انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : شنبه 31 فروردین1403 - 1:20am

پاسخ به موضوع  [ 6500 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 425 , 426 , 427 , 428 , 429 , 430 , 431 ... 650  بعدی
 ردیاب یونی ساخت دوستان سایت همسایه (فرانکو) 
نویسنده پیغام
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

Dadson نوشته است:
آقا عرفان تشکر فراوان از وقت و پاسخ شما در مورد ولتمتر قبلا استاد حمید فرموده بود که صدم ولت دقت بهتر هست من هم از صدم ولت استفاده کردم و ضمنا طبق فرمایش خودتون از ولتمتر فقط برای آزمون وخطا و مقایسات در تفاوت ولتاژ بیشتر برای تمرین و کسب تجربه در اپراتوری استفاده میکنم وگرنه اصل و مبنا رو بر ال ای دی میزارم ولتاژ روجی پایه 3 آیسی 1 من 5.5 ولت هست وهرچه سعی کردم کمتر نشد چون وقتی خازنها رو از یه حدی بیشتر میخواستم تغییر بدم مداریا خود نوسانی پیدا میکرد یعنی ولتاژ بدون کریستال از صفر بالاتر میرفت یا بیش از حد منفی میشد و از روی اجبار باید به تعادل بین اینها میرسیدم که شد 5.5 ولت ضمنا هنوز مدار رو شیلد نکردم ولی دقیقا مثل شما ساختم و با قطعات اصلی اصلی که از خارج از کشور به صورت شانسی تونستم تهیه کنم وحالا آیا ولتاژ مدار من مشکل داره در ضمن من در خارج از شهر آسمان رو از حدود 80 سنس دارم وباز هم تشکر از پاسخهای مبسوط و دقیق شما

دورود بر Dadson عزیز @};- ، شما توفیق اجباری داری دیگه قطعات خارجی نصیبت می شه ما که هم چنان دنبال یک LF اصلیم نیست که نیست ! :D بنده هم مشکل ولتاژ داشتم و کمبود خازنNPO ، و چون نیاز مادر ابتکاره راه حل ساده ای استفاده کردم که خدمتت عرض می کنم امیدوارم مفید باشه ، کلا خازن های معمولی مشکل تغییر در ظرفیت برحسب دما محیط رو دارن که ثبات دستگاه رو پایین میاره ، خازن ان پی او هم در تعداد مختلف قابلیت تغییر مفید برای سری کردن رو نداره و ولتاژ دلخواهت یا بالاست یا پایین ، دوستان استفاده از دو تکه سیم رو پیش نهاد کرده بودن که تنظیمو ثابت کردنش خیلی سخته ، حالا راه حل : شما بیا 5 جفت سیم رو با اندازه های مختلف ببر و پنج تکه مقوای سفید کوچیک هم ببر و آماده کن ، اون دو تکه سیم رو روی یکی از مقوا ها بزار بصورتی که نصفش از پایین آزاد باشه و نصف دیگرش روی تکه مقوا باشه ، حالا اونها رو تقریبا جفت کن به فاصله ی یک یا نیم میلی متر و یک قطره چسب ام دی اف یا همون چسب یک دو سه روش بچکون و اسپری بزن ، به همین راحتی کلی خازن ظرفیت پایین داری که ثبات گرمایی و حرکتی عالیی دارن ، نهایتا پایین سیم ها رو لخت که و توی سوکت خازن جابزن ببین کدومش ولتاژ مورد نظرت رو میده ، با یکم آزمون و خطا و دقت راحت می تونی بهترین خازن برای این بخش رو بسازی، بنده که استفاده کرم واقعا محشره امیدوارم شما هم بسازی و راضی باشی .

تا در طلب لقمه ی نانی نانی * تا در طلب گوهر کانی کانی
این نکته ی رمز اگر بدانی دانی * هرچیز که در جستن آنی آنی

دوشنبه 14 مهر1398 - 1:41am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

erfan نوشته است:
Rooz نوشته است:
ممنون آقا عرفان ، منظورم رو خدمتت توضیح بدم بصورت شفاف تر ، یعنی همون جایی که روی مسیر تپه به سمت شمال به جنوب و جنوب به شمال چشمک مسلسلی داشتم دقیقا همون نقطه رو به شرق که دکل فشار قوی وجود داشت ال ای دی روشنایی کامل و بدون چشمک می شد ، باز به طرف شمال و جنوب تو اون نقطه چشمک مسسلی میزد به طرف شرق ال ای دی کامل روشن و ثابت بود و آنتن رو به طرف غرب که می گرفتم خاموش می شد یا نور مسلسی خیلی کم داشت ، تست ها رو لااقل هفت هشت بار تکرار کردم به فاصله ی زمانی 6 ساعت باز همون جوری بود ، زمان تست اوایل شب و بعدی 4 صبح ، امیدوارم مطلب رو رسونده باشم ~O) ~O)

متاسفانه بازم متوجه دقیق موضوع نشدم.
شما نقطعه ای رو که چشمک مسلسلی داری رو محل تلاقی خطوط یک مثبت فرض کن.یعنی محل تلاقی خطوط یک + رو نقطه ای فرض کن که چشمک مسلسلی رخ داده.از شمال به جنوب زدی و هر با تکرار کردی با همون کیفیت و قدرت همون نقطه قبلی یعنی محل تلاقی +که از شمال به جنوب زده بودی سنس رخ داده و 7 8 بار هم تکرار شد این کیفیت سنس.
بعد جنوب به شمال زدی و باز هم در تقریبا همون نقطه ای که دفعه قبلی جنوب به شمال(نه شمال به جنوب،چون امکان داره اگر جنسی باشه حجمش طولی و عرضی باشه) سنس رخ داد،یعنی تقریبا همون محل تلاقی خطوط+دوباره سنس رخ داده و این جهت رو هم چند بار تکرار کردی.درسته؟
سپس اومدی غرب وایسادی و به سمت شرق و به سمت محل تلاقی خطوط+حرکت کردی و اینبار دیگه چشمک نبوده بلکه روشنایی کامل ال ای دی بوده درسته؟اگر درسته این روشنایی تا کجا ادامه داشته و کجا تموم شده؟در محل تلاقی خطوط + خاموش شده یا نه؟

ممنون عرفان عزیز از دقتت در خوندن مطالب @};- ، سعی می کنم ساده و شفاف بگم ،از شمال چشمک مسلسلی تکرار شونده از جنوب هم چشمک مسلسلی تکرار شونده روی همون + که فرمودی ، در شرق به سمت دکل چراغ روشن کامل ، روی + خاموشی ال ای دی ، به طرف غرب وقتی بدنم بین دستگاه و دکل بود یک متر جلو تر از + چشمک های تکرار شونده ی خیلی کم .
حداقل شیش بارم تست کردم همین جوری بود. زمان تست هم یک ساعت بعد غروب و ساعت چاهارصبح .

دوشنبه 14 مهر1398 - 1:54am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

اینم ازافه کنم محوطه تقریبا شعاعش یک متر در یک و نیم متر بود که واکنش می داد ~O)

دوشنبه 14 مهر1398 - 2:01am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

Rooz نوشته است:
اینم ازافه کنم محوطه تقریبا شعاعش یک متر در یک و نیم متر بود که واکنش می داد ~O)

اینو اطمینان دارم که دستگاه شما حداقل در چند مورد مثل دستگاه من نیست.حالا یا سنسور فرق میکنه یا دیسپلی یا کل وسیله.چون اصلا وسیله من اینچنین واکنشی نداره حتی اگر در 50 متری دکل باشم.به همین دلیل نمیتونم با اطمینان بگم چیه .تنها اطمینانی که دارم اینه که فلز ارزشمند نیست.

دوشنبه 14 مهر1398 - 2:45am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

نقل قول:
دورود بر Dadson عزیز @};- ، شما توفیق اجباری داری دیگه قطعات خارجی نصیبت می شه ما که هم چنان دنبال یک LF اصلیم نیست که نیست ! :D بنده هم مشکل ولتاژ داشتم و کمبود خازنNPO ، و چون نیاز مادر ابتکاره راه حل ساده ای استفاده کردم که خدمتت عرض می کنم امیدوارم مفید باشه ، کلا خازن های معمولی مشکل تغییر در ظرفیت برحسب دما محیط رو دارن که ثبات دستگاه رو پایین میاره ، خازن ان پی او هم در تعداد مختلف قابلیت تغییر مفید برای سری کردن رو نداره و ولتاژ دلخواهت یا بالاست یا پایین ، دوستان استفاده از دو تکه سیم رو پیش نهاد کرده بودن که تنظیمو ثابت کردنش خیلی سخته ، حالا راه حل : شما بیا 5 جفت سیم رو با اندازه های مختلف ببر و پنج تکه مقوای سفید کوچیک هم ببر و آماده کن ، اون دو تکه سیم رو روی یکی از مقوا ها بزار بصورتی که نصفش از پایین آزاد باشه و نصف دیگرش روی تکه مقوا باشه ، حالا اونها رو تقریبا جفت کن به فاصله ی یک یا نیم میلی متر و یک قطره چسب ام دی اف یا همون چسب یک دو سه روش بچکون و اسپری بزن ، به همین راحتی کلی خازن ظرفیت پایین داری که ثبات گرمایی و حرکتی عالیی دارن ، نهایتا پایین سیم ها رو لخت که و توی سوکت خازن جابزن ببین کدومش ولتاژ مورد نظرت رو میده ، با یکم آزمون و خطا و دقت راحت می تونی بهترین خازن برای این بخش رو بسازی، بنده که استفاده کرم واقعا محشره امیدوارم شما هم بسازی و راضی باشی

سلام دوست عزیز در مورد تنظیم ظرفیت خازنها طرح جالبی بود دمت گرم استفاده کردیم :-BD

دوشنبه 15 مهر1398 - 8:24am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

سلام آقا عرفان عزیز
چند تا سوال داشتم طبق تجارب مفیدتان یه توضیح در مورد تنظیم ولتاژ بدهید
مثلا چه تفاوتی بین ولتاژ 3 و 5 هست و با کدام ولتاژ فلزات ارزشمند قابلیت شناسایی بهتری دارن .هر چقدر ولتاژ بالا باشه چه مزایایی داره و چه معایبی و دامنه تغیرات چقدر باید باشه و بهترین ولتاژ از نظر شما چه ولتاژی هست ؟

دوشنبه 15 مهر1398 - 2:37pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

یه سوال دیگه ؟ به فرض مثال اگر هدفی را سنس کردیم و این هدف مثلا در عمق 1 متری بود حین حفاری و کندن سطح خاک آیا یونها از بین خواهند رفت یا جابجا میشه ؟ و آیا ممکنه سنس مطمئنی رو که در ابتدا داشتم را در سنس های بعدی دیگه نداشته باشم تا چند مرتبه میتونم حین حفاری دوباره از وجود همون نقطه مطمین بشم ویا برای گمراه نشدن از یه نقطه زن به عنوان کمکی استفاده کنم ؟

دوشنبه 15 مهر1398 - 3:12pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

Sooorooosh نوشته است:
سلام آقا عرفان عزیز
چند تا سوال داشتم طبق تجارب مفیدتان یه توضیح در مورد تنظیم ولتاژ بدهید
مثلا چه تفاوتی بین ولتاژ 3 و 5 هست و با کدام ولتاژ فلزات ارزشمند قابلیت شناسایی بهتری دارن .هر چقدر ولتاژ بالا باشه چه مزایایی داره و چه معایبی و دامنه تغیرات چقدر باید باشه و بهترین ولتاژ از نظر شما چه ولتاژی هست ؟

خواهشمیکنم.هیچ تفاوتی بین ولتاژهای متفاوت وجود نداره مادامیکی شما سنس اثر آسمون رو در زاویه ای مشخص بگیرید.یعنی مثلا شما در تهران با ترانزستورهای 183b و 2 عدد خازن1 پیکو سری و کریستال 8 مگ و با ولتاژ 4 ولت تونستید اثر آسمون رو در زاویه 90 درجه یا 80 تا 90 درجه بگیرید ،و سپس تونستید با این تنظیم یه کاسه طلا رو که در 2 متری دفن هست با چشمک مسلسلی سنس کنید.
اگر شما در طالقان باشد و فرض کنیم همون کاسه بازهم با همون وضعیت دفن در 2 متری دفن هست و اینبار شما با ترانزیستور 548c و 5 عدد 1پیکو سری و کریستال 10 مگ اثر آسمون رو در همون مقداری که در تهران گرفتید سنس کردید،مطمئن باشید این کاسه رو به همون شکل و فرم که در تهران سنس کردید ،سنس میکنید.یعنی مسئله مهم اینه که شما بتونید همواره مقدار حساسیت مطلوب رو در هر مکانی که قرار میگیرید به مقدار ثابتی برسونید.یعنی در تهران اگر کار میکنید سعی کنید با هر تنظیمی که تونستید اثر اسمون رو در زاویه مشخصی بگیرید و اگر رفتید رشت هم با هر تنظیمی بتونید حساسیت رو به حدی برسونید که باز هم اثراسمون رو در همون زاویه که در تهران گرفتید بگیرید.یعنی اصلا ولتاژ خاصی ملاک نیست.اصلا ترانزیستور خاصی ملاک نیست و فقط محدودیت ترانزیستور اینه که npn باشه و در ردیف bc....c یا bc.....b ویا حتی bc....a باشه(با نصب هر نوع ترانزیستور مرز صفر ولت رو بدست بیارید).
ولی بطور کلی میشه ولتاژ محدوده 5 ولت رو ولتاژ نرمالی دونست.ولی اگر بااین 5 ولت اثر اسمون گرفته نشه و یا حساسیت نزدیک به گرفتن اثر اسمون نباشه نباید با این ولتاژ کار کنید.من مجبورم تاکید کنم و یادآوری کنم که تمام حرفهایی که میزنم مربوط به دستگاههایی هست که به روش من ساخته و استفاده بشه و هنگام تنظیم حساسیت برای دریافت اثر آسمون مثل من تغییر و تنظیم بشه.
این مدار یه مدار گیرنده فرکانسی هست و ساخت های متفاوت میتونه کاملا شکل و نحوه سنسها رو تغییر بده.یعنی حتی در مرحله دیسپلی شکل نمایش واکنش در دیسپلی 3 ال ای دی با دیسپلی 10 ال ای دی متفاوته.شکل نمایش واکنش در دیسپلی با میکرو با دیسپلی 3 ال ای دی متفاوته.من هر چی تو پیامهام میگم فقط مربوط به واکنش دستگاه خودم هست که طبق شماتیک اصلی ساخته شده با آخرین تغییرات در مرحله سنسور و دیسپلی.با اطمینان دوصد درصدی میگم بصورت اتفاقی یا حساب شده ساختن این مدار بصورت شماتیک اصلی در سنسور و دیسپلی بهترین حالت ساخت این مدار هست اگر منظور شما فقط دریافت و سنس در نقطه بالای هدف باشه،و شعاع زنی رو در نظر نداشته باشید.

دوشنبه 15 مهر1398 - 3:15pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

Sooorooosh نوشته است:
یه سوال دیگه ؟ به فرض مثال اگر هدفی را سنس کردیم و این هدف مثلا در عمق 1 متری بود حین حفاری و کندن سطح خاک آیا یونها از بین خواهند رفت یا جابجا میشه ؟ و آیا ممکنه سنس مطمئنی رو که در ابتدا داشتم را در سنس های بعدی دیگه نداشته باشم تا چند مرتبه میتونم حین حفاری دوباره از وجود همون نقطه مطمین بشم ویا برای گمراه نشدن از یه نقطه زن به عنوان کمکی استفاده کنم ؟

سوال شما منو مجبور میکنه قبل از جواب کمی توضیح بدم.ما مطمئن نیستیم که فرانکو دقیقا یون هدف رو میگیره.ما میدونیم فرانکو برای یون واکنش داره ولی نمیدونیم اونی که از اثر فلز مدفون باعث تحریک در فرانکو میشه همیشه یون فلز مدفون باشه.شاید یون فلزمدفون باشه و شاید میدانهای مغناطیسی یا الکتریکی از تراکم یونها باشه و شاید چیز دیگه ای باشه.شاید گاهی یون فلز مدفون باعث تحریک در فرانکو بشه و شاید گاهی عامل دیگه ای باشه.اینو زمانی متوجه شدم که چند مرتبه دفینه سنس کردم.انشالله قسمت شما شد و واکنش فرانکو روی دفینه ها رو دیدید متوجه میشید که شکل و نحوه واکنش فرانکو روی دفینه ها بکلی با شکل و نحوه واکنش فرانکو روی اهداف با ارزش با حجم کم و متوسط فرق میکنه.اگر همه جا عامل تحریک در فرانکو هنگام سنس فلزات ارزشمند یون میبود میبایست شباهت هایی در هر توع سنس فلزات ارزشمند وجود میداشت چون در همه شون عامل سنس یون بود،ولی میبینیم که اینطور نیست و در هنگام سنس دفینه ها شکل و نحوه سنس بکلی متفاوت هست.
اگر سنس فرانکو برای اهداف با حجم کم و متوسط باشه(عمدا از کلمه کوچیک استفاده نمیکنم.کلمه کم رو برای حجمهای اندازه نعلبکی و متوسط رو برای حجمهایی مثل بشقاب و کاسه و ....بکار میبرم)در همون ابتدای حفاری سنس بکلی از بین میره و شما دیگه اثری نداری که بخوای با فرانکو دوباره دریافتش کنی و مثلا اطمینانت افزایش پیدا کنه.شما اگر مشخصه ها و ویژگیهای سنس اهداف ارزشمند رو در هنگام سنس دیدی دیگه نگران نباش و با خیال راحت بکن.در هنگام سنس اهداف بزرگ هم شما پس از حفاری 1 متر،دیگه یا اثری نخواهی داشت و یا بشدت سنس ضعیف میشه و با ادامه حفاری دیگه همون یذره هم سنس نمیشه.
شما هیچوقت نمیتونی با فرانکو بعد از شروع حفاری امیدوار باشی که دوباره سنس رخ بده،اگر ماهیت اثر فلزات مدفون رو درک کنی این موضوع کاملا طبیعی و منطقی هست.
نقطه زنها از هر نوع و با هر قدرتی که باشن نمیتونن تائید کننده و یا به نوعی اطمینان دهنده کار فرانکو باشن.فقط به این عنوان که هرزگاهی برید و داخل چاله دستگاه بزنید که قبل از رسیدن به هدف از نزدیک شدن هدف با خبر بشید مفید هست.یعنی زمانی مفید هست که شما از نزدیک شدن فلز با خبر بشید و احیانا با ضربات حیدری بیل و کلنگ اون فلز ارزشمند رو تخریب نکنید.بسیاری از اشیاء قبور که شکسته و تغییر شکل یافته در میان به همین دلیل هست که حفارها از نزدیک شدن جنس باخبر نبودن.اگر نقطه زنها به این منظور در کنار فرانکو استفاده بشن مسلما مفید و واجب هستن ولی اصلا نمیشه به عنوان تائید کننده و اطمینان دهنده کار فرانکو استفاده بشن چون فرانکو از هر نظر عمق کاوش بسیااااااااار بیشتری نسبت به نقطه زنهای پالسی و بقیه انواع نقطه زنها داره چه برای اشیاء با حجم کم و چه حجم بزرگ و دفینه ها.و اگر جایی رو با فرانکو سنس کردید و فهمیدید ارزشمنده نباید بدنبال تائید گرفتن با نقطه زنها باشید چون شاید فرانکو شیئ با ارزشی رو در عمق زیادی کشف کرده که نقطه زنها نمیتونن اشکارش کنن.اگر این اشتباه رو بکنید همای سعادت و خوشبختی رو از روی دوش خودتون پر دادید.شما اگر وسیله رو به همون شیوه که تو فایل گفتم بسازید و تنظیم و استفاده کنید در هنگام سنس اهداف ارزشمند حتما به ویژگیهای فلز ارزشمند بر میخورید.زمانی که این مشخصه ها رو دیدید با خیال راحت بکنید،و دیگه دنبال تائید با فلزیابها یا هر دستگاه دیگه ای نرید.حتی بجای فلزیاها میتونید از پین پوینترها یا مینی فلزیابها استفاده کنید چون اونها 30 سانتی عمق میزنن و همین کافیه برای اینکه بفهمید به هدف نزدیک شدید یا نه.

دوشنبه 15 مهر1398 - 4:22pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

دمت گرم داداش واقعا که استفاده کردم نکات جالب و آموزنده ای بود که جواب اون فقط از شخص با تجربه‌ای چون شما بر میاد :-BD

دوشنبه 15 مهر1398 - 7:05pm
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 6500 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 425 , 426 , 427 , 428 , 429 , 430 , 431 ... 650  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر عضو شده ای موجود نیست. و 50 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure