انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : چهارشنبه 12 اردیبهشت1403 - 10:58pm

پاسخ به موضوع  [ 6500 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 520 , 521 , 522 , 523 , 524 , 525 , 526 ... 650  بعدی
 ردیاب یونی ساخت دوستان سایت همسایه (فرانکو) 
نویسنده پیغام
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

mohsenlrl نوشته است:
آقا عرفان عزیز بی نهایت ممنون از راهنماییتون،خیلی بزرگوارید. یه سوال دیگم داشتم خدمتتون، با ولوم ۴.۷ من ولتاژ دو تا شش در حال باز و بسته شدن کامل ولوم دارم، با توجه به این مسئله، اینکه در توضیحات فرمودید بسته به شرایط با تغییر قطعات شاید لازم باشه به ولتاژ حداقلی حدود دو و حداکثری حدود هفت برسیم رو که با تغییر ولوم ۴.۷ هم تا حدودی می تونیم برسیم، بنده با تغییر کریستال و باز و بسته کردن ولوم ۴.۷ ولتاژ خروجی یک تا هفت رو‌ دارم، چرا نیاز به تغییر خازن و ترانزیستور هست؟ احساس می کنم منظور جنابعالی رو درست متوجه نشم، اگه راهنمایی بفرمایید سپاسگزار خواهم بود

اگر شما قصد داری فقط تعدادی جای محدود کاوش کنی احتمالا همین گستره 2تا6 ولتی میتونه اثر اسمون رو برات فراهم کنه.اما اگر شما هم مانند من قصدتون فالیت در همه مکانها و شرایط هست مسلما باز هم مکانهایی وجود داره که این ولتاژ 2تا 6 ولتی کفایت نمیکنه.موضوع گاهی اوقات بستگی به موارد دیگری داره.مثلا اینکه اگر دو عدد ترانزیستور با شماره متقاوت هر دو میتونن ولتاز 2تا 6 ولتی رو در مدار فراهم کنن ممکنه با یکی اثر اسمون دریافت بشه و با دیگری دریافت نشه.بخاطر همین من همیشه تاکید به تغییرات دارم چون موضوع رو غیر از ولتاژ مناسب به موارد دیگه ای هم مربوط میدونم که خودم هم دقیقا نمیدونم چه مواردی هست و فقط بصورت تجربی متوجه شدم گاهی ولتاژ 3 ولت اثر آسمون رو فراهم کرده و ولتاژ 2.5 ولت نتونسته اثر اسمون رو فراهم کنه.به نکته ای که فرانکو در یکی از پستهاش میگه دقت کنیم دقیقا متوجه میشیم که در گستره 4.7 اهمی ولوم آمپلی جدید اثر آسمون ممکنه در وسط این گستره بدست بیاد و در ابتدای گستره که ولتاژ کمتری رو فراهم میکنه بدست نمیاد.این موضوع رو خودم بارها تجربه کردم.یعنی ممکنه عاملی باعث بشه اثر اسمون در ولتازی خاص بدست بیاد و ولتاژ حتی پائینتر که بظاهر حساسیت بیشتری فراهم میکنه نتونه اثر اسمون رو فراهم کنه.
به همین خاطر من همیشه تاکید دارم تغییرات خازن 1 پیکویی و سپس ترانزیستوری انجام بشه.در روی کاغذ و بطور منطقی باید با این ولتاژ 2تا 6 ولتی که در مدار شما هست اثر اسمون در همه جا بدست بیاد ولی وقتی مدت زیادی در مکانهای مختلف بری متوجه میشی حتما نیاز به تغییر قطعه پیدا میکنی.

سه شنبه 7 مرداد1399 - 2:12pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

آقا عرفان عزیز بی نهایت ممنون از توضیحاتتون، نکات فوق واقعا جالب بود، بی زحمت اینم داخل راهنما بذارید برای دوستان تازه کار تا با فلسفه تعویض قطعات بهتر آشنا بشن. ممنون.

سه شنبه 7 مرداد1399 - 4:39pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

با سلام دوباره خدمت اساتید گرامی. بنده با بررسی ولتاژ نقاط مختلف مدار مطابق با تجربه دوستان متوجه شدم یکی از ترانزیستورها خراب بود. بعد از تعویض ولتاژ نقاط مختلف تقریبا برابر است با تجربه سایر دوستان. بعد از خارج کردن کریستال متوجه شدم که ولتاژ حداقلی حدود 1.2 ولت است که مجبور به کاهش ظرفیت شدم، نهایتا با خازن یک پیکو برای خازن 13 و 14 ولتاز به حدود 9 میلی ولت رسید. ترانزیستور بنده bc549c است و ولتاژ بعد از نصب کریستال حدود 6.4. دستگاه به تست دست واکنش نشون می ده. با چرخوندن ترانزیستور 4.7 مقدار ولتاژ خروجی تغییر خاصی نمی کنه. به نظر اساتید گرامی دلیل اینکه خازن 13 و 14 برای بنده اینقدر کم شده است طبیعی است؟ و اینکه آیا چرخاندن ولوم 4.7 ولتاژ خروجی بعد از نضب کریستال را نباید تغییر خاصی دهد. پیشاپیش از راهنمایی دوستان سپاسگزارم

چهارشنبه 7 مرداد1399 - 1:22am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

ببخشید در پست قبلی خازن 300 پیکو برای خازن 13 و 14 صحیح است که اشتبا یک پیکو ذکر شده.

چهارشنبه 7 مرداد1399 - 2:42am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

mohsenlrl نوشته است:
با سلام دوباره خدمت اساتید گرامی. بنده با بررسی ولتاژ نقاط مختلف مدار مطابق با تجربه دوستان متوجه شدم یکی از ترانزیستورها خراب بود. بعد از تعویض ولتاژ نقاط مختلف تقریبا برابر است با تجربه سایر دوستان. بعد از خارج کردن کریستال متوجه شدم که ولتاژ حداقلی حدود 1.2 ولت است که مجبور به کاهش ظرفیت شدم، نهایتا با خازن یک پیکو برای خازن 13 و 14 ولتاز به حدود 9 میلی ولت رسید. ترانزیستور بنده bc549c است و ولتاژ بعد از نصب کریستال حدود 6.4. دستگاه به تست دست واکنش نشون می ده. با چرخوندن ترانزیستور 4.7 مقدار ولتاژ خروجی تغییر خاصی نمی کنه. به نظر اساتید گرامی دلیل اینکه خازن 13 و 14 برای بنده اینقدر کم شده است طبیعی است؟ و اینکه آیا چرخاندن ولوم 4.7 ولتاژ خروجی بعد از نضب کریستال را نباید تغییر خاصی دهد. پیشاپیش از راهنمایی دوستان سپاسگزارم

هنوز مدار اشکال داره.
مسلما مقدار بیشتری برای خازن های 13و14 باید مناسب باشه.یعنی چیزی حدود 1.8 تا 3.3 نانو.
و در صورت درستی همه مدار ،با چرخوندن ولوم آمپلی جدید باید حداقل 1 ولت تغییر دیده بشه .

چهارشنبه 8 مرداد1399 - 6:04am
کاربر فعال
کاربر فعال

سلام ودرود خدمت همه اساتید
دوستان برد من در مرحله ولتاژ گیری پایه ۳ ای سی یک هست ولی متاسفانه اکثر قطعات ولتاژ داخلشون دارم الی پایه ۳ که هیچ ولتاژی ندارم .ترانزیستورها بعضی یک پایه بعضی دو وبعضی سه پایه ولتاژ دارم .ای سی دوم ولتاژ هست وتنها جایی که ولتاژ نیست پایه۳ ای سی یکه.ورودی ۱۲.۵ ولته.
ممنون میشم راهنمای کنید با تشکر.

پنج شنبه 9 مرداد1399 - 3:01pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

samiar نوشته است:
دوستان برد من در مرحله ولتاژ گیری پایه ۳ ای سی یک هست ولی متاسفانه اکثر قطعات ولتاژ داخلشون دارم الی پایه ۳ که هیچ ولتاژی ندارم .ترانزیستورها بعضی یک پایه بعضی دو وبعضی سه پایه ولتاژ دارم .ای سی دوم ولتاژ هست وتنها جایی که ولتاژ نیست پایه۳ ای سی یکه.ورودی ۱۲.۵ ولته.

اگر مدارت درست باشه در تمامی پایه های ترانزیستورها باید ولتاژ مناسب وجود داشته باشه.به چندین صفحه قبل که ولتاژ پایه ها ذکر شده مراجعه کن.مدار رو از ابتدا دونه به دونه و مرحله به مرحله چک کن.پی سی بی و قطعات و منتاژ ................ .تو تمام این تایپیک از ابتدا تا هماکنون تجربه نشون داده علت کار نکردن مدار همیشه به اشتباه سازنده ها برمیگرده.یعنی الارغم اینکه تاکید میکنن از سلامت پی سی بی و قطعات و منتاژ مطمئن هستن ولی ثابت میشه که در این مراحل نقصی از طرف سازنده وجود داشته که مدار بدرستی کار نکرده.از ابتدا همه چیز رو بررسی کن.

پنج شنبه 9 مرداد1399 - 6:20pm
کاربر فعال
کاربر فعال

erfan نوشته است:
samiar نوشته است:

اگر مدارت درست باشه در تمامی پایه های ترانزیستورها باید ولتاژ مناسب وجود داشته باشه.به چندین صفحه قبل که ولتاژ پایه ها ذکر شده مراجعه کن.مدار رو از ابتدا دونه به دونه و مرحله به مرحله چک کن.پی سی بی و قطعات و منتاژ ................ .تو تمام این تایپیک از ابتدا تا هماکنون تجربه نشون داده علت کار نکردن مدار همیشه به اشتباه سازنده ها برمیگرده.یعنی الارغم اینکه تاکید میکنن از سلامت پی سی بی و قطعات و منتاژ مطمئن هستن ولی ثابت میشه که در این مراحل نقصی از طرف سازنده وجود داشته که مدار بدرستی کار نکرده.از ابتدا همه چیز رو بررسی کن.

جناب عرفان عزیز ممنون از حسن توجه شما .حتما بررسی میکنم

پنج شنبه 9 مرداد1399 - 11:03pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

با عرض سلام خدمت اساتید گرامی و آقا عرفان عزیز. دوستان بنده واقعا دوست ندارم زیاد مزاحم بشم،خواهش می کنم بنده رو یک راهنمایی درست بکنید تا مشکل من حل شود. بنده مدار آقا عرفان رو به صورت یک رو ساختم. با ترانزیستور bc549c. ولتاژ خروجی حدود 6.5 است. با خازن 13 و 14 300 پیکو مدار بدون کریستال به ولتاژ صفر می رسد و اگر ظرفیت این دو خازن را افزایش دهم ولتاژ زیاد می شود. ولتاژ نقاط مختلف مدار به صورت عکس آپلود شده در فایل زیر است. بنده چند تا مشکل دارم. اولا ولوم 4.7 در حال با کریستال روی ولتاژ خروجی تاثیری ندارد ولی اگر کریستال رو بر دارم حدود یک تا دو ولت آن را تغییر می دهد. مشکل دوم اینکه تغییر خازن 2 تا 4 هیچ تاثیری در ولتاژ خروجی ندارد، از یک دوم پیکو تا 20 پیکو تغییر دادم هیچ تاثیری ندارد و تقریبا مثل حالتی است که اصلا خازن قرار نداده باشم ولی اگر یک سیم را به جای خازن ها می گذارم ولتاژ خروجی صفر می شود. تغییر کریستال حدود یک ولت ولتاژ خروجی را می تواند کم یا زیاد کند. بخش نمایشگر درست کار می کند و مشکلی ندارد. حالا دلیل این مسائل چیست، باور بفرمائید دو سری تا حالا تمام قطعات را عوض کرده ام و کل مدار را چک کرده ام، اینکه مدل را به یک رو تغییر داده ام مشکلی ایجاد می کند؟ اتصالی هست که ندیده باشم؟ خواهشمندم دوستان هر نکته ای به ذهنشان می رسد بفرمایند تا تست کنم.
http://uupload.ir/files/ed2r_img_20200729_043536.jpg

جمعه 9 مرداد1399 - 3:17am
کاربر فعال
کاربر فعال
آواتار کاربر

درود محسن
ببين تو بايد ترانزيستور bc183c و bc183b رو داشته باشى و اينكه حتما كريستال هشت و شش و ده مگ رو هم داشته باشى . رو مدار بزارى و گستره تغيير ولتاژ با ولوم آمپلى را ، رو مدار ببينى . پيشنهاد من به تو اينه كه اصلا قسمت آمپلى رو حذف كن ببين مدارت درست كار ميكنه بعد آمپلى رو اضافه كن .

To be willing is to be able

جمعه 10 مرداد1399 - 7:38am
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 6500 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 520 , 521 , 522 , 523 , 524 , 525 , 526 ... 650  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر عضو شده ای موجود نیست. و 77 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure