. برای رسیدن به نتیجه دقیق تر باید تقویت کننده ای مختص به نوع سیگنال مورد نظر طراحی بشه. ولی بهرحال مدار اصلی تک سلف تا حدی درست هست و برای همین هم بهتر جواب داده.
هیچ مداری در هیچ زمینه ای تفکیک واقعی نداره! بخصوص بین فلزات غیر آهنی هیچ دستگاهی در دنیای کاوش تفکیک انجام نمیده. هر چه میبینین یا میشنوین چیزی نیست جز تبلیغات کاذب فروشندگان یا نتایج تستهای ناقص و توام با شوق و ذوق و توهم و خیال! با تکرار دقیق تستها در شرایط مختلف بسادگی میتونین متوجه بشین تفکیکی وجود نداره. بخصوص در مورد یون یاب اینکه یک نوع فلز خاص در مکانی خاص و تحت شرایطی خاص مثلا با تنظیم یک تریمر در حالتی خاص سنس میشه هیچ ارتباطی به تفکیک اون فلز نداره و این رو میشه با تست همون فلز در مکانهای دیگه متوجه شد. اصولا سیگنال سوزنی تخلیه یونی که حتی در فاصله دور و نزدیک از یک هدف حالتش عوض میشه امکانی از تفکیک فراهم نمیکنه. ضمن اینکه قبلا توضیح دادم نوع سیگنال حاصل خیلی بیش از اونکه به نوع فلز ربط داشته باشه به شرایط خاک و محیط و آب و هوا و ... وابسته هست. حالا اینکه اکثر فلزات خالص نیستن و بصورت آلیاژ هستن یک مطلب مهم دیگه هست که دوستان هیچوقت بهش توجه نمیکنن و انتظار دارن دستگاه اون چیزی رو اعلام کنه که ما دوست داریم در حالیکه دستگاهها بر اساس علم مشخصی کار میکنن و کاری به خیالات ما ندارن!
در مورد اهداف بزرگ و کوچک هم بحث مشابه هست. وقتی یون یاب خود فلز رو نمیزنه دیگه بزرگی و کوچکی هدف زیاد معنی نداره. هر چه تعداد یونهای در حال تخلیه بیشتر و تخلیه اونها قویتر باشه سنس هم قویتره. این هم به خیلی پارامترها بستگی داره که تنها یکیش خود هدف هست! با دستکاری ساده در بخش خروجی یا دیسپلی میشه نوع چشمک زدن رو تغییر داد.

سلام خدمت مهندس حمید عزیز @};- با تشکر از توضیحات خوبتون
من نسخه سه چراغه آقای پیام رو ساختم .
من قبلا موارد مختلفی رو داخل این تاپیک راجع به نوع سنس فرانکو مطالعه کردم . و یکی از اونا هم فایلی هست که آقای عرفان داخل اون راجع به نوع سنسن شدن موارد ارزشمند نوشتن بوده. و همینجا هم جا داره از ایشون و همه عزیزان ، علی الخصوص شما استاد عزیز که زحمت میکشین تشکر کنم.
حالا سوالم اینه که با توجه به تفاوتهایی که فیبر آقای عرفان با مدار 3 چراغه آقای پیام در ساخت وجود داره . آیا نحوه ی سنس و مدل های سنسی که آقای عرفان توضیح دادن رو میشه به مدار سه چراغه آقا پیام هم تعمیم داد؟ و از همون مدل سنس برای تشخیص ارزش یا بی ارزشی سنس استفاده کرد؟
اگر خیر ممنون میشم با اینکه توو زحمت میفتین یه توضیحی راجع به این موضوع برای من و امثال من که فیبر سه چراغه آقا پیام رو ساختیم بدین با اینکه میدونم احتمالا لا به لای مطالب بهش اشاره فرمودین. برای همین حتی اگر میدونید لازمه تاپیک جدیدی ایجاد بشه که به عنوان یه رفرنس بمونه و اینجوری شما هم با تکرار مکررات اذیت نشین.بازم هرجور خودتون صلاح میدونین @};-
تشکر و آرزوی سلامتی برای شما استاد بزرگوار @};- @};- @};- :x :ymhug:

آن‌کس که نداند و نداند که نداند// در جهل مرکب ابدالدهر بماند

سه شنبه 29 تیر1400 - 7:42pm
مدیر کل
مدیر کل

خواهش میکنم.
روش سنس یون یاب ها مشابه هم هست. لذا اگر هم تفاوتی در نحوه سنس میبینین مربوط به قسمت نهایی اعلام سنس یا دیسپلی هست. با تغییراتی جزئی میشه مدل چشمک چراغ یا بوق رو کلا عوض کرد یا اگر با ولتمتر یا عقربه کار کنین نوع برداشت شما از سنس میتونه عوض بشه. اینها بیشتر روی مدل اپراتوری و تشخیص اپراتور از نحوه سنس تاثیر میذاره و جنبه شخصی داره وگرنه چیزی که یون یاب سنس میکنه تفاوتی نداره. ضمن اینکه برخی از مطالبی که ایشون گفتن مورد تایید من نیست. مثلا همین مساله تشخیص هدف ارزشمند اصلا صحت نداره چون اهداف مختلفی اعم از طلا و مفرغ و مس و نقره و حتی ترکیبات خاصی از آهن وجود داره که سنس کاملا مشابه دارن. یا برعکس دو هدف مس دو مدل سنس کاملا متفاوت از هم دارن که به سایر پارامترها ربط داره. عرض کردم دستگاه بر اساس علم مشخصی کار میکنه نه بر اساس خواسته های خیالی ما یا قیمت اون فلز در بازار! حالا اگر مورد خاصی مد نظر شماست میتونین مطرح کنین در موردش بحث کنیم.

سه شنبه 29 تیر1400 - 9:49pm
کاربر فعال
کاربر فعال

مهندس جان تجربه ايي كه عرفان ازش صحبت كرده رو بنده هم عينا تجربه كردم يعني عين چشمك مسلسلي و چشمك فاصله اي گفتم شايد شما دليل علميش رو بدونيد ولي ظاهرا براي شماهم موضوع هنوز كشف شده نيست خيلي ممنون از لطفتون

سه شنبه 29 تیر1400 - 10:32pm
مدیر کل
مدیر کل

وقتی از سیگنال یا پالس سوزنی صحبت میکنم نتیجه مستقیمش همون سنس مسلسلی هست که شما بصورت چشمک ال ای دی میبینید! ولی این رو من مستقیما با اسیلوسکوپ سر هدف واقعی و با نمایش شکل موج اصلی دیدم. حالا اینکه در این مدار آپ امپ با چه ترکیب بندی بسته بشه حالت نمایش نهاییش تغییر میکنه. یعنی اگر حساس تر باشه چشمک ها بیشتر مشخص هستن و یا کلا بصورت یکسره در میاد. وانگهی ال ای دی برای بررسی چنین چیزی اصلا دقیق نیست. حالت کلی این هست که برای هر هدفی که کمی ضعیف باشه یا ازش فاصله داشته باشین سنس بصورت چشمک زن هست. وقتی از حدی قویتر بشه چراغ کلا روشن میمونه یا چراغ دوم شروع به چشمک زدن میکنه. حتی اگر از ال ای دی سبز به جای قرمز استفاده کنین بدلیل آستانه ولتاژ متفاوتی که دارن مدل چشمک کمی عوض میشه که البته ال ای دی قرمز در مجموع بهتر و حساس تر هست. اینها مسائل ساده الکترونیکی هستن که ربط مستقیمی به سنس یون ندارن چه برسه نیاز به کشف داشته باشن. ضمن اینکه تجربه سنس یک یا دو هدف قابل تعمیم به همه اهداف در مکانهای مختلف نیست. باید دهها هدف در نقاط مختلف رو سنس کرده باشین تا به نتیجه گیری درستی برسین.

سه شنبه 29 تیر1400 - 10:45pm
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 6500 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 594 , 595 , 596 , 597 , 598 , 599 , 600 ... 650  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر عضو شده ای موجود نیست. و 49 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure