انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : جمعه 14 اردیبهشت1403 - 10:51am

پاسخ به موضوع  [ 6500 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 434 , 435 , 436 , 437 , 438 , 439 , 440 ... 650  بعدی
 ردیاب یونی ساخت دوستان سایت همسایه (فرانکو) 
نویسنده پیغام
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

محل اقامت: نیویورک
سلام به دوستان عزیز ، تشکر بابت حمایت و همفکری شما عزیزان برای پیشبرد طرح @};-

در خصوص مدار سوالی داشتم که ممنون میشم عزیزان جواب بنده رو بدن ، آیا قسمت پسیو مدار بدون مدار قسمت اوسیلاتور خروجیش صفره یا سیگنال دریافتی از انتن رو داریم؟؟؟؟؟؟ سپاس

جمعه 3 آبان1398 - 5:20pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

امیر حداد نوشته است:
ممنون بابت زحمتی که میکشید @};- @};-
البته در اون قسمت زمین مدار به لاین 12+ ولت اتصال پیدا میکنه و کلا مشکل ساز میشه

بله دقیقا ، چک کردم همین طوره که می فرمایید . خوبی کار گروهی اینه که همه چک می کنن ، به هر حال اون تصویر آخر که قرار دادم کامل و دوستان می تونن با خیال راحت استفاده کنند @};- :ymapplause:

تا در طلب لقمه ی نانی نانی * تا در طلب گوهر کانی کانی
این نکته ی رمز اگر بدانی دانی * هرچیز که در جستن آنی آنی

جمعه 3 آبان1398 - 7:16pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

عرفان جان میشه با پایین اوردن ولتاژ کاری کرد که مدار به مفرق هم حساسیت نشون بده؟

انان که دستی را که نانشان میداد گاز گرفتند
محکومند به بوسیدن پاهایی که لگدشان می زند.

جمعه 3 آبان1398 - 7:30pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

جهان بین نوشته است:

در خصوص مدار سوالی داشتم که ممنون میشم عزیزان جواب بنده رو بدن ، آیا قسمت پسیو مدار بدون مدار قسمت اوسیلاتور خروجیش صفره یا سیگنال دریافتی از انتن رو داریم؟؟؟؟؟؟ سپاس

دورود @};- ، احسنت به شما که پیگیر سوالات و مطالب تحقیقاتی هم هستید به غیر از ساخت و مونتاژ صرف این روحیه ی پژوهشی تحقیقاتی خیلی مهمه بنظره بنده . بعد از قطع اسیلاتور و در اوردن کریستال اگر آنتن دستگاه رو هم قطع کنید در شرایط ایده آل ولتاژ مدار باید صفر بشه ، ولی در شرایط واقعی چون یک مقدار خود نواسانی بین طبقات وجود داره معمولا ولتاژ کمی بالا تر از صفر هست . یکی از دلایلی که توصیه شده قطعات خیلی فشرده ساخته نشه همین کم کردن اثر خودنوسانی و نزدیک شدن هدفمند به ولتاژ صفر هست .
در مدار فرانکو اگر کریستال به کل قطع بشه یا مقدار ورودی سیگنال به ترانزیستور دوم خیلی کم باشه وسیله بسیار حساس می شه و بجز فلزات ارزشمند به بقیه ی موارد ناخواسته هم حساس تر می شه . وجود کریستال به عنوان یک متعادل کننده برای مقدار سطح اثر سیگنال های هدف ، روشن نگه داشتن ترانزیستور ها و دیود به نوعی لازمه .
به طور ساده ، نبودن اسیلاتور وسیله رو خیلی حساس و بی ثبات می کنه ، اعمال بیش از حد سیگنال حساسیت رو بشدت کم و سنس رو غیر ممکن می کنه ،نهایتا تنظیم دقیق سطح این سیگنال و خازن های 14 و 13 باعث دریافت اثر آسمان و سنس فلزات ارزشمند خواهد شد.
امیدوارم پاسختون رو در این مورد داده باشم دوست عزیز @};-

جمعه 3 آبان1398 - 7:47pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

Rooz نوشته است:
جهان بین نوشته است:

دورود @};- ، احسنت به شما که پیگیر سوالات و مطالب تحقیقاتی هم هستید به غیر از ساخت و مونتاژ صرف این روحیه ی پژوهشی تحقیقاتی خیلی مهمه بنظره بنده . بعد از قطع اسیلاتور و در اوردن کریستال اگر آنتن دستگاه رو هم قطع کنید در شرایط ایده آل ولتاژ مدار باید صفر بشه ، ولی در شرایط واقعی چون یک مقدار خود نواسانی بین طبقات وجود داره معمولا ولتاژ کمی بالا تر از صفر هست . یکی از دلایلی که توصیه شده قطعات خیلی فشرده ساخته نشه همین کم کردن اثر خودنوسانی و نزدیک شدن هدفمند به ولتاژ صفر هست .
در مدار فرانکو اگر کریستال به کل قطع بشه یا مقدار ورودی سیگنال به ترانزیستور دوم خیلی کم باشه وسیله بسیار حساس می شه و بجز فلزات ارزشمند به بقیه ی موارد ناخواسته هم حساس تر می شه . وجود کریستال به عنوان یک متعادل کننده برای مقدار سطح اثر سیگنال های هدف ، روشن نگه داشتن ترانزیستور ها و دیود به نوعی لازمه .
به طور ساده ، نبودن اسیلاتور وسیله رو خیلی حساس و بی ثبات می کنه ، اعمال بیش از حد سیگنال حساسیت رو بشدت کم و سنس رو غیر ممکن می کنه ،نهایتا تنظیم دقیق سطح این سیگنال و خازن های 14 و 13 باعث دریافت اثر آسمان و سنس فلزات ارزشمند خواهد شد.
امیدوارم پاسختون رو در این مورد داده باشم دوست عزیز @};-

تشکر فراوان از ROOZ عزیز @};- لطف دارین :ymhug: --- جوابم رو کامل گرفتم :-BD

در خصوص مدار فرانکو بنده هنوز اقدام به ساخت نکردم و مدار PDK اقا مجتبی رو ساختم که بنوعی نتیجه واکنش به کف دست رو نگرفتم و تقریبا به تمام عوامل محیط خانه از چند متری واکنش داره و حتی با لوپ به کوچکترین حرکت بدنم واکنش داشت که هنوز قابل اعتماد نبود - هر چند محیط باز تست نگرفتم --- از آنجایی که جناب سنه دژ فرمودند مدار PDK بتنهایی کارایی لازم را ندارد و همواره مدار کاملی نیست تصمیم گرفتم مدار رو ویرایش کنم --- با وجود اینکه اسیلاتور دیجیتال داخلی در حد نوسان هرتز است چندان عملکرد مثبتی را در ان ندیدم البته میتونه یه جای دیگه بکار بیاد---- و بنده نیز برای جوابگیری با فرض بر اینکه مدار PDK میتونه مشکل شماتیک داشته باشه و جناب سنه دژ هم همین رو تاکیید کردن و گفتن کامل نیست و عملکرد فرانکو رو شبیه مدار خودشون توصیف کردن و گفتن جای امید زیاد دارد ---- که بنده با تغییر مابین قطعات PD و فرانکو - سعی کردم - چیزی مابین رو بسازم که نتیجه واکنش فلزات رو بده و همانند PD لوپ داشته باشه که الان نیاز داشتم اسیلاتور رو روی مدار سوار کنم و ببینم ایا تو حساسیت تاثییر میذاره و باعث واکنش بهتر میشه---- البته که مابین نکات مشکوکی در مدار وچود داره که فیلترهای متعدد 15 هرتز است که بالاگذر و پایین گذر هستند که تقریبا تو تمام نقاط مدار اعمال شده حتی اونایی که بصورت بصری قابل دید نیستن- - در صورتی که شاید رد گم کنی باشه یا واقعا کارامد باشن و فیلتر 4 هرتز مشترک مدار PD و فرانکو -----در کل دیدیم که قسمتهایی از مدار تشابه دارند که هر دو میتوانند چیز مشترکی را سنس کنند البته با تغییر ---در کل نمیدونم چقد نکات رو درست برداشت کردم ولی با واکنشها بعد نصب اسیلاتور امید دارم که بتونه فلز رو بزنه--و اینکه قسمت بالانس مدار PDK میتونه برای--فرانکو پی دی -- ترکیبی :YMPEACE: :D دقیقا میتونه استانه و حد سنس را با دقت خوبی مشخص کنه-- فقط نمیدونم با کریستال 16 مگ کار میکنه مدار یا مجبورم یکی دیگه بزارم ؟

البته که جناب عرفان عزیز در توضیحات جدید فرمودن که سنس مدار فرانکو قابل اعتماد است و دقیق انجام میشه --اگر اینقدر جوابدهی فرانکو مطمن شده که بنده خیلی علاقه دارم بسازم و روش کار کنم چون فک کنم بغییر دوربرد نبودنش توصیف خوبی شده ازش که بنظرم خیلی عالیه ---ایا برای شما هم نتیجه از حیث عمق و برد و تشخیص فلزات راضی کننده بوده؟
سپاس از لطفتون ~O) @};-

جمعه 3 آبان1398 - 9:05pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

دورود بر جهان بین عزیز @};- ، خواهش می کنم نکات کوچیکی بود خدمتون عرض کردم و هدف اصلی هم تبادل اطلاعات مفید هست.
قبل از هر طراحیه کاربردی و آثر بخشی باید یک سوال اساسی مطرح بشه و اون این هست که هدف اصلی از طراحی دستگاه و مدار چی هست ؟ چی رو باید پیدا بکنه و به چه کیفیتی باید این کار انجام بشه ؟
فکر ترکیب دو دستگاه ایده ی جالبی می تونه باشه تا از مزایای هر دو روش استفاده بشه البته با توجه به سوالات اساسی بالا . استفاده از میتر هم خیلی مهمه و بنظرم باید بصورت عمومی یکی از دوستان یه کاری در این زمینه انجام بده و آزمایشاتی داشته باشیم تا در راستای اون بقیه هم بتونن طرح رو بهترکنند .
اگرهدف شما کاوش صرف هست قطعا فرانکو با اون کیفیتی که جناب عرفان فرمودن گزینه ی معقول تری هست و اولویت داره . اما اگه هدف شما ارتقا و ساخت دستگاه بهتری هست که چه بهتر باب تحقیق بازه ممکنه دیر به نتیجه برسید ولی حتما خواهید رسید چون جوینده واقعی یابنده هست در نهایت .
لازم شد چندتا نکته خدمتون عرض کنم فقط :
در فرانکو و PD و دستگاه های دیگه هیچ فرکانس پایه ی خاصی برای سنس اثر فلز مدفون وجود نداره .
مورد سنس ، تشخیص امواج الکترومغناطیسی حاصل از اثر تخلیه ی میکرولتی در حاله ی فلز مدفون قدیمی در نزدیکی سطح خاک هست .
این تخلیه از کیلوهرتز تا طیف مگاهرتز و گیگا هرتز از خودش امواج الکترو مغناطسی ساطع می کنه .
در مدار فرانکو اثر این تخله ها در گستره ی 100 مگاهرتز دریافت می شه و دقت کنید هارمونیک های این طیف در رنج بین 1 تا 5 مگاهرتز تقویت می شه و باعث آشکار سازی می شه که اوج تقویت در رنج 3 مگاهرتز هستش .
بنظرم بخش اکتیو در این مدارات خیلی مهمه و کمتر کار شده یا دوستان کار کردن و اطلاعاتش موجود نیست .
تحریک حاله ی فلز مدفون قطعا می تونه توان تابشی دریافتی رو افزایش بده .
و نکته ی طلایی نهایی ، شما در مدار خودت حساسیت رو فقط تا حد مرز سنس آسمان افزایش بده نه بیشتر و انشالا برو کاوش تا نتایج طلایی بدست بیاری انشالا @};- :ymapplause:

شنبه 4 آبان1398 - 8:05pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

Rooz نوشته است:
دورود بر جهان بین عزیز @};- ، خواهش می کنم نکات کوچیکی بود خدمتون عرض کردم و هدف اصلی هم تبادل اطلاعات مفید هست.
قبل از هر طراحیه کاربردی و آثر بخشی باید یک سوال اساسی مطرح بشه و اون این هست که هدف اصلی از طراحی دستگاه و مدار چی هست ؟ چی رو باید پیدا بکنه و به چه کیفیتی باید این کار انجام بشه ؟
فکر ترکیب دو دستگاه ایده ی جالبی می تونه باشه تا از مزایای هر دو روش استفاده بشه البته با توجه به سوالات اساسی بالا . استفاده از میتر هم خیلی مهمه و بنظرم باید بصورت عمومی یکی از دوستان یه کاری در این زمینه انجام بده و آزمایشاتی داشته باشیم تا در راستای اون بقیه هم بتونن طرح رو بهترکنند .
اگرهدف شما کاوش صرف هست قطعا فرانکو با اون کیفیتی که جناب عرفان فرمودن گزینه ی معقول تری هست و اولویت داره . اما اگه هدف شما ارتقا و ساخت دستگاه بهتری هست که چه بهتر باب تحقیق بازه ممکنه دیر به نتیجه برسید ولی حتما خواهید رسید چون جوینده واقعی یابنده هست در نهایت .
لازم شد چندتا نکته خدمتون عرض کنم فقط :
در فرانکو و PD و دستگاه های دیگه هیچ فرکانس پایه ی خاصی برای سنس اثر فلز مدفون وجود نداره .
مورد سنس ، تشخیص امواج الکترومغناطیسی حاصل از اثر تخلیه ی میکرولتی در حاله ی فلز مدفون قدیمی در نزدیکی سطح خاک هست .
این تخلیه از کیلوهرتز تا طیف مگاهرتز و گیگا هرتز از خودش امواج الکترو مغناطسی ساطع می کنه .
در مدار فرانکو اثر این تخله ها در گستره ی 100 مگاهرتز دریافت می شه و دقت کنید هارمونیک های این طیف در رنج بین 1 تا 5 مگاهرتز تقویت می شه و باعث آشکار سازی می شه که اوج تقویت در رنج 3 مگاهرتز هستش .
بنظرم بخش اکتیو در این مدارات خیلی مهمه و کمتر کار شده یا دوستان کار کردن و اطلاعاتش موجود نیست .
تحریک حاله ی فلز مدفون قطعا می تونه توان تابشی دریافتی رو افزایش بده .
و نکته ی طلایی نهایی ، شما در مدار خودت حساسیت رو فقط تا حد مرز سنس آسمان افزایش بده نه بیشتر و انشالا برو کاوش تا نتایج طلایی بدست بیاری انشالا @};- :ymapplause:

تشکر از ROOZ عزیز @};- نکات خوبی رو فرمودین یه دنیا ممنون از شما @};-
در کل بنده همچنان رو بحث تحقیقاتی قضیه کار میکنم ---- در حال حاظر نیازمند محاسباتی هستم که بی ربط به سنس نیست --- و الانم یه موردی برام مشکلساز شده که بنده قصد دارم عملکرد فرانکو رو در پروتوس بررسی کنم اما نمیدونم چطور میشه فرکانس اسیلاتور رو بنمایش در اورد ابزار خاصی نمیشناسید ؟ با اسیلسکوپ که اصلا شکل موج نشون نمیده #:-s

شنبه 4 آبان1398 - 9:18pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

با سلام خدمت دوستان عزیز
یه فایل از pcb اصلی خود فرانکو طراحی کردم برای کسانی که تمایل دارن بسازن

سطح دسترسی لازم برای مشاهده فایل های پیوست شده در این پست را ندارید.

یکشنبه 5 آبان1398 - 9:15am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

بلاخره بعد از کلی جستجو تونستم یه ولوم با کیفیت عالی و قدیمی 4.7k برای قسمت امپلی گیر بیارم :YMPRAY:

سطح دسترسی لازم برای مشاهده فایل های پیوست شده در این پست را ندارید.

یکشنبه 5 آبان1398 - 11:52am
کاربر فعال
کاربر فعال

سلام و عرض ادب خدمت دوستان عزیز و بزرگوارانی که بی منت تجربیاتشون رو در اختیار دیگران قرار میدن.... :x
عرفان عزیز چندتا سوال داشتم، یک اینکه قلع اندود کردن مدار (منظور با ضخامت مناسب و چیزی شبیه به مدارهای شرکتی هست نه نامنظم و با خلل و فرج فراوان)بهتره یا می تونه تاثیر منفی داشته باشه؟
دوم اینکه لطف میکند اگر بشه باترسیم شکل یا هر روش دیگری توضیح بدید در موقع اپراتوری وسیله رو چطور باید حرکت داد که در جرکت رفت و برگشت هم نقطه مقابل صورت و هم نقاط مابین صورت و زمین رو پوشش بده بدونه اینکه وسیله از حالت افقی خارج بشه ؟
در این قسمت توضیحات فرمودید:
سلف متصل به آنتن(سلف بیرونی) یک سیم پیچ 3یا 2دور به طول 10میل و قطر 10میل و با نمره سیم1میل هست.سلف بعدی مدار(سلف داخلی) سلفی هست که از یک سر به خازن 100پیکوو خازن C10متصل میشه و سر دیگه به زمین مدار متصل میشه.شامل3دور با نمره سیم 1میل و طولی برابر یا کمی بیشتر از سلف بیرونی و قطری که داخل سلف بیرونی قرار بگیره هست.حتما تغییر درطول یا قطر یا نمره سیم این سلف داخلی میتونه نتایج سنس رو مقداری تغییر بده.اگر چه این تغییر احتمالا جزیی خواهد بود.

سلف متصل به آنتن دو یا سه دورقید فرمودید،در کار کرد عملا کدام بهتر است دو دور یا سه دور؟
میدونم سلف بیرونی و سلف درونی رو داخل هم بدونه اینکه باهم تماس داشته باشن طبق عکس هایی که قرار دادید باید ساخته بشه اما ی سوال برام پیش اومده و اون اینکه هر کدوم از سلفها نقشی مجزا رو ایفا میکنن و علت اینکه توی هم قرار میگیرن چیه و آیا نمیشه مجرا از هم طبق توضیحی که دادید تو مسیرهای خودشون قرارشون بدیدم ؟
لطف میکنید از خازنهای ان پی او و خازنهای باکیفیتی که تهیه کرید ی عکس بزارید؟
در مدار بزرگتر ،زمین یک پارچه پشت مدار رو به پایه منفی تغذیه باید وصل کنیم یا به جای دیگری از مدار باید وصل بشه یا همینطوری میمونه و بجایی وصل نمیشه ؟
باسپاس @};-

یکشنبه 5 آبان1398 - 5:09pm
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 6500 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 434 , 435 , 436 , 437 , 438 , 439 , 440 ... 650  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر عضو شده ای موجود نیست. و 49 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure