انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : جمعه 14 اردیبهشت1403 - 8:01am

پاسخ به موضوع  [ 6500 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 421 , 422 , 423 , 424 , 425 , 426 , 427 ... 650  بعدی
 ردیاب یونی ساخت دوستان سایت همسایه (فرانکو) 
نویسنده پیغام
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

با سلام به شما عرفان عزیز

با توجه به تجربه شما در ساخت و مونتاژ این مدار چند سوال داشتم.
به نظر شما مونتاژ مدار با استفاده از pcb دولایه چقدر میتونه در بازه و عملکرد مدار موثر باشه ؟
و اینکه چینش قطعات و مقدار فاصله بین المانها چقدر میتونه عملکرد مدار رو بهینه کنه؟ و اتلاف انرژی هم ممکنه به وجود بیاد؟ و اینکه بهترین اندازه برای pcb چقدر میتونه باشه؟ و آیا خود فرانکو هم با علم به این موضوع وچینش المانها و pcb رو طراحی کرده ؟
ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

سه شنبه 1 مهر1398 - 2:12am
مدیر کل
مدیر کل

Rooz نوشته است:
بنظرتان اگه با تنظیم خازن های 2،3،4 ولتاژ رو تا حد آستانه فعال سازی دیودهای ژرمانیومی پایین بیاریم و کریستال با فرکانس بالاتر بزاریم واکنش مدار چگونه خواهد بود ؟؟ :-\

خب اینجوری حساسیت سنس خیلی بالا میره و نمیشه درست کار کرد. در شرایط فعلی مدار هم ولتاژ از حدود 1 ولت قابل تنظیم هست ولی بدلایلی که عرض شد زیر 3 ولت رو توصیه نمیکنم. تجربه اکثر دوستان هم همین هست. بنابراین دلیلی برای تغییراتی که فرمودین نیست.

سه شنبه 1 مهر1398 - 2:47am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

حمید نوشته است:
Rooz نوشته است:
بنظرتان اگه با تنظیم خازن های 2،3،4 ولتاژ رو تا حد آستانه فعال سازی دیودهای ژرمانیومی پایین بیاریم و کریستال با فرکانس بالاتر بزاریم واکنش مدار چگونه خواهد بود ؟؟ :-\

خب اینجوری حساسیت سنس خیلی بالا میره و نمیشه درست کار کرد. در شرایط فعلی مدار هم ولتاژ از حدود 1 ولت قابل تنظیم هست ولی بدلایلی که عرض شد زیر 3 ولت رو توصیه نمیکنم. تجربه اکثر دوستان هم همین هست. بنابراین دلیلی برای تغییراتی که فرمودین نیست.

سپاسگزارم مهندس عزیز از پاسخ هاتون @};- ~O)

تا در طلب لقمه ی نانی نانی * تا در طلب گوهر کانی کانی
این نکته ی رمز اگر بدانی دانی * هرچیز که در جستن آنی آنی

سه شنبه 1 مهر1398 - 2:56am
کاربر فعال
کاربر فعال

سلام خدمت همه اساتید ببخشید برای اتصال ولتمتر دیجیتال با سه خروجی چطور باید عمل کرد مهندس حمید عزیز فرمودن به پایه 1 آیسی 1 ولی برای ما کلاس اولیها مشخص نفرمودند چی به کدوم قسمت مرسی

سه شنبه 2 مهر1398 - 2:28pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

Dadson نوشته است:
سلام خدمت همه اساتید ببخشید برای اتصال ولتمتر دیجیتال با سه خروجی چطور باید عمل کرد مهندس حمید عزیز فرمودن به پایه 1 آیسی 1 ولی برای ما کلاس اولیها مشخص نفرمودند چی به کدوم قسمت مرسی

سلام دوست عزیز توصیه میکنم که کل تاپیک رو یک مرور اجمالی بفرمایید pcb جناب پیمان و یا شماتیک خود فرانکو رو نگاه کنید همه چیز مشخصه و خیلی ساده است . برای وصل کردن ولتمتر دیجیتال به 2 رشته سیم مثبت و منفی نیاز دارید که مثبت آن از پایه 1 آیسی lm358 و سیم منفی هم به زمین مدار وصل میشه.

سه شنبه 2 مهر1398 - 7:52pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

Sooorooosh نوشته است:

به نظر شما مونتاژ مدار با استفاده از pcb دولایه چقدر میتونه در بازه و عملکرد مدار موثر باشه ؟
و اینکه چینش قطعات و مقدار فاصله بین المانها چقدر میتونه عملکرد مدار رو بهینه کنه؟ و اتلاف انرژی هم ممکنه به وجود بیاد؟ و اینکه بهترین اندازه برای pcb چقدر میتونه باشه؟ و آیا خود فرانکو هم با علم به این موضوع وچینش المانها و pcb رو طراحی کرده ؟

سلام.ببخش دیر جواب میدم.چند روزی نبودم.تمامی مواردی که گفتی در جوابدهی این وسیله ماثر هست تا حدی که تفاوت در هرکدوم از موارد ،تفاوت در سنس رو باعث میشه.باید حتما دو رو باشه.یک روی فیبر تمام مس باشه که به زمین مدار متصل میشه و روی دیگه مسیرها و اتصالات هست.یعنی قطعات بدون سوراخکاری روی اتصالات لحیم میشن.به همون شکلی که در چند صفحه قبل تصویرش رو قرار دادم.فاصله بین قطعات هم نباید فشرده و تو هم باشه.مخصوصا خازنها و ترانزیستورها نباید فشرده و نزدیک به هم باشن.تفاوت در ساخت دقیقا توی سنسها هم تفاوت اشکاری رو نشون میده.منظورتون رو از اتلاف انرزی متوجه نشدم.

پنج شنبه 4 مهر1398 - 4:37pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

Sooorooosh نوشته است:

چون تحصیلات و اموخته های شخص فرانکو هم الکترونیک مخابرات هست مسلما به مواردی مثل دو رو بودن فیبر و لحیم قطعات بصورت مستقیم روی مسیرها(کما اینکه در بسیاری از مدارهای مخابراتی گوناگون هم همین موارد دیده میشه)از قبل دقت داشته.

پنج شنبه 4 مهر1398 - 4:41pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

Dadson نوشته است:

در ولتمترهای سه سیمه یک سیم به تغذیه اصلی مدار متصل میشه.یک سیم دیگه به زمین یا منفی و یه سیم دیگه به محلی که میخواین ولتازش رو اندازه بگیرید.

پنج شنبه 4 مهر1398 - 4:43pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

kambiz1985 نوشته است:
سلام خدمت عزیزان فلزجو
یه سوال در مورد اوپراتوری فرانکو از استاد عرفان عزیز داشتم .‌لطفا راهنمایی بفرمایید . من دیروز جایی رو برای کاووش رفته بودم در منطقه نیمه کوهستانی در شمال کشور که بعد از اینکه دوستان مشغول کار شدند تصمیم گرفتم تو این فرصت از فرانکو استفاده کنم ببینم جایی رو سنس میکنه . جایی که ما کار میکردم روی تپه خیلی بلندی قرار گرفته بود وقتی تونستم سنس آسمون رو در اون نقطه بگیرم خیلی خوشحال شدم ابتدا دستگاه واکنشی نداشت ولی وقتی آنتن ها رو تا انتها باز کردم دستگاه شروع کرد به سنس کردن . دستگاه در ایتدا فقط یک نقطه پایین تپه رو سنس میگرد تصمیم گرفتم ادامه بدم و به طرف پایین کوه حرکت کردم هر چند لحظه هم چون ارتفاع کم میشد و میدونستم ارتفاع تاثیر روی سنس آسمون دارم دستگاه رو امتحان میکردم تا اینکه ببینم سنس آسمون دارم یا نه . خوشبختانه سنیس آسمون داشتم . و دستگاه در بعضی از نقاطی که به پایین حرکت میکردم چراغ اول خیلی سریع شروع به خاموش و روشن شدن میکردن و بعد از عبور از اون مکان باز هم دستگاه پایین کوه رو میزد . به جرات بیشتر از ۵۰۰ متر از کوه پایین اومدم ولی باز هم فقط همون جهت رو میزد . برای اطمینان دستگاه رو خاموش کردم و ردیاب رو روشن گردم دیدم باز هم ردیاب همون جهتی که فرانکو میزنه رو میزنه . هوا دیگه داشت تاریک میشد و منم تنها بودم اون پایین . تصمیم گرفتم برگردم پیش بچه ها . یه سوالی برام پیش اومده و اون اینه که آیا تا بحال شده فرنکو جایی رو از فاصله خیلی دور مثلا ۵۰۰ یا ۱۰۰۰ متر سنس بکنه ؟

ممنونم از محبت شما.درسته ،اینچنین سنسهایی رو که میفرمایید من هم بارها تجربه کردم ولی اینچنین واکنشهایی از سوی فرانکو اصلا مربوط به اهداف ارزشمند داخل زمینی نیست و تقریبا در همه موارد مربوط به یک موج در فضا که از هر نوعی میتونه باشه هست و یا تاثیر اثر قطب نمایی هست.در موارد نادری میتونیم اینگونه سنسها رو هم مربوط به یک تونل یا دالان یا آبراهه های زیر زمینی یا مسیر قنات ها یا لوله های سفالی که قدیم برای انتقال آب از سر چشمه ها به مناطق دیگه ازشون استفاده میشد بدونیم.ولی در هر حال مربوط به اهداف فلزی یا دفینه ها نیست و فرانکو در حساسترین حالتش هم نمیتونه بیش از سه چهار متر شعاع بزنه(مناطق نزدیک منابع برقی و سکونت شهری متفاوت هستن).همونطور که میدونیم فرانکو در برخی مکانها و برخی شرایط محیطی،آنومالی های داخل زمینی رو هم سنس میکنه مانند چاله های پر شده،بناها یا دیوارها یا سنگ چینهای ساخت بشر در زمین،محل هایی که انباشت تیکه های سفال و استخون هست و...... .اما این آنومالی ها چه طبیعی باشن مثل تغییر بافت زمین و یا لایه های ذغال و آهک و چه ساخت دست بشر باشن از نظر شکل و نحوه سنس بکلی با شکل سنس اهداف ارزشمند متفاوت هستن.به طوری که اگر بخوام بصورت عددی موضوع این تفاوت رو برای شما بیان کنم باید بگم همه انواع آنومالی ها و سنسهای داخل فضا مثل اثر قطب نمای اگر عددی از 1 تا 6 رو داشته باشن،اهداف ارزشمند طلا و نقره مخصوصا زمانی که حجم و اندازه مناسبی داشته باشن و عمر طولانی کرده باشن عددی از 17 تا 20 رو دارن.یعنی بین شکل سنس انومالی ها و شکل سنس اهداف ارزشمند بیش از 10 واحد تفاوت و اختلاف هست و این دو هرگز با هم اشتباه نمیشن.
تمام موردی که گفتم فقط زمانی صادق هست که به اون شکل و با اون روشی که تو فایل گفتم مدار رو بسازید.با اون روش بسازید این تفاوت ها براتون اشکار میشه.

پنج شنبه 4 مهر1398 - 6:47pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

دورود بر آقا عرفان عزیز که مثل همیشه با بیان شیواشون مطلب رو بیان کردن @};- ، این عدد که فرمودیت از 1 تا چند مد نظتون بوده ؟

تا در طلب لقمه ی نانی نانی * تا در طلب گوهر کانی کانی
این نکته ی رمز اگر بدانی دانی * هرچیز که در جستن آنی آنی

پنج شنبه 4 مهر1398 - 10:43pm
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 6500 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 421 , 422 , 423 , 424 , 425 , 426 , 427 ... 650  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر عضو شده ای موجود نیست. و 57 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure