انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : دوشنبه 10 اردیبهشت1403 - 4:44am

پاسخ به موضوع  [ 6500 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 493 , 494 , 495 , 496 , 497 , 498 , 499 ... 650  بعدی
 ردیاب یونی ساخت دوستان سایت همسایه (فرانکو) 
نویسنده پیغام
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

این هم از دستگاه ما ، البته هنوز شیلد نشده .باطری 4 عدد لیتیومی داخل دسته .

و یه سری کارهای جزیی داره که میخام سر فرصت و حواس جمع انجام بدم. عجله برای این پروژه مضره . ;)

سطح دسترسی لازم برای مشاهده فایل های پیوست شده در این پست را ندارید.

جهان هر کس به اندازه وسعت فکر اوست

جمعه 22 فروردین1399 - 9:30pm
کاربر فعال
کاربر فعال
آواتار کاربر

ظاهرا اندازه انتن جنابعالی خیلی کوتاست حتما از یک انتن بلندتر استفاده کنین

برای کسی که می فهمد هیچ توضیحی لازم نیست
و برای کسی که نمی فهمد هر توضیحی اضافه است
آنان که می فهمند عذاب می کشند!و آنان که نمی فهمند عذاب میدهند!
مهم نیست که چه مدرکی دارید! مهم این است که چه درکی دارید.

جمعه 22 فروردین1399 - 11:24pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

signal نوشته است:
سلام دوست من :ymhug:

خواهش میکنم، آقا :D

البته ما چون به عنوان تعمیر کار الکترونیک تو خیلی از شرکت ها که سالهاست مشغول بکاریم ، اشتباه های این چنینی رو زیاد

دقت نمیکنیم و با قانون نصب ولوم و خیلی چیزهای دیگه سالهاست که آشنا هستیم و میزاریم به حساب اشتباه تایپی و دیگه

ما اشتباه نمیکنیم . ولی اینکه شما در قبال صحبتهایی که با دوستان دارین و تجربیاتتون رو در اختیار عزیزان قرار میدین اینگونه

احساس مسئولیت میکنید و خصوصا برای دوستانی که با الکترونیک آشنایی ندارند پیگیرید ، من به شخصه از شما سپاسگذار

و ممنونم . به هر حال لابه لای همین صحبتهاست که خیلی مطالب برای خیلیامون جا میوفته و این بخاطر حضور گرم خیلی از

دوستان و خصوصا جناب عالی در این تاپیک هست و این جای تقدیر داره @};- @};-

ممنونم از محبت شما.لطف شما هم دلگرم کننده هست.
شما از سه تا پتانسیومتراستفاده کردی.منم تا مدتی پیش هر سه تا رو پتانسیومتر گذاشته بودم.این موضوع از طرفی خوبه و دقت رو تنظیم رو بهتر میکنه ولی از طرفی حوصله زیادی رو هم میطلبه.مخصوصا در مکان هایی که برای دریافت اثر اسمون مجبور به چند بار تغییر در داخل مدار میشیم بعد از هر تغییر میبایست اون پتانسیومتر آمپلی رو در چند جای گستره پتانسیومتر قرار بدیم این موضوع حوصله زیادی میطلبه و البته دقت و تنظیم بهتری رو فراهم میکنه.الان من خودم برای آمپلی و حساسیت ولوم گذاشتم و برای آستانه پتانسیوتر گذاشتم.
بنظر من فشرده بودن قطعات و یکپارچه بودن سنسور و دیسپلی و نیز کوچیک بودن باکس برای این مدار در مجموع تاثیر منفی میزاره تو عملرد مدار.بمرور زمان وقتی سنسهای زیادی رو دریافت میکنی و نیز در محیطهایی که امواج و سیگنالهای زیادی تو فضا هست بیشتر این موضوع درک میشه.
برای فهمیدن این موضوع یه پیشنهاد دارم.هر جایی که شما رفتی و سنس چشمک مسلسلی داشتی چه ارزشمند بود چه نبود و یا واکنش برای انومالی ها داشتی روی زمین علامت بزار و حفاری نکن.طبق روال عادی تنظیم و اپراتوری پیش برو.در محیطهایی هم که موجهای مزاحم یا سیگنالهای زیادی تو فضا دیدی هم این محیطها رو در نظر و حافظه داشته باش.بعد از چند ماه بیا و مدارت رو بصورت تفکیک سنسور از دیسپلی و رعایت یک فاصله بین قطعات و نیز رعایت ساختمان پی سی بی طبق همون نمای شماتیک بساز.و نیز باکس وسیله رو مثلا 10 سانت در 20 سانت بساز.اینبار برو و همون مکانهایی که سابق سنس داشتی رو دوباره سنس کن.در روند تنظیم و اپراتوری و اشکارسازی اهداف متوجه میشی وسیله هم بهتر و روتین تر تنظیم و بالانس میشه و هم اهداف با نظم و ترتیب بهتری سنس میشن و هم در محیطهای پر نویز وسیله عملکرد ارامتر و کم تحریک تری داره.یعنی در کل یک روونی و یک نظم بهتری در عملکرد مدار میبینی.
موفق باشی.

جمعه 22 فروردین1399 - 11:49pm

خواهش میکنم آقا عرفان اصلا نیازی به معذرت خواهی نیست. در بزرگی و معرفت شما هیچ شکی نیست من از شما معذرت میخوام که با سوالاتم وقت شما رو میگیرم.
اقا عرفان همونجور که قبلا گفتم ربطه بین گردش ولوم آمپلی بنده و ولتاژ خروجی عکس دستگاه شماست یعنی وقتی در حداکثر اهمی قرار بگیره حداقل ولتاژ رو ارائه میده !1: حالا با این حساب تکلیف چیه ؟ به نظر شما باید چیکار کنم؟
2:از اون جا که شما در فایل راهنما تاکید کردید ولوم آمپلی باید در حداقل باشه(برای کسب مرز صفر)من هم این کار رو کردم(غافل از این که مدار من عکس مدار شماست) برای همین مرز صفر ولت برای همه ترانزیستور ها چیزی بین 100 تا 300 پیکو فاراد در می اومد که شما گفتید این غیر طبیعی هست .من دیشب ولوم رو در حالت حداکثر (کمترین ولتاژ خروجی) قرار دادم که این بار مرز صفر برای خازن های 13 و 14(با ترانزیستورهای مختلف) چیزی بین 1 نانو تا 3.3 نانو بدست اومد . نظر شما چیه؟کدوم درست تر هست؟اگر این روش درست هست آیا از این به بعد برای مرز صفر من باید ولوم رو در حداکثر بزارم؟ برای شروع کاوش در محل ولوم باید چجوری باشه؟

3:در ضمن دیشب من با همین تغییرات دستگاه رو بیرون بردم ولی باز آنتن در هیچ زاویه ای روشن نشد حتی درب باکس رو(درب نیز شیلد بود) کلا از وسیله جدا کردم ولی باز فایده نداشت که نداشت .من دیشب با ترانزیستور های c549c bc546b bc547b bc548b bc550b bc237b bc108b تلاش کردم اثر آسمون رو بگیرم که فایده نداشت . باور کنید 3 ساعت اونجا بودم و دیگه توان ایستادن نداشتم .

باتشکر

شنبه 23 فروردین1399 - 9:37am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

kabahat نوشته است:
ظاهرا اندازه انتن جنابعالی خیلی کوتاست حتما از یک انتن بلندتر استفاده کنین

بله اینجور به نظر میاد . نیمی از آنتن داخل باکس و در سمت پشت رگولاتور 12 ولت قرار میگیره و طول آنتن 87 سانت در زمان

باز شدن هست و وقتی کاملا باز میشه به تمام جهات قابل چرخیدن هست و شاید بشه از این خاصیت برای کار تحقیقاتی

ورفتارهای مدار در جاهای مختلف سود برد .فکر میکنم این آنتن مربوط به رادیوی قدیمی توشیبا بود. :)

سطح دسترسی لازم برای مشاهده فایل های پیوست شده در این پست را ندارید.

جهان هر کس به اندازه وسعت فکر اوست

شنبه 23 فروردین1399 - 10:39am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

Ali.sh نوشته است:
خواهش میکنم آقا عرفان اصلا نیازی به معذرت خواهی نیست. در بزرگی و معرفت شما هیچ شکی نیست من از شما معذرت میخوام که با سوالاتم وقت شما رو میگیرم.
اقا عرفان همونجور که قبلا گفتم ربطه بین گردش ولوم آمپلی بنده و ولتاژ خروجی عکس دستگاه شماست یعنی وقتی در حداکثر اهمی قرار بگیره حداقل ولتاژ رو ارائه میده !1: حالا با این حساب تکلیف چیه ؟ به نظر شما باید چیکار کنم؟
2:از اون جا که شما در فایل راهنما تاکید کردید ولوم آمپلی باید در حداقل باشه(برای کسب مرز صفر)من هم این کار رو کردم(غافل از این که مدار من عکس مدار شماست) برای همین مرز صفر ولت برای همه ترانزیستور ها چیزی بین 100 تا 300 پیکو فاراد در می اومد که شما گفتید این غیر طبیعی هست .من دیشب ولوم رو در حالت حداکثر (کمترین ولتاژ خروجی) قرار دادم که این بار مرز صفر برای خازن های 13 و 14(با ترانزیستورهای مختلف) چیزی بین 1 نانو تا 3.3 نانو بدست اومد . نظر شما چیه؟کدوم درست تر هست؟اگر این روش درست هست آیا از این به بعد برای مرز صفر من باید ولوم رو در حداکثر بزارم؟ برای شروع کاوش در محل ولوم باید چجوری باشه؟

3:در ضمن دیشب من با همین تغییرات دستگاه رو بیرون بردم ولی باز آنتن در هیچ زاویه ای روشن نشد حتی درب باکس رو(درب نیز شیلد بود) کلا از وسیله جدا کردم ولی باز فایده نداشت که نداشت .من دیشب با ترانزیستور های c549c bc546b bc547b bc548b bc550b bc237b bc108b تلاش کردم اثر آسمون رو بگیرم که فایده نداشت . باور کنید 3 ساعت اونجا بودم و دیگه توان ایستادن نداشتم .

باتشکر

لطف داری دوست من.
بزار در ابتدا مشکل ولوم امپلی رو بر طرف کنیم بعد بریم سر مبحث مرز صفر ولت.بزار ولوم خودم و شما رو مقایسه ای بررسی کنیم.شما ولوم رو بزار مقابل خودت.این اندازه ها رو چک کن ببین مانند ولوم من هست یا نه.
ولوم رو بسمت خلاف عقربه ساعت تا انتها بگردون،سپس با پراب سر وسط رو با سر کناری که به زمین مدار متصله اندازه بگیر.برای من 0.00 اهم.
ولم رو بسمت خلاف.............................................................سر وسط رو با سر کناری که به 1 نانو مدار متصله اندازه بگیر.برای من 4.7 اهم.
........................................................................................دو سر کناری روباهم اندازه بگیر .برای من 4.7 اهم.

ولوم رو در جهت عقربه های ساعت تا انتها بگردون با پراب سر وسط رو با سر کناری که به زمین مدار متصله..................... . برای من 4.7 اهم.
..............................................................................سر وسط رو با سر کناری که به 1 نانو متصله............................. . برای من 0.00 اهم.
....................................................................................دو سر کناری با هم................................. . برای من 4.7 اهم.

تست کن ببین ولومت همین مقادیر رو نشون میده.

شنبه 23 فروردین1399 - 11:01am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

Ali.sh نوشته است:

باتشکر

اگر حالت های ولومت و مقادیر اهمی ولومت هم مانند ولوم من بود پس عیب و ایرادی در ولوم شما نیست و حالا ولوم رو خلاف عقربه ساعت (چپ) تا انتها بگردون به من بود ولتاژ خروجیت در حداقل قرار میگیره یا حداکثر.اگر در این حالت در حداقل هست یعنی مانند مدار من عمل میکنه.اگر در حداکثر هست دو سر کناری ولوم رو جابجا کن ببین تغییر میکنه و مانند مدار من میشه یا نه.
تمام این کارها رو بکن که هم از سلامت ولوم مطمئن بشیم و هم بتونیم بطور کامل مقایسه ولتاژ ها رو در حالت های مشابه بین مدار شما و مدار من انجام بدیم که رفتیم سراغ ولتاژ ها و خازنهای 13 و 14 تکلیف ولوم امپلی روشن شده باشه.

شنبه 23 فروردین1399 - 11:07am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

Ali.sh نوشته است:

باتشکر

وقتی ولوم شما مانند ولوم من تا انتها به چپ چرخوندی و در این حالت حداقل ولتاژ خروجی رو داشتی،اونوقت برو سراغ مرز صفر ولت.کریستال جدا کن.آنتن رو از مدار جدا کن و یا اگر ممکن نیست در حداقلی اندازه خودش قرار بده و چند متر از هر وسیله الکتریکی ومنابع برقی فاصله بگیر.ولوم امپلی رو در حداقلی یعنی همون تا انتهای چپگرد قرار بده.در این حالت در ابتدا ببین خروجی با قطع کریستال و حداقلی ولوم امپلی و سه عدد خازن سری شده 1 پیکو صفر هست یا خیر.
اگر صفر بود که در غالب مواقع صفر هست شروع کن از خازنهای 560 پیکو جفت جفت(برای جایگاه خازنهای 13 و14) بزار ببین ولتاژ خروجی از صفر عبور میکنه یا نه.همینطوری تست کن برو بالا.
بطور معمول برای ترانزیستورهای با بتای c خازنهایی که مرز صفر ولت رو فراهم میکنه حدود 1.5 تا 3 .3 نانو هست.یعنی همون مقداری که گفتی قبلا اگر هماکنون هم رخ داد یعنی طبیعی هست.بعضی استثنا ها هم هست که یدفعه میبینی ترانزیستوری الارغم شبیه بودن به هم ردیف ها و هم دسته ای های خودش کلا یه رفتار دیگری رو در مدار باعث میشه.من دیشب نخوابیدم نمیتونم دیگه منتظر تست شما بمونم.معذرت میخوام.میرم بخوابم شما تست کردی خبرش بزار اومدم جواب میدم.

شنبه 23 فروردین1399 - 11:19am

سلام مجدد خدمت آقا عرفان، ممنون که پاسخ دادید.

بنده تمام نکاتی که فرمودید رو مو به مو امتحان کردم و مدار و وسیله من دقیقا همونجور هست که شما انتظار داشتید! تمام نکاتی که فرمودید در دستگاه بنده نیز درست هست و مثل دستگاه خودتون(منظورم آمپلی هست) .مرز صفر ولت هم همونجور که قبلا اندازه گرفته بودم چیزی بین 1نانو تا 3.3 نانو هست .ولی در صورت استفاده از کریستال 8 و 3 خازن یک پیکویی ولتاز خروجی برای همه ترانزیستور ها در بازه بین 0.2 تا 0.6 ولت تغییرات داره(منظورم با چرخوندن ولوم آمپلی) البته به جز اون ترانزیستور bc549c که تغییراتش خیلی بیشتر هست . و در صورت استفاده از کریستال 10 این بازه تغییرات بیشتر میشه (مثلا بین 1 تا 3 ولت)

اما آقا عرفان همونجور که گفتم من دیشب با همین تنظیمات و تفاسیر دستگاه رو بیرون بردم و باز موفق به سنس آسمون نشدم حتی با جدا کردن درب باکس!بعید میدونم مدار از نظر ساخت و لحیم کاری مشکل داشته باشه دیگه کم کم دارم نا امید میشم
فقط یک نکته به نظرم میرسه اون هم اینکه: شاید به این دلیل که تمام ترانزیستور های بنده(بجز اون 549) پسوند B دارن(bc546B bc548B , ...) در یک خصوصیتی مشترک هستند و همین باعث عدم سنس آسمون در منطقه ما میشه(در ضمن منطقه ما حدود 1000 متر از سطح دریا ارتفاع داره) به علاوه در مدار من فقط یک ترانزیستور پسوند c داره(bc549c) که بیشترین تغییر ولتاز رو ارائه میده(البته با همین ترانزیستور هم موفق نشدم اثر آسمون بگیرم) .. البته این فقط نظر خودمه و هیچ بنیان علمی نداره ولی گفتم شاید شما که تجربه بیشتری دارید بتونید کمکم کنید.
با این اوصاف به نظر شما اگر من ترانزیستوری با پسوند c و یا خوده ترانزیستور های 183 رو گیر بیارم میتونه کمک کننده باشه؟

مجددا از شما بابت این که زحمت میکشید و سوالات بنده رو پاسخ میدید تشکر میکنم.

شنبه 23 فروردین1399 - 6:15pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

Ali.sh نوشته است:
سلام مجدد خدمت آقا عرفان، ممنون که پاسخ دادید.

بنده تمام نکاتی که فرمودید رو مو به مو امتحان کردم و مدار و وسیله من دقیقا همونجور هست که شما انتظار داشتید! تمام نکاتی که فرمودید در دستگاه بنده نیز درست هست و مثل دستگاه خودتون(منظورم آمپلی هست) .مرز صفر ولت هم همونجور که قبلا اندازه گرفته بودم چیزی بین 1نانو تا 3.3 نانو هست .ولی در صورت استفاده از کریستال 8 و 3 خازن یک پیکویی ولتاز خروجی برای همه ترانزیستور ها در بازه بین 0.2 تا 0.6 ولت تغییرات داره(منظورم با چرخوندن ولوم آمپلی) البته به جز اون ترانزیستور bc549c که تغییراتش خیلی بیشتر هست . و در صورت استفاده از کریستال 10 این بازه تغییرات بیشتر میشه (مثلا بین 1 تا 3 ولت)

اما آقا عرفان همونجور که گفتم من دیشب با همین تنظیمات و تفاسیر دستگاه رو بیرون بردم و باز موفق به سنس آسمون نشدم حتی با جدا کردن درب باکس!بعید میدونم مدار از نظر ساخت و لحیم کاری مشکل داشته باشه دیگه کم کم دارم نا امید میشم
فقط یک نکته به نظرم میرسه اون هم اینکه: شاید به این دلیل که تمام ترانزیستور های بنده(بجز اون 549) پسوند B دارن(bc546B bc548B , ...) در یک خصوصیتی مشترک هستند و همین باعث عدم سنس آسمون در منطقه ما میشه(در ضمن منطقه ما حدود 1000 متر از سطح دریا ارتفاع داره) به علاوه در مدار من فقط یک ترانزیستور پسوند c داره(bc549c) که بیشترین تغییر ولتاز رو ارائه میده(البته با همین ترانزیستور هم موفق نشدم اثر آسمون بگیرم) .. البته این فقط نظر خودمه و هیچ بنیان علمی نداره ولی گفتم شاید شما که تجربه بیشتری دارید بتونید کمکم کنید.
با این اوصاف به نظر شما اگر من ترانزیستوری با پسوند c و یا خوده ترانزیستور های 183 رو گیر بیارم میتونه کمک کننده باشه؟

مجددا از شما بابت این که زحمت میکشید و سوالات بنده رو پاسخ میدید تشکر میکنم.

حتما مشکلی در مدارت هست.با توجه به b بودن پسوند ترانزیستورهات باید با تغییر ولوم امپلی مقدار تغییر در خروجی بیشتر از این مقداری که میگی بشه.
تمام 6 ترانزیستور مدارت رو از یک نمونه بزار(بجز اونی که میگی c هست).ولوم امپلی رو بزار رو حداقل(یعنی انتهای چپ گرد).یا کریستال 8 مگ هر 6 ترانزیستور رو به ترتیب کلکتور بیس امیتر ولتاژ گیری کن قرار بده.

شنبه 23 فروردین1399 - 10:01pm
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 6500 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 493 , 494 , 495 , 496 , 497 , 498 , 499 ... 650  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر عضو شده ای موجود نیست. و 79 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure