انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : سه شنبه 29 اسفند1402 - 9:21am

پاسخ به موضوع  [ 6500 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 386 , 387 , 388 , 389 , 390 , 391 , 392 ... 650  بعدی
 ردیاب یونی ساخت دوستان سایت همسایه (فرانکو) 
نویسنده پیغام
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

میلاد33 نوشته است:
سلام خدمت دوستان
از تابستان سال 95 این مدارو دارم و کم و بیش تجربیاتی از این مدار رو در اختیار دوستان قرار میدم به امید اینکه مفید واقع بشه.
1-چندین پی سی بی برای این مدار ارائه شده که بعضی هاشون مشکل دارن و برخی دیگرهم درست کار میکنن .بین پی سی بی هایی که درست هستند فرق خیلی زیادی نیست و همه شون در نهایت درست جواب میدن.و نکته مهم برای کاهش نویز در این مدار نوع ترانزیستوره نه pcb .طراح چون از ترانزیستور bc183 استفاده کرده که نویز فیگر 10 دسیبل داره اما چون این ترانزیستور در داخل ایران به سختی پیدا میشه اکثرا از ترانزیستورbc550 استفاده میکنن نویز فیگرش 4 دسیبله .خلاصه کلام اینکه اگر از ترانزیستور bc550 استفاده میکنید مدارتون کمتر نویز میگیره و مهم نیست ازکدام pcb استفاده میکنید چون در نهایت مدارتون کمترین خود نوسانی رو داره و لازم نیست مقدار خازن ها و مقاومت ها رو تغییر بدین
2-حداکثر بتای ترانزیستور بین 500 تا 600 باشه و بیشتر از این باشه سنس اثر آسمان و قطب مغناطیسی قوی تر میشه
3-از خازنهای مولتی لایر یا عدسی استفاده کنید.
4-آخریت تغییراتی که فرانکو گفته رو حتما اعمال کنید چون هم باعث میشه تطبیق امپدانس آنتن و سیم پیچ به ایده آل نزدیک بشه هم اینکه با آنتن های کوتاه تر مثلا 30 سانتی هم راحت میتونید کار کنید و مدار هم جواب میده .بنده این تغییرات رو اعمال کردم که نسبت به قبل مدارم هم قوی تر شده هم ثباتش بهتره.
5-با قرار دادن فرستنده روی این مدار قدرت سنس تا چند برابر افزایش پیدا میکنه البته نه هر فرستنده ای! چون دیدم یه عده فرستنده fm گذاشتن که باعث میشه اونواع و اقسام دکل های bts و فرستنده رادیویی رو از شعاع دو سه کیلومتری سنس کنه.این مدار همونطور که قبلا مهندس حمید بزرگوار هم فرمودن فرکانس های حدود یک تا 3 مگا هرتز رو تقویت میکنه و پاسخ فرکانسیش اصلا در محدوده اف ام نیست.من هم این مدار رو با نرم افزار ads شبیه سازی کردم و نتیجه ش رو میذارم که گفته های مهندس حمید رو تصدیق میکنه و در فرکانس 2.5 مگا هرتز تقویت به اوج خودش میرسه.بنابراین اگر میخواید فرستنده ای روی این مدار بذارید باید در باند sw باشه .موید باشید

سلام میلاد جان داداش از فرستنده استفاده میکنی مطمئنن سنس فلز هم داشتی میخوام بپرسم فلز اهنی سنس کردی یا نه.چون من اولین نفری بودم که این طرح رو با فرستنده ساختم واین تایپیک رو ایجاد کردم چون تجربشو دارم میپرسم.علاوه بر اینکه فلز اهنی سنس داشتم به زمین خیس وگلی هم کمی واکنش داشت همینطور یک مشکل جدی تر که به وجود میاره سنس بدن اپراتور هست که با وجود فرستنده وات بالا دها برابر قویتر میشه به راحتی قابل کنترل نیست حتی از جعبه فلزی شیلد شده هم استفاده کردم اما مشکل همچنان پابرجا بود شما چطور این مشکل رو برطرف کردی.البته من قصد اینکه دوباره از فرستنده استفاده کنم ندارم اما راههای بهتر هم وجود داره نحوه حساس کردن این طرح رو چند پست قبل تا حدودی توضیح دادم که مشابه استفاده از فرستنده هست اما بمراتب بهتر و راحتر هست همینطور مشکل بی ثبات شدن ونویزی شدن از طرف فرستنده ومصرف باطری بیشتر رو دیگه نداره....البته برای این کار هم طبقه گین مدار باید دستکاری بشه که مطمئنن میتونید این کارو انجام بدین.

گر داخل خانه‌ات نشستی مردی/ در بر دگران اگر ببستی مردی
مردی نبود سفر در این وضع خراب/ شاخ کرونا اگر شکستی مردی

یکشنبه 2 دی1397 - 9:56am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

نقل قول:
سلام و دورود و عرض ادب خدمت شما @};- ، آقا نگرانمون کردیت انشالا همیشه سلامت باشید :x :YMPRAY: ، البته گفتن دود از کنده بلند می شه و ماشالا شما گرگ بارون دیده اید دیگه :-BD ، پستهای قشنگ شما رو در تاپیک های مختلف خوندیم و همیشه یادگرفتیم و لذت بردیم خلاصه همواره آرزوی سلامتی داریم براتون . کلا نتایجتون قابل توجه و جالبه چون دوستان همیشه شیلد سبک کردن یا جعبه ها پلاستیک و چوبی بوده . این تست فلزی و غیر فلزی خیلی کار جالبی بود فکر کنم بخاطر ضریب هدایت متفاوت آهن و فلزات ارزشمند باشه ، شاید با کار رو این نکته بشه برای تفکیک هم کاری کرد . چند تا ایده به ذهنم رسید با نظرات قشنگتون باید یاداشت کنم حتما رو شون کار بشه ، متاسفانه به دلایلی فعلا به مدارهای فرانکو دسترسی ندارم ، رسیدن اساسی مشغول می شیم انشالا . زنده باشید دوست عزیز @};-

خواهش میکنم به هر حال ادمی و دمی دیگه.حالا خدارو شکر کسالت من اینقدرام بد نیست بعضیها که واقعا دعا میکنم خدا شفاشون بده.من یک سینوزیت معمولی داشتم اهمیت ندادم بدتر شد دکتر هم که رفتم اونام بدترش کردن الان بد بدترم :) خوب میشه جای نگرانی نیست گرم نگه دارم درست میشه.امیدوارم شما وبقیه دوستان این انجمن عم از مدیران و دلسوزان هم همیشه سرو حال و تن سالم داشته باشن.
بله خیلی رفتار جالبی بود که از این طرح دیدم یعنی با همین شیوه هم میخوام رهگیری کنم ببینم نتیجه چی هست.یعنی اول روی یک تکه اهن بالانس بعد کاوش اگه جواب بده میشه از شک وتردید حین کاوش بیرون اومد و میشه تا حدودی محدوده سنس فلزات رو مشخص کرد امیدوارم کمکی بهتون کرده باشه @};-

یکشنبه 2 دی1397 - 10:07am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

محل اقامت: زانی و کوره هاتمه؟
kاوه نوشته است:
میلاد33 نوشته است:
خواهش میکنم
بله مدار با فرستنده تست شده و شعاع سنس نسبت به حالت بدون فرستنده بیشتر شده
از فرستنده در بازه sw استفاده شده.با توان 100 میلی وات

ممنون از توجهتون دوست عزیز ی سوال دیگه داشتم اینکه فرکانس فرستنده رو روی چ مقدار قرار تنظیم میکنید حین کار؟

از فرکانس دقیقش والا بی خبرم ولی حدود 3 مگا هرتز

یکشنبه 2 دی1397 - 3:58pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

محل اقامت: زانی و کوره هاتمه؟
بهرام نوشته است:
سلام میلاد جان داداش از فرستنده استفاده میکنی مطمئنن سنس فلز هم داشتی میخوام بپرسم فلز اهنی سنس کردی یا نه.چون من اولین نفری بودم که این طرح رو با فرستنده ساختم واین تایپیک رو ایجاد کردم چون تجربشو دارم میپرسم.علاوه بر اینکه فلز اهنی سنس داشتم به زمین خیس وگلی هم کمی واکنش داشت همینطور یک مشکل جدی تر که به وجود میاره سنس بدن اپراتور هست که با وجود فرستنده وات بالا دها برابر قویتر میشه به راحتی قابل کنترل نیست حتی از جعبه فلزی شیلد شده هم استفاده کردم اما مشکل همچنان پابرجا بود شما چطور این مشکل رو برطرف کردی.البته من قصد اینکه دوباره از فرستنده استفاده کنم ندارم اما راههای بهتر هم وجود داره نحوه حساس کردن این طرح رو چند پست قبل تا حدودی توضیح دادم که مشابه استفاده از فرستنده هست اما بمراتب بهتر و راحتر هست همینطور مشکل بی ثبات شدن ونویزی شدن از طرف فرستنده ومصرف باطری بیشتر رو دیگه نداره....البته برای این کار هم طبقه گین مدار باید دستکاری بشه که مطمئنن میتونید این کارو انجام بدین.

سلام بله جایی که بنده تست کردم فلز آهنی بود که با پی دی توتم دقیقا روی هدف سنس داشتم اما با فرانکو از شعاع حدودا6 متری. من قبل از استفاده از فرستنده و با مدار اورجینال چندبار ب سفال سنس کردم و هم به زمین خیس واکنش داشت.اما با این فرستنده فرصت کاوش زیاد رو نداشتم ولی این نکته برام ثابت شد که با فرستنده قدرت مدار چند برابر میشه.

یکشنبه 2 دی1397 - 4:08pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

البته بعضی از دوستان هستن که به همین شرایط هم قانعن اما من هم تا حدودی مثل برادر عرفان فکر میکنم مهم نیست برد نهایت چند ده متری وجود داشته باشه اما بتونه فلز زرد رو بزنه به هر حال ممنون بابت ارائه تجربیاتتون @};-

دوشنبه 3 دی1397 - 8:45am

سلام
با چه برنامه ای میشه برد طراحی کرد
خوبش که امتحانش کردین کدومه

دوشنبه 3 دی1397 - 5:06pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

سلام دوستان این جعبه ای هست که واسه فرانکو ساختم و نحو شیلد درسته؟

سطح دسترسی لازم برای مشاهده فایل های پیوست شده در این پست را ندارید.

دوشنبه 3 دی1397 - 7:28pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

دوستان بعد از اینکه مدار رو توی جعبه گذاشتم و در حالت استانه میزاشتم وقتی سمت اسمان میگرفتم چراغ اول روشن میشد وقتی افقی بود خاموش میشد و سمت زمین میگرفتم روشن میشد دوستان ایا درست کار میکنه؟؟؟

دوشنبه 3 دی1397 - 10:40pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

saeed.jo نوشته است:
دوستان بعد از اینکه مدار رو توی جعبه گذاشتم و در حالت استانه میزاشتم وقتی سمت اسمان میگرفتم چراغ اول روشن میشد وقتی افقی بود خاموش میشد و سمت زمین میگرفتم روشن میشد دوستان ایا درست کار میکنه؟؟؟

بنظر من شیلد از بیرون میکردی بهتر بود،اگر چه برای بیروم گذاشتن شیلد هیچ اجباری نیست.فقط اگه از بیرون شیلد میکردی این محاسن رو داشت.
1.اگر جاهای مختلف و متفاوت بری متوجه میشی بعضی جاها شیلد ضخیمتر کنی واکنشهای هرز دستگاه بهتر و بیشتر کنترل میشه و وقتی شیلد داخل میزاری دیگه نمیتونی لایه ای بهش اضافه کنی.
2.شیلد وقتی داخل میزاری خیلی باید دقت کنی که به غیر از زمین مدار به هیچ جای دیگه ای از جمله آنتن مدار متصل نشه،و وقتی شیلد از بیرون باشه اینکار با اطمینان بیشتری قابل انجام دادنه.
3.اگر شیلد از داخل باشه به هر دلیلی بخوای شیلد رو کم و زیاد کنی مجبور میشی برد رو هی جابجا کنی تا شیلد رو ورداری و دردسر بیشتری بوجود میاد.
ایکاش دسته باکس رو هم تعبیه میکردی و شیلد میکردی و در نهایت عکس میگرفتی که نظر بیشتری میشد داد.باکست قشنگه.تر و تمیز شده.مبارک باشه اقا.دامادش کنی انشالله با پولی که ازش در میاری انشالله.

دوشنبه 3 دی1397 - 11:06pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

ممنونم داداش عرفان گل حرفات کاملا منطقی هست حالا برم تست کنم بیرون اگه زیاد سرو صدا داشت از بیرون شیلد میکنم چشم . و اقا داماد هم دسته تر تمیز پیچی براش طراحی کردم که جدا میشه و راحت بسته میشه عکسشو گذاشتم

سطح دسترسی لازم برای مشاهده فایل های پیوست شده در این پست را ندارید.

دوشنبه 3 دی1397 - 11:21pm
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 6500 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 386 , 387 , 388 , 389 , 390 , 391 , 392 ... 650  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: نابرده رنج و 30 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure