انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : شنبه 1 اردیبهشت1403 - 8:18am

پاسخ به موضوع  [ 6500 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 575 , 576 , 577 , 578 , 579 , 580 , 581 ... 650  بعدی
 ردیاب یونی ساخت دوستان سایت همسایه (فرانکو) 
نویسنده پیغام
مدیر کل
مدیر کل

سروش عزیز من اصلا چنین رفلکتوری طراحی نکردم! در واقع ظاهر ساخت دستگاه چیزی هست که آقا مجتبی زحمتش رو کشیدن و این رفلکتور و برخی تغییرات دیگه در مورد آنتن رو خود دوستان به سلیقه خودشون انجام دادن. وگرنه من رفلکتور اون هم به این شکل رو هرگز تایید نکردم و نمیکنم. در مورد قطب نما هم طبیعیه که وجودش کمک کنندست و اصولا بنظر من در کار کاوش همیشه باید قطبنما همراه باشه. در کار یونی هم خیلی اوقات تشخیص جهات به تحلیل سنس کمک میکنه.
در مورد رفلکتور متاسفانه دید اکثر دوستان اشتباه هست. من بارها مکانیزم سنس رو توضیح دادم. اینکه شما نوک آنتن رو به سمت هدف میگیرین سنس قوی دارین بدلیل این نیست که موج یونی از نوک آنتن وارد میشه! بلکه برعکس نوک در این نوع آنتنها ضعیف ترین نقطه هست. اگر غیر از این بود دیگه طول آنتن مهمترین نقش رو در گیرندگی نداشت! این مدل آنتنها بیشترین دریافت رو از کنار خودشون دارن. برای اهداف داخل زمین هم سیگنال از سمت خود زمین و زیر آنتن دریافت میشه. بهمین دلیل اگر موفق بشین هر هدفی رو از فاصله چند متری سنس کنین ؛ با نزدیک کردن آنتن بصورت موازی به سمت زمین شاهد افزایش قدرت سنس هستین و این بسادگی نشون میده امواج از زمین منتقل میشن. اینکه شما نوک آنتن رو به طرف هدف میگیرین سنس قویتر میشه و بنوعی خط سیگنال به شما میده به این علت هست که خط سیگنالی که از نقطه هدف به طرف شماست دقیقا موازی آنتن میشه و این خط سیگنال موازی وقتی درست زیر آنتن قرار میگیره آنتن بیشترین سیگنال رو دریافت میکنه. البته وقتی روی نقاط یونی نزدیک هدف باشین دیگه این موضوع زیاد اهمیتی نداره چون فعل و انفعال یونی درست زیر آنتن قرار داره. در هر صورت اگر همه این توضیحات رو مطابق تئوری علمی و همینطور تستها بپذیرین متوجه میشین وجود رفلکتور بصورت عمود در پشت آنتن اشتباه هست! هر چند اضافه کردن هر متعلقاتی به آنتن میتونه گیرندگی رو بدون ایجاد جهتگیری تقویت بکنه ؛ ولی اگر بحث رفلکتور هست باید در بالای آنتن و بصورت سرتاسری باشه تا امواج از سمت زمین قویتر دریافت بشن. این هم از نظر عملیاتی برای یک دستگاه پرتابل چندان جالب از آب در نمیاد. در واقع بهترین آنتنی که بصورت مشابه با رفلکتور و دایرکتور تا الان ساخته شده و مربوط به رنج فرکانس ماست آنتنهای قدیمی یاگی برای باند تلویزیونی VHF هستن که باید نوک اونها به سمت زمین و رفلکتور در سمت بالا قرار بگیره!!!
از نظر شکل دیش و کاسه هم که شاید برخی دوستان تصور کنن تاثیر داره باید توجه کنین اینجا اصلا طول موج دریافتی در محدوده ای نیست که یک دیش معمولی قابل استفاده باشه و کاری صورت بده! اگر دید دوستان بر اساس دستگاههای ماهواره ای هست باید در نظر داشته باشن یک دیش حداقل 60 سانتی که این روزها در ماهواره استفاده میشه برای فرکانس حداقل 10 گیگاهرتز هست که طول موج تنها 3 سانتی متری داره! باید هم دیش نسبت به طول موج در حد قابل ملاحظه بزرگتر باشه و انحنا و کانون اون بدرستی محاسبه و تعیین شده باشه تا جواب بده. وگرنه مثلا در اینجا که دریافت روی 100 مگاهرتز هست و با طول موج 3 متری مواجه هستیم حتی یک دیش ماهواره ای بزرگ هم لااقل بلحاظ دیش بودنش کاری صورت نمیده. یعنی اگر یک صفحه فلزی صاف بجای اون بذارین دقیقا همون تاثیر رو داره. این رو خودتون میتونین تست و مقایسه کنین.

چهارشنبه 3 دی1399 - 10:30pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

با تشکر فراوان از استاد حمید عزیز با توجه به توضیحات کامل و نقطه به نقطه امیدوارم دوستان قانع شده باشن ممنون

چهارشنبه 3 دی1399 - 11:51pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

pashaof نوشته است:
بهرام جان درود فراوان

چرا تریشر استاد حمید رفلکتور نداره؟
با اینکه رفلکتور نداره خیلی هم جموجوره وتنظیم کردنش نسبت به فرانکو خیلی آسونه با اینکه بعد از فرانکو طراحی شده نمیگم خود فرانکو هست ولی میتونه داداشش باشه .
بحث من این نبود که حجم قطعات مدارو کوچیک کنیم که این کار سختی نیست خود مدار من اگه قسمت زمین مدار رو کم میکردم فکر کنم یدونه پی سی بی 5*5 براش زیاد بود منظورم این بود که و اگه فرانکو جایی واقعا دیگه نتونم سنسی بکنه مطمعن باش رفلکتور هم نمیتونه کمکی بهش بکنه
در ضمن فرانکو خیلی بخواد واست مایه بزاره چیزی مابین فلزیاب پالسی و وی ال اف هست واسه این گفتم پالسی چون درسته فرانکو فقط گیرنده هست و موجی رو به عمق زمین نمیفرسته ولی یون فلزی که طو هر عمقی که باشه اگه به سطح زمین بیادو میزنه و بخاطر این به وی ال اف ها نسبتش دادم که اگه طو کار کردن باهاش خبره بشی میتونی به نسبت چشمک چراغات وسمت سنس یه تخمینی از نوع سنست داشته باشی که چیه و بخاطر این کلا با فلزیاب مقایسش کردم چون باید عین فلزیاب وجب به وجب منطقه رو باهاش بگردی .
دوست من . من هیچ گونه سو نیتی به تو ندارم و بارها هم گفتم که ارادتم به شما کامله نتنها شما بلکه به کل اعضای این انجمن و هیچ وقت دوست ندارم که شما از من رنجیده خاطر باشین ولی اینو هم میگم که اگه دلتون واسه ما میسوزه و دوست دارین مشکلاتمون حل بشه و اگر قدرت اینو دارین که بدون هیچ چشم داشتی یه مداری رو عمومی کنین که همه مشکلات فرانکو توش حل شده باشه ولو اینکه خود مدار بزرگ باشه یا کوچیک رفلکتور داشته باشه یا نداشته باشه بسم الله وگرنه بحث تموم شده هست .

خواهش میکنم پاشای عزیز.البته من دقیق نمیدونم مهندس چه تکنیک مداری تو تریشر پیاده سازی کرده اگه مشابه فرانکو باشه که چرا نشه میشه با رفلکتور هم کار کنه اما اگه جوری دیگه ایی طراحی کرده باشن که بخش گیرنده انتن نیازی به دریافت امواج رادیویی نداشته باشه خب طبیعتا هم استفاده از رفلکتور چندان کارایی سیستم بالا نمیبره که هیچ ممکنه تضعیف هم بکنه :)
حالا ما چندان هم به این رفلکتور محتاج نیستیم در کل نظر من این بود که هر چیزی که بتونه بازدهی مدارو بالا ببره باید تست بشه.رفلکتور هم برای این مدار جوابگو هست و میشه ازش استفاده کرد.البته اجباری نبوده ونیست :)
نه اتفاقا. برداشت من هم از شما همینطوره غیر این بود که شاید چند خط با هم بیشتر گپ نمیزدیم .میشه به راحتی شخصیت طرف مقابل با چند خط و طرز نوشتاری و گفتار اون شخص به ماهیت وجودیش پی برد و صد البته که باید به شخصیت همدیگه صدمه نزنیم ما اینجا هستیم تا از همدیگه دستگیری کنیم اگه قرار باشه کار به مشاجره و دعوا خطم بشه اون هم سر مسلئه جزیی که پس فعالیت علمی چه معنایی داره.البته در مورد شما مشخصه که مناعت طبع بالایی دارین ..
خب اگه راهی بود که خوب وبد از همدیگه قابل تشخیص بودن خیلی کارها میشد انجام داد .بعله چرا که نه من خیلی ایده های نابی واسه فرانکو دارم اما فقط30 درصد بچه ها کاوشگرن مابقی فروشنده خب به من حق بدین به این راحتی به کسی اعتماد نکنم.حالا فعلا که طرح کامل نیست وداریم به همراه استاد مجتبی طرح تکمیل میکنیم تا ببینیم چی میشه @};-

گر داخل خانه‌ات نشستی مردی/ در بر دگران اگر ببستی مردی
مردی نبود سفر در این وضع خراب/ شاخ کرونا اگر شکستی مردی

پنج شنبه 3 دی1399 - 3:04am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

رویا نوشته است:
آقا بهرام جسارتا این چیزی که روی مدارتون گذاشتی رفلکتور نیست ؛ ما میدونیم چی هست :D

جناب رویا..من که آخرش نفهمیدم شما از فرانکو خوشتون میاد یا نه که حالا دنبال این میگردین رفلکتور چیه ونحوه استفادش رو با تصویر توضیح میدین..در ضمن کی گفته هر دیشی با یک انتن مرکزی میشه رفلکتور :D .الان شما از کجا میدونی این گیرنده هست یا فرستنده یا رفلکتور.میشه واسه من توضیح بدین من واقعا خودم نمیدونم از کجا باید فهمید.شما که استاد بنده هستین بفرماین :ymhug:
در ثانی میشه بفرمایین پس اون چه چیزی هست اگه رفلکت نیست:D واقعا دلم میخواد بدونم به چی فکر میکنین.

اگه دوست داشتین جواب بدین در غیر اینصورت حداقل بگین بالاخره طرح پی دی تون به کجا رسید ;)

پنج شنبه 3 دی1399 - 3:22am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

سلام به داداش گلم آقا بهرام عزیز

همین اول بحث بگم که بهرام جان از حرفای من ناراحت نشو وباور کن نه قصد دشمنی با شما رو دارم و نه قصد تخریب اتفاقا خیلی خیلی خیلی هم نسبت بهتون ارادت دارم ولی خدا لعنت کنه این رفلکتور رو که چنین بحثی بینمون انداخته .
من به توان شما در رابطه با طراحی مدار جدید شکی ندارم و مطمعن هم هستم که موفق میشین. اماازاینم مطمعنم که مدارتون قراره خصوصی باشه و هر کسی که هزینشو پرداخت بتونه ازش استفاده کنه .خب داداش حقته حاصل تلاشته و حتی خود من هم به هیچ عنوان حاظر نمیشم بگم بهرام جان بیا مدارتو عمومی کن ما هم استفاده کنیم ازش چون چنین حقی ندارم اما این انتظارو دارم که خودت تلاش کنی مثل همین استاد حمید و استاد مجتبی بعد بشینی مدارتو به نتیجه برسونی و بعدش مدارتو تبلیغ کنی و هر قیمتی که دوست داشتی بفروشی اینا همه حقته ولی اینکه از عموم اطلاعات بگیری ومدارت خصوصی باشه طو ذهن من نمیگنجه و حرف شمارو هم قبول دارم الان فروشنده محترمی هست طو این انجمن که همه مدارهای رایگان این انجمن رو جمع کرده و واسه خودش فروشگاهی راه انداخته که همین فرانکو با 3ال ای دی رو 5200و یدونه ویو متر گذاشته روش 5600قیمت زده جالبه یه اسم دیگم روش گذاشته و کلام آخر بهرام جان من ازت دلگیر نیستم و کنایه هم ندارم و امیدوارم این آخرین بحث طولانی ما باشه طو این راجب دوستت دارم یا علی

پنج شنبه 4 دی1399 - 5:59am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

مهندس حمید عزیز لطفا دیدگاهتون در مورد کلیپ بفرمایین.. X_X
این ایده من هست. با این ایده بخش عطمی از امواج رادیویی که انتن دریافت میکنه حذف میشن.اما در عوض به پالسهای رادیویی واکنش بهتری پیدا میکنه.به نظرتون چقدر میشه امید داشت پالسهای سوزنی هم قابل سنس شدن باشن.چون گیرنده حساس هست به پالسهای کمتر از 10 میکرو ولت هم جواب میده .فیلتر گیرنده .بخش رزونانس سلف و خازن هم بین10نانو هانری تا10 میکرو هانری میتونه باشه چون اینجا تو هر بازه باند تعریف شده ایی انتخاب بشه فرکانس عبور نمیکنه پس میشه از دقت این بخش صرف نظر کرد.البته حذف فرکانس تا حدودی به انتخاب صحیح و دقت تضعیف کننده ها داره که اگه مثلا از سلف 50 نانو هانری استفاده کنم.تقریبا میشه گفت کل فرکانسهای پایین و بالا در حد1 تا 50 مگا هرتز هم حذف میشن.

https://s17.picofile.com/file/841868295 ... r.mp4.html

آخرین بار توسط بهرام در پنج شنبه 4 دی1399 - 7:07am ویرایش شده است، در کل 1 بار ویرایش شده است.

پنج شنبه 4 دی1399 - 6:17am
مدیر کل
مدیر کل

خسته نباشین.
فکر نمیکنم مشکل خاصی داشته باشه. فقط برای اطمینان باید روی هدف تست بشه. بخصوص اینکه آیا اون طیف سوزنی تخلیه یونی بخوبی تقویت و آشکارسازی میشه یا نه چیزی هست که بیشتر در تستها مشخص میشه.

پنج شنبه 4 دی1399 - 5:27pm
کاربر فعال
کاربر فعال
آواتار کاربر

مهندس حمید عزیز ممنونم بابت توضیحات مفصل و بیان شیواتون ، که همیشه کمک کننده هست .:ymhug:

:-w بهرام جان شما هنوز تو رفلکتور گیر کردی :-Q :D ،نیاز به توضیح من نیست یه جستجوی ساده بزن تو اینترنت تا اطلاعاتتون کامل تر بشه =)) .اگه منظورتون چیز دیگریست من قبلا هم گفتم : تعریف از خود ... است :D
در خصوص پی دی که فرمودید جنابعالی ، بنده هیچ علاقه ای به ساخت پی دی کا، آلنسو امثالهم ندارم چون سطح زن هستند ، به نظرم فرانکو بدرد ما میخوره .

پنج شنبه 4 دی1399 - 11:40pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

حمید نوشته است:
خسته نباشین.
فکر نمیکنم مشکل خاصی داشته باشه. فقط برای اطمینان باید روی هدف تست بشه. بخصوص اینکه آیا اون طیف سوزنی تخلیه یونی بخوبی تقویت و آشکارسازی میشه یا نه چیزی هست که بیشتر در تستها مشخص میشه.

ممنون مهندس خیالم راحت شد.اگه این روش جواب بده وابستگی فرانکو به امواج خیلی محدود میشه و همه جا جواب میگیریم :x

جمعه 4 دی1399 - 2:21am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

رویا نوشته است:
مهندس حمید عزیز ممنونم بابت توضیحات مفصل و بیان شیواتون ، که همیشه کمک کننده هست .:ymhug:

:-w بهرام جان شما هنوز تو رفلکتور گیر کردی :-Q :D ،نیاز به توضیح من نیست یه جستجوی ساده بزن تو اینترنت تا اطلاعاتتون کامل تر بشه =)) .اگه منظورتون چیز دیگریست من قبلا هم گفتم : تعریف از خود ... است :D
در خصوص پی دی که فرمودید جنابعالی ، بنده هیچ علاقه ای به ساخت پی دی کا، آلنسو امثالهم ندارم چون سطح زن هستند ، به نظرم فرانکو بدرد ما میخوره .

جواب من رو ندادی که...اون دیش کوچیکی که من روی سیستمم گذاشتم چیه.قرار بود بهش اشاره کنی چرا جا زدی.. :D
توی اینترنت خیلی مطالب دیگه هم هست مگه باید هر چیزی که خوندین باور کنین.. :D
در مورد رفلکتور اگه بخوان توضیح وشرح عملکردش رو بنویسن به اندازه یک کتاب میشه مطلب نوشت.فکر کردین یک دیش با یک انتن مرکزی در وسطش میشه رفلکتور وتمام..باشه شما استاد الکترونیک لطفا بیخیال ما بشین هر کار دوست دارین انجام بدین این فرانکو هم خودم واستون اینجا گذاشتم آقای باهوش.هنوز نفهمیدی که این چه معنی میده.گذاشتم که بسازین دیگه.برو حالشو ببر :D

جمعه 4 دی1399 - 2:31am
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 6500 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 575 , 576 , 577 , 578 , 579 , 580 , 581 ... 650  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر عضو شده ای موجود نیست. و 36 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure