انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : پنج شنبه 12 اردیبهشت1403 - 2:17am

پاسخ به موضوع  [ 6500 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 420 , 421 , 422 , 423 , 424 , 425 , 426 ... 650  بعدی
 ردیاب یونی ساخت دوستان سایت همسایه (فرانکو) 
نویسنده پیغام
مدیر کل
مدیر کل

اتصال صفحه پشتی به زمین خودش بعنوان بخشی از آنتن کارایی داره! کما اینکه در همه گیرنده های رادیویی که از آنتن یک چهارم طول موج استفاده میکنن عملا یک چهارم دیگه از طول موج از طریق قرینه سازی صفحه زمین دستگاه گیرنده دریافت میشه. ولی در این حالت دیگه اون صفحه زمین به اون شکل نقش رفلکتور رو نداره و عملا بخشی از گیرنده آنتن هست. بنابراین اگر بخواین قویتر بشه میتونین صفحه رو به زمین وصل کنین. اما اگر بخواین جهت گیری بهتر داشته باشه و بعنوان رفلکتور جلو برخی امواج مزاحم بخصوص از پشت دستگاه رو بیشتر بگیره نباید به زمین وصل کنین. هر کدوم این حالات در شرایط مختلف میتونه بهتر جواب بده.

یکشنبه 31 شهریور1398 - 9:34pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

حمید نوشته است:
اتصال صفحه پشتی به زمین خودش بعنوان بخشی از آنتن کارایی داره! کما اینکه در همه گیرنده های رادیویی که از آنتن یک چهارم طول موج استفاده میکنن عملا یک چهارم دیگه از طول موج از طریق قرینه سازی صفحه زمین دستگاه گیرنده دریافت میشه. ولی در این حالت دیگه اون صفحه زمین به اون شکل نقش رفلکتور رو نداره و عملا بخشی از گیرنده آنتن هست. بنابراین اگر بخواین قویتر بشه میتونین صفحه رو به زمین وصل کنین. اما اگر بخواین جهت گیری بهتر داشته باشه و بعنوان رفلکتور جلو برخی امواج مزاحم بخصوص از پشت دستگاه رو بیشتر بگیره نباید به زمین وصل کنین. هر کدوم این حالات در شرایط مختلف میتونه بهتر جواب بده.

سپاس مهندس عزیز @};- ، مرسی از توضیحات عالی تون .

تا در طلب لقمه ی نانی نانی * تا در طلب گوهر کانی کانی
این نکته ی رمز اگر بدانی دانی * هرچیز که در جستن آنی آنی

یکشنبه 31 شهریور1398 - 9:38pm
کاربر فعال
کاربر فعال

محل اقامت: آمل
سلام خدمت عزیزان فلزجو
یه سوال در مورد اوپراتوری فرانکو از استاد عرفان عزیز داشتم .‌لطفا راهنمایی بفرمایید . من دیروز جایی رو برای کاووش رفته بودم در منطقه نیمه کوهستانی در شمال کشور که بعد از اینکه دوستان مشغول کار شدند تصمیم گرفتم تو این فرصت از فرانکو استفاده کنم ببینم جایی رو سنس میکنه . جایی که ما کار میکردم روی تپه خیلی بلندی قرار گرفته بود وقتی تونستم سنس آسمون رو در اون نقطه بگیرم خیلی خوشحال شدم ابتدا دستگاه واکنشی نداشت ولی وقتی آنتن ها رو تا انتها باز کردم دستگاه شروع کرد به سنس کردن . دستگاه در ایتدا فقط یک نقطه پایین تپه رو سنس میگرد تصمیم گرفتم ادامه بدم و به طرف پایین کوه حرکت کردم هر چند لحظه هم چون ارتفاع کم میشد و میدونستم ارتفاع تاثیر روی سنس آسمون دارم دستگاه رو امتحان میکردم تا اینکه ببینم سنس آسمون دارم یا نه . خوشبختانه سنیس آسمون داشتم . و دستگاه در بعضی از نقاطی که به پایین حرکت میکردم چراغ اول خیلی سریع شروع به خاموش و روشن شدن میکردن و بعد از عبور از اون مکان باز هم دستگاه پایین کوه رو میزد . به جرات بیشتر از ۵۰۰ متر از کوه پایین اومدم ولی باز هم فقط همون جهت رو میزد . برای اطمینان دستگاه رو خاموش کردم و ردیاب رو روشن گردم دیدم باز هم ردیاب همون جهتی که فرانکو میزنه رو میزنه . هوا دیگه داشت تاریک میشد و منم تنها بودم اون پایین . تصمیم گرفتم برگردم پیش بچه ها . یه سوالی برام پیش اومده و اون اینه که آیا تا بحال شده فرنکو جایی رو از فاصله خیلی دور مثلا ۵۰۰ یا ۱۰۰۰ متر سنس بکنه ؟

یکشنبه 31 شهریور1398 - 9:55pm
کاربر فعال
کاربر فعال
آواتار کاربر

دوست عزیز بیشترین شعاعی ای این مدار بتونه بگیره ۵متره نه بیشتر.
مهندس حمید بر فرض در عمق نیم متری یک فلز دو سانتی و یک فلز چار سانتی و یه فلزده سانتی داشتیم.با ولتاژ چهار تا چند درصد امکانسنس هر سه فلزهست
با ولتاژ ۵ چند درصد امکان سنس هر سه فلز هست و
باولتاژ شش چند درصد امککان سنس هر سه فلز .
میخوام کمی و بیشتری ولتاژ مدار برام خوب تفهیم شه .ممنون

برای کسی که می فهمد هیچ توضیحی لازم نیست
و برای کسی که نمی فهمد هر توضیحی اضافه است
آنان که می فهمند عذاب می کشند!و آنان که نمی فهمند عذاب میدهند!
مهم نیست که چه مدرکی دارید! مهم این است که چه درکی دارید.

دوشنبه 1 مهر1398 - 1:37pm
مدیر کل
مدیر کل

احتمال دقیق سنس رو نمیشه بصورت درصد بیان کرد! بخصوص که امکان سنس بیشتر به شرایط محیطی بستگی داره. اما بهرحال ولتاژ پایه هر چه پایین تر باشه حساسیت بیشتر هست. بنظر من در مدار اصلی ولتاژ بین 3 تا 4 ولت بهترین جواب رو میده. ولتاژ بالاتر بمعنی این هست که سیگنال بیشتری از اسیلاتور در ورودی با سیگنال اصلی مخلوط میشه و این حساسیت به سیگنال اصلی یون رو کاهش میده. از طرفی اگر ولتاژ پایه خیلی پایین باشه دستگاه حساس و بی ثبات میشه و دیگه نمیشه باهاش درست کار کرد.

دوشنبه 1 مهر1398 - 4:55pm
کاربر فعال
کاربر فعال

محل اقامت: آمل
مهندس جان منظورتون از ولتاژ پایه زمانی که کریستال رو از مدار بیرون باشه رو میگین یا همراه با کریستال ؟
ولتاژ خروجی مدارم بدون کریستال تقریبا بین صفر تا نیم هستش و با کریستال حدود ۴.۵ هستش

دوشنبه 1 مهر1398 - 10:04pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

حمید نوشته است:
احتمال دقیق سنس رو نمیشه بصورت درصد بیان کرد! بخصوص که امکان سنس بیشتر به شرایط محیطی بستگی داره. اما بهرحال ولتاژ پایه هر چه پایین تر باشه حساسیت بیشتر هست. بنظر من در مدار اصلی ولتاژ بین 3 تا 4 ولت بهترین جواب رو میده. ولتاژ بالاتر بمعنی این هست که سیگنال بیشتری از اسیلاتور در ورودی با سیگنال اصلی مخلوط میشه و این حساسیت به سیگنال اصلی یون رو کاهش میده. از طرفی اگر ولتاژ پایه خیلی پایین باشه دستگاه حساس و بی ثبات میشه و دیگه نمیشه باهاش درست کار کرد.

سلام @};- ، این حساس و بی ثبات رو هم می شه توضیح بدین ؟ بهتر نیست بجای دیود های 1N4148 از دیود ژرمانیم یا شاتکی استفاده کرد تا سیگنال در سطح پایین تری از ولتاژ ورودی آشکار بشه و ثبات هم داشته باشیم ؟

دوشنبه 1 مهر1398 - 10:23pm
مدیر کل
مدیر کل

kambiz1985 نوشته است:
مهندس جان منظورتون از ولتاژ پایه زمانی که کریستال رو از مدار بیرون باشه رو میگین یا همراه با کریستال ؟
ولتاژ خروجی مدارم بدون کریستال تقریبا بین صفر تا نیم هستش و با کریستال حدود ۴.۵ هستش

بدون وجود کریستال که ولتاژ باید صفر باشه وگرنه نشون میده مدار اشکالی داره. اصولا وجود کریستال و کارکرد اسیلاتور هست که ولتاژ خروجی رو ایجاد میکنه.

دوشنبه 1 مهر1398 - 11:22pm
مدیر کل
مدیر کل

Rooz نوشته است:
سلام @};- ، این حساس و بی ثبات رو هم می شه توضیح بدین ؟ بهتر نیست بجای دیود های 1N4148 از دیود ژرمانیم یا شاتکی استفاده کرد تا سیگنال در سطح پایین تری از ولتاژ ورودی آشکار بشه و ثبات هم داشته باشیم ؟

حساسیت و ثبات در تمام دستگاههایی که در کاوش و سنس اهداف استفاده میشه موضوعی مشخص و مشابه هست. اینجا هم حساسیت زیاد منجر به دریافت بیشتر امواج مزاحم و نویز و اثر موسوم به قطبنمایی و ... میشه و ممکنه بسته به شرایط نتیجه عکس بدست بیاد و دیگه نشه از دستگاه جواب درستی گرفت.
با توجه به وجود اسیلاتور و ایجاد ولتاژ پایه که در واقع نقش اصلی اون روشن نگه داشتن دیودهاست دیگه دیود ژرمانیوم کمکی نمیکنه و 4148 دیود با کیفیت تری برای اون بخش مدار هست.

دوشنبه 1 مهر1398 - 11:27pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

بنظرتان اگه با تنظیم خازن های 2،3،4 ولتاژ رو تا حد آستانه فعال سازی دیودهای ژرمانیومی پایین بیاریم و کریستال با فرکانس بالاتر بزاریم واکنش مدار چگونه خواهد بود ؟؟ :-\

سه شنبه 1 مهر1398 - 12:44am
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 6500 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 420 , 421 , 422 , 423 , 424 , 425 , 426 ... 650  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر عضو شده ای موجود نیست. و 91 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure