انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : شنبه 1 اردیبهشت1403 - 2:47pm

پاسخ به موضوع  [ 6500 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 492 , 493 , 494 , 495 , 496 , 497 , 498 ... 650  بعدی
 ردیاب یونی ساخت دوستان سایت همسایه (فرانکو) 
نویسنده پیغام
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

signal نوشته است:
erfan نوشته است:
مدار پیام از لحاظ واکنشها با مدار من متفاوته.ولی قاعدتا اندازه پایه های ترانزیستور نباید تفاوتی داشته باشه.ولی ازونجایی که در ترانزیستورهای شما هم تفاوت وجود داره فقط بصورت کلی میتونم نظر بدم.
ترانزیستور اولی قابل قبوله.
ترانزییستور دومی ولتاژ کلکتور در مقایسه با مدار من بیش از حد هست.در مدار من با هر ترانزیستوری نهایتا این مقدار 3.5 ولت هست.و ازین مقدار تجاوز نمیکنه.
ترانزیستور سومی قابل قبوله.
ترانزیستور چهارمی قابل قبوله.
ترانزیستور پنجمی اندازه پایه های امیتر و بیش در حالت وجود کریستال 8 مگ و نیز حداقلی ولوم 4.7 بنظرم نباید این مقدار باشه.برای اطمینان شما 550 بی رو بزار جای ترانزیستور6 و ترانزیستور 6 که 550 سی رو بزار جای ترانزیستور 5.اگر این تغییر انجام دادی و ولتاژ در حالت وجود کریستال 8 مگ و نیز حداقلی ولوم 4.7 اومد مابین 4تا6 ولت پس درسته.اما اگر همچنان نزدیک به صفر بود در اینجا مشکلی داری.
ترانزیستور 6،برای من همواره هر ترانزیستوری بزارم ولتاژ کلکتور حداکثر 2.5 ولت خواهد بود و تجاوز نمیکنه.
همیشه سعی کن تمام ترانزیستور ها رو از یک رنج و یک شماره بزاری.حالا اگر مقدور نبود،ترانزیستورهای 2و3و4و5 رو یک رنج و یک شماره انتخاب کن و اون متفرقه ها رو بزار ترانزیستور 1و6 .

عرفان جان فکر میکنم من منظورتون از (حداقلی ولوم) حداقل تحریک متوجه شدم و ولوم رو بستم یعنی ورودی c9 صفر و زمین مدار هست . اگر ولوم 4.7 رو باز

کنم و تو حداکثر تحریک قرار بدم ، بله ولتاژ کلکتور ترانزیستور 5 حدودا 5.98 تا 6 ولت هست . احتمالا منظورتون حداقلی اهمی بوده درست میگم ؟

من در صفحه 492 این پیام رو در جواب دوستمون signal گذاشتم"بله حداقلی ولوم یعنی همون حداقلی اهمی.یعنی اگر ولوم 4.7 رو به سمت چپ و خلاف عقربه های ساعت تا انتها بچرخونی پایه اولی و آخری این ولوم(دو پایه ای که در طرفین هستن)باید به هم راه بدن.یعنی مولتی متر رو بزاری رو حالت اتصال کوتاه باید این دو پایه بهم راه بدن.و اگر کاملا تا انتها به راست و جهت عقربه های ساعت بچرخونی باید یکی از پایه های کناری به پایه وسط راه بده.در این حالت اون پایه ای که کنار قرار داره و داره به پایه وسط راه میده باید به زمین مدار متصل باشه.اگر ولوم 4.7 شما این ویژگی رو داره هرگاه در حداقلی باشه(یعنی در انتهای چپ گرد)پایه امیتر ترانزیستر 5 شما عددی مابین 5تا 6 ولت خواهد داشت و گاهی از 6 ولت رد میشه.(اگر از 3عدد خازن 1 یکویی استفاده کرده باشی و نیز رنج و بهره ترانزیستور شما همونی باشه که اعلام کردی).این مقدار کاملا به نوع و رنج ترانزیستور شما بستگی و نیز به مقدار ظرفیت خازنهای 1 پیکویی بستگی اره.با توجه به نوع ترانزیستور هایی که اعلام کردی و نیز 3تا خازن 1 پیکوی سری،باید عددی مابین 5تا 6 ولت بیوفته."

الان متوجه شدم که اشتباهی کردم و میخوام اصلاح کنم.دوستمون Ali.sh هم به این موضوع توجه کنه.در متن قرمز رنگ اشتباهی کردم و اینگونه اصلاحش میکنم.
".....در این حالت اون پایه ای که کنار قرار داره و داره به پایه وسط راه میده باید بهc9 یا همون خازن 560 متصل باشه...".

از حمید عزیز هم میخوام پیام اشتباه صفحه 492 من رو ی اصلاح یا حذف کنه.ممنونم

پنج شنبه 21 فروردین1399 - 8:19pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

Ali.sh نوشته است:
سلام آقا عرفان بنده ولتاژ هارو در حالت کمترین و بیشترین مقدار ولوم آمپلی با یک مولتی متر دقیق تر اندازه گرفتم که طبق فرموده شما حداقل نیم ولت تغییر ولتاژ رو برای هر ترانزیستور داشتم .مثلا برای ترانزیستور547 ولتاژ از 5.8 تا 6.4 /ترانزیستور550 از 6.25 تا 5.7 و بقیه هم به همین صورت بین نیم تا یک ولت تغییر داشتند اما همچنان ترانزیستور 549 که خدممتون عرض کردم بیشترین تغییر (6.3 تا 0.5 ولت) رو داشت به نظر شما جای امیدواری هست؟
2: در رایطه با اون قسمت که فرمودید ولوم آمپلی در کمترین مقدار اهمی باید مقدار ولتاژ کمتری بده مال بنده دقیقا عکس این قضیه هست و جابجا کردن سیم های کناری هم فقط چپ گرد و راست گرد بودن رو تغییر میده و نه اصل ماجرا ،یعنی با افزایش اهم بین پایه وسط ولوم (متصل به خازن9) و یکی از پایه های کناری که به خازن 1نانو متصل به ترانزیستور 6(منظورم آخرین ترانزیستور اضافه شده) ولتاژ کاهش پیدا میکنه و بلعکس
3:آقا عرفان در رابطه با سوال اولم (مرز صفر ولت برای همه ترانزیستور ها)متاسفانه من متوجه پاسخ تون نشدم بلاخره این موضوع طبیعی هست که مرز صفر ولت برای همه ترانزیستور هایی که نام بردم چیزی بین 100 تا 330 پیکو فاراد به دست میاد یا خیر؟

تمام مدار رو هم چندین و چند بار برسی کردم به نظر ایرادی نداره .خواهش میکنم کمکم کنید چند روزه که خواب و خوراک ندارم

سلام.
بله نتایج واقعی تر شد یعنی اون ترانزیستورهایی که پسوندc دارن اغلبشون با چرخش ولوم امپلی از حداقل به حداکثر همین تغییرات حدود 1 ولتی رو ایجاد میکنن.اما استثناهایی هم وجود داره.که همین موضوع ترانزیستور 549 شما شاید جزء همین مارد باشه.حالا ازین قسمت مدارت بگذر و برو سر جاهای دیگه چون فعلا ازین بیشتر نمیتونی رو این موضوع اطمینان کسب کنی.
2.به پست قبلی من تو همین صفحه که یه اصلاحیه گذاشتم دقت کن و دقیقا طبق همون ولوم آمپلی خودت رو متصل کن.بعد ببین ایا وقتی به چپ میگردونی ولتاژ خروجیت در حداقلی هست یا حداکثری.باید مثل مدار من در حداقلی قرار بگیره.اینو چک کن خبر بده.
3.طبیعی نیست.یعنی مرز صفر ولت ترانزیستورهات با خازنهای 100 پیکو تا 330 پیکو بدست نمیاد و باید مقادیری کاملا بالاتر باشه.اگر ترانزیستورهات پسوند c دارن خازنهای مناسب برای مرز صفر ولت چیزی بالاتر از 1.5 نانو خواهد بود.شاید داری اشتباه اندازه میگیری و یا روش درست بدیت اوردن مرز صفر ولت رو رعایت نمیکنی.شما در ابتدا موضوع اتصالات ولوم امپلی رو طبق اون پیام اصلاحیه حل کن بعد برو سر این موضوع خازنهای 13و14.

پنج شنبه 21 فروردین1399 - 8:34pm
کاربر فعال
کاربر فعال

kabahat نوشته است:
ویولن نوشته است:
kabahat نوشته است:
شما میتونین یک ولوم یک کیلو رو با ولوم بیست کیلو سری کنین و استانه دقیق رو با ولوم یک کیلو انجام بدین

با درود به شما گرامی.اگه ممکنه نقشه سری کردن ولوم ها رو برام ترسیم کنید.ممنونم @};-

ممنونم از لطف شما دوست گرامی که زحمت کشیدن فداتون بشم

سر بلند و پیروز...سازگار با ملودی زمان...

پنج شنبه 21 فروردین1399 - 10:42pm
کاربر فعال
کاربر فعال

kabahat نوشته است:
ویولن نوشته است:
kabahat نوشته است:
شما میتونین یک ولوم یک کیلو رو با ولوم بیست کیلو سری کنین و استانه دقیق رو با ولوم یک کیلو انجام بدین

با درود به شما گرامی.اگه ممکنه نقشه سری کردن ولوم ها رو برام ترسیم کنید.ممنونم @};-

ولوم شماره یک همون ولوم۲۰ کیلو هستش در تصویری که زحمت کشیدین؟از مهندس حمید عزیز هم خواهش میکنم یه نظری به نقشه بندازن که اگه مشکلی نداره عملیش کنیم.با سپاس فراوان از یک یک دوستان گرامی

سر بلند و پیروز...سازگار با ملودی زمان...

پنج شنبه 21 فروردین1399 - 10:46pm
مدیر کل
مدیر کل

خواهش میکنم.
بله روش استفاده از دو ولوم سری بجای یک ولوم به جهت تنظیم دقیق تر در برخی مدارات از جمله فلزیاب های آنالوگ هم بکار رفته. لذا چیزی که دوستمون برای ولوم آستانه یا 20 کیلو در این مدار مطرح کردن جواب میده. اما بنظر من اگر بتونین از ولوم 10 دور با کیفیت استفاده کنین از نظر ثبات و دقت تنظیم آستانه بهتر هست.

پنج شنبه 21 فروردین1399 - 11:11pm

سلام آقا عرفان
نکاتی را که فرمودید انجام دادم ولی کار خراب تر شد .! شما در اون پست اصلاحی تون گفتید که وقتی ولوم رو به حداکثر سمت چپ میچرخونی باید دو پایه کناری(طرفین) به هم راه بدن یعنی اگر مولتی متر رو رو حالت تست اتصال قرار بدم باید به هم راه بدن . من با 8 تا ولوم در رنج های مختلف این کار رو امتحان کردم ولی جواب نداد گفتم شاید مولتی متر خرابه ولی در تست اتصال های دیگر به خوبی کار میکنه..!
ببخشید من سر رشته ای از الکترونیک ندارم و شاید ولوم هام یا مولتی متر بنده مشکل داشته باشه ولی فکر کنم در هر ولوم مقدار مقاومت بین دو پایه طرفین همیشه ثابت و برابر مقدار مقاومت کل هست که به صورت مثلا 1 کیلو و 20 کیلو .... روی بدنه ولوم ها درج میشه. و وقتی که ما ولوم رو به یک جهت میجرخونیم مثلا سمت چپ ، مقاومت بین یکی از پایه های طرفین با پایه وسط در حال افزایش و مقاومت بین پایه وسط و پایه ای که اون طرف و در سمت مقابل قرار داره در حال کاهش هست . یعنی اگر ولوم رو تا آخر به یک سمت بچرخونیم اهم بین یکی از طرفین با وسطی بیشترین حد ممکن(در واقع همون مقداری که روی بدنه ولوم درج شده) و پایه ای که در طرف دیگه قرار داره با پایه وسط صفر خواهد بود.البته شاید هم من اشتباه کنم
به هر حال من کاری رو که فرمودید انجام دادم ولی حالا دیگه اصلا با چرخوندن ولوم کاهش یا افزایش ولتاژ نداشتم!آقا عرفان خواهش میکنم یه زحمت بکشید و این مسئله رو یک بار دیگه برسی کنید . در اون فایل نهایی که آخرین شماتیک مدار فرانکو رو قرار دادید خازن 9 باید به پایه وسط ولوم وصل بشه ، ولی در اصلاحیه که دیروز فرمودید گفتید پایه کناری ولوم باید به c9 وصل بشه

خواهش میکنم کمکم کنید

با تشکر

جمعه 22 فروردین1399 - 11:16am
کاربر فعال
کاربر فعال
آواتار کاربر

Ali.sh نوشته است:
سلام آقا عرفان
نکاتی را که فرمودید انجام دادم ولی کار خراب تر شد .! شما در اون پست اصلاحی تون گفتید که وقتی ولوم رو به حداکثر سمت چپ میچرخونی باید دو پایه کناری(طرفین) به هم راه بدن یعنی اگر مولتی متر رو رو حالت تست اتصال قرار بدم باید به هم راه بدن . من با 8 تا ولوم در رنج های مختلف این کار رو امتحان کردم ولی جواب نداد گفتم شاید مولتی متر خرابه ولی در تست اتصال های دیگر به خوبی کار میکنه..!
ببخشید من سر رشته ای از الکترونیک ندارم و شاید ولوم هام یا مولتی متر بنده مشکل داشته باشه ولی فکر کنم در هر ولوم مقدار مقاومت بین دو پایه طرفین همیشه ثابت و برابر مقدار مقاومت کل هست که به صورت مثلا 1 کیلو و 20 کیلو .... روی بدنه ولوم ها درج میشه. و وقتی که ما ولوم رو به یک جهت میجرخونیم مثلا سمت چپ ، مقاومت بین یکی از پایه های طرفین با پایه وسط در حال افزایش و مقاومت بین پایه وسط و پایه ای که اون طرف و در سمت مقابل قرار داره در حال کاهش هست . یعنی اگر ولوم رو تا آخر به یک سمت بچرخونیم اهم بین یکی از طرفین با وسطی بیشترین حد ممکن(در واقع همون مقداری که روی بدنه ولوم درج شده) و پایه ای که در طرف دیگه قرار داره با پایه وسط صفر خواهد بود.البته شاید هم من اشتباه کنم
به هر حال من کاری رو که فرمودید انجام دادم ولی حالا دیگه اصلا با چرخوندن ولوم کاهش یا افزایش ولتاژ نداشتم!آقا عرفان خواهش میکنم یه زحمت بکشید و این مسئله رو یک بار دیگه برسی کنید . در اون فایل نهایی که آخرین شماتیک مدار فرانکو رو قرار دادید خازن 9 باید به پایه وسط ولوم وصل بشه ، ولی در اصلاحیه که دیروز فرمودید گفتید پایه کناری ولوم باید به c9 وصل بشه

خواهش میکنم کمکم کنید

با تشکر

بدین صورت قرار بدین

سطح دسترسی لازم برای مشاهده فایل های پیوست شده در این پست را ندارید.

برای کسی که می فهمد هیچ توضیحی لازم نیست
و برای کسی که نمی فهمد هر توضیحی اضافه است
آنان که می فهمند عذاب می کشند!و آنان که نمی فهمند عذاب میدهند!
مهم نیست که چه مدرکی دارید! مهم این است که چه درکی دارید.

جمعه 22 فروردین1399 - 4:15pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

Ali.sh نوشته است:
سلام آقا عرفان

خواهش میکنم کمکم کنید

با تشکر

اقا حق با شماست.من بکلی اشتباه فاحشی کردم که خودم تعجب میکنم.منو ببش بخاطر وقتی که ازت گرفتم و اطلاعات اشتباهم.درگیری های این چند روزه ی من بکلی تعطیلم کرده.اصلا موضوع رو فراموش کن.از صفر شروع میکنیم.
سر وسط ولومت رو اتصال بده به c9
سرهای کناری رو یکیشون رو بده به زمین مدار و یکیشون رو بده به 1 نانو.
حالا ولوم بچرخون ببین به راستگرد ولتاژ افزایش پیدا میکنه یا کاهش.اگر طبق صلیغه ات بود همین انتخاب کن.اگر هم دوست داشتی سرهای کناری رو جابجا کن که گردش تغییر کنه.در هر حالت سر وسط رو بده به c9یعنی طبق همین تصویر دوستمون kabahat

جمعه 22 فروردین1399 - 7:07pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

از همگی دوستان معذرت میخوام.من اشتباه فاحشی کردم.آخرین پیام صفحه 492 و اولین پیام همین صفحه رو نادیده بگیرید.از دوستمون signal و Ali.sh عذر میخوام بخاطر اطلاعات اشتباهم.اتصالات ولوم امپلی من از پشت ولوم تا روی پی سی بی چرخش داره بخاطر همین این اشتباه رو مرتکب شدم.منو ببخشید.
نحوه اتصال ولوم آمپلی به همین صورتی هست که دوستمون kabahat قرار داده.
واقعا شرمنده ام.منو ببخشید.

جمعه 22 فروردین1399 - 7:15pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

سلام دوست من :ymhug:

خواهش میکنم، آقا :D

البته ما چون به عنوان تعمیر کار الکترونیک تو خیلی از شرکت ها که سالهاست مشغول بکاریم ، اشتباه های این چنینی رو زیاد

دقت نمیکنیم و با قانون نصب ولوم و خیلی چیزهای دیگه سالهاست که آشنا هستیم و میزاریم به حساب اشتباه تایپی و دیگه

ما اشتباه نمیکنیم . ولی اینکه شما در قبال صحبتهایی که با دوستان دارین و تجربیاتتون رو در اختیار عزیزان قرار میدین اینگونه

احساس مسئولیت میکنید و خصوصا برای دوستانی که با الکترونیک آشنایی ندارند پیگیرید ، من به شخصه از شما سپاسگذار

و ممنونم . به هر حال لابه لای همین صحبتهاست که خیلی مطالب برای خیلیامون جا میوفته و این بخاطر حضور گرم خیلی از

دوستان و خصوصا جناب عالی در این تاپیک هست و این جای تقدیر داره @};- @};-

جهان هر کس به اندازه وسعت فکر اوست

جمعه 22 فروردین1399 - 9:18pm
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 6500 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 492 , 493 , 494 , 495 , 496 , 497 , 498 ... 650  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر عضو شده ای موجود نیست. و 40 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure