انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : دوشنبه 9 اردیبهشت1403 - 2:09am

پاسخ به موضوع  [ 6500 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 494 , 495 , 496 , 497 , 498 , 499 , 500 ... 650  بعدی
 ردیاب یونی ساخت دوستان سایت همسایه (فرانکو) 
نویسنده پیغام

آقا عرفان گرفتن عکس برای بنده فعلا مقدور نیست ولتاژ های دو نمونه رو همینجوری براتون مینویسم امیدوارم متوجه بشید.
ولتاژ ها به ترتیب> کلکتور بیس امیتر

همه ی ترانزیستورها 547

ترانزیستور شماره یک: 10.47 5.9 5.3
.........................دو: 3.73 0.61 0
.......................سه: 5.2 1.73 1.13
.....................جهار: 5.24 1.56 1.12
.....................پنج: 10.58 6.81 6.21
....................شش: 1.8 0.59 0

همه ی ترانزیستورها 550

1: 10.46 5.9 5.37
2: 3.4 0.62 0
3: 4.85 1.8 1.2
4: 4.95 1.6 1.15
5: 10.5 6.7 6.17
6: 1.64 0.6 0

شنبه 23 فروردین1399 - 11:01pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

کاملا عادی و طبیعی هست.
من سه رنج ترانزیستور با پسوندb رو هماکنون تست کردم.با کریستال 8 مگ حداقل تغییر از 4.90 تا 5.70 بود.دو ترانزیستور دیگه هر دو تغییرات 1 ولتی و بیش از 1 ولتی داشتن.
حالا امکان داره واقعا ایرادی هم در سنسور شما نباشه و ترانزیستورهای رنج بی شما همین مقدار تغییر رو باعث بشن و این طبیعی باشه.با توجه به درستی اتصالات ولوم امپلی شما و نیز درستی ولتاژ پایه های دو نمونه ترانزیستور شما شاید هیچ ایرادی در بخش سنسور وجود نداشته باشه.
حالا باید ببینیم شما اگر نتونستی دیشب اثر اسمون بگیری شاید به اندازه کافی تغییرات رو اعمال نکردی.به فایل من رجوع کن تغییرات میتونه تا سه مرحله هم افزایش پیدا کنه.یعنی اگر در کار با ولوم های پنل موفق نشدی اثر اسمون بگیری در مرحله بعدی باید خازنهای 1 پیویی رو افزایش بدی یعنی ظرفیتشون رو کاهش بدی.بازم اگه موفق نشدی تغییر ترانزیستور و باز هم اگر موفق نشدی تغییر کریستال.
شما با توجه به تغییرات کمی که ترانزیستورهای شما در تغییر خروجی میزاره شاید نمیتونن مدار رو تا حد لازم تقویت کنن.پس اینبار شما با کریستال 10 مگ کار کن.کریستال 10 مگ میتونه تمام ولتاژها رو تا حدقل 1 ولت کاهش بده.پس امشب در ابتدا کریستال 10 مگ بزار و یک ترانزیستور با پسوند بی بزار.احتمال داره حتی تقویت بیش از حد رخ بده.اگر اینطور شد ترانزیستوریکه ضعیفتر عمل میکنه بزار و سعی کن با تغییرات تو ظرفیت خازنهای 1 پیکویی تقویت رو به ایده ال برسونی یعنی همون دریافت اثر اسمون در زاویه 80 تا 90 درجه.

یکشنبه 23 فروردین1399 - 12:08am
کاربر فعال
کاربر فعال
آواتار کاربر

علی جان قبلا هم بنده تغییرات امپلی رو روی مدار پیام تغییر دادم متاسفانه جواب نداد مدار رو به حالت اولیه برگردوندم اگه یه وقت دیدین سنس اسمون ندارین زیاد به اصرار امپلی نفرمایین و مدار رو مجددا به حالت قبلی برگردانید و جای خازن یک پیکو دو تا سیم مفتولی دو سانتی بندازین فکر کنم با دور و نزدیک کردن سیمها کاهس ولتاز بین 3.5 الی 6 خواهین داشت

برای کسی که می فهمد هیچ توضیحی لازم نیست
و برای کسی که نمی فهمد هر توضیحی اضافه است
آنان که می فهمند عذاب می کشند!و آنان که نمی فهمند عذاب میدهند!
مهم نیست که چه مدرکی دارید! مهم این است که چه درکی دارید.

یکشنبه 24 فروردین1399 - 10:46pm
کاربر فعال
کاربر فعال
آواتار کاربر

جناب عرفان یه سوال برام پیش ا ومده قسمت دسپلی رو بنده بدون تغییراتی که در مقاومتها داده بودین و قسمت
led هم بر عکس شما از پشت مقاوت یک کیلو ساختم در این حالت هم سنسها بصورت مسلسلی خواهد بود یا خیر ممنون @};- @};-

برای کسی که می فهمد هیچ توضیحی لازم نیست
و برای کسی که نمی فهمد هر توضیحی اضافه است
آنان که می فهمند عذاب می کشند!و آنان که نمی فهمند عذاب میدهند!
مهم نیست که چه مدرکی دارید! مهم این است که چه درکی دارید.

دوشنبه 24 فروردین1399 - 12:30am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

kabahat نوشته است:
جناب عرفان یه سوال برام پیش ا ومده قسمت دسپلی رو بنده بدون تغییراتی که در مقاومتها داده بودین و قسمت
led هم بر عکس شما از پشت مقاوت یک کیلو ساختم در این حالت هم سنسها بصورت مسلسلی خواهد بود یا خیر ممنون @};- @};-

سلام.
منظور شما رو متوجه نشدم.
شما دیسپلی رو طبق شماتیک اصلی و با رعایت همون مقادیر توی شماتیک ساختین؟یعنی تغییراتی که من توی مقاومتهای 1و2و3و4و5 دادم و مقاومتهای 1 کیلویی پشت ال ای دی ها رو حذف کردم انجام ندادی؟
اگر همینطوره و طبق مقادیر شماتیک اصلی ساختی و مقاومتهای 1 کیلویی متصل به منفی ال ای دی ها رو نگه داشتی باز هم واکنش بصورت چشمک مسلسلی رخ میده و ازین نظر تفاوتی بین دیسپلی من و دیسپلی با مقادیر شماتیک اصلی نیست.

دوشنبه 24 فروردین1399 - 2:43am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

از همه دوستان عذر میخوام.من در بیان برخی مطالب اشتباهی کردم.لطفا مطالب اخرین پیام صفحه 492 و اولین پیام صفحه 495 من رو نادیده بگیرید.متشکرم.

دوشنبه 24 فروردین1399 - 2:49am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

سلام به همگی دوستان خودم ومهندس حمید گلم و دیگر اساتید.سال همگی مبارک باشه هر چند این ایام حال هوای کرونایی به خودش گرفته اما زندگی دیگه کاریش نمیشه کرد :(
من خیلی وقته تایپیکها رو با فیل شکن فری گیت دنبال میکنم اما نمیتونستم وصل بشم فقط میتونستم تایپیکها ومطالبی که دوستان طی این مدت قرار میدادن رو مطالعه کنم الان خیلی خوشحالم دوستانی تونستن موفق بشن فکر کنم دیگه بتونم با این فیل شکن قدیمی وارد سایت بشم... \:d/ \:d/ \:d/

گر داخل خانه‌ات نشستی مردی/ در بر دگران اگر ببستی مردی
مردی نبود سفر در این وضع خراب/ شاخ کرونا اگر شکستی مردی

دوشنبه 25 فروردین1399 - 3:35am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

سلام و تبریک سال نو به همه ی دوستان ، آقا عرفان ، مهندس حمید ، استاد سندژ و آقا بهرام عزیز @};-

خوشحالم که دوستان هم دل و کوشا دوباره دور هم جمع شدن و آقا بهرام گل هم بعد از غیبت طولانی برگشن به تاپیک تا بازهم از تجارب نابشون استفاده کنیم :ymapplause:

بله خوشبختانه دوستان به موفقیت رسیدن و بنده هم متعاقبا موفقیت هایی کسب کردم که جای خوشحالی داره و خدمت دوستان عزیز هم اعلام کردیم ، به دو دلیل بنده یک مدت هم غیبت داشتم ، یکی برای اینکه حس کردم صحبت های علمی مفید از قالب خودش خارج شده و جنبه ی کودکانه گرفته بود و دیگری اینکه حتی یکی از دوستان همدل قدیمی هم یک تبریک خوشک و خالی نگفتن که البته جای گلایه ای هم نیست . آقا عرفان هم زمان موفقیت خودشون اگه اشتباه نکنم یکم با بی مهری دوستان مواجه شده بودن و البته بعد از مدتی باز به کمک های بی دریغشون به همه ادامه دادند .

برای همین بر حسب وظیفه بصورت خصوصی در خدمت تعدادی از دوستان عزیز و کوشا بودیم تا انشالا اون ها هم دستگاه شون رو به اتمام برسونن و به موفقیت برسن .

درکل خوشحالم که عزیزان و دوستان هم دل دوباره جمع شدن و امیدوارم تجارب و مباحث نابشون باعث ارتقای دستگاه بشه .

زنده باشید و برای همه آرزوی سلامتی و شادی می کنم @};- ~O)

تا در طلب لقمه ی نانی نانی * تا در طلب گوهر کانی کانی
این نکته ی رمز اگر بدانی دانی * هرچیز که در جستن آنی آنی

دوشنبه 25 فروردین1399 - 4:38am

سلام مجدد خدمت دوستان عزیز . از جناب kabahat هم تشکر میکنم بابت راهنمایی که فرمودند

آقا عرفان بنده امشب هم دستگاه رو بیرون بردم و باید بگم باز دست از پا درازتر برگشتم خونه دیگه واقعا خسته شدم .نزدیک یک سال بود که مرتب این تاپیک رو دنبال میکردم و همیشه مطالب رو مو به مو میخوندم و یاداشت برداری میکردم تا در آینده که خودم ساختمش ازشون استفاده کنم ،فایل راهنما شما رو هم نمیگم 1000بار ولی شاید 50 بار خوندم .بعد از ساختش مولتی مترم خراب شد و حدود یک ماه منتظر مولتی متر بودم . بلاخره مولتی متر هم خریدم ،حالا که همه چیز باید خوب پیش میرفت شرایطی پیش اومده که تمام آرزوی بنده سنس فلز نیست بلکه فقط سنس اثر آسمونه!!!!!!
آقا عرفان حالا که تا حدودی درستی مدار و آمپلی رو شما تایید کردید نکاتی رو در مورد اپراتوری میگم شاید مشکلی باشه و بتونید کمکم کنید: خونه ما توی روستاست الان چند شبه که نیمه شب میرم بیرون ،حدود 700 یا 800 متر ار محدوده روستا فاصله میگیرم گوشی موبایلم رو هم توی 10 تا 15 متری خودم میزارم ،توی یه دشت صاف پشت به شمال و رو به جنوب می ایستم (کسب مرز صفر توی خونه انجام میدم) دسته وسیله 30 سانت طول و 5 سانت قطر داره که شیلد شده و به شیلد اصلی وصله ، دسته رو با دست راست از آخرش میگیرم طوری که دستگاه در دورترین حد ممکن از بدن باشه و آنتن موازی سطح زمین ، با دست چپ ولوم ها رو میچرخونم (آمپلی در حداقل خود و یک مگا در حداکثر) آستانه رو میچرخونم تا چراغ اول روشن میشه بعد که به عقب میچرخونم برای خاموش شدن اون ، معمولا چند میلی متر بعضی وقت ها هم یک سانت عقب تر خاموش میشه چند بار این کارو تکرار میکنم تا مطمعن بشم نقاط خاموش و روشن ثابت هستن. بعد از جایی که خاموش میشه میچرخونم به سمت روشنایی ولی به روشنایی نمیرسونم(ولوم آستانه مولتی ترن هست) در این حالت دو دستی دسته وسیله رو میگیرم و وسیله رو بالا میارم تا بالای سرم جوری که اینبار دسته وسیله موازی زمین و آنتن عمود قرار میگیره.(که آسمون سنس نمیشه) بعد ولوم آمپلی رو خیلی کم باز میکنم (در حد میلی متر چون ولوم معمولی گذاشتم و مولتی ترن نیست )چون ولوم آستانه روی مرز قرار داره با چرخوندن آمپلی چراغ اول روشن میشه که با آستانه دوباره تنظیمش میکنم . بعضی وقتا که اشتباها کمی بیشتر میچرخونم سه ال ای دی با هم روشن میشن ولی همونجور که گفتم با عقب بردن آستانه چراغ ها باز خاموش میشن و تنظیم میکنم. با این که میدونم آمپلی تقریبا از نیمه که گذشت دیگه تاثیری توی افزایش ولتاژ نداره(مولتی متر اینو میگه) ولی تا آخر چرخشش کار عقب بردن(باز کردن) آمپلی رو انجام میدم بخاطر همین امتحان هر ترانزیستور خیلی زمان میره بعد حتی با گذاشتن 4 خازن یک پیکویی سری شده فایده ای نداره . میرم سراغ جاگذاری ترانزیستور بعدی و بعدی
امشب با ترانزیستور های 546 _547_548_108فلزی که کار باهاشون 3 ساعت طول کشید هم نتونستم آسمون رو سنس کنم .همونجور که قبلا هم گفتم درب باکس هم کلا جداست .
دوستمون جناب kabahat نکته ای رو فرمودند .آقا عرفان نظرتون در این مورد چیه؟
مجددا از تمامی دوستان به خصوص آقا عرفان که زحمت میکشن پست های بنده رو میخونن و پاسخ میدن تشکر میکنم

دوشنبه 25 فروردین1399 - 11:10am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

Ali.sh نوشته است:
سلام مجدد خدمت دوستان عزیز . از جناب kabahat هم تشکر میکنم بابت راهنمایی که فرمودند

آقا عرفان بنده امشب هم دستگاه رو بیرون بردم و باید بگم باز دست از پا درازتر برگشتم خونه دیگه واقعا خسته شدم .نزدیک یک سال بود که مرتب این تاپیک رو دنبال میکردم و همیشه مطالب رو مو به مو میخوندم و یاداشت برداری میکردم تا در آینده که خودم ساختمش ازشون استفاده کنم ،فایل راهنما شما رو هم نمیگم 1000بار ولی شاید 50 بار خوندم .بعد از ساختش مولتی مترم خراب شد و حدود یک ماه منتظر مولتی متر بودم . بلاخره مولتی متر هم خریدم ،حالا که همه چیز باید خوب پیش میرفت شرایطی پیش اومده که تمام آرزوی بنده سنس فلز نیست بلکه فقط سنس اثر آسمونه!!!!!!
آقا عرفان حالا که تا حدودی درستی مدار و آمپلی رو شما تایید کردید نکاتی رو در مورد اپراتوری میگم شاید مشکلی باشه و بتونید کمکم کنید: خونه ما توی روستاست الان چند شبه که نیمه شب میرم بیرون ،حدود 700 یا 800 متر ار محدوده روستا فاصله میگیرم گوشی موبایلم رو هم توی 10 تا 15 متری خودم میزارم ،توی یه دشت صاف پشت به شمال و رو به جنوب می ایستم (کسب مرز صفر توی خونه انجام میدم) دسته وسیله 30 سانت طول و 5 سانت قطر داره که شیلد شده و به شیلد اصلی وصله ، دسته رو با دست راست از آخرش میگیرم طوری که دستگاه در دورترین حد ممکن از بدن باشه و آنتن موازی سطح زمین ، با دست چپ ولوم ها رو میچرخونم (آمپلی در حداقل خود و یک مگا در حداکثر) آستانه رو میچرخونم تا چراغ اول روشن میشه بعد که به عقب میچرخونم برای خاموش شدن اون ، معمولا چند میلی متر بعضی وقت ها هم یک سانت عقب تر خاموش میشه چند بار این کارو تکرار میکنم تا مطمعن بشم نقاط خاموش و روشن ثابت هستن. بعد از جایی که خاموش میشه میچرخونم به سمت روشنایی ولی به روشنایی نمیرسونم(ولوم آستانه مولتی ترن هست) در این حالت دو دستی دسته وسیله رو میگیرم و وسیله رو بالا میارم تا بالای سرم جوری که اینبار دسته وسیله موازی زمین و آنتن عمود قرار میگیره.(که آسمون سنس نمیشه) بعد ولوم آمپلی رو خیلی کم باز میکنم (در حد میلی متر چون ولوم معمولی گذاشتم و مولتی ترن نیست )چون ولوم آستانه روی مرز قرار داره با چرخوندن آمپلی چراغ اول روشن میشه که با آستانه دوباره تنظیمش میکنم . بعضی وقتا که اشتباها کمی بیشتر میچرخونم سه ال ای دی با هم روشن میشن ولی همونجور که گفتم با عقب بردن آستانه چراغ ها باز خاموش میشن و تنظیم میکنم. با این که میدونم آمپلی تقریبا از نیمه که گذشت دیگه تاثیری توی افزایش ولتاژ نداره(مولتی متر اینو میگه) ولی تا آخر چرخشش کار عقب بردن(باز کردن) آمپلی رو انجام میدم بخاطر همین امتحان هر ترانزیستور خیلی زمان میره بعد حتی با گذاشتن 4 خازن یک پیکویی سری شده فایده ای نداره . میرم سراغ جاگذاری ترانزیستور بعدی و بعدی
امشب با ترانزیستور های 546 _547_548_108فلزی که کار باهاشون 3 ساعت طول کشید هم نتونستم آسمون رو سنس کنم .همونجور که قبلا هم گفتم درب باکس هم کلا جداست .
دوستمون جناب kabahat نکته ای رو فرمودند .آقا عرفان نظرتون در این مورد چیه؟
مجددا از تمامی دوستان به خصوص آقا عرفان که زحمت میکشن پست های بنده رو میخونن و پاسخ میدن تشکر میکنم

دستگاه شما حتما و بدون شک مشکل داره.امکان نداره دستگاه سالم فاصله بین نقطه روشنایی در ولوم استانه و نقطه خاموشی در همین ولوم 1 سانت بشه.یعنی اگر رست ساخته باشی حداکثر دو یا خیلی بد بشه میشه سه میل.
مطمئنم دستگاه شما در این موضوع دچار مشکل هست.بنظرم توجه خودت رو به قسمت دیسپلی بیشتر کن.تا جایی که باهم کار کردیم نقصی تو سنسور نیست.ولی با توجه به این موضوع فاصله چند میلی تا 1 سانتی در ولوم استانه اینجا مشکل داری حتما.از قسمت دیسلی خودت از پشت رو عکس واضح و مشخص بگیر که اتصالات و ..... معلوم باشه.عملکرد ولوم استانه و 1 مگ خودت رو چک کن و حتی اگر مقدوره این دو ولوم رو تعویض کن.در برخی ساخت ها ممکنه ولوم 20 کیلو مرز مناسبتری در ولوم ستانه بدست بده.در برخی ساختهای دیگه ممکنه ولوم 22 کیلو.وحتی ممکنه 25 کیلو.اگر سه تا پتانسیومتر 20 و 22 و 25 تهیه کنی و هر کوم رو تو مدار تست کنیمتوجه میشی یک کدوم داره استانه دقیقتری بهت میده.این موضوع طبیعی هست و به مقادیر قطعات تو دیسپلی هم ارتباط پیدا میکنه.منظورم اینه اول از سلامت سیمکشی و اتصالات و قطعات دیسپلی مطمئن شو و حتی تونستی تعویض کن و سپس ولوم 1 مگ و ولم استانه خودت رو تست کن ببین سالمه یا نه.اگر همه این موارد اوکی بود خبر بده.
گفتم اینبار با 10 مگ تست کنی.انجام دادی؟

دوشنبه 25 فروردین1399 - 10:50pm
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 6500 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 494 , 495 , 496 , 497 , 498 , 499 , 500 ... 650  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: saeed.jo , sahar1348 و 85 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure