انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : شنبه 22 اردیبهشت1403 - 7:07am

پاسخ به موضوع  [ 6500 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 450 , 451 , 452 , 453 , 454 , 455 , 456 ... 650  بعدی
 ردیاب یونی ساخت دوستان سایت همسایه (فرانکو) 
نویسنده پیغام
کاربر فعال
کاربر فعال

خوب داش عرفان عزیز
تمام نکاتی که فرمودین رو رعایت کردم

ولتاژ خروجی برا سنس آسمان شد۴/۳۴

واکنش ها به این شکل هست

۱-مدار من قطب شمال و جنوب رو راحت نشون میده
فقط بعضی جاها ضعیف تر بعضی جاها قویتر
حتی توی محیط شهری هم قطبین رو نشون میده

۲-با نزدیک کردن به تلویزیون واکنش نداره
ولی با تماس انتن به شیشه لامپ کم مصرف چراغ اول روشن میشه
بعضا در حدود ۱سانتی لامپ هم روشن میشه

۳-وقتی موبایل زنگ میخوره با ریتم زنگ موبایل چراغ میزنه
اگه موبایل بیشتر از ۳متر فاصله داشته باشه واکنشی ب موبایل نداره

۳-سنس آسمان در زاویه۸۵درجه اتفاق میوفته

۴-در بعضی نقاط به هیچ وجه روی مدار کنترل ندارم و نمیتونم در آستانه قرار بدم.آستانه جابجا میشه و به هیچ عنوان نمیتونم آستانه ثابت رو پیدا کنم

لطفا نظرتون رو بفرمایید کدوم مورد مناسبه کدوم مناسب نیست

جمعه 17 آبان1398 - 12:03pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

محل اقامت: نیویورک
erfan نوشته است:
جهان بین نوشته است:
erfan نوشته است:
در مورد دور برد کردن مدار فرانکو و استفاده از لوپ pd حرفی ندارم چون میدونم کاملا اشتباه هست.ولی وقتی خودم رو میزارم جای شما درک میکنم که چرا این ایده ها رو دارید.در اینده که واکنش های فرانکو رو مشاهده کنی متوجه میشی که ایده افزایش برد و استفاده از لوپ های دیگه برای این مدار و این نوع ساختن ،چقدر میتونه اشتباه باشه.ولی به هر حال هر کس دوست داره ایده و افکارش رو دنبال کنه و لزوما عیبی نداره ولی باید توجه کنه شاید کاملا باعث تلف شدن وقت و انرژی و هزینه اش بشه.
درنوشتار و گزارشهای شما عیبی هست که باید رفع کنی تا خوانده متوجه منظور شما بشه.مثلا وقتی میگی دستم رو به جای جای مدار نزدیک میکنم واکنش داره باید دقیقا توضیح بدی که منظظورت از واکنش چیه.یعنی تو استانه خاموش گذاشتی و نزدیک میکنی ال ای دی روشن میشه یا برعکس.هر نوع واکنش رو باید توضیح بدی.زمانی یک موضوع رومیخوای مطرح کنی ،این موضوع برای خودت که میدونی چی به چیه مفهوم داره ولی برای کسی که نمیدونه چی رو توضیح میدی مفهوم نداره .یعنی هر نوع توضیحت رو دقیق مطرح کن و نوع واکنشت رو شرح بده.
فرمودی تو اندازه گیری ولتاژ خروجی هیچ ولتاژی نداری.اگر منظورت زمانی هست که همه قطعات وصل هست و مدار حالت عادی خودش رو داره ولی ولتاژی نیست پس حتما عیبی در مدار وجود داره.دونه دونه طبقات ترانزیستوری رو چک کن و ببین از کجا به بعد ولتاژ نداری.
اینکه میگی مدار هیچ واکنشی نداره به معنی عیب نیست و البته به معنی درستی هم نیست.چک کن ببین ولتاژ های مدار مناسب هستن یا نه.
چون توضیحاتت ناقص هست و شفاف نیست نمیتونم نظری بدم.این مدار الارغم ساده بدون طرح در نگاه اولیه بسیااااار ظرافت ها و نکته های پیچیده ای داره.گاهی چنان بازی هایی در میاره که آدم رو کلافه میکنه.ولی این دقیقا خاصیت اینگونه مدارهاست.اول و اول و اول از سلامت منتاژ و قطعات و اتصالات اطمینان پیدا کن.بارها و بارها همه چیز رو دنبال کن و چک کن.

بله درسته ، متاسفانه تو این مدت ، تحت فشار بودم و زیاد ذهنم مشغوله ، و تو نوشتن دقت کافی رو نداشم ، شما بزرگوار ببخشید ، منظورم از واکنش همون سنس روشنی ال ای دی ها هس که به ترتیب با نزدیک شدن انگشتم به سمت قطعات بترتیب روشن میشن ، نهایت حساسیت از پشت خازن 100 پیکو پشت سلف و خازنهای 1 پیکو هست و ، فاصله 6 سانتی ال ای دی اول 4 سانتی ال ای دوم 2سانتی سومی روشن میشه ، اگه دستم به منفی و دسته وصل باشه و کنار وسیله برقی هم باشه با همین تست نزدیک کردن دست بترتیب خاموش میشن و با لمس انتن خاموشی رخ میده ، کلا من میدونم با گذاشتن خازن 10 نانو بجای 2/2 ناتو ترانزیستورها به نهایت ولتاژ خروجی میرسن ، و اشباع میشن ، حال اگه کم کنم مقداری میتونن نقطه ای از حساسیت بالابدست بیارم ، ولی مشکل اینه که قانون تنظیم استانه صفر جور در نمیاد. حالا با حساب اینکه مدار مشکل نداشته باشه ، چون بنده بنوعی چندین ساله تعمیرکار لوازم الکترونیکی هستم ، شاید سواد دانشگاهی نداشته باشم ، اما تجربه ام بد نیست ، و مونتاژم بدون عیب میسازم ، فقط بنده ترسم از خازنها هست که چون عدسی معمولیه کفایت نکنه تو مدار اینچنینی ، مجبوری بجای بعضی خازنها پلی استر گذاشتم ، الان ترانزیستورها سالم هستن ، pcb کوچکترین اتصالی و قعطی نداره ، سوکتها وصلا مقاومت درست نصب شدن و اتصالی ندارن ، خازنها جاشون درسته ، الان اگه بخوام مدار رو با 2/2 نانو که مرز صفر ولته با افزایش به حد سنس تو محیط بیرون برسونم احتمال گرفتن اثر اسمون هست؟؟؟ عکس و فیلم مونتاژ رو هم میزارم که نکته گنگی نمونه و سوالات مکرر بنده باعث رنجش شما عزیز نشه ، کاش راه حلی بود که از کار کردن اسیلاتور مطمن بشم ، چون مدار که بسادگی دوتا ترانزیستور ساخته میشه قانونا نباید این دنگ و فنگها رو داشته باشه ، در کل فردا میبرم برای تست.

با این گفتگوها به نتیجه نمیرسیم و برای اینکه من بتونم بفهمم شما مدارت چطوریه و چکاری داری میکنی فقط من میپرسم و شما بدون اینکه توضیح بیشتری بدی در دو سه تا جمله جواب هر سوال منو بده.
1.ولتاژ همه پایه های ترازیستورها رو با مشخص کردن نام هر پایه قرار بده.
2.در حالت قطع کریستال و حداقل بودن ولوم امپلی ولتاژ خروجی سنسور صفر هست یا نه؟اگر صفر هست چه رنجی رو برای 13و14 قرار دادی؟و اگر این رنج رو بالاتر ببری ایا ولتاژ از صفر عبورمیکنه و بیشتر میشه یا نه؟
3.ولتاژ خروجی مدارت وقتی کریستال وصله و همه قطعات سر جاشون هستن در حالت داقلی و حداکثری ولوم آمپلی چقدر هست؟
4.انتن مدارت رو در کوتاهترین حالت قرار بده و مدار رو ببر در یک جای دور از منابع برقی که حدد دومتر از هر منبع برقی دور باشه.سپس ولوم 1 مگ رو بزار حداکثر و ولوم امپلی رو بزارحداقل.سپس ولوم استانه رو بزار رو استانه خاموش دقیق.سپس یه خط کش یا یه سم پلاستیکی ور دار به یک دقیقه خوب بکش به موهات بدون اینکه پلاستیک به پوست سرو صورت و گردنت بخوره.سپس بچسبون به انتن و بکش به انتن و هی بالا پاین کن و دوباره بچسبون ببین برای لحظه ای ال ای دی اول روشن میشه یا نه.حتی برای یک لحظه ببین روشن میشه یا نه.اگر نشد دوباره استانه خاموش رو دقیق تنظیم کن و چند بار این ازمایش تست کن و نتیجه رو بگو.

تکرار میکنم اصلا برای دریافت اثر اسمون نباید با خازنهای 13و14 بازی کنی و بالا پائینشون کنی.برای دریافت اثر اسمون باید با 1پیکوها و تغییر ترانزیستور و در نهایت تغییر کریستال بازی کنی اگر کم و زیاد کردن ولوم امپلی نتونست باعث دریافت اثر اسمون بشه.

فعلا این ولتاژ پایه ترانزیستورها تا امشب مابقی نتیجه رو خدمتون عرض میکنم

1_- در عکس زیر ولتاژها مشخص کردم ( اهمتر دیجیتال بود البته بدون کالیبره ) ولتاژ بالاتر از پنج رو کمی اختلاف داره مثلا تو عکس 11/66 در واقع خروجی رگوله 12 هست.

2- خروجی 0/02 ولت با خازنهای 3 نانو ( 13 و 14 ) با افزایش رنج خازنها ولتاژ خروجی بیشتر میشه و با کمتر گذاشتن به صفر میرسه

3- ولتاژ با بودن کریستال و ولوم حداقلی هم فرقی نمیکنه و همون 0/02 هست ، در حداکثری ولوم حدودا تا 1/5 ولت میرسه البته بگذارید بیشتر چک کنم که خاطر جمع بشم( اگه کنار وسیله برقی باشه و سنس رخ بده خروجی تا حدود بین 7 تا 8/5 ولت در نهایت خودش میرسه ( کریستال 8 مگ _ 4 تا خازن 1 پیکو سری شده )

4- امشب نتیجه رو مشخص میکنم

سطح دسترسی لازم برای مشاهده فایل های پیوست شده در این پست را ندارید.

آخرین بار توسط جهان بین در جمعه 17 آبان1398 - 4:55pm ویرایش شده است، در کل 2 بار ویرایش شده است.

جمعه 17 آبان1398 - 4:23pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

ممنونیم از شما آقا عرفان عزیز . تو این هفته من و جهان بین و علی جون دستگاه رو ساختیم . فیبر من و جهان بین و شما مشترک هستش و فیبر علی جون مال خود فرانکو . حالا بهتر میتونم کار کرد دستگاه خودمون رو با دستگاه شما مقایسه کنیم و با کمک و راهنمایی شما رفع اشکال کنیم . ما باید مقادیر رو متناسب با دستگاه شما مطابقت بدیم و پله به پله جلو بیام تا اشکالات مشخص بشه . از همین جا از وقتی که میگذارید سپاسگزارم

جمعه 17 آبان1398 - 4:50pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

آقا عرفان این ولوم امپلی رو همواره باید چه مقدار قرار بدم . چون با چرخش این ولوم میتوانم ولتاژ خروجی رو در بازه 2 تا 5 ولت تنظیم کنم . که اون هم بستگی به مقادیر خازنها داره . این چرخشی که گفتم باعث کم یا زیاد شدن ولتاژ میشه رو نمیدونم اهم ولوم در کدام حالت کم و زیاد میشه . آیا همیشه باید این ولوم را ببندم . و آیا منظور از بستن همون کاهش ولتاژ خروجی هست .؟

آخرین بار توسط Sooorooosh در جمعه 17 آبان1398 - 5:04pm ویرایش شده است، در کل 1 بار ویرایش شده است.

جمعه 17 آبان1398 - 4:57pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

در مورد جهان بین:
1.اندازه مقادیر ترانزیستورهای 1 و 5 درست نیست.با توجه به این اندازه هامدارت ایرادی داره.
2.این اندازه گیریت درست هست.مقدار خازنی که قرار دادی درست هست.
3.پس حتما مدار ایرادی داره.

جمعه 17 آبان1398 - 5:03pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

محل اقامت: نیویورک
erfan نوشته است:
در مورد جهان بین:
1.اندازه مقادیر ترانزیستورهای 1 و 5 درست نیست.با توجه به این اندازه هامدارت ایرادی داره.

خب الان حداقل بگید حدودا ولتاژ پایه این دوتا ترانزیستور چقدر مغایرت داره و مقدارش باید چقدر باشه؟ و با وجود کریستال چقدر تغییر میتونه رخ بده تو مدار؟؟؟ مثلا 0/02 میشه 0/07.... منظورتون از ترانزیستور یک و پنج رو هم مشخص کنید ،،، ترانزیستور اولی میشه ترانزیستور اسیلاتور پنجمی میشه دومین ترانزیستور از مرحله خروجی؟؟؟؟؟؟؟

آخرین بار توسط جهان بین در جمعه 17 آبان1398 - 5:14pm ویرایش شده است، در کل 5 بار ویرایش شده است.

جمعه 17 آبان1398 - 5:06pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

alijooon نوشته است:
خوب داش عرفان عزیز

واکنش ها به این شکل هست

۴-در بعضی نقاط به هیچ وجه روی مدار کنترل ندارم و نمیتونم در آستانه قرار بدم.آستانه جابجا میشه و به هیچ عنوان نمیتونم آستانه ثابت رو پیدا کنم

2.طبیعی هست.
3.برای من فاصله از 30 سانت دورتر باشه واکنش نداره.یعنی یخچال و تلویزیون و مبایل و.... رو اهمیت نده
4.بعضی نقاط منظورت کجاست؟

جمعه 17 آبان1398 - 5:07pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

erfan نوشته است:
alijooon نوشته است:
خوب داش عرفان عزیز

واکنش ها به این شکل هست

2.طبیعی هست.
3.برای من فاصله از 30 سانت دورتر باشه واکنش نداره.یعنی یخچال و تلویزیون و مبایل و.... رو اهمیت نده
4.بعضی نقاط منظورت کجاست؟

آقا عرفان من فکر میکنم که دستگاه ایشون حساسیتش بالا باشه چون گفته ولتاژ 4.34 هست اگر ولتاژ رو بالا ببره حساسیتش کمتر میشه

جمعه 17 آبان1398 - 5:13pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

Sooorooosh نوشته است:
آقا عرفان این ولوم امپلی رو همواره باید چه مقدار قرار بدم . چون با چرخش این ولوم میتوانم ولتاژ خروجی رو در بازه 2 تا 5 ولت تنظیم کنم . که اون هم بستگی به مقادیر خازنها داره . این چرخشی که گفتم باعث کم یا زیاد شدن ولتاژ میشه رو نمیدونم اهم ولوم در کدام حالت کم و زیاد میشه . آیا همیشه باید این ولوم را ببندم . و آیا منظور از بستن همون کاهش ولتاژ خروجی هست .؟

این ولوم هیچ مقدار خاص و ثابتی نداره.شما تو محیط کاوش برای دریافت اثر اسمون با این ولوم میتونید کار کنید.توضیحات توی فایل رو چون با دقت نخوندید این سوال براتون مطرح شده.ملاک دریافت اثر اسمون هست حالا با عقب جلو کرن این ولوم در محیط کاوش شاید بتونید اثر اسمون رو دریافت کنید.اگر نتونستید باید سراغ تغییرات در داخل مدار برید.

جمعه 17 آبان1398 - 5:18pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

جهان بین نوشته است:
erfan نوشته است:
در مورد جهان بین:

خب الان حداقل بگید حدودا ولتاژ پایه این دوتا ترانزیستور چقدر مغایرت داره و مقدارش باید چقدر باشه؟ و با وجود کریستال چقدر تغییر میتونه رخ بده تو مدار؟؟؟ مثلا 0/02 میشه 0/07.... منظورتون از ترانزیستور یک و پنج رو هم مشخص کنید ،،، ترانزیستور اولی میشه ترانزیستور اسیلاتور پنجمی میشه دومین ترانزیستور از مرحله خروجی؟؟؟؟؟؟؟

بسته به ترانزیستوری که قرار میدی این حداقلی و حداکثری میتونه خیلی با هم متفاوت باشه.کلکتور ترانزیستور1 چیزی باید حدود 10:30 باشه.بیسش باید حدود 4تا 6 ولت باشه.و امیترش هم باید بین 4تا6 ولت باشه حدودا.ترانزیستور 5 هم اصلا نباید خروجی صفر بده.اگر امپلی رو میچرخونی و بازم خروجی صفرهست حتما اینجای کار هم ایرادی داره.

جمعه 17 آبان1398 - 5:21pm
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 6500 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 450 , 451 , 452 , 453 , 454 , 455 , 456 ... 650  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر عضو شده ای موجود نیست. و 26 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure