انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : جمعه 13 اردیبهشت1403 - 3:24am

پاسخ به موضوع  [ 6500 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 573 , 574 , 575 , 576 , 577 , 578 , 579 ... 650  بعدی
 ردیاب یونی ساخت دوستان سایت همسایه (فرانکو) 
نویسنده پیغام
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

pashaof نوشته است:
بهرام عزیز دوباره سلام
این که رفلکتور خوبه یا بد جواب میده یا نه نظر شخصی منه و خودم به هیچ عنوان استفاده نمیکنم اما اگر شما به کارکرد اون مطمعن هستین میتونین ازش استفاده کنین اما به خاطر داشته باشین که آنتن های ردیابی هیچ گونه رفلکتوری ندارند اما قدرت سنسشون به کیلومتر میرسه که خودم شاهد این موضوع بودم حالا دیگه هر کسی خودش می‌دونه که رفلکتور استفاده کنه یا نه

درود بر شما پاشای عزیز.البته بحث خوبی کردین اینطور نیست که بگیم یک عده مایل به فلان کار هستن و مقید به انجام دادنش باشن بعد در مقابل یک عده نباشن.اینجا بحث سر بهتر شدن و کارایی بهتر هست.البته رفلکتور به نظر من بودش بهتر از نبودشه چون اگه نباشه که سیستم کار خودش انجام میده اما اگه باشه و تاثیری هم نذاره مطمئنن ضرر هم نداره..در مورد مثال شما هم بله درسته واقعا همینطوره اما ردیابی که کلیومتری میزنه و واقعا جنس رو سنس کنه من تا الان ندیدم و هرچه که بوده جز تبلیغات یک سری آدم سود جو بوده که به فکر منافع شخصی و جیب مبارکشون بوده.حالا این مابین یک تعداد ردیاب کارامد هم هستن که میتونن واقعا کار بکنن نمونش تریشر یا سیستمهای مینیرو یا پی دی.وووو.اما رفلکتور قرار هم نیست واسه هر ردیابی کار کنه..ببین دوست خوبم.بیشتر ردیابهای انتنی که ساخته شدن برای ردیابی یون یا استاتیک الکتریسیته ساکن و این دسته امواج متعارف وشناخته شده کاربرد داشتن.و مشخصه رفلکتور نباید واسه این دسته ردیابها کاربکنه.رفلکتور در واقع کاربردش جذب ومنعکس کردن امواج رادیویی مدوله شده هست . استفادش دقیقا به این شکله که در مناطقی که ساخت ودسترسی دکلهای مخابراتی ممکن نیست مثل کوهای خیلی بلند وصعب العبور یا مناطقی که واقعا هیچ وسیله وامکانی وجود نداره که بتونن دکلهاشون وهمینطور کنترلی روی اون داشته باشن یا مناطقی که شرایط موندن برای اپراتور وخطراتش وجود داشته باشه مثل کویر که محل سکونت ورفت وآمد وشد نیست وهیچ راهی وجود نداره که دکلهای رادیویی رو داشته باشیم تا تعدادی انسان در آنسوی کویر یا کوه از تکنولوژی روز بی بهره نمونن استفاده میشه یا کاربردهای نظامی میتونه داشته باشه..کاربردش هم مشخصه چند نفر متخصص وتکنیسین مخابراتی با سیستمهای مخصوص جهت امواج رو تا دور ترین نقطه محل شناسایی میکنن و بعد استفاده از رفلکتور اجباری میشه و ممکنه تا چندین یا دها رفلکتور تو مسیر قرار بگیرن وهمه این ها باید با محاسبات دقیق انجام بشه حتی نصب رفلکتور هم با دقت بالا وخطای کم باید باشه وهمینطور طول وعرض وبازدهی یا توان منعکس سازیش همه و همه باید از روی اصول وقاعد انجام بشه و راه اندازیش کار بسیارطاقت فرسا و مشکلی هست .دقیقاشما چند آینه رو تصور کنین که نور به همدیگه منعکس ومنتقل میکنن اینجا به جای نور امواج رادیویی رو داریم با خطای بسیار کم و گرنه کارایی رفلکتور مختل میشه حتی اگه یک رفلکتور در مسیر دچار فرسودگی یا تغییر از مسیر به خاطر زلزله یا طوفانهای شدید بشه هم همینطور .در کل میخوام بگم بحثش بسیار گسترده هست و با چند خط نمیشه کارایی رفلکتور توضیح داد.خب پس تااینجا مشخص شد کار رفلکتور چی هست هر چند که شاید خودتون هم به این قضیه اشراف داشته باشین اما توضیح مختصری دادم تا دوستان از کاربرد رفلکتور بیشتر بدونن.
خب بطبع فرانکو هم جز ردیابی هست که با امواج رادیویی سروکار داره وبرای بهتر شدنش میشه از رفلکتور استفاده کرد.البته استفاده از رفلکتور برای ردیابی مثل فرانکو هم از این قاعد مستثنا نیست و دارای محاسبات خاص خودش هست.مثل تصویریی که من گذاشتم نیست و حرف شما کاملا منطقی بود.این رفلکتور کمی کوچیکتر از طول انتن من هست و کارایی چندانی نمیتونه داشته باشه اما مطمئنن ضرری هم واسه سیستم نداره و کارایی سیستم کم یا مختل نمیکنه.اما قول میدم اگه همین رفلکتور نصف طول انتن استفاده شده انتخاب بشه اون موقع کارایی خودش نشون میده...البته ساخت انتن جذبی یا خازنی هم تو فکر من هست که علاوه بر کم کردن حساسیت اهداف کاذب میتونه سنس دقیقتری از هدف داشته باشه..اینجا کاربرد انتن دقیقا مثل لوپ فلزیاب میمونه.در فلزیاب لوپ قلب سیستم محسوب میشه ودر اینجا انتن.پس هر انتنی به شکل خاصی که کاربرد خودش رو در بازه فرکانسی تعریف شده داشته باشه مطمئنن باید کیفیت های متفاوتی ارائه بده و صد البته با حسابو کتاب و اصول خودش باید تست بشه مثل نمونه انتن فنری که دوست خوبمون قرار دادن هرچند طول کمتری نسبت با انتنهای تلسکوپی داشته باشه اما ممکنه بازخوردش بیشتر وبهتر باشه .این فقط یک مثال بود امیدوارم متوجه منظورم شده باشین.
این تصاویر هم تا حدودی میتونه نشون بده کاربرد رفلکتور چی هست اما ای نبخش نهایی رفلکتور هست که گذاشتین.یعنی چند رفلکتور در مسیر سیگنال رو بازتابش میدن تا به آخرین رفلکتور برسه وتوسط یک گیرنده که کنار اون تعبیه میشه سیگنال رو تقویت وپردازش میکنن.. :ymhug:

گر داخل خانه‌ات نشستی مردی/ در بر دگران اگر ببستی مردی
مردی نبود سفر در این وضع خراب/ شاخ کرونا اگر شکستی مردی

سه شنبه 2 دی1399 - 4:12am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

سلام مهندس حمید عزیز خدا قوت @};-
مهندس اگه ما فرکانس مدوله شده سینوسی یا امواج رادیویی رو توسط مدار خاصی تضعیف کنیم.یا از تضعیف کننده استفاده کنیم که امواج سینوسی رو محدود کنه یا خیلی کم تقویت کنه وعبور بده اما بجاش پالس های فرکانس بالا رو تقویت کنه در حد 500کیلوهرتز تا 10 مگاهرتز چقدر میتونه تو دفینه یابی موثر باشه.البته چون تشبیه شما از اثر دفینه به یک جور پالس سوزنی بود گفتم ببینم این ایده عایا جوابگو هست.میشه کاری کرد که سیگنال تضعیف بشه اما در عوض پالس هایی که تو رنج کاریی فرانکو قرار دارن رو تقویت کرد.پیشاپیش از راهنمایتون سپاسگذاری میکنم ^:)^

گر داخل خانه‌ات نشستی مردی/ در بر دگران اگر ببستی مردی
مردی نبود سفر در این وضع خراب/ شاخ کرونا اگر شکستی مردی

سه شنبه 2 دی1399 - 4:28am
کاربر فعال
کاربر فعال

با سلام خدمت همه اساتید استاد بهرام عزیز سلام ارادتمندیم با اجازه تجربه خودمو عرض میکنم من رفلکتور رو به چندین روش استفاده کردم که در اخر منجر شد تنها یک نمونه برای من درست عمل کنه اونم همون استوانه یا لوله بریده شده بصورت طولی هست که با فویل پوشیده شده و فقط قسمت بالای انتن رو پوشانده و مانع از دریافت امواج بیهوده هم میشه و ضمنا امواج ناشی از هدف رو متمرکز روی سراسر انتن میکنه. طبق مشاهدات وتستها والبته پرسش از خیلی اساتید به این نکته رسیدم که امواج حاصل از فعل و انفعالات گوناگون موثر بر ایجاد پدیده اولا محصول عمل کرد یا علتی واحد مثلا یونیزاسیون ویا تاثیر متقابل میدانها ویا .... بی تنهایی نیست و مشتمل بر چندین عامل فیزیکی و شیمیایی و حتی جغرافیایی هست وحاصل این عوامل که به صورت فرکانسهای مختلفی نمایان میشه که همه دنبالش هستیم میشه همون پدیده . که برای بنده بیشتر از طرف پایین وزمین به سمت بالا با زاویه های مختلف و به صورت توده ای مثل ابر بوده مثل وقتی بادکنکی رو که پراز هوای فشرده و رنگی باشه رو در چندمتری ما روی زمین بترکونن شکل حرکت اون هوای رنگی منظورم هست .علتش هم اینه برایند نیروهای به وجود اورنده پدیده که کمیتهایی برداری دارن باعث ایجادش هستند مثلا عواملی مثل وجود ایزوتوپهای عناصر ویا قوانیین ماکسول در اث تابش گرما روی اجسام و یون و خو د لایه های دارای الکترون ناپایدار در جسم وغیره و مهمتر از همه تاثیر عوامل در به وجود امدن اون پدیده میشه مانند اشعه های کیهانی و رعدو برق وغیره . امید وارم منظورم درست رسونده باشم

سه شنبه 2 دی1399 - 2:18pm
کاربر فعال
کاربر فعال

Dadson نوشته است:
با سلام خدمت همه اساتید استاد بهرام عزیز سلام ارادتمندیم با اجازه تجربه خودمو عرض میکنم من رفلکتور رو به چندین روش استفاده کردم که در اخر منجر شد تنها یک نمونه برای من درست عمل کنه اونم همون استوانه یا لوله بریده شده بصورت طولی هست که با فویل پوشیده شده و فقط قسمت بالای انتن رو پوشانده و مانع از دریافت امواج بیهوده هم میشه و ضمنا امواج ناشی از هدف رو متمرکز روی سراسر انتن میکنه. طبق مشاهدات وتستها والبته پرسش از خیلی اساتید به این نکته رسیدم که امواج حاصل از فعل و انفعالات گوناگون موثر بر ایجاد پدیده اولا محصول عمل کرد یا علتی واحد مثلا یونیزاسیون ویا تاثیر متقابل میدانها ویا .... بی تنهایی نیست و مشتمل بر چندین عامل فیزیکی و شیمیایی و حتی جغرافیایی هست وحاصل این عوامل که به صورت فرکانسهای مختلفی نمایان میشه که همه دنبالش هستیم میشه همون پدیده . که برای بنده بیشتر از طرف پایین وزمین به سمت بالا با زاویه های مختلف و به صورت توده ای مثل ابر بوده مثل وقتی بادکنکی رو که پراز هوای فشرده و رنگی باشه رو در چندمتری ما روی زمین بترکونن شکل حرکت اون هوای رنگی منظورم هست .علتش هم اینه برایند نیروهای به وجود اورنده پدیده که کمیتهایی برداری دارن باعث ایجادش هستند مثلا عواملی مثل وجود ایزوتوپهای عناصر ویا قوانیین ماکسول در اث تابش گرما روی اجسام و یون و خو د لایه های دارای الکترون ناپایدار در جسم وغیره و مهمتر از همه تاثیر عوامل در به وجود امدن اون پدیده میشه مانند اشعه های کیهانی و رعدو برق وغیره . امید وارم منظورم درست رسونده باشم

دوست عزیز خسته نباشید امکان ش اگه هست یه عکس از ش بزار لطفاً

سه شنبه 2 دی1399 - 3:14pm
کاربر فعال
کاربر فعال

محمد کیا نوشته است:
Dadson نوشته است:

دوست عزیز خسته نباشید امکان ش اگه هست یه عکس از ش بزار لطفاً

سلام دوست عزیز هر چه سعی کردم اینجا نتونستم جای دیگه گزاشتم اینم لینک .
https://s16.picofile.com/file/841849856 ... %DB%B0.jpg
https://s16.picofile.com/file/841849904 ... %DB%B6.jpg
https://s16.picofile.com/file/841849912 ... %DB%B0.jpg

سه شنبه 2 دی1399 - 4:50pm
مدیر کل
مدیر کل

بهرام نوشته است:
سلام مهندس حمید عزیز خدا قوت @};-
مهندس اگه ما فرکانس مدوله شده سینوسی یا امواج رادیویی رو توسط مدار خاصی تضعیف کنیم.یا از تضعیف کننده استفاده کنیم که امواج سینوسی رو محدود کنه یا خیلی کم تقویت کنه وعبور بده اما بجاش پالس های فرکانس بالا رو تقویت کنه در حد 500کیلوهرتز تا 10 مگاهرتز چقدر میتونه تو دفینه یابی موثر باشه.البته چون تشبیه شما از اثر دفینه به یک جور پالس سوزنی بود گفتم ببینم این ایده عایا جوابگو هست.میشه کاری کرد که سیگنال تضعیف بشه اما در عوض پالس هایی که تو رنج کاریی فرانکو قرار دارن رو تقویت کرد.پیشاپیش از راهنمایتون سپاسگذاری میکنم ^:)^

ممنون.
اینکه همون کاری هست که در این مدار انجام شده! با اینکه ورودی روی حدود 100 مگاهرتز عمل میکنه ولی چون مدار فرکانسهای پایین تری رو تقویت میکنه در عمل هارمونیک های حاصل از جرقه یونی در مدار تقویت میشه و نهایتا توسط بخش دیودها آشکارسازی میشه. بهمین دلیل امواج سینوسی و حتی یک فرستنده FM در نزدیکی دستگاه سنس محسوسی ایجاد نمیکنه.

سه شنبه 2 دی1399 - 5:39pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

سلام بهرام خان بسیار نازنین
دوست عزیزم من فقط نظر شخصی خودمو بیان کردم وطبق تئوری خودم دلیل نمیبینم که ازش استفاده کنم کما اینکه تا به الان نتیجه با رفلکتور همان بود که من میدونستم و خودمو عالم دهر نمیدونم که بگم هرچی که من میگم درسته اما با دو دو تا چهارتای من جور در نمیاد.
خواهشا سعی کنیم حجم کل مدار رو بیاریم پایین تا اینکه بخواهیم هر روز بزرگتر و بزرگترش بکنیم .

طو این 5 ساله که از عمر مدار فرانکو طو این انجمن میگذره باید اینو بگم که بتن مدار همون شماتیکیه که از ایتالیا اومده چه قسمت سنسور چه دیسپلی وهمچنین قسمت آمپلیش فقط طو چند نکته اعداد قطعات عوض شده و غیر از این هیچ اتفاقی نیوفتاده و بازم خودمو میگم و کنایه به هیچ کدوم از اعضای محترم نیست فقط شخص خودمو عرض میکنم که اگر توانایی عوض کردن بتن مدار رو ندارم و یا اینکه یه چیزایی بلدم و نمیخوام عمومی کنم همون بهتر که مدار به همون حالت اورجینال بمونه بلکه عده ای تونستن با همین مدار کارشونو راه بندازن.

در مورد ردیابها باید بگم بله حق با شماست و چون از معرفت ردیابی اندک اطلاعاتی دارم و اونم اینه که 90درصدشون کار نمیکنن با اینکه به سمتو سویی متمایل میشن ولی به هیچ دردی نمیخورن و این 90 درصد با اینکه به درد نمیخورن ولی در جاهایی هم باید بگم خیلی به درد میخورن مونده چی ازشون بخوای ولی 10 درصد شایدم کمتر منجمله ردیاب 35 همین انجمن و دو نمونه دیگه که به عینه شاهدشون بودم خیلی هم باور نکردنی به درد میخورن خیلی هم از این فرانکو کم حجم ترن.

ولی در مورد رفلکتوری که دوستمون استفاده کردن حالا نمیدونم اسمشو رفلکتور بزاریم یا شیلد آنتن که فکر کنم ایدش مال استاد حمیده چون یادمه یه جایی خوندم نمیدونم کدوم صفحه همین نصف لوله ای که با فویل آلومینیوم شیلد فرودن باید بگم نظرم مثبته و میتونه طوی نقطه کردن و همچنین امواج مزاحم ازش استفاده کرد.

امیدوارم حرفهایم کسی رو رنجیده خاطر نکرده باشد و اگر اینچنین بود از صمیم دل از همگی عذر میخوام

چهارشنبه 2 دی1399 - 1:58am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

این روش بدرد بخوریه ولی میشه میشه بهتر از اینم باشه که باید امتحان بشه

سطح دسترسی لازم برای مشاهده فایل های پیوست شده در این پست را ندارید.

چهارشنبه 2 دی1399 - 2:05am
کاربر فعال
کاربر فعال
آواتار کاربر

:-BD تا به حال ندیده بودم این روش رو ولی ، عالیه به نظر من این ایده بسیار جالبی هست . و به احتمالا زیاد آنومالی حاصل از دفینه (یون ، اثر دفینه ، :D هر چیزی که هست رو جذب آنتن میکنه

چهارشنبه 2 دی1399 - 3:22am
کاربر فعال
کاربر فعال
آواتار کاربر

فقط این نوع رفلکتور باعث کاهش شعاع زنی دستگاه نمیشه ؟ :-?
در مورد کوچک کردن حجم دستگاه با جناب پاشااف موافقم ، :x
برگ برنده این دستگاه در کوچکیشه ، اگر میشد به صورت smd ساخت عالی بود، افسوس که آنچنان به الکترونیک آشنایی ندارم :(

چهارشنبه 2 دی1399 - 3:27am
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 6500 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 573 , 574 , 575 , 576 , 577 , 578 , 579 ... 650  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر عضو شده ای موجود نیست. و 36 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure