انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : جمعه 30 فروردین1403 - 2:38am

پاسخ به موضوع  [ 6500 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 468 , 469 , 470 , 471 , 472 , 473 , 474 ... 650  بعدی
 ردیاب یونی ساخت دوستان سایت همسایه (فرانکو) 
نویسنده پیغام
کاربر فعال
کاربر فعال

ببخشید پایین شکل به پایه 3 آی سی 1 درست هست که تو شکل درستش کردم عذر میخوام اشتباه شد

سطح دسترسی لازم برای مشاهده فایل های پیوست شده در این پست را ندارید.

شنبه 9 آذر1398 - 4:12pm
کاربر فعال
کاربر فعال

آقا عرفان عزیز

ایا برا تغییر ترانزیستور ها تو محیط کاوش،حتما باید همه ترانزیستور ها رو با هم تغییر بدیم یا میتونیم مثلا دو یا سه عدد رو تغییر بدیم

شنبه 9 آذر1398 - 6:36pm
کاربر فعال
کاربر فعال

Dadson نوشته است:
ببخشید پایین شکل به پایه 3 آی سی 1 درست هست که تو شکل درستش کردم عذر میخوام اشتباه شد

بله درسته
خروجی میره به پایه ۳ایسی اول.

شنبه 9 آذر1398 - 6:38pm
کاربر فعال
کاربر فعال

سلام
نتایج تست هامو میزارم

ترتیب ترانزیستورها رو برای کاهش و افزایش ولتاژ میگم شما هم لیست بگیرید کدوم ترانزیستور چه ولتاژی میده و به ترتیب تو لیست جایگذاری کنید و یا در حافظه خودتون بخاطر بسپرید
bc550c
Bc548c
s9014که باید برعکس نصب بشه و به نظرم از همه جالب تر سنس داره
bc548b
bc547b
ترانزیستور اول بالاترین ولتاژ و به ترتیب ترانزیستور های بعدی ولتاژ کمتری میدن

s9014
این ترانزیستور از نوع بازاری و چینی هیچ ارزشی نداره
بلکه نوع اورجینال که با رنگ سفید شماره گذاری شده عملکرد بسیار عالی داره
البته باید برعکس نصب بشه چون ترتیب پایه هاش فرق میکنه
بتای۴۵۰
نویز۱دسیبل
بقیه مشخصات با ۱۸۳یکی هست

خازن ۲۲نانو دیسپلی رو با ۱۰نانو اگه دوست دارید میتونید تعویض کنید.تاثیری روی سنس دست و اسمان نداره بلکه سنس لامپ اول و بیزر رو بصورت مسلسلی و با فاصله میکنه و حالت بریده بریده سنس رو خواهی داشت و دیگه بوق ممتد و لامپ روشن کمتر خواهیید داشت و نوع سنس جالبتر میشه.توی قدرت سنس تاثیری نداره

همچنین برای سنس اسمان و حساسیت مناسب مطابق تست هایی که داشتم ،می بایست کاری کرد که با کریستال۸مگ ولتاژ خروجی بین ۴/۵تا۵ولت باشه
البته میشه با همین کریستال ولتاژ۶یا۳ولت هم داشت .اما برای کار در مناطق مختلف بهتره ولتاژ مناسب رو داشته باشیم

ولتاژ -۵+ولت با مرکزیت۵ولت بوسیله کریستال۸مگ به شرطی که سنس اسمان رو داشته باشیم
منظور چی هست؟

منظور اینه کریستال ۸مگ رو بزارید و از بین لیست ولتاژی ترانزیستور ها که در بالا ذکر کردم سعی کنید یک ترانزیستور از وسط لیستتتون بردارید و سعی کنید ولتاژ ۴تا۵ولت داشته باشید . بعنوان مثال با فلان ترانزیستور و کریستال ۸مگ۴/۷۸ولت رو داریم.اثر اسمان رو هم داریم.اما سنس شرقی و غربی رو هم داریم .حالا با تغییر ترانیستور از یک پله بالاتر از لیست ،سنس اسمان رو از دست میدیم ولی سنس شرقی غربی ضعیف شده.با تغییر ترانزیستور با یک پله پایین تر از لیست سنس اسمان رو داریم و شرقی غربی و قطب نمایی افزایش پیدا میکنه مدار به شدت حساس میشه
همین کار رو با تغییر کریستال هم میشه کرد .
مخلص کلام با تست هایی که من انجام دادم بهتره خازن های۱پیکو ۳عدد باشه چون هرچی بیشتر باشه مدار برای سنس تنبل تر میشه
با کریستال ۸مگ تغییرات ولتاژ بهتره به وسیله ترانزیستور ها صورت بگیره و بعد کریستال
اونقدر ترانزیستور مختلف امتحان کنید تا مدار کمترین حد سنس قطب نمایی و بالا ترین حد سنس آسمان رو داشته باشید
توی تست هایی که من داشتم با کریستال های زیر ۸مگ و بالا پایین کردن ولتاژ بوسیله تغییر ترانزیستور ها به هیچ وجه سنس اسمان دریافت نشد .چه ولتاژ بالا چه ولتاژ پایین اثر اسمان نداشتم

سنس اسمان رو فقط و فقط با کریستال های ۸و۹و۱۰و۱۲مگ داشتم وقتی یکی از این کریستال رو قرار میدادم و ولتاژ خروجی رو با ترانزیستور های مختلف افزایش یا کاهش میدادم باز اثر اسمان رو داشتم.وقتی ولتاژ رو پایین میاوردم مدار حساس تر میشد و با افزایش ولتاژ میتونستم سنس اضافی و سنس شرقی غربی رو بن کل حذف کنم .
البته اینو بگم ملاک عملکرد صحیح مدار ولتاژ خروجی نیست .بلکه یک هارمونی خاص بین ولتاژ و فرکانس کریستال هست که باعث میشه سنس ایجاد بشه و حالت قطب نمایی نداشته باشید

اینم بگم که هیچ ۲ترانزیستوری از یک نوع شبیه به هم عمل نمیکنن. این مدار طوری هست که اگه از یه خانواده ۱۰تا ترانزیستور رو تست کنی ولتاژ خروجی ۱۰ رنج مختلف میده .حالا اگه از ۲خانواده استفاده بشه تغییرات ولتاژ خیلی خیلی بیشتر هست
همین نکته باعث میشه مدار من و شما و عرفان و xو yبه هیچ وجه شبیه هم عمل نکنن.تمام فرمایشات عرفان عزیز و گرامی تو فایل توضیحات صحیح هست.و تا تک تک دستورات ایشون رو تست نکنید متوجه اوامر ایشون نمیشید
هر کاری که تو فایل توضیحات گفتن باید تست کنید .خود بخود لم کار دستتون میاد و یواش یواش متوجه میشید باید چکار بکنید

ابتدا مدار رو بدون تغییرات جدید بسازید.
البته تغییرات جدید روی دیسپلی انجام بدید ولی تغییرات رو روی سنسور انجام ندید و اونقدر تست و تغییر انجام بدید تا به یه حد عالی از تتجربه و عملکرد صحیح مدار برسید .بعد که همه اصول کار و عملکرد دستتون اومد و چند جا رو هم کاوش کردید اون وقت برید سراغ تغییرات جدید

از همه کسانی که منو راهنمایی کردن تشکر میکنم

یکشنبه 10 آذر1398 - 10:46pm
کاربر فعال
کاربر فعال

:ymapplause: :ymapplause: :ymapplause: :ymapplause: :ymapplause:
آفرین بر شما علی جون عزیز دستت درد نکنه تک تک نکاتی که گفتی رو منم باش برخورد داشتم توی ساخت و رفع عیوب دم شما گرم @};- @};-

دوشنبه 10 آذر1398 - 12:52am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

alijooon نوشته است:
با سلام

استاد حمید عزیز
استاد عرفان عزیز

لطفا منو راهنمایی کنید

در مورد خازن های c13وc14 که برای رفع خودنوسانی و همچنین کالیبره کردن ولتاژ باید مقادیر مختلف رو تست کنیم
حالا
بنده متوجه شدم بدون کریستال وقتی به تغییر این ۲خازن مقدار ولتاژ خروجی رو نزدیک صفر تنظیم میکنم(۲صدم ولت)
با قطع کنتور برق منزل این ولتاژ صفر میشه
حتی مقادیر تا ۱نانو هم تست کردم باز با قطع کنتور برق منزل ولتاژ خروجی صفر میشه

بیرون از منزل انواع تغییرات رو روی این ۲خازن و مقاومت های موازی با اونها انجام دادم
نهایتا
۲مقاومت از ۱کیلو به ۶۶۰اهم
خازن ها از ۵۶۰پیکو به ۱/۴۷نانو
و تونستم با تغییرات بالا در محیط بیرون به ولتاژ۲صدم ولت بدون کریستال برسم

ایا میتونم از این مقادیر استفاده کنم یا حتما باید مقادیر مطابق و نزدیک به مقدار شماتیک باشه

ولتاژ خروجی با مقادیر شماتیک در محیط شهری و منزل به هیچ وجه با بیرون یکسان نیست

اگر موضوع ترانزیستورها و خازنهای 13و14 و نقش و تاثیر هر کدومشون در مدار رو با مطالعه فایل متوجه بشی موضوع برات روشن میشه.از پیامت مشخصه که هنوز ارتباط و تاثیر اینها برات مشخص نشده.
ولتاژ خروجی زمانی که مدار در خونه هست و تحت تاثیر عاملی نیست با ولتاژ خروجی در محیط بیرون زمانی که تحت تاثیر عاملی نیست نباید تفاوتی داشته باشه.نهایتا میتونه بدلیل سرما یا گرما یا تاثیرات اینچنینی در حد چند صدم تغییر اشته باشه که طبیعی هست ولی ازین بیشتر نیست.

دوشنبه 11 آذر1398 - 6:41pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

kاوه نوشته است:
درود خدمت دوستان وعرفان عزیز
عرفان جان اگه زحمتی نیس مقدار قطعات رو حتی ب صورت دستی رو پی سی بی خودتون مشخص کنید ک بشه ب عنوان سیلک مدارو با اطمینان ازمقدار وجایگذاری درست قطعات مونتاژ کرد..ممنون از زحمات بی دریغتون

معذرت میخوام مدتی امکانش رو نداشتم که پاسخ بدم.
من چند صفحه قبل تصویر مدار منتاژ شده رو قرار دادم با مراجعه بهش و مطابقت با شماتیک میتونی مقدار ونوع هر قطعه رو متوجه بشی.البته یکی از دوستان زحمت کشید و درخواست شما رو انجام داد.

دوشنبه 11 آذر1398 - 6:44pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

alijooon نوشته است:
جهان بین نوشته است:
alijooon نوشته است:
با سلام

استاد حمید عزیز
استاد عرفان عزیز

لطفا منو راهنمایی کنید

در مورد خازن های c13وc14 که برای رفع خودنوسانی و همچنین کالیبره کردن ولتاژ باید مقادیر مختلف رو تست کنیم
حالا
بنده متوجه شدم بدون کریستال وقتی به تغییر این ۲خازن مقدار ولتاژ خروجی رو نزدیک صفر تنظیم میکنم(۲صدم ولت)
با قطع کنتور برق منزل این ولتاژ صفر میشه
حتی مقادیر تا ۱نانو هم تست کردم باز با قطع کنتور برق منزل ولتاژ خروجی صفر میشه

بیرون از منزل انواع تغییرات رو روی این ۲خازن و مقاومت های موازی با اونها انجام دادم
نهایتا
۲مقاومت از ۱کیلو به ۶۶۰اهم
خازن ها از ۵۶۰پیکو به ۱/۴۷نانو
و تونستم با تغییرات بالا در محیط بیرون به ولتاژ۲صدم ولت بدون کریستال برسم

ایا میتونم از این مقادیر استفاده کنم یا حتما باید مقادیر مطابق و نزدیک به مقدار شماتیک باشه

ولتاژ خروجی با مقادیر شماتیک در محیط شهری و منزل به هیچ وجه با بیرون یکسان نیست

دوست عزیز ولتازها چه بیرون چه داخل منزل اگر شما دستتون به منفی مدار وصل باشه همون 2 صدم یا 0 میمونن
در غیر این صورت مدارتون از یه جایی حساس شده--لطفا عکس قرار بدید

مقاومت همون 1 کیلو خوبه خازن موازیش رو شما 3 نانو بزار یا کمتر یا بیشتر اصلا نیازی به این کارها نیس

من سنس واقعی داشتم و عاشق این مدار شدم
فقط هرچی حساب کتاب میکنم ،حس میکنم یه جای کار ایراد داره
این مدار رادیویی و پسیو هستش و باید ثبات بیشتری داشته باشه
برا همین میخوام درست این مدار رو کالیبره کنم

متاسفانه تو محیط شهری وقتی روی۲صدم ولت تنظیم میکنم ،میرم بیرون و اندازه گیری میکنم ولتاژ صفر مطلق هست.نتیجه میگیریم نویز محیط شهری روی مدار تاثیر داره و ولتاژ ۲صدم فیک بوده
اقا عرفان عزیز تو توضیحات نگفتن این ۲صدم ولت رو توی محیط شهری به دست بیاریم یا بیرون شهر
مدار من برای تنظیم آستانه نزدیک صفر ولت به برق شهر حساسه.
اگه تو محیط شهری به ۲صدم ولت برسم بیرون شهر که میرم صفر ولته
و این نکته منو کمی گیج کرده

منظور شما رو متوجه نمیشم ولی تفاوت و یا کاهش و افزایش 2صدمی و یا در حد چند صدمی نسبت به محیط داخل خونه و بیرون طبیعی هست و نیازی نیست حساسیت در شما ایجاد کنه.البته غالبا تغییری رخ نمیده ولی امکان داره به هر دلیلی که نمیدونیم چیه چند صدمی بالا پائین بشه.بدست آوردن خازنهای مناسب 13و14 برای هر نوع ترانزیستور رو در هرمحیطی میتونید انجام بدید ولی باید حالتی رو ایجاد کنید که مدار در حالت سنس و تاثیر پذیری از عامی نباشه.برای این منظور دو متری از هر عاملی مثل تلویزیون و کیس و تلفن و لامپ و ..... دور نگه دارید و آنتن مدار رو جدا کنید.

دوشنبه 11 آذر1398 - 6:50pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

kabahat نوشته است:
جناب عرفان با برداشتن خازنهای یک پیکو ولتاژ پایه سه ایسی باید حدود چند ولت باشه ؟ با برداشتن برا بنده 5.8 ولت میشه و با جایگذاری 6.3 اگه ولتاژ بنده بدون یک پیکو ها عادی نیست کدوم قسمت و کدوم قطعات ترانزیستور مربوطه رو بازبینی کنم ممنون

نصب نبودن یا قطع خازنهای 1 پیکویی باعث صفر شدن ولتاژ خروجی نمیشه.یعنی شما این خازنها رو از مدار جدا هم بکنید بازهم ولتاژی در خروجی خواهید داشت.حالا مقدار این ولتاژ به نوع ترانزیستور شما و عوامل دیگه بستگی داره.یعنی امکان داره با توجه به نوع ترانزیستور شما این ولتاژ 5.8 ولتی در زمان قطع 1 پیکویی ها طبیعی باشه

دوشنبه 11 آذر1398 - 6:53pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

alijooon نوشته است:
آقا عرفان عزیز

ایا برا تغییر ترانزیستور ها تو محیط کاوش،حتما باید همه ترانزیستور ها رو با هم تغییر بدیم یا میتونیم مثلا دو یا سه عدد رو تغییر بدیم

اگر چه پیشنهاد و توصیه من اینه که هر 6 تا رو از یک شماره قرار بدی ولی اگر میبینی میتونی با اینکار اثر اسمون رو دریاف کنی هیچ الزامی نیست که حتما همه ترانزیستورها رو با هم تغییر بدی.یعنی میتونی این 6 عدد ترانزیستور رو با دو یا سه نوع ترانزیستور مختلف(ولی از همون سری مجاز برای استفاده در این مدار)استفاده کنی.اما در نظر داشته باش اگر اینچنین کاری کردی دوباره باید مرز صفر ولت و خازنهای مناسب برای 13و14 رو بدست بیاری.

دوشنبه 11 آذر1398 - 6:58pm
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 6500 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 468 , 469 , 470 , 471 , 472 , 473 , 474 ... 650  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر عضو شده ای موجود نیست. و 40 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure