انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : سه شنبه 4 اردیبهشت1403 - 3:13pm

پاسخ به موضوع  [ 6500 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 424 , 425 , 426 , 427 , 428 , 429 , 430 ... 650  بعدی
 ردیاب یونی ساخت دوستان سایت همسایه (فرانکو) 
نویسنده پیغام
کاربر فعال
کاربر فعال

مرسی از پاسختون مهندس عرفان عزیز همونطور که در همون سوالم عرض کردم سواد الکترونیت من در حدی نیست که قصد تغییر یا بهینه کردن این مدار مورد نظر حقیر باشه و تحصیلاتم در زمینه کامپیوتر نرم افزار همچنین هنر هست و باز با تشکر از خودت مهندس واسه تلاش بی وقفه روی این مدار من اتفاقا دقیقا مو به مو توصیه های شما رو تو ساخت فرانکو به کار گرفتم و دقیقا همون موارد و نکات فنی که توصیه کردید رو رعایت کردم و مدارم هم به نظرم خوب در اومده این آنتن هم از داخل یک رادیوی قدیمی اتفاقی به من رسید خواستم ببینم میشه به جای تلسکوپی اینو گذاشت که فرمودید نمیشه . حالا من از فرست استفاده کنم یه سوال از شما بپرسم .مدار من تو بعضی از تنظیمات با تماس دست به آنتن افزایش ولتاژ و در بعضی تنظیمات کاهش ولتاژرو نشون میده این آیا طبیعی هست ضمنا من اولش آمپلی اضافه شده رو استفاده نکردم و واکنش بد نبود حالا که از آمپلی استفاده میکنم خیلی قویتر شده و لامپ های کم مصرف رو با سه چراغ و بعضا ولتاژ 10 ولت از فاصله حدود 10 متری سنس میکنه اینم بپم من از ولتمتر دیجیتال و ال ای دی همزمان استفاده کردم حالا این خوبه یا مدار من موردی داره باز هم ممنونو

جمعه 12 مهر1398 - 10:16pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

Dadson نوشته است:
مرسی از پاسختون مهندس عرفان عزیز همونطور که در همون سوالم عرض کردم سواد الکترونیت من در حدی نیست که قصد تغییر یا بهینه کردن این مدار مورد نظر حقیر باشه و تحصیلاتم در زمینه کامپیوتر نرم افزار همچنین هنر هست و باز با تشکر از خودت مهندس واسه تلاش بی وقفه روی این مدار من اتفاقا دقیقا مو به مو توصیه های شما رو تو ساخت فرانکو به کار گرفتم و دقیقا همون موارد و نکات فنی که توصیه کردید رو رعایت کردم و مدارم هم به نظرم خوب در اومده این آنتن هم از داخل یک رادیوی قدیمی اتفاقی به من رسید خواستم ببینم میشه به جای تلسکوپی اینو گذاشت که فرمودید نمیشه . حالا من از فرست استفاده کنم یه سوال از شما بپرسم .مدار من تو بعضی از تنظیمات با تماس دست به آنتن افزایش ولتاژ و در بعضی تنظیمات کاهش ولتاژرو نشون میده این آیا طبیعی هست ضمنا من اولش آمپلی اضافه شده رو استفاده نکردم و واکنش بد نبود حالا که از آمپلی استفاده میکنم خیلی قویتر شده و لامپ های کم مصرف رو با سه چراغ و بعضا ولتاژ 10 ولت از فاصله حدود 10 متری سنس میکنه اینم بپم من از ولتمتر دیجیتال و ال ای دی همزمان استفاده کردم حالا این خوبه یا مدار من موردی داره باز هم ممنونو

من مهندس نیستم.سواد الکترونیکم هم مثل شما اندک هست.فقط در حد ساخت و ور رفتن با این مدار تونستم موفق باشم.اون موضوعی که فرمودی واکنش لمس دست گاهی باعث افزایش وگاهی باعث افت ولتاژ میشه کاملا طبیعی هست.ایراد نیست.(البته با این نظر که خوه مدار شما درست و با رعایت همون نکات ساخته شده باشه).
استفاده از آمپلی هم باعث تقویت سنسها میشه و در مدار من هم همینطوره،ولی در حین کاوش سعی کن حساسیت مطلوب رو بدست بیاری .یعنی همون سنس اثر آسمون در زاویه 80تا 90 درجه،یا 90 درجه.
اینکه میفرمایی لامپ رو از10 متی با افزایش 10 ولتی سنس میکنه برام عجیبه.شاید شما سعی کردی مدارت رو خیلی حساس بسازی،که این خوب نیست.مدار من تا وقتی آنتن رو به حلزونی لامپ یا او ترانس لامپ نچسبونم واکنش نداره.اصلا اینگونه فکر نکن که برای سنس اهداف کوچیک حساسیت مدارت رو افزایش بدی.اصلا نیازی به افزایش تا این حدی که از 10 متری لامپ بزنه نیست.بلکه فقط کار کردن با مدار در محیط کاوش رو بای خودت سخت و رنج آور میکنی.
در مورد قرار دادن ولتمتر دیجیتال باید بگم خودم استفاده نمیکنم.عیبی هم نداره شما استفاده کنی اما قط برای این منظور استفاده کن که بدونی الان با اینتغییرات ولتاژ خروجیت چقدره.اگر از سه رقم اعشار (میلی ولت)یا هزارم ولت استفاده میکنی رقم آخری که هزارم ولت هست در عمل کارایی نداره و اصلا برای سنس به تغییرات هزارم ولتی توجه نکن.تغییرات در هنگام سنس آنومالی ها(اگر سنس بشه)فقط در حد تغییر در صدم ولت یعنی رقم دوم اعشار،ودر هنگام سنس فلزات ارزشمند بسته به حجم و عمرشون صدم ولت و دهم ولت هست.
یعنی در نهایت چشمت رو به تغییرات ولتمتر ندوز چون گیج کننده هست.سعی کن با روشنایی ال ای دی ها تغییرات رو ببینی.مثلا در هنگام سنس فلزات ارزشمند و غیر ارزشمند(اگر سنس بشه)اگر حجمشون اندازه نعلبکی تا بشقاب ،یعنی حجم متوسط باشه ،روشنایی ال ای دی بصورت یک خط عرضی با چشمک مسلسلی هست که قابل شمارش نیست.در این حالت شما اصلا ب تغییرات ولتمتر متوجه حضور فلز نمیشی چون ولتمتر نمیتونه در 2 یا 3 ثانیه حدود 30 مرتبه افت و افزایش رو نمایش بد و اگرهم نمایش بده چشم شما قادر به درک افت و افزایش با اعداد دلتمتر نیست.اما همین تغییرات مسلسلی با روشنایی ال ای دی کاملا قابل رویت و درک هست.موار دیگری هم هست که فقط با نگاه کردن به نور ال ای دی ها قابل تشخیصه و فقط با تغییرات روشنایی میشه پی به ماهیت سنس برد نه با تغییرت عددی در ولتمتر.یعنی شما اگر ولتمتر میزاری فقط برای فهمیدن مقدار ولتاز خروجی ازش استفاده کن.اگر چه میتونه به ما این موضوع رو بفهمونه که اهداف با حجم مناسب و عمر زیاد چقدر تغییرات رو در میل ولت ایجاد میکنه.

جمعه 12 مهر1398 - 11:06pm
کاربر فعال
کاربر فعال
آواتار کاربر

عرفا ن عزیز ولتاژ مدار بنده با سه عدد یک پیکو ۵.۷ بود الان با اضافه کردن یک پیکو رسوندم ۴ ولت.اگه خازن ۱۳ و ۱۴ رو تغییر ندم بازم سنس فلز رخ میده؟ ممنون

برای کسی که می فهمد هیچ توضیحی لازم نیست
و برای کسی که نمی فهمد هر توضیحی اضافه است
آنان که می فهمند عذاب می کشند!و آنان که نمی فهمند عذاب میدهند!
مهم نیست که چه مدرکی دارید! مهم این است که چه درکی دارید.

جمعه 12 مهر1398 - 11:25pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

kabahat نوشته است:
عرفا ن عزیز ولتاژ مدار بنده با سه عدد یک پیکو ۵.۷ بود الان با اضافه کردن یک پیکو رسوندم ۴ ولت.اگه خازن ۱۳ و ۱۴ رو تغییر ندم بازم سنس فلز رخ میده؟ ممنون

با این فرض که مدارت درست باشه و ازین نظر مشکلی نداشته باشی،زمانی که میری تو محیط کاوش اگر با همین مقدار ولتاژی که گفتی تونستی آسمون رو تو 80 تا 90 درجه و یا 90 درجه بگیری(حتی اگر حساسیت مدارت یکی دو واحد هم عقبتر بود اشکالی نداره)اگر فلز ارزشمندی تو زمین باشه دستگاهت سنس میکنه.نگران نباش.

شنبه 12 مهر1398 - 12:49am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

سلام و دورود به همه ی دوستان @};- و خسته نباشید به آقا عرفان عزیز ، یک سوال خدمتان داشتم ، چند روز پیش محلی رو برای کاوش رفتیم که یک تپه ی خیلی قرینه بود که با خاک دستی ساخته شده بود و بین سه تپه ی نیمه سنگی دیگه قرار داشت ، محل دارای چشمه های دائم در اطراف منطقه بود و مقدار زیادی سفال قدیمی و کوزه شکسته هم مشاهده می شد ، در فاصله ی دو کیلومتری محل هم تپه ای بود که میراث تابلو گزاشته بود، با تنظیم دستگاه در محوطه ی یک کیلومتری اون منطقه اثر آسمان رودر 80 درجه روی انتن داشتیم ، زمان کار سنس های لحظه ای بسیار کوتاه غیرقابل تکرار وجود داشت که بی اهمیت بودیم بهشون ، در محل تپه ی هدف از اوایل دامنه تا بالای محل در پنج منطقه چراغ های مسلسلی داشتیم که کاملا تکرار شونده بود ، منتها الگوی سنسش یکم برام سوال برنگیز بود ، در راستای شمال به جنوب علائم و چراغ های مسلسلی کوتاه داشت و در مسیر شرق ال ای دی کاملا روشن باقی می مون ! دقیقا در فاصله ی 350 متری اون تپه هم دکل فشار قوی وجود داشت . پرسشم این هست که با توجه به مطالبی که خدمتان عرض شد علامت ها رو چگونه می بینید و دکل در آن فاصله باعث افزایش سنس شده یا خطا ؟ مدار در حالت سه ال ای دی روشن و یک ال ای دی در حد آستانه دقیق قرار داشت و تمام علامت ها هم فقط روی همون تک ال ای دی بود در کل کاوش , ولتاژ دستگاه 5.1 ولت ، سپاسگزار @};- ~O)

تا در طلب لقمه ی نانی نانی * تا در طلب گوهر کانی کانی
این نکته ی رمز اگر بدانی دانی * هرچیز که در جستن آنی آنی

یکشنبه 14 مهر1398 - 8:50pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

Rooz نوشته است:
سلام و دورود به همه ی دوستان @};- و خسته نباشید به آقا عرفان عزیز ، یک سوال خدمتان داشتم ، چند روز پیش محلی رو برای کاوش رفتیم که یک تپه ی خیلی قرینه بود که با خاک دستی ساخته شده بود و بین سه تپه ی نیمه سنگی دیگه قرار داشت ، محل دارای چشمه های دائم در اطراف منطقه بود و مقدار زیادی سفال قدیمی و کوزه شکسته هم مشاهده می شد ، در فاصله ی دو کیلومتری محل هم تپه ای بود که میراث تابلو گزاشته بود، با تنظیم دستگاه در محوطه ی یک کیلومتری اون منطقه اثر آسمان رودر 80 درجه روی انتن داشتیم ، زمان کار سنس های لحظه ای بسیار کوتاه غیرقابل تکرار وجود داشت که بی اهمیت بودیم بهشون ، در محل تپه ی هدف از اوایل دامنه تا بالای محل در پنج منطقه چراغ های مسلسلی داشتیم که کاملا تکرار شونده بود ، منتها الگوی سنسش یکم برام سوال برنگیز بود ، در راستای شمال به جنوب علائم و چراغ های مسلسلی کوتاه داشت و در مسیر شرق ال ای دی کاملا روشن باقی می مون ! دقیقا در فاصله ی 350 متری اون تپه هم دکل فشار قوی وجود داشت . پرسشم این هست که با توجه به مطالبی که خدمتان عرض شد علامت ها رو چگونه می بینید و دکل در آن فاصله باعث افزایش سنس شده یا خطا ؟ مدار در حالت سه ال ای دی روشن و یک ال ای دی در حد آستانه دقیق قرار داشت و تمام علامت ها هم فقط روی همون تک ال ای دی بود در کل کاوش , ولتاژ دستگاه 5.1 ولت ، سپاسگزار @};- ~O)

سلام.اگر مدارت رو مثل من ساخته باشی و سه ال ای دی ساخته باشی این جواب رو برات دارم.
دکل اصلا تاثیری رو سنسهات نداشته.از این نظرخیالت آسوده.
اونجاها که چشمک مسلسلی داری هر جا مسلسلی هست همونجا زیر طبقه اول آنتن کشویی روی زمین رو در نظر بگیر.چندین بار برگرد عقب و دوباره سنس رو تکرار کن.اگر به همون شدت و کیفیت و در همون نقطه قبلی سنس رخ داد و تعداد سنس به 7 8 مرتبه رسید و از جهت جوبی شمالی هم سنس رخ داد همون نقطه ای که رو زمین در نظر گرفتی رو حفری کن.
اونجا که فرمودی در مسیر شرق چراغ روشن باقی میموند رو متوجه نشدم.اگر شما شرقی غربی و غربی شرقی هم حرکت کردی و در این محور ال ای دی روشن شد(نه به حالت چشمک)و همونطور ادامه دادی و روشنایی باقی موند و یا بعد از چند متری باقی موند و سپس خاموش شد،به این نوع روشنایی اصلا توجهی نکن و این مربوط به اثر فلز مدفون نیست و اصلا مربوط به عوامل داخل زمین نیست.
توجه کن همه مواردی که گفتم فقط با فرض مشابه بودن مدار شما در ساخت و استفاده و حساسیت هست.از نظر حساسیت چون گفتی اسمون در 80 درجه سنس شد یعنی مطابق حساسیت مدار منه ولی در مورد ساخت سنسور و دیسپلی نمیدونم مدارت چطور هست.اگر مثل مال من هست پس نتایج همونی هست که عرض کردم.

یکشنبه 14 مهر1398 - 10:34pm
کاربر فعال
کاربر فعال

آقا عرفان تشکر فراوان از وقت و پاسخ شما در مورد ولتمتر قبلا استاد حمید فرموده بود که صدم ولت دقت بهتر هست من هم از صدم ولت استفاده کردم و ضمنا طبق فرمایش خودتون از ولتمتر فقط برای آزمون وخطا و مقایسات در تفاوت ولتاژ بیشتر برای تمرین و کسب تجربه در اپراتوری استفاده میکنم وگرنه اصل و مبنا رو بر ال ای دی میزارم ولتاژ روجی پایه 3 آیسی 1 من 5.5 ولت هست وهرچه سعی کردم کمتر نشد چون وقتی خازنها رو از یه حدی بیشتر میخواستم تغییر بدم مداریا خود نوسانی پیدا میکرد یعنی ولتاژ بدون کریستال از صفر بالاتر میرفت یا بیش از حد منفی میشد و از روی اجبار باید به تعادل بین اینها میرسیدم که شد 5.5 ولت ضمنا هنوز مدار رو شیلد نکردم ولی دقیقا مثل شما ساختم و با قطعات اصلی اصلی که از خارج از کشور به صورت شانسی تونستم تهیه کنم وحالا آیا ولتاژ مدار من مشکل داره در ضمن من در خارج از شهر آسمان رو از حدود 80 سنس دارم وباز هم تشکر از پاسخهای مبسوط و دقیق شما

یکشنبه 14 مهر1398 - 11:40pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

ممنون آقا عرفان ، منظورم رو خدمتت توضیح بدم بصورت شفاف تر ، یعنی همون جایی که روی مسیر تپه به سمت شمال به جنوب و جنوب به شمال چشمک مسلسلی داشتم دقیقا همون نقطه رو به شرق که دکل فشار قوی وجود داشت ال ای دی روشنایی کامل و بدون چشمک می شد ، باز به طرف شمال و جنوب تو اون نقطه چشمک مسسلی میزد به طرف شرق ال ای دی کامل روشن و ثابت بود و آنتن رو به طرف غرب که می گرفتم خاموش می شد یا نور مسلسی خیلی کم داشت ، تست ها رو لااقل هفت هشت بار تکرار کردم به فاصله ی زمانی 6 ساعت باز همون جوری بود ، زمان تست اوایل شب و بعدی 4 صبح ، امیدوارم مطلب رو رسونده باشم ~O) ~O)

تا در طلب لقمه ی نانی نانی * تا در طلب گوهر کانی کانی
این نکته ی رمز اگر بدانی دانی * هرچیز که در جستن آنی آنی

دوشنبه 14 مهر1398 - 1:08am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

Dadson نوشته است:
آقا عرفان تشکر فراوان از وقت و پاسخ شما در مورد ولتمتر قبلا استاد حمید فرموده بود که صدم ولت دقت بهتر هست من هم از صدم ولت استفاده کردم و ضمنا طبق فرمایش خودتون از ولتمتر فقط برای آزمون وخطا و مقایسات در تفاوت ولتاژ بیشتر برای تمرین و کسب تجربه در اپراتوری استفاده میکنم وگرنه اصل و مبنا رو بر ال ای دی میزارم ولتاژ روجی پایه 3 آیسی 1 من 5.5 ولت هست وهرچه سعی کردم کمتر نشد چون وقتی خازنها رو از یه حدی بیشتر میخواستم تغییر بدم مداریا خود نوسانی پیدا میکرد یعنی ولتاژ بدون کریستال از صفر بالاتر میرفت یا بیش از حد منفی میشد و از روی اجبار باید به تعادل بین اینها میرسیدم که شد 5.5 ولت ضمنا هنوز مدار رو شیلد نکردم ولی دقیقا مثل شما ساختم و با قطعات اصلی اصلی که از خارج از کشور به صورت شانسی تونستم تهیه کنم وحالا آیا ولتاژ مدار من مشکل داره در ضمن من در خارج از شهر آسمان رو از حدود 80 سنس دارم وباز هم تشکر از پاسخهای مبسوط و دقیق شما

اگر از یک نوع ترانزیستور استفاده میکنی این موضوع وجود داره و هر کاری کنی دیگه از یک مقداری بیشتر نمیتونی ولتاژ رو کاهش بدی.البته شما میتونی از کریستال 10 مگ بجای 8 استفاده کنی که حدود 1 تا 1.5 ولت ولتاژ رو بیشتر کاهش میده.ولی مطمئن باش در نهایت باز هم در مناطقی به مشکل بر میخوری .یعنی در نهایت اگر میخوای با وسیله بتونی در همه شرایط و مناطق و سطح ارتفاع های مختلف کار کنی باید حتما چند نوع ترانزیستور تهیه کنی.تعویض ترانزیستورها یه گستره زیادی از ولتاژ رو برات فراهم میکنه که این گستره زیاد نه با تغییر خازنهای 1 پیکو و نه با تغییر کریستال نمیتونه فراهم بشه.یعنی تغییر خازنهای 1 پیکو و کریستال فقط میتونن در یک گستره محدودی باعث افزایش یا کاهش ولتاز بشن ولی تغییرات ترانزیستوری گستره بیشتری رو در اختیارت قرار میده.

دوشنبه 14 مهر1398 - 1:21am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

Rooz نوشته است:
ممنون آقا عرفان ، منظورم رو خدمتت توضیح بدم بصورت شفاف تر ، یعنی همون جایی که روی مسیر تپه به سمت شمال به جنوب و جنوب به شمال چشمک مسلسلی داشتم دقیقا همون نقطه رو به شرق که دکل فشار قوی وجود داشت ال ای دی روشنایی کامل و بدون چشمک می شد ، باز به طرف شمال و جنوب تو اون نقطه چشمک مسسلی میزد به طرف شرق ال ای دی کامل روشن و ثابت بود و آنتن رو به طرف غرب که می گرفتم خاموش می شد یا نور مسلسی خیلی کم داشت ، تست ها رو لااقل هفت هشت بار تکرار کردم به فاصله ی زمانی 6 ساعت باز همون جوری بود ، زمان تست اوایل شب و بعدی 4 صبح ، امیدوارم مطلب رو رسونده باشم ~O) ~O)

متاسفانه بازم متوجه دقیق موضوع نشدم.
شما نقطعه ای رو که چشمک مسلسلی داری رو محل تلاقی خطوط یک مثبت فرض کن.یعنی محل تلاقی خطوط یک + رو نقطه ای فرض کن که چشمک مسلسلی رخ داده.از شمال به جنوب زدی و هر با تکرار کردی با همون کیفیت و قدرت همون نقطه قبلی یعنی محل تلاقی +که از شمال به جنوب زده بودی سنس رخ داده و 7 8 بار هم تکرار شد این کیفیت سنس.
بعد جنوب به شمال زدی و باز هم در تقریبا همون نقطه ای که دفعه قبلی جنوب به شمال(نه شمال به جنوب،چون امکان داره اگر جنسی باشه حجمش طولی و عرضی باشه) سنس رخ داد،یعنی تقریبا همون محل تلاقی خطوط+دوباره سنس رخ داده و این جهت رو هم چند بار تکرار کردی.درسته؟
سپس اومدی غرب وایسادی و به سمت شرق و به سمت محل تلاقی خطوط+حرکت کردی و اینبار دیگه چشمک نبوده بلکه روشنایی کامل ال ای دی بوده درسته؟اگر درسته این روشنایی تا کجا ادامه داشته و کجا تموم شده؟در محل تلاقی خطوط + خاموش شده یا نه؟

دوشنبه 14 مهر1398 - 1:30am
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 6500 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 424 , 425 , 426 , 427 , 428 , 429 , 430 ... 650  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر عضو شده ای موجود نیست. و 53 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure