انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : سه شنبه 28 فروردین1403 - 11:29pm

پاسخ به موضوع  [ 6500 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 526 , 527 , 528 , 529 , 530 , 531 , 532 ... 650  بعدی
 ردیاب یونی ساخت دوستان سایت همسایه (فرانکو) 
نویسنده پیغام
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

محل اقامت: نیویورک
ممنون مهندس @};-

1- بعد یه مورد اینکه هرچند میدونم تو فرانکو اهمیت زیادی نداره اما کلا طول انتن فقط بر حسب یک خط صاف محاسبه میشه؟ یا اگه مثلا انتن 70 سانتی مثل حلزونی باشه اونوقت محاسبش فرق داره؟

2- اگه ما برای فرانکو یه انتن دایره ای مثل لوپ بزاریم و دسته براش بزاریم که نزدیک زمین باشه - بنظرتون تو دقت نقطه زنی کمک نمیکنه؟ ینی اثر نزدیک به انتن باشه و جهت میدان مغناطیسی زیاد اثر نگذاره

دوشنبه 6 مهر1399 - 1:50am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

جهانبین جان من فکر کنم بشه اینکارو کرد اما جالب نیست. اول از همه باید محدوده فرکانس رو در نظر گرفت که واسه 100 مگاهرتز اگه طول انتن بر حسب طول موج دریافتی محاسبه بشه و بر همون منوال انتن طراحی .چیزی حدود یک دور لوله مسی با قطر چند میلیمتر و ابعاد خیلی بالا در بیاد که حمل ونقلش بسیار سختر از انتن تلسکوپیه چیزی بین نیم تا یک متر که بستگی به نوع موج وکاریر موج داره..اگه میگفتی انتن یاگی باز بشتر جای فکر کردن داشت قربونت :)

من یک پیشنهاد بهتر دارم اگه نمیخوای از انتن استفاده کنی بجاش یک لوله مسی یا الومینیومی رو به جای انتن به جعبه نصب کن تا حدود50 سانت صاف وکشیده یا بلندتر . قسمت سر انتن رو به صورت یک لوپ حلزونی ومارپیچی در بیار فقط نباید زیاد ابعادش رو بزرگ در نظر گرفت که جعبه کنترل رو به سختی دست بگیری وخسته کننده باشه واست.این کار هم شدنیه و ممکنه کمی بهتر از انتن جواب بده

مهندس ببخشید انگار با هم داشتیم تایپ میکردیم.علبته بی ادبی نشده باشه ^:)^

گر داخل خانه‌ات نشستی مردی/ در بر دگران اگر ببستی مردی
مردی نبود سفر در این وضع خراب/ شاخ کرونا اگر شکستی مردی

آخرین بار توسط بهرام در دوشنبه 6 مهر1399 - 2:42am ویرایش شده است، در کل 2 بار ویرایش شده است.

دوشنبه 6 مهر1399 - 2:30am
مدیر کل
مدیر کل

جهان بین نوشته است:
ممنون مهندس @};-

1- بعد یه مورد اینکه هرچند میدونم تو فرانکو اهمیت زیادی نداره اما کلا طول انتن فقط بر حسب یک خط صاف محاسبه میشه؟ یا اگه مثلا انتن 70 سانتی مثل حلزونی باشه اونوقت محاسبش فرق داره؟

2- اگه ما برای فرانکو یه انتن دایره ای مثل لوپ بزاریم و دسته براش بزاریم که نزدیک زمین باشه - بنظرتون تو دقت نقطه زنی کمک نمیکنه؟ ینی اثر نزدیک به انتن باشه و جهت میدان مغناطیسی زیاد اثر نگذاره

خواهش میکنم.
1- بله اگر آنتن شکل دیگری باشه محاسبش فرق داره. اما کلا با توجه به رنج طول موج و نبود محدودیت فضا در مورد این طرح بهترین آنتن همین حالت صاف و بصورت تلسکوپی هست که اگر فرکانس رو حدود 100 مگاهرتز در نظر بگیریم یک چهارم طول موج یعنی 75 سانت آنتن ایده آل خواهد بود. البته کمی کمتر یا بیشتر هم باشه زیاد فرق نمیکنه.
2- هیچ حالتی بخوبی آنتن صاف نیست. هم از نظر قدرت دریافت و هم مشخص کردن جهت سیگنال. نقطه زنی دقیق هم کلا با یون یاب ممکن نیست مگر اینکه هدف در عمق کمی باشه. وانگهی اگر میانه آنتن رو ملاک بگیرین بعنوان یون یاب دقت نقطه زنی خوبی هم داره. اما در مورد نزدیک بودن آنتن به زمین طبیعتا تاثیر مثبت داره.

دوشنبه 6 مهر1399 - 2:34am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

بهرام نوشته است:
جهانبین جان من فکر کنم بشه اینکارو کرد اما جالب نیست. اول از همه باید محدوده فرکانس رو در نظر گرفت که واسه 100 مگاهرتز اگه طول انتن بر حسب طول موج دریافتی محاسبه بشه و بر همون منوال انتن طراحی .چیزی حدود یک دور لوله مسی با قطر چند میلیمتر و ابعاد خیلی بالا در بیاد که حمل ونقلش بسیار سختر از انتن تلسکوپیه چیزی بین نیم تا یک متر که بستگی به نوع موج وکاریر موج داره..اگه میگفتی انتن یاگی باز بشتر جای فکر کردن داشت قربونت :)

من یک پیشنهاد بهتر دارم اگه نمیخوای از انتن استفاده کنی بجاش یک لوله مسی یا الومینیومی رو به جای انتن به جعبه نصب کن تا حدود سانت صاف وکشیده یا بلندتر . قسمت سر انتن رو به صورت یک لوپ حلزونی ومارپیچی در بیار فقط نباید زیاد ابعادش رو بزرگ در نظر گرفت که جعبه کنترل رو به سختی دست بگیری وخسته کننده باشه واست.این کار هم شدنیه و ممکنه کمی بهتر از انتن جواب بده

مهندس ببخشید انگار با هم داشتیم تایپ میکردیم.علبته بی ادبی نشده باشه ^:)^

ممنون بهرام گل @};-

بنوعی تو فکر یون چمپر هستم :D البته سوال پرسیدن نوع انتن جهت کسب اطلاعات بیشتر بود

1- یه مبحثی هست خواستم بدونم کارایی یونیابها در زمستان کم میشه به چه میزانه؟
ینی جوابگویی فرانکو منتفی نمیشه؟

2- و اینکهمیزان عمقزنی و کارای و قیمت دستگاه های fg90 چنده؟

3- فرمولی برای محاسبه سیمپیچ 100 مگاهرتز با دوربیشتر مثلا 10 دور قطر سیم کمتر ؟

:YMPRAY:

سه شنبه 8 مهر1399 - 3:36am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

مهندس در مورد کارایی فرانکو و تریشر در هوای سرد مثلا دمای نزدیک صفر سوالی دارم

ایا یونهای در زمستان و زمین خشک بازم به سطح خاک نمیرسن؟ ینی ضعیف شدنش در حدیه که رو هدف سنس بکنیم؟

سه شنبه 8 مهر1399 - 4:21am
مدیر کل
مدیر کل

طبق اون چیزی که طی این سالها تجربه شده و البته شرکت مینرو هم روی اون تاکید داره ؛ سرما و رطوبت هر دو در فرایند تخلیه یون تاثیر منفی دارن و حتی میتونن اون رو متوقف بکنن. البته در این بین نقش سرما خیلی مهم تر هست. در دمای زیر 10 درجه دیگه تقریبا نمیشه نتیجه ای گرفت و بالای 20 درجه نتیجه خوب بدست میاد.

سه شنبه 8 مهر1399 - 3:47pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

حمید نوشته است:
طبق اون چیزی که طی این سالها تجربه شده و البته شرکت مینرو هم روی اون تاکید داره ؛ سرما و رطوبت هر دو در فرایند تخلیه یون تاثیر منفی دارن و حتی میتونن اون رو متوقف بکنن. البته در این بین نقش سرما خیلی مهم تر هست. در دمای زیر 10 درجه دیگه تقریبا نمیشه نتیجه ای گرفت و بالای 20 درجه نتیجه خوب بدست میاد.

با این اوصاف زمستان سرد رو نقطه خاک هدفم یونی نیست حتی زیر نور افتاب ---- یا اگرم باشه بر خود فلز هست و حتی بخاک هم برسه جنبشی نداره :ymsigh:

بحث کارایی مفید یونیاب تو زمستان هم منتفی شد مگر دوستان با فرانکو در کاوش زمستانی حداقل نقطه زنی رو تجربه کرده باشن که اونم احتماش کمه [-(

اگرم یونهای راکد بر خود فلز مدفون سوارن --- اونجا باید بر مبحث ترمودینامیک کار بشه 8-| که با اعمال اشعه مادون قرمز بر یون خاک یا تغییرات جنبشی بواسطه ای در سطح فلز جنبشی ایجاد بشه که فلز حالت پشم ریزون بشه ;) و اون فلزی که تو خواب زمستونیه بیدار بشه و یونهاشو بریزه بیرون :D
دوستان بخاری خوبی برای گرم کردن فلز مدفون دارن معرفی کنن =))

خارج از شوخی :) --- روشن کردن این مسایل مهم هست که نیاز داره بررسی بشه --- چون دوستان وقت میزارن و میرن تو سرما کاوش میکنن --- اگر کسی تجربه و اطلاعاتی داره بفرمایید :YMPRAY:

1- تاثییر رطوبت پس از باران تا چند روز بر یونیابی اثر میزاره ؟

2- حداقل دمایی که فلزی شکار کردید چند بوده؟

سه شنبه 8 مهر1399 - 6:46pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

نقل قول:
ممنون بهرام گل @};-

بنوعی تو فکر یون چمپر هستم :D البته سوال پرسیدن نوع انتن جهت کسب اطلاعات بیشتر بود

1- یه مبحثی هست خواستم بدونم کارایی یونیابها در زمستان کم میشه به چه میزانه؟
ینی جوابگویی فرانکو منتفی نمیشه؟

2- و اینکهمیزان عمقزنی و کارای و قیمت دستگاه های fg90 چنده؟

3- فرمولی برای محاسبه سیمپیچ 100 مگاهرتز با دوربیشتر مثلا 10 دور قطر سیم کمتر ؟

:YMPRAY:

اوه شرمنده جهانبین عزیز ببخشید الان اومدم به این تاپیک سر بزنم دیدم پست گذاشتین این چند روز روی گلدگان کار میکردم خلاصه به خوشتیپی خودت ببخش. :-BD
یون چمبر.جالب شد.فکر خاصی داریی :)
البته مهندس جواب این سوال رو دادن اما من هم نظر خودمو میگم.فرانکو در واقع یک یون یاب محض نیست.اصول کارکرد فرانکو خیلی وقته مشخص شده و مشکلی از این بابت وجود نداره.در مورد یونیابها وتضعیف یون مهندس کاملا توضیح دادن وما هم استفاده بردیم.پس نگران نباش فرانکو رو فقط در زمانی که برف وبوران هست ویا هوا بشدت مه آلوده وابری استفاده نکن.
جواب 2 رو نمی دونم.اما بیشتر تبلیغاتی که انجام دادن وفیلم تهیه کردن نشون میده تا حدودی سطح زنی میکنه فارق از کارکرد جالبش به نظرم ارزش خرید رو داره اما نمی دونم قیمتش چقدر هست.
جواب سوال 3 هم بله فرمول داره اما الان دیس کانکت میشم.فقط میتونم یک توضیح سرسری بدم.با ده دور سیمپیچ در بازه فرکانس 100 مگاهرتز.اگه چیزی تغییر نکنه به ناچار مجبوریم قطر سیمپیچ رو کم کنیم.که چیزی حدود 10 دور سیم میشه با قطر داخلی3 یا2 میلیمتر وطول2 سانت یا2.5 سانت حالا باشه بعد حساب میکنیم.اما متوجه نمیشم چرا میخواین این کارو انجام بدین :-?

پنج شنبه 10 مهر1399 - 6:57am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

بهرام نوشته است:

اوه شرمنده جهانبین عزیز ببخشید الان اومدم به این تاپیک سر بزنم دیدم پست گذاشتین این چند روز روی گلدگان کار میکردم خلاصه به خوشتیپی خودت ببخش. :-BD
البته مهندس جواب این سوال رو دادن اما من هم نظر خودمو میگم.فرانکو در واقع یک یون یاب محض نیست.اصول کارکرد فرانکو خیلی وقته مشخص شده و مشکلی از این بابت وجود نداره.در مورد یونیابها وتضعیف یون مهندس کاملا توضیح دادن وما هم استفاده بردیم.پس نگران نباش فرانکو رو فقط در زمانی که برف وبوران هست ویا هوا بشدت مه آلوده وابری استفاده نکن.
جواب 2 رو نمی دونم.اما بیشتر تبلیغاتی که انجام دادن وفیلم تهیه کردن نشون میده تا حدودی سطح زنی میکنه فارق از کارکرد جالبش به نظرم ارزش خرید رو داره اما نمی دونم قیمتش چقدر هست.
جواب سوال 3 هم بله فرمول داره اما الان دیس کانکت میشم.فقط میتونم یک توضیح سرسری بدم.با ده دور سیمپیچ در بازه فرکانس 100 مگاهرتز.اگه چیزی تغییر نکنه به ناچار مجبوریم قطر سیمپیچ رو کم کنیم.که چیزی حدود 10 دور سیم میشه با قطر داخلی3 یا2 میلیمتر وطول2 سانت یا2.5 سانت حالا باشه بعد حساب میکنیم.اما متوجه نمیشم چرا میخواین این کارو انجام بدین :-?

ارادتی هست عزیز @};-

خب بحث یونیاب خالص نبودن فرانکو که واضحه اما خب بنظرم هنوز جای کار داره که کمی بهتر بشه L-)

حالا فارغ از اینکه مدار رو تغییر هم ندیم معزلی که باهاش روبرو هستیم سرما زمستان هست --- اینجا دوست دارم یه بحثی مشخص بشه که مغایرت نداشته باشه

خب جناب عرفان فرمودند تو هوای برفی بازم سنس داشتن---- این ینی سرمای نزدیک به صفر و زیر صفر :-?

حالا شما و دوستان تجربه سنس تو سرما داشتید؟ مهمه که مثلا بخاطر ضعف پدیده حداقل هدفی که میتونه تو زمستان سنس بشه هم مشخص بشه ---- مثلا بگیم فلز اندازه 5 سانتی در 2 متر رو تشخیص میده و اشیای مثل انگشتر و سکه رو نمیتونه ---

پنج شنبه 10 مهر1399 - 12:14pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

جهان بین نوشته است:
بهرام نوشته است:

ارادتی هست عزیز @};-

خب بحث یونیاب خالص نبودن فرانکو که واضحه اما خب بنظرم هنوز جای کار داره که کمی بهتر بشه L-)

حالا فارغ از اینکه مدار رو تغییر هم ندیم معزلی که باهاش روبرو هستیم سرما زمستان هست --- اینجا دوست دارم یه بحثی مشخص بشه که مغایرت نداشته باشه

خب جناب عرفان فرمودند تو هوای برفی بازم سنس داشتن---- این ینی سرمای نزدیک به صفر و زیر صفر :-?

حالا شما و دوستان تجربه سنس تو سرما داشتید؟ مهمه که مثلا بخاطر ضعف پدیده حداقل هدفی که میتونه تو زمستان سنس بشه هم مشخص بشه ---- مثلا بگیم فلز اندازه 5 سانتی در 2 متر رو تشخیص میده و اشیای مثل انگشتر و سکه رو نمیتونه ---

همینطور عزیز دل @};-
سرمای سرد زمستون میتونه فارق از خراب کردن ومحدود کردن بعضی چیزها تاثیر منفی روی مدار الکترونیکی یک وسیله هم بزاره .بحث یون که با گفته های مهندس قابل درکه.در سرمای زمستون زمین سرد میشه رطوبت زمین بالا میره جنبش مولکولی همه اجسام پایین میاد رشد درختان به10 درصد میرسه وووو پس این قانون طبیعته نمیشه کاریش کرد.حتی فلزیاب که وسیله مهندسی بحساب میاد هم در این سرما بدرستی کار نمیکنه.فقط سیستمی مثل فرانکو که بر اساس تاثیر امواج رادیویی بر هدف سنس رو انجام میده ممکنه آشکارسازیش کمی کمتر بشه اما مختل نمیشه .من این رو به صرف اینکه در یک محدوده ایی که سنس داشتیم وامواج رادیویی وجود داره میگم.وگرنه اگه در همون محدوده امواج به یک باره تضعیف بشن مشخصه هدف هم به سختی قابل آشکارسازی هست.
عرفان عزیز هم خیلی وقته به تاپیک خودش سر نمیزنه.امیدوارم حالش خوب باشه..خب درسته عرفان جان در سرمای زمستون سنس داشتن اما من فکر میکنم سنس عرفان در روز ودر هوای آفتابی بوده باشه که دمای هوا بدون وزش باد به کمتر از10درجه هم میرسه که چیزی نزدیک به معقول بودن فرانکو واسه سنس کردن هست.اما اگه شب این کارو انجام داده امواج رادیویی در شب قوی تر منعکس میشه.اما به همون اندازه هم زمین سردتر میشه وممکنه قطعات رو تحت شعاع قرار بده واز بالانس خارج بشه..کلا درک من از فرانکو اینه باید سنس داشته باشه و از کارایش مختل نمیشه. :-BD
من خودم نزدیک به فصل بهار بود که بیابون رفتم اما هنوز هوا سرد و برف روی زمین بود اما بگم سرد وبرفی کامل نه...نه این هم درست نیست معمولا اشیا سطحی مثل انگشتر و سکه اگه با فرانکو قابل آشکارسازی باشه معمولا زودتر سنس میشن تا اون هدفی که در 2متری هست این دیگه بستگی به نفوذ وقدرت امواج در اون محدوده داره و میزان رطوبت خاک روی هدف @};-

جمعه 11 مهر1399 - 3:53am
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 6500 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 526 , 527 , 528 , 529 , 530 , 531 , 532 ... 650  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر عضو شده ای موجود نیست. و 13 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure