انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : جمعه 7 اردیبهشت1403 - 4:23pm

پاسخ به موضوع  [ 6500 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 384 , 385 , 386 , 387 , 388 , 389 , 390 ... 650  بعدی
 ردیاب یونی ساخت دوستان سایت همسایه (فرانکو) 
نویسنده پیغام
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

خدمت دوستان عزیز مهندس حمید ، آقا بهرام و عرفان جان سلام و شب بخیر عرض میکنم
امیدوارم عمرتون چون شب یلدا طولانی و پر خیر وبرکت باشه . @};-

دوستان من مدار سه چراغه پیام رو با وسواس جمع کردم و نتایج زیر بدست اومد .

مدار به مبایل اندروید واکنش کم و به مبایل نوکیا قدیمی حدود 30 سانت واکنش داره . به دست اصلا واکنش نداره چه به آنتن نزدیک کنی و چه دست بزنی . به نوک هویه روشن هم وقتی به آنتن بچسبونی واکنش ناچیزی داره .

ترانزیستور شماره 1 مربوط به کریستال رو از مدار خارج کنی یا نکنی مدار واکنشش یکسان هست .
ولتاژ بعد از رگولاتور 11.93 ولته ، و لتاژ پایه 3 آسی 1 3.64 ولته و اصلا تغییری نمیکنه چه در حال آستانه باشه چه در حال سنس و چه هرسه چراغ خاموش باشن.

ترانزیستور 1،4،5 bc548c و ترانزیستور 2،3 bc550c هست . چون هنوز از این مدار جواب قابل قبولی نگرفتم تغییرات بخش جدید ، آمپلی رو اضافه نکردم.

ولومها 2 تا و معمولی هست . و باطری 4 سلول لیتوم ایون

میخاستم ببینم دوستان فعلا چه تغییراتی لحاظ کنم تا ولتاژ تنظیم شه . ویا کلا باید چکار کنم و مشکل فعلیش چیه ؟ :D

از پاسختون بینهایت سپاسگذارم :ymhug:

سطح دسترسی لازم برای مشاهده فایل های پیوست شده در این پست را ندارید.

جهان هر کس به اندازه وسعت فکر اوست

شنبه 30 آذر1397 - 12:47am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

signal نوشته است:

مدار به مبایل اندروید واکنش کم و به مبایل نوکیا قدیمی حدود 30 سانت واکنش داره . به دست اصلا واکنش نداره چه به آنتن نزدیک کنی و چه دست بزنی . به نوک هویه روشن هم وقتی به آنتن بچسبونی واکنش ناچیزی داره .

ترانزیستور شماره 1 مربوط به کریستال رو از مدار خارج کنی یا نکنی مدار واکنشش یکسان هست .
ولتاژ بعد از رگولاتور 11.93 ولته ، و لتاژ پایه 3 آسی 1 3.64 ولته و اصلا تغییری نمیکنه چه در حال آستانه باشه چه در حال سنس و چه هرسه چراغ خاموش باشن.

ترانزیستور 1،4،5 bc548c و ترانزیستور 2،3 bc550c هست . چون هنوز از این مدار جواب قابل قبولی نگرفتم تغییرات بخش جدید ، آمپلی رو اضافه نکردم.

میخاستم ببینم دوستان فعلا چه تغییراتی لحاظ کنم تا ولتاژ تنظیم شه . ویا کلا باید چکار کنم و مشکل فعلیش چیه ؟ :D

دوست دارم توصیه کنم پی سی بی پیام رو نسازید،اما میترسم باعث دلخوری یا واکنش منفی دوستانم بشه.دوست عزیز خوده دوستمون پیام هم در این اواخر تایید کردن که بهترین پی سی بی اونیکه که از طرح اصلی شماتیک با یا بدون تغییرات جدید با رعایت نکات در ساخت، ساخته بشه.ایکاش قبل از ساخت پیام دوستمون پیام رو میخوندی.اما بازم مشکلی نیست چون حساسیت موبایل مهم نیست.اون واکنش هویه هم همونقدر خوبه.ولتاز ایسی هم خوبه.شما یکبار دیگه ولوم استانه رو دقییق بزار رو استانه وقتی با هر عاملی تست کنی چراغ روشن بشه یعنی افزایش ولتاز رخ میده تعجب میکنم میگی تغییری نمیکنه!!!!! وقتی روشن میشه یعنی تغییر میکنه نیاز نیست پراب مولتی متر به پایه 3 ایسی بزنی و منتظر تغییر باشی.همون روشن شدن چراغ یعنی واکنش و افزایش ولتاز رخ میده.ترانزیستورهات هم مناسبه.اما اینجا میمونه واکنش دست که نداری و باید بدستش بیاری.اگر ولتازت حدود 5 بود اول توصیه میکردم مجموع مقدار خازنهای 2و3و4 رو کم کنی که ولتازت بیاد پایین.اما الان که 3.6 هست،برای حل مشکلت بنظر من اول مقدار خازنهای 13و14 رو تا قبل از صفر ولت ولتاز خروجی(در حالت کریستال قطع)برسون.یعنی فرض کن اگر یک واحد مقدار خازنها رو بخوای افزایش بدی ولتاز از صفر عبور میکنه و خودنوسانی ایجاد میشه.سپس یکبار دیگه تست دست رو در هر دوحالت استانه خاموش و روشن انجام بده.اگر باز هم تست دست جواب نداد اینبار مقدار مقاومتهای 10 و12 رو کم کم کاهش بده.تا مقداری که فقط در حالت لمس آنتن چراغ خاموش بشه نه اینکه دست چند سانت مونده به آنتن باعث خاموشی چراغ بشه.شما با کاهش خازن 560 پیکو 10 هم میتونی لمس دست رو بدست بیاری یا با قرار دادن کریستال 10 مگ بجای 8 مگ.ولی سعی نکن اول بری سراغ اونها.اول رو خازنهای 13و14 کار کن و برابر باهم کار کن.یعنی هر دوتا رو با هم زیاد کن تا مرز صفر ولت.سپس اگه حل نشد مقاومتهای 10 و12 رو کم کن.اگر همه جای مدارت اوکی باشه وکه ظاهرا با توضیحی که دادی همینطوره با توصیه ای که کردم مشکلت برطرف میشه.

شنبه 30 آذر1397 - 1:31am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

signal نوشته است:

برادر عرفان گل جوابتون رو کامل دادن اما فقط من یک نکته اضافه کنم.بهتره کویل گیرنده عمود بر زمین وفیبر نباشه البته دلیل علمی شاید نداشته باشه اما بی تاثیر هم مطمئنن نباید باشه.برای اینکه مقدار ولتاژ تحریک ترانزیستورهارو مشخص کنی مقدار خازنهای 1پیکو رو هم یکی دو عدد بیشتر بزار مثلا 4تا5 عدد یا یک تکه سیم 6 سانتی تابیده شده استفاده کن باید کمی ولتاژت پایین بیاد تا حد 3 ولت هم مشکلی نداره فقط باید تحریک پذیری ترانزیستورها مشخص بشه با یک ولت متر هم خروجی تی 5 رو مانیتور کن اگه 50 تا 100 میلی ولت با لمس انتن کم میشه دیگه به چیزی دست نزن مهم نیست 3 ولت داری یا 6 ولت مهممشخص کردن محدوده تحریک پذیری هست .اگه به این نتایج رسیدی دیگه به چیزی دست نزن و روی طبقه گین و تروشولد کار کن که مشکلی نداشته باشی.

گر داخل خانه‌ات نشستی مردی/ در بر دگران اگر ببستی مردی
مردی نبود سفر در این وضع خراب/ شاخ کرونا اگر شکستی مردی

شنبه 1 دی1397 - 10:29am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

این هم یک پی سی بی از طرح اصلی بدون تغییرات که از فیبر مصطفی آبرام کوچیکتر و بهتره.در واقع از طرح اصلی هم میخوام یکی بسازم بین دو مدل سیستم یک قیاس معالفارق انجام بدم ببینم چرا پارامترهای مشخص و ثابتی نداره یک طرح کاملتر هم با تغییراتی که فرانکو ایجاد کرده زدم اما با نوع ترانزیستورهای رایج بازار و یک طبقه برای جبران ضعف مدار اضافه کردم با قابلیت تنظیم ولتاژ خروجی بدون کم وزیاد کردن ودستکاری قطعات البته فعلا میخوام این طرح خودم رو ببرم بیرون تست کنم اگه نتیجه خوب بود که کادو کریسمس من به دوستان اگه هم جواب نداد فدای سر مهربونتون :)

گر داخل خانه‌ات نشستی مردی/ در بر دگران اگر ببستی مردی
مردی نبود سفر در این وضع خراب/ شاخ کرونا اگر شکستی مردی

شنبه 1 دی1397 - 10:36am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

محل اقامت: زانی و کوره هاتمه؟
سلام خدمت دوستان
از تابستان سال 95 این مدارو دارم و کم و بیش تجربیاتی از این مدار رو در اختیار دوستان قرار میدم به امید اینکه مفید واقع بشه.
1-چندین پی سی بی برای این مدار ارائه شده که بعضی هاشون مشکل دارن و برخی دیگرهم درست کار میکنن .بین پی سی بی هایی که درست هستند فرق خیلی زیادی نیست و همه شون در نهایت درست جواب میدن.و نکته مهم برای کاهش نویز در این مدار نوع ترانزیستوره نه pcb .طراح چون از ترانزیستور bc183 استفاده کرده که نویز فیگر 10 دسیبل داره اما چون این ترانزیستور در داخل ایران به سختی پیدا میشه اکثرا از ترانزیستورbc550 استفاده میکنن نویز فیگرش 4 دسیبله .خلاصه کلام اینکه اگر از ترانزیستور bc550 استفاده میکنید مدارتون کمتر نویز میگیره و مهم نیست ازکدام pcb استفاده میکنید چون در نهایت مدارتون کمترین خود نوسانی رو داره و لازم نیست مقدار خازن ها و مقاومت ها رو تغییر بدین
2-حداکثر بتای ترانزیستور بین 500 تا 600 باشه و بیشتر از این باشه سنس اثر آسمان و قطب مغناطیسی قوی تر میشه
3-از خازنهای مولتی لایر یا عدسی استفاده کنید.
4-آخریت تغییراتی که فرانکو گفته رو حتما اعمال کنید چون هم باعث میشه تطبیق امپدانس آنتن و سیم پیچ به ایده آل نزدیک بشه هم اینکه با آنتن های کوتاه تر مثلا 30 سانتی هم راحت میتونید کار کنید و مدار هم جواب میده .بنده این تغییرات رو اعمال کردم که نسبت به قبل مدارم هم قوی تر شده هم ثباتش بهتره.
5-با قرار دادن فرستنده روی این مدار قدرت سنس تا چند برابر افزایش پیدا میکنه البته نه هر فرستنده ای! چون دیدم یه عده فرستنده fm گذاشتن که باعث میشه اونواع و اقسام دکل های bts و فرستنده رادیویی رو از شعاع دو سه کیلومتری سنس کنه.این مدار همونطور که قبلا مهندس حمید بزرگوار هم فرمودن فرکانس های حدود یک تا 3 مگا هرتز رو تقویت میکنه و پاسخ فرکانسیش اصلا در محدوده اف ام نیست.من هم این مدار رو با نرم افزار ads شبیه سازی کردم و نتیجه ش رو میذارم که گفته های مهندس حمید رو تصدیق میکنه و در فرکانس 2.5 مگا هرتز تقویت به اوج خودش میرسه.بنابراین اگر میخواید فرستنده ای روی این مدار بذارید باید در باند sw باشه .موید باشید

شنبه 1 دی1397 - 11:33am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

میلاد33 نوشته است:
سلام خدمت دوستان
از تابستان سال 95 این مدارو دارم و کم و بیش تجربیاتی از این مدار رو در اختیار دوستان قرار میدم به امید اینکه مفید واقع بشه.
1-چندین پی سی بی برای این مدار ارائه شده که بعضی هاشون مشکل دارن و برخی دیگرهم درست کار میکنن .بین پی سی بی هایی که درست هستند فرق خیلی زیادی نیست و همه شون در نهایت درست جواب میدن.و نکته مهم برای کاهش نویز در این مدار نوع ترانزیستوره نه pcb .طراح چون از ترانزیستور bc183 استفاده کرده که نویز فیگر 10 دسیبل داره اما چون این ترانزیستور در داخل ایران به سختی پیدا میشه اکثرا از ترانزیستورbc550 استفاده میکنن نویز فیگرش 4 دسیبله .خلاصه کلام اینکه اگر از ترانزیستور bc550 استفاده میکنید مدارتون کمتر نویز میگیره و مهم نیست ازکدام pcb استفاده میکنید چون در نهایت مدارتون کمترین خود نوسانی رو داره و لازم نیست مقدار خازن ها و مقاومت ها رو تغییر بدین
2-حداکثر بتای ترانزیستور بین 500 تا 600 باشه و بیشتر از این باشه سنس اثر آسمان و قطب مغناطیسی قوی تر میشه
3-از خازنهای مولتی لایر یا عدسی استفاده کنید.
4-آخریت تغییراتی که فرانکو گفته رو حتما اعمال کنید چون هم باعث میشه تطبیق امپدانس آنتن و سیم پیچ به ایده آل نزدیک بشه هم اینکه با آنتن های کوتاه تر مثلا 30 سانتی هم راحت میتونید کار کنید و مدار هم جواب میده .بنده این تغییرات رو اعمال کردم که نسبت به قبل مدارم هم قوی تر شده هم ثباتش بهتره.
5-با قرار دادن فرستنده روی این مدار قدرت سنس تا چند برابر افزایش پیدا میکنه البته نه هر فرستنده ای! چون دیدم یه عده فرستنده fm گذاشتن که باعث میشه اونواع و اقسام دکل های bts و فرستنده رادیویی رو از شعاع دو سه کیلومتری سنس کنه.این مدار همونطور که قبلا مهندس حمید بزرگوار هم فرمودن فرکانس های حدود یک تا 3 مگا هرتز رو تقویت میکنه و پاسخ فرکانسیش اصلا در محدوده اف ام نیست.من هم این مدار رو با نرم افزار ads شبیه سازی کردم و نتیجه ش رو میذارم که گفته های مهندس حمید رو تصدیق میکنه و در فرکانس 2.5 مگا هرتز تقویت به اوج خودش میرسه.بنابراین اگر میخواید فرستنده ای روی این مدار بذارید باید در باند sw باشه .موید باشید

ممنون ازتوضیحاتت دوست عزیز
خودتون ایا با این فرستنده با مشخصاتی ک گفتید جایی سنس داشتید ک منجر ب کشف فلز بشه؟و اینکه مشخصات دقیق فرستنده ایده ال واسه این مدار چ فرستنده ای و در چ بازه ی کاری هستش؟

شنبه 1 دی1397 - 12:26pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

خواهش میکنم
بله مدار با فرستنده تست شده و شعاع سنس نسبت به حالت بدون فرستنده بیشتر شده
از فرستنده در بازه sw استفاده شده.با توان 100 میلی وات

شنبه 1 دی1397 - 12:51pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

سلام اقا میلاد عزیز ببخشید من زیاد از الکترونیک سر در نمیارم و مدار سه چراغ اقا پیام رو درست کردم میشه توضیح بدی برای نصب فرستنده چکار باید بکنیم

شنبه 1 دی1397 - 1:38pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

با سلام

ممنون از دوستان خوبم که پاسخ دادین :ymhug:
عجب عرفان جان من پیغام آقا پیام رو ندیدم . به هر حال اگه مشکل ساز شد طرح اصلی رو میسازم .
چشم تغییراتی که بزرگواران فرمودین رو اعمال میکنم و نتیجه رو اعلام میکنم . @};-

جهان هر کس به اندازه وسعت فکر اوست

آخرین بار توسط signal در شنبه 1 دی1397 - 2:45pm ویرایش شده است، در کل 1 بار ویرایش شده است.

شنبه 1 دی1397 - 2:31pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

saeed.jo نوشته است:
سلام اقا میلاد عزیز ببخشید من زیاد از الکترونیک سر در نمیارم و مدار سه چراغ اقا پیام رو درست کردم میشه توضیح بدی برای نصب فرستنده چکار باید بکنیم

قرار دادن فرستنده رو این مدار رو به شما و سایر دوستان که زیاد الکترونیک بلد نیستن توصیه نمیکنم چون پروسه پیچیده ای داره اما برای تقویت و بهینه مدار آخرین تغییرات فرانکو رو اعمال کنید که تاثیر محسوسی داره

شنبه 1 دی1397 - 2:41pm
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 6500 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 384 , 385 , 386 , 387 , 388 , 389 , 390 ... 650  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: parham2013 و 78 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure