انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : شنبه 8 اردیبهشت1403 - 2:32pm

پاسخ به موضوع  [ 6500 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 591 , 592 , 593 , 594 , 595 , 596 , 597 ... 650  بعدی
 ردیاب یونی ساخت دوستان سایت همسایه (فرانکو) 
نویسنده پیغام
مدیر کل
مدیر کل

خواهش میکنم. @};-

یکشنبه 5 تیر1400 - 12:46am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

سلام و صبح بخیر خدمت دوستان و مهندس حمید

مهندس من یک مولتیمتر ویکتور 88c دارم که روی سلکتور گزینه hfe داره ولی شکافی که ترانزیستور را بزارم توش و بتاش را اندازه بگیرم نداره آیا راهی هست که با خود پرابهاش بتونم بتای ترانزیستور را بگیرم ؟

سطح دسترسی لازم برای مشاهده فایل های پیوست شده در این پست را ندارید.

خداوندا .... دوستانی دارم آیینه تمام نمای عشق . رسمشان معرفت . کردارشان جلای روح و یادشان صفای دلارای من است .
پس آنگاه که دست نیاز به سوی تو میاورند پر کن از آنچه در مرام خدایی توست

یکشنبه 6 تیر1400 - 9:39am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

حمید نوشته است:
خواهش میکنم.
1- بله مشکلی نداره.
2- بله اون صفحه بعنوان زمین آنتن عمل میکنه و قدرت گیرندگی آنتن رو افزایش میده. اصلا هم لزومی نداره بصورت دیش باشه چون سیستم کار این دستگاه و رنج فرکانسی امواج بسیار پایین تر از اون هست که حالت انحنا و کانون دیش عملکردی داشته باشه. لذا یک صفحه صاف فلزی همون کار رو انجام میده. طبیعتا بعنوان صفحه زمین آنتن باید به زمین مدار متصل بشه.
3- مهمترین عامل در قدرت گیرندگی آنتن طول اون هست. ضخامت یا جنس بمراتب کمتر تاثیر دارن. لذا آنتن 70 سانتی با اینکه مناسب هست ولی اگر بتونین آنتن بلندتری در نظر بگیرین میتونه برای سنس اهداف ضعیف کمک کننده باشه.
4- بنظر من نیازی نیست و میتونه ثبات مدار رو پایین بیاره.
5- شیلد باید حداقل 1 سانت تا اتصالات مدار فاصله داشته باشه. از داخل یا بیرون جعبه تفاوتی نداره. طبیعتا شیلد باید به زمین مدار وصل بشه.
6- اگر این کار رو درست انجام بدین و ترجیحا از سیم شیلد دار کوتاه برای اتصال ولتمتر استفاده کنین از نظر نویز تاثیری نداره. از نظر حساسیت هم اگر ولتمتر استاندارد با امپدانس ورودی بالا باشه تاثیر منفی نداره.
7- چون زمین مدار بخودی خود بخشی از آنتن هست توصیه نمیکنم اتصال باطری رو با سیم طولانی و متحرک انجام بدین چون قطعا تکان خوردن اون کمی وضعیت بالانس رو تغییر میده و در شرایطی هم میتونه سبب نویز پذیری بشه. مصرف باطری این مدار کم هست و میتونین از 5 سلول لیتیوم یون موبایلی داخل جعبه استفاده کنین.
8- این مدار در رنج فرکانسی نسبتا بالایی کار میکنه و لذا باید کیفیت فیبر و مونتاژش خوب و تمیز و پایه اتصالات قطعات کوتاه باشه. لذا روشی که میفرمایین رو توصیه نمیکنم.
9- بله هر چه اسیلاتور به بخش ورودی نزدیکتر باشه نشتی امواج بیشتری داره و ولتاژ خروجی بالاتر میره. با این حال بنظر من اصلا نیاز به تغییری در فیبر نیست چون با همون فیبر هم میتونین حتی به ولتاژ حدود صفر برسین. لذا عرض کردم گذاشتن 3 خازن یک پیکو کار صحیحی نیست و تنظیم ولتاژ درستی در اختیار شما قرار نمیده. بهتر هست 3 خازن یک پیکو رو حذف و بجای اون از دو تکه سیم روکشدار مفتولی کوتاه مثل سیم لاکی استفاده کنین. در این صورت به سادگی با نزدیک کردن و در صورت لزوم میزان تاباندن این دو سیم کنار هم میتونین ولتاژ رو تنظیم کنین. در واقع با این روش یک خازن متغیر دستساز در رنج دهم پیکو میسازیم که به مراتب بهتر از خازن ثابت جواب میده.
10- بله ولوم 500 کیلو برای حساسیت بالاتر بهتره 1 مگ معمولی باشه یا اصلا از مقاومت ثابت 1 مگ استفاده بشه. در واقع اگر از آنتن تلسکوپی استفاده کنین جهت کم کردن حساسیت میتونین طولش رو کوتاه تر کنین و دیگه نیازی به ولوم حساسیت وجود نداره. حذف این ولوم میتونه کمی ثبات دستگاه رو بیشتر بکنه. اما در مورد ولوم 20 کیلو چون بالانس آستانه دقیق رو انجام میده باید حتما 10 دور باشه.

با تشکر مهندس عزیز - تغییراتی در دستگاه انجام دادم (تریشر ) در انتن و از سوکت bnc استفاده کردم( استفاده از 3 انتن ) - سوالی که دارم که مثل تک انتن از منفی استفاده نشده برای بیرون انتن - سوکت بی ان سی و خود انتن بدنه داره ایا منفی زمین مدار برای بدنه انتن استفاده کنم مشکلی نداره

سوال بعدی اینکه ارتفاع پالس های الکترومغناطیسی تا چند سانت از زیمن فاصله میگیرن - احساس میکنم بعضی جاها بالای 2 متر دران حرکت میکنن و ما زیر اون انتن داریم و تا نزدیکی مکان متوجه نمیشیم
ایا میشه دسته انتن بلند تر و دسته انتن رو به زمین مدار اتصال بدیم و نقش انتن بدن از بین ببریم

سطح دسترسی لازم برای مشاهده فایل های پیوست شده در این پست را ندارید.

چاره ای نیست

این روزها طرح روی جلد آدمهاست

که پرفروششان میکند نه متنشان!

یکشنبه 6 تیر1400 - 12:44pm
کاربر فعال
کاربر فعال

با اجازه مهندس حمید عزیز بنده تجربه خودم رو عرض کنم که در چند جایی موفق شدم اثر فلز دفن شده رو با فرانکو سنس کنم در همه جاها ،مدارو تا ارتفاع حدود یک و نیم متر موازی با زمین که بالا میاوردم اثر فلز رو سنس میکرد و بیشتر از حدود یک و نیم متر دیگه سنس نمیکرد و جایی نبود که مثلا در دومتری اثر دفینه رو سنس کنه

یکشنبه 6 تیر1400 - 3:17pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

arta1987 نوشته است:
با اجازه مهندس حمید عزیز بنده تجربه خودم رو عرض کنم که در چند جایی موفق شدم اثر فلز دفن شده رو با فرانکو سنس کنم در همه جاها ،مدارو تا ارتفاع حدود یک و نیم متر موازی با زمین که بالا میاوردم اثر فلز رو سنس میکرد و بیشتر از حدود یک و نیم متر دیگه سنس نمیکرد و جایی نبود که مثلا در دومتری اثر دفینه رو سنس کنه

ممنون
منم نتیجه گرفتم ولی مشکل اصلی در شیب و گودی -کنار دره ها - و سنک های روش نتیجه گرفتن سخت میشه
و اینکه از نظر علمی میخوام بدونم چرا تو اون ارتفاع حرکت میکنن و شاید در جاهایی بالاتر حرکت نکنن؟

چاره ای نیست

این روزها طرح روی جلد آدمهاست

که پرفروششان میکند نه متنشان!

یکشنبه 6 تیر1400 - 3:30pm
مدیر کل
مدیر کل

shahriyar نوشته است:
سلام و صبح بخیر خدمت دوستان و مهندس حمید

مهندس من یک مولتیمتر ویکتور 88c دارم که روی سلکتور گزینه hfe داره ولی شکافی که ترانزیستور را بزارم توش و بتاش را اندازه بگیرم نداره آیا راهی هست که با خود پرابهاش بتونم بتای ترانزیستور را بگیرم ؟

ممنون.
این مولتی متر یک قطعه جانبی شبیه دو شاخه برق داره که به دو پراب وسطی متصل میشه و سوکت قرار دادن ترانزیستور روی اون هست. در وسایل جعبه مولتی متر نگاه کنین باید باشه. اگر نبود شاید بتونین بصورت یدکی گیر بیارین. متاسفانه بدون اون قطعه و با پراب نمیتونین hFE رو اندازه بگیرین.

یکشنبه 6 تیر1400 - 4:05pm
مدیر کل
مدیر کل

l24nb0 نوشته است:

با تشکر مهندس عزیز - تغییراتی در دستگاه انجام دادم (تریشر ) در انتن و از سوکت bnc استفاده کردم( استفاده از 3 انتن ) - سوالی که دارم که مثل تک انتن از منفی استفاده نشده برای بیرون انتن - سوکت بی ان سی و خود انتن بدنه داره ایا منفی زمین مدار برای بدنه انتن استفاده کنم مشکلی نداره

سوال بعدی اینکه ارتفاع پالس های الکترومغناطیسی تا چند سانت از زیمن فاصله میگیرن - احساس میکنم بعضی جاها بالای 2 متر دران حرکت میکنن و ما زیر اون انتن داریم و تا نزدیکی مکان متوجه نمیشیم
ایا میشه دسته انتن بلند تر و دسته انتن رو به زمین مدار اتصال بدیم و نقش انتن بدن از بین ببریم

خواهش میکنم.
نباید چنین تغییری انجام میدادین. تنها چیزی که ما گفتیم امکان استفاده از آنتن بلند تر جهت سنس اهداف ضعیف تر بوده.
در مورد 3 آنتن چند بار سوال شده و عرض کردم کار اصولی نیست و بهیچ عنوان توصیه نمیکنم. از یک آنتن بلند استفاده کنین بهترین جواب بدست میاد. طبیعتا اگر سوکت آنتن بدنه جدا داره بهتره به زمین متصل بشه. ولی اگر اشتباهی بکنین یا مثلا خود آنتن به زمین اتصال بکنه دستگاه دیگه چیزی سنس نمیکنه.
امواج رادیویی ارتفاع حرکتی خاصی ندارن. ماهیت سیگنالی که در تخلیه یونی منتشر میشه مشابه سایر امواج رادیویی هست با این تفاوت که منشا انتشار در زمین هست. لذا هر چه آنتن به زمین نزدیک تر باشه حداقل تا حدود 50 سانتی سنس قویتر میشه. برعکس اگر سنس در ارتفاع نزدیک به زمین ضعیف تر و در ارتفاع بالاتر قویتر بود مطمئن باشین خطاست و سایر امواج رادیویی موجب سنس شده.
اتصال دست به زمین مدار از طریق دسته میتونه موجب سنس قویتر بشه ولی بشدت دستگاه رو بی ثبات و نویز پذیر میکنه چون شرایط بدن و نوع اتصال دست کاملا متغیر هست و بالانس رو مرتبا تغییر میده. لذا دسته باید عایق باشه.

یکشنبه 6 تیر1400 - 4:16pm
مدیر کل
مدیر کل

l24nb0 نوشته است:
arta1987 نوشته است:

ممنون
منم نتیجه گرفتم ولی مشکل اصلی در شیب و گودی -کنار دره ها - و سنک های روش نتیجه گرفتن سخت میشه
و اینکه از نظر علمی میخوام بدونم چرا تو اون ارتفاع حرکت میکنن و شاید در جاهایی بالاتر حرکت نکنن؟

همونطور که دوستمون فرمودن یک مساله مهم موازی بودن تقریبی آنتن با زمین هست که طبیعتا در جاهایی که شیب وجود داره هم باید رعایت بشه. عرض کردم این امواج در ارتفاع خاصی حرکت نمیکنن ولی بدلیل طولی که آنتن داره و بر اساس اصول ساده هندسی جهت جذب حداکثری امواج از نقاط مختلف زمین و بسته به طول آنتن معمولا ارتفاع نیم متری زمین قویترین نقطه سنس هست و با تغییر پارامترهایی که عرض کردم این ارتفاع ممکنه کمی کمتر یا بیشتر باشه. ولی مثلا طبق گفته دوستمون اگر در ارتفاع 2 متری سنس قویتر داشتین مطمئنا مربوط به هدف نیست. تنها حالت استثنا میتونه مربوط به اهدافی باشه که در تپه تومولوس قرار دارن. در این مورد خود تپه ای که هدف داخلش هست مثل یک آنتن فرستنده امواج عمل میکنه و مدل سنس عوض میشه.

یکشنبه 6 تیر1400 - 4:27pm
کاربر فعال
کاربر فعال

سلام و عرض ادب و خسته نباشید خدمت مهندس حمید عزیز @};-
مهندس در پاسخه دوستمون در رابطه با دسته دستگاه توضیح فرمودید که:

اتصال دست به زمین مدار از طریق دسته میتونه موجب سنس قویتر بشه ولی بشدت دستگاه رو بی ثبات و نویز پذیر میکنه چون شرایط بدن و نوع اتصال دست کاملا متغیر هست و بالانس رو مرتبا تغییر میده. لذا دسته باید عایق باشه.

این توضیح در مورد دسته تریشر هست یا در مورد فرانکو هم صدق میکنه؟!از این جهت سوال برام پیش اومد که تو تصاویر دستگاه خود فرانکو و اگر اشتباه نکنم توصیه خود ایشون و توصیه دیگر دوستان تاکید شده که دسته بلند و شیلد شده باید باشه...!

البته لطف کردید توضیح فرموید چرایت مطلب رو ولی چون اسم از تریشر هم ب میون اومد دوگانگیه برداشت برام ب وجود اومد لطف میفرمایید مجدد توضیح بیشتر بدید که مطلب دقیقا ب چه صورت باید باشه و این مطلب خاصه در مورد تریشر هست یا در دیگر طرح ها هم صادقه...
باسپاس @};-

سه شنبه 8 تیر1400 - 1:54pm
مدیر کل
مدیر کل

ممنون.
تفاوتی نمیکنه هر مدل یون یابی که با این نوع آنتن ساخته بشه مسائلی مشابه هم داره. چون زمین مدار نقش بخشی از آنتن رو ایفا میکنه و از طرفی بدن انسان هم جاذب امواج هست ؛ نزدیکی دست به زمین مدار میتونه سبب افزایش سنس بشه ولی بدلیل متحرک بودن شرایط بدن و حتی شل و سفت گرفتن دسته در دست این مساله میتونه ثبات دستگاه رو در حد قابل ملاحظه ای پایین بیاره. لذا اگر نظر من رو بخواین شیلد دسته رو اصلا توصیه نمیکنم. در واقع اگر هدف افزایش حساسیت گیرندگی باشه استفاده از آنتن بلندتر روش بسیار بهتری هست.

سه شنبه 8 تیر1400 - 4:06pm
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 6500 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 591 , 592 , 593 , 594 , 595 , 596 , 597 ... 650  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: Valed و 31 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure