انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : پنج شنبه 6 اردیبهشت1403 - 11:26pm

پاسخ به موضوع  [ 6500 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 448 , 449 , 450 , 451 , 452 , 453 , 454 ... 650  بعدی
 ردیاب یونی ساخت دوستان سایت همسایه (فرانکو) 
نویسنده پیغام
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

جهان بین نوشته است:
erfan نوشته است:
جهان بین نوشته است:
جناب عرفان -----مدار رو مونتاژ کردم و تو جعبه گذاشتم . کامله ---الان برای صحت کار کرد نیاز با مقایسه مدار خودتون دارم - ممنون میشم راهمایی کنید.

تو محیط شهری با انتن 30 سانتی وصل بهش اگه کنار وسایل برقی باشه با لمس انتن و فشار دادن led ها بترتیب روشن میشن-----طبق فرمایشون طبق تغییر مقاومتها دیسپلی رو انجام دادم تا واکنش بهتر بشه و ولوم 1 مگ رو تا انتها گذاشتم که واکنش led ها نزدیک بهم بشن و پیشفرض تغییرش نمیدم -----الان ولوم مگ رو تا انتها گذاشتم------تو محیط شهری اگر خازنها موازی با مقاومت 1 کیلو رو 220 پیکو بذارم حساسیت کمه و لامپ کم مصرف رو تو 30 سانتی میزنه اگر بشه 560 پیکو واکنش قویتر و دورتر لامپ رو میزنه ---اگر 1 نانو بگذارم از چند متری شروع میکنه واکنش دادن به لامپ------الان با 2 نانو تونستم سمت اسمون واکنش داشته باشم و تو 70 درجه یا کمی زودتر اتفاق میافته -البته حساسیت ولوم امپلی رو 10 درصد تنظیم کردم ولوم 10کیلو هست ---ایا تو مخیط شهری سنس اسمان نداریم و کلا خطای محیطی هس؟---در کل ظاهرا مدارم درسته چون با تغییر خازنهای 1 پیکو به بیشتر لامپها واکنششون فرق میکنه و با افزایش خازنهای موازی با مقاومت 1 کیلو سنس قویتر میشه- ممنونم راهنمایی کنید

ظاهرا مدارت درسته.اما چرا وقتی تست لمس دست رو باید با کوتاهترین حالت آنتن و نیز دور بودن از منابع برقی بگیری دقیقا برعکس تست گرفتی؟!!!!!!!!
تست واکنش برای لامپ کم مصرف فقط یک تست بی اهمیت هست و اون اثری که لامپ کم مصرف یا جرقه فندک یا ازین قبیل داره به نظر من اصلا شبیه اثر فلز مدفون نیست و یا اصلا شبیه اونچیزی که مدار من در بالای فلز مدفون سنس میکنه نیست،و اصلا نمیشه هیچ جوره با اون مقایسه اش کرد.شاید اینکه مدارت از فاصله دورتری لامپ رو شناسایی کنه باعث جلب نظر و رضایت شما بشه اما مدار من یا لامپ و فندک و .... سنس نمیکنه و یا اگر حساس ترش کنم تا نچسبونم به لامپ شناسایش نمیکنه چه برسه به 20 یا 30 سانت دورتر.فندگ گاز رو هم گاهگاهی شناسایی میکنه.در نگاه اول واکنش مدار شما به مواردی که گفتی طبیعی هست و منطقی به نظر میاد.در محیط های شهری هم واقعا نمیشه اطمینان داشت این چیزی که با بالا بردن انتن به سمت اسمون سنس میشه ایا اثر اسمون هست یا چیز دیگه ای.بهرحال تا اینجای کار که پیش رفتی خوبه.حالا بیرون رفتن ها رو باید شروع کنی و واکنش های مدارت رو ببینی و نیز حفاری هم بکنی و گزارش بدی اونوقت میشه با توجه به واکنش های مدارت و نتیج حفاری هات فهمید که عملکرد مدارت درست هست یا نه.
توجه داشته باش اگر یک فلزیاب همراه داشته باشی خیلی خوبه.نه برای تائید کار مدار.چون با هر چه بیشتر بیرون رفتن ها،حتما برات پیش میاد که به سنسهایی بر میخوری که چشمک مسلسلی هست و با دو سه مرتبه سنس دیگه سنس تکرار نمیشه و عرض سنس هم کوتاه هست.و یا با روشن شدنهای لحظه ای و نا منظم و پراکنده مواجه میشی.در اینگونه مواردیا انومالی گرفتی یا فلزات بی ارزش.زمانی که خواستی حفاری کنی اگر فلزیاب نداشته باشی فلزات کوچک در حین حفاری دیده نمیشن و شناخته نمیشن و با جابجایی خاک گم میشن و شما دیگه متوجه این نمیشی که فرانکو این گونه واکنش رو برای چه چیزی داشته.با داشتن یک فلزیاب میتونی پیداش کنی و بفهمی فرانکو برای چه حجم فلزی و چه نوع فلزی اینچنین واکنشی داشته.و یا همچنین انومالی ها.بمرور وقتی چندین بار این گونه فلزات بی ارزش و یا انواع آنومالی ها رو در حفاری هات ببینی دیگه متوجه نوع واکنش و شکل واکنش ال ای دی ها میشی.همین ها رو که ببینی و گزارش بدی کاملا میشه اطمینان پیدا کرد که مدارت در مواجه با اثر فلزات با ارزش حتما و حتما واکنش مناسب و کافی و مشخص خودش رو خواهد داشت.

تشکر بزرگوار - در خصوص محیط بیرون اینکه دور از منبع برق باشی و اسمونم بتونی تو زاویه 80-90 سنس کنی یعنی بطور قطعی مدار عملکرد مناسب رو داره پس ----خب یه چند تا سوال
1- ایا سنس اسمون ربطی به جهت داره مثلا عرب و شرق یا شمال و جنوب؟ که تشخیص بدیم مثلا اگه شرق تو 80 درجه اسمون سنس شد غربم همین اتفاق بیافته و اینکه حتی برای جنوب هم زاویه همین مقداره اتفاق میافته ؟
2- اهمیت جلو گرفتن دستگاه روبروی صورت آیا جزو ضروریات است؟
3- ایا ولوم قدرت امپلی که همون 4/7 کیلو هست بنده 10 گذاشتم طبق کاوشهای شما شده نیاز بشه تا اخر دورش تنظیش کنید یا حساسیت مدارتون با نصف دور هم شده که کافی باشه؟
4- اگر با دو خازن 2 نانو موازی با مقاومت 1 کیلو بتونیم اثر اسمون رو در 90 درجه دریافت کنیم در منطقه خاصی----با کم کردن اون در مقادیر 1.5 نانو یا 2.2 این واکنشها زاویه رو کمتر و بیشتر میکن مثلا با 1.5 نانو واکنش دیگه نداشته باشیم و با 2.2 نانو واکنش در 70 درجه رخ بده ایا این فرمولش همنیجوریه؟
5- ایا واکنشش دست تنها به کف دست تنها رخ میده یا همه بدن چون جناب سنه دژ فرمودن تقریبا واکنش اینجور دستگاها به چاکرای بدنه و بعد تست اینجوری هست که انتن با منفی به دسته وصل باشه تو یه دستت و با اونیکی هم ببری بزنی به انتن سنس بشه ؟

1.ارتباط بین سنس اثر اسمون در جهت های مختلف رو نمیدونم.یعنی من همیشه سعی دارم تا جای ممکن پشت به شمال و رو به جنوب باشم و اثر اسمون رو سنس کنم چون واجب هست که شما در این محور حرکت کنید.پس نیاز و ضرورتی نبوده که در جهت دیگه ای قرار بگیرم .تا الان متوجه این موضوع نشدم که اگر در فلان جهت اسمون سنس شد ایا در فلان جهت هم سنس میشه یا نه و..... .ولی اگر شما در جهتی غیر از شمال به جنوب اسمون رو میتونید بگیرید حتما در جهت شمال به جنوب هم با تغییر یا بدون تغییر هم میتونید اسمون رو بگیرید.
2.منظور از گرفتن دستگاه در مقابل صورت اینه که دستتون به سمت مقابل باز باشه و دستگاه مقابل صورت باشه.نه اینکه دستگاه رو به صورتتون نزدیک کنید.به هر حال در یک حرکت ،انتن دستگاه باید فضای مقابل شما که هم ارتفاع با صورت شما هست رو پوشش بده و در این فضا حرکت کنه.
3.تا الان هر ترانزیستوری که گذاشتم این ولوم تا نصفش که چرخیده آخرین حد تغییرات ولتاژ بدست اومده و نصف بعدی دیگه ولتاژ رو افزایش نداده.
4.شما اصلا نباید برای دریافت اثر اسمون خازنهای 13و14 رو تغییر بدی.این خازنها اصلا برای اینکار نباید تغییر کنه.برای دریافت اثر اسمون شما باید رو تغییرات دیگه ای کار کنی.فایل توضیحات رو دقیق مطالعه کن.
5.تماس انگشتت،یا چهار انگشت یا کف دست یا گرفتن آنتن در مشت خودت،هر کدومش باعث خاموش شدن ال ای دی شد کافیه.

پنج شنبه 15 آبان1398 - 1:37am
کاربر فعال
کاربر فعال

erfan نوشته است:
اگر اینچنین بود همینکار رو با ال ای دی های دوم و سوم انجام بدید فقط در زمان تست هر ال ای دی حواستون باشه ولوم امپلی در حالت یکسانی باشه.یعنی اگر در تست ال ای دی اول ولوم امپلی در حداکثر بود در تست ال ای دی های بعدی هم در حداکثر باشه و اگر در حداقل بود در تست ال ای دی های بعدی هم در حداقل باشه.چون احتمال میدم حالت ولوم امپلی شما باعث شده این تغییر رو داشته باشید.یعنی احتمالا ولوم امپلی تون رو عقب جلو کنید واکنشهای ال ای دی هاتون تغییر کنه.این وضوع رو دقیق بررسی کنید و گزارش بدید.

با سلام مجدد

مجددا بررسی کردم

اگر ولوم ۱مگ با چرخاندن در جهت راست افزایش اهم بده و بشه۱مگا اهم و با چرخاندن در جهت چپ بشه صفر

۱-وقتی۲۲کیلو در استانه باشه و لامپ اول روشن باشه با چرخاندن ۱مگ در جهت چپ لامپ خاموش میشه
۲-وقتی ۲۲کیلو برای لامپ دوم یا سوم در آستانه باشه و لامپ دوم یا سوم روشن باشه با چرخاندن ۱مگ در جهت راست این لامپ ها خاموش میشن

یعنی۱مگ برای لامپ اول جهت تنظیمش با لامپ های دوم و سوم فرق میکنه

پنج شنبه 15 آبان1398 - 2:10am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

alijooon نوشته است:
erfan نوشته است:
اگر اینچنین بود همینکار رو با ال ای دی های دوم و سوم انجام بدید فقط در زمان تست هر ال ای دی حواستون باشه ولوم امپلی در حالت یکسانی باشه.یعنی اگر در تست ال ای دی اول ولوم امپلی در حداکثر بود در تست ال ای دی های بعدی هم در حداکثر باشه و اگر در حداقل بود در تست ال ای دی های بعدی هم در حداقل باشه.چون احتمال میدم حالت ولوم امپلی شما باعث شده این تغییر رو داشته باشید.یعنی احتمالا ولوم امپلی تون رو عقب جلو کنید واکنشهای ال ای دی هاتون تغییر کنه.این وضوع رو دقیق بررسی کنید و گزارش بدید.

با سلام مجدد

مجددا بررسی کردم

اگر ولوم ۱مگ با چرخاندن در جهت راست افزایش اهم بده و بشه۱مگا اهم و با چرخاندن در جهت چپ بشه صفر

۱-وقتی۲۲کیلو در استانه باشه و لامپ اول روشن باشه با چرخاندن ۱مگ در جهت چپ لامپ خاموش میشه
۲-وقتی ۲۲کیلو برای لامپ دوم یا سوم در آستانه باشه و لامپ دوم یا سوم روشن باشه با چرخاندن ۱مگ در جهت راست این لامپ ها خاموش میشن

ال ای دی های شما اولی از چپ روشن میشه یا از راست؟

پنج شنبه 15 آبان1398 - 2:25am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

محل اقامت: نیویورک
ممنون جناب عرفان - الان کاملا متوجه شدم و توضیحات اخر رو مطالعه نکرده بودم ببخشید - فقط یه چیزی مطرح نشده تو مطالب فایل - اگه ولوم رو ببندیم و کریستال رو هم بیرون بیاریم اگه خود نوسانی تو مدار باشه خودشو با چه میزان ولتازی نشون میده حدودا؟ واحدش کمتر از نیم ولته؟

پنج شنبه 15 آبان1398 - 3:02am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

جهان بین نوشته است:
ممنون جناب عرفان - الان کاملا متوجه شدم و توضیحات اخر رو مطالعه نکرده بودم ببخشید - فقط یه چیزی مطرح نشده تو مطالب فایل - اگه ولوم رو ببندیم و کریستال رو هم بیرون بیاریم اگه خود نوسانی تو مدار باشه خودشو با چه میزان ولتازی نشون میده حدودا؟ واحدش کمتر از نیم ولته؟

هر مقداری ممکنه باشه.محدودیتی نمیشه قرار داد.

پنج شنبه 16 آبان1398 - 3:35am
کاربر فعال
کاربر فعال

erfan نوشته است:
alijooon نوشته است:
erfan نوشته است:

با سلام مجدد

مجددا بررسی کردم

ال ای دی های شما اولی از چپ روشن میشه یا از راست؟

بله ولوم۱مگ جهت تنظیم برای لامپ اول با دوم و سوم فرق میکنه

لامپ اول به پایه۷ آیسی اول وصله .همون ذی سی که ۲تا ولوم بهش وصله
با چرخش ۲۲کیلو اول همین لامپ روشن میشه

پنج شنبه 16 آبان1398 - 2:36pm
کاربر فعال
کاربر فعال

فهمیدم مشکل ولوم ۱مگ چی هست
پایه سوم ولوم ۱مگ باید آزاد باشه
من سهوا پایه سوم رو لحیم کردم به پایه وسط
فکر کنم مشکل از این باشه

پنج شنبه 16 آبان1398 - 2:55pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

محل اقامت: نیویورک
جناب عرفان الان با قطع ولوم 10 کیلو امپلی و بیرون آوردن کریستال خروجیش صفر بود با افزایش خازنها تونستم به بالاتر از صفر برسونم و امتحان کردم تا 10 نانو ولتاز بشدت افزایش داشت -بعد برای تنظیم 2.5 نانو گذاشتم یعنی دوتا 1 نانو و یک 560 پیکو موازی کردم ولتاژش در حد چند میلی ولت رو عقربه به زور مشاهده میشد و گفتم باید کمتر بشه 2 نانو گذاشتم صفر بود----الان 2.2 نانو گذاشتم یعنی دوتا 1 نانو و یک 220 پیکو که به عبور از صفر نزدیک بشه اما همچنان صفره ----بنظر شما مقادیر در چه واحدی اهمیت دارن ایا ضرورتی داره که مثلا 2.2 نانو بشه 2.3 یا 2.4 اگر همچنان از صفر رد نشه؟ یا همین مقدارم دقت کافی رو داره؟

به امید خدا شما تایید کنید برم تو محیط خارج شهر بقیه تنظیمات رو انجام بدم - یه دنیا سپاس @};-

پنج شنبه 16 آبان1398 - 4:01pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

alijooon نوشته است:
فهمیدم مشکل ولوم ۱مگ چی هست
پایه سوم ولوم ۱مگ باید آزاد باشه
من سهوا پایه سوم رو لحیم کردم به پایه وسط
فکر کنم مشکل از این باشه

اول از اتصالات و منتاژت خاطر جمع شو.چون من هر توصیه ای بکنم تا وقتی منتاژ اشتباه باشه هیچ فایده ای نداره.بارها و بارها و بارها چشمی همه اتصالات و قطعات رو باید با شماتیک (و با توجه به تغییراتی که در قطعات گفتم)مقایسه کرد.بارها تست اتصال کوتاه رو در حالت خاموش بودن مدار انجام بده،همه چیز رو بارها وارسی و کنترل کن.
وقتی از درستی منتاژ اطمینان کسب کردی بعد ببین همون حالت متضادی که در روشنایی ال ای دی ها با چرخش ولوم 1 مگ وجود داشت،هنوز وجود داره یانه.اگر هنوز وجود داشت سعی کن ولتاژ خروجی رو برسونی به 5 ولت.اینکار رو میتونی با تغییر کریستال از 8 به 6 مگ و یا افزایش ظرفیت خازنهای 1 پیکویی و یا تغییر ترانزیستور انجام بدی.وقتی خروجیت شد حدود 5 ولت اونوقت دوباره برو بین آیا اون تضادی که در روشنایی ال ای دی ها با چرخش ولوم 1 مگ وجود داشت رفع شده یا نه.اگر رفع شده بود به این معنی هست که این تضاد رخ داده کاملا طبیعی هست بخاطر پائین بودن ولتاژ خروجی شما بوده و هیچ عیبی محسوب نمیشه.این کارهایی که گفتم انجام بدی رو فقط بخاطر فهمیدن علت این تضاد انجام میدیم و به منزله دستور العمل کار با دستگاه نیست.بعد از فهمیدن موضوع میتونی مقادیر رو برگردونی به حالت اولیه.

پنج شنبه 16 آبان1398 - 5:07pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

مربوط به پست alijoon:
به شماتیک مرحله دیسپلی دقت کن.اون ال ای دی که نوشتهDL3 و موازی با بازر هست اولین ال ای دی هست که باید با چرخش ولوم آستانه روشن بشه.وبعدی DL2 و بعدی DL1 هست که باید روشن بشه.ترتیب روشن شدن ال ای دی ها به این شکل درست هست.

پنج شنبه 16 آبان1398 - 5:11pm
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 6500 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 448 , 449 , 450 , 451 , 452 , 453 , 454 ... 650  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر عضو شده ای موجود نیست. و 67 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure