انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : پنج شنبه 6 اردیبهشت1403 - 4:04pm

پاسخ به موضوع  [ 6500 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 379 , 380 , 381 , 382 , 383 , 384 , 385 ... 650  بعدی
 ردیاب یونی ساخت دوستان سایت همسایه (فرانکو) 
نویسنده پیغام

ایراد رو پیدا کردم مدار راه افتاد
فقط تو حالت استانه میزارمش چراغ اول در حالت چشمک زن هست و به امواج واکنش نشون نمیده

جمعه 23 آذر1397 - 2:08pm

من تقریبا تا صفحه ۲۵۰ رو خوندم و اخرش هم نفهمیدم چطوری تست کنم
بلاخره جریان پایه سوم ایسی باید چند باشه الان من کریستالم در میارم هیچ تغیری نداره

جمعه 23 آذر1397 - 5:56pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

بهرام نوشته است:
نقل قول:
سلام و دورود بر استاد بهرام عزیز @};- ، چه نکات خوبی درباره ی ترانزیستور ها و ولتاژشون فرمودین این نشون می ده این مدار برخلاف سادگیش چه نکات ظریفی داره برای جواب گرفتن در حد عالی . برای قسمتی دنبال bf494 بودیم که همون طور که فرمودیت کم یاب بود بجاش bf495c زدیم آقا عجب ترانزیستوره . از 494 هم بهتر جواب داد . درباره ی طبقه ی اول که خدمتتون عرض کردم منظورم همین تغییر جدیدیه که آقای فرانکو دادن ، ترانزیستور بعد از سلف و خازن . برای اون قسمت ترانزیستور های که معرفی کردین می تونه عالی باشه . به دو دلیلی یکی نسبت سیگنال به نویزشون و دیگری فیلتر شدن فرکانس های بالاتر مزاحم که اشاره کردین توسط سلف و خازن . بقیه ی ترانزیستور ها که باید بتای 600 داشته باشن ، البته ظاهرا که دستگاه شما با حالت آپ امپ های جدید کارستون کرده و ماشالا خیلی باثبات و امیدوارکننده بوده @};- . مورد دیگه اینکه تقویت بیش از اندازه بعد از سلف و خازن می تونه دستگاه رو خیلی حساس کنه و از حالت نرمال خارجه کنه به همین دلایل همون ترانزیستورها با بتای 100 البته بازهم تاکیید می کنم برای طبقه ی جدید می تونه عالی باشه و بقیه طبق نقشه ، البته همه ی این موارد باید آزمایش هم بشن . فقط این قسمت بالن 2 به 3 که ازافه شده خیلی عجیبه چون اثر تضعیفی داره گاهی . نظر شما چیه ؟! :-? :-\

کلا مدارات الکترونیک همینطورن گول سادگیشون رو نباید خورد.البته من خودم از دو طبقه تقویت کننده با بتای پایین استفاده کردم اما مهم تنظیم صحیح ولتاژ هست چون همینطور که تو پست قبل اشاره کردم محدوده حساسیت بین این ولتاژ وترانزیستورهای مختلف متفاوت هست.اپ آمپ هم من از نوع معمولی استفاده کردم از همون خانواده ال ام فقط از کم مصرف تر که با 5 ولت کار بکنه البته 358 هم میتونه با همین ولتاژ کار کنه اما تقویتش هم کمتر میشه و صدالبته میکرو مهمتر هست چون ورودی حساسی داره چندان به تقویت بالای ولتاژ نیست فقط اپ امپ رو حساس کرد.بله خوب به نظر میاد باید ببرم بیابون تست کنم.خب برای همین فرانکو هم این کارو نکرده و فقط سیگنال ورودی انتن رو تقویت کرده که اگه دوباره نظر من رو بپرسن همون طبقه رو میتونست به یک تقویت کننده با امپدانس پایین تبدیل کنه تا تقویت سیگنال بیشتر بشه اما خب دیگه شاید دلیلی داشته که ما نمیدونیم.مابین صحبتهاتون هنوز یادم نرفته بگم در مورد اسیلاتور دیشب تست کردم دیدم خروجی طبقه دوم اپ آمپ سیگنال رو مدوله میکنه و مقداری هست که به درد فرستندگی بخوره بایک خازن15 پیکو به یک انتن منتقل کردم ودیدم بله نقش فرستندگی داره و مدوله میکنه و دست رو از 5 سانتی نزدیک گیرنده حس میکنه مشابه طرح اولم که دست رو از 50سانتی میگرفت و به فلزات حساس بود اما این بار باید طوری تنظیم کرد فقط بتونه دست رو به مقدار کمی نزدیک به انتن حس کنه و به فلزات واکنش نشون نده وگرنه فلزات آهنی سنس میشن.حالا شما ببین تقویت کننده 358 که استفاده کردین هم همین رفتار مدوله کردن رو نشون میده از خودش چون هارمونیکهای 8 مگاهرتز وارد ورودی اپ آمپ و تقویت میشن وتبدیل به مدولاتور میکنه.الان هم میخوام بایک تریمر درستش کنم تا حساسیت لازم رو داشته باشه چون از تقویت کننده با بهره کم استفاده کردم ممکنه فلزات رو سنس نکنه با اینکه حساس هست.البته یک کلید هم به کار میبرم برا تست که از هردو حالتش استفاده کنم.در ضمن یک کلیپ هم از طرح فرانکو دیدم(یوتوب) که جعبه کنترول 2تا انتن نصب بود اما نقش انتن دومی چی بوده نمیدونم یا زمین کرده بود یا فرستنده بوده یا هردو به یک ورودی با اون حالت سنس رو انجام ونقطه زنی هم کرد در اخر هم با یک فلزیاب پیدا کرد.

سلام و دورود بر آقا بهرام عزیز ، احسنت با مسیرای آزمایشی و سناریوها و تست هایی که انجام میدین ، کارتون پویاست واقعا @};- ;;) ، بله بنده هم یک تست های کوچیکی انجام دادم در این محدوده ی فرکانسی مشخصه رادیو خیلی به اثر دست حساسه و باعث تغییرات محسوس در اثر گیرندگی می شه . اون دو آنتن که فرمودین فکرکنم برای تقویت اثر دریافت گزاشتن یعنی به احتمال زیاد برای تقویت تاثیر اثر حاله باید باشه و سری هست . چون اگه اون طبقه و هارمونیک ها رو زیادی تقویت کنیم همون طور که خودتون هم اشراف داریت باعث فعال موندن دائم مدار می شه . راستی تجربه ی استفاده از آنتن با طول های مختلف رو دارید شما و به نسبت طول آنتن چگونه هست واکنش طبق تجربه ی شما ؟؟

تا در طلب لقمه ی نانی نانی * تا در طلب گوهر کانی کانی
این نکته ی رمز اگر بدانی دانی * هرچیز که در جستن آنی آنی

جمعه 23 آذر1397 - 9:08pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

masoudgold نوشته است:
سلام مجدد
تو این فیلم که از تست گذاشتن چرا دوتا انتن هست

دورود ، بنظر برای افزایش شدت دریافت اثر حاله قرار میدن و چندان تفاوتی هم با یک آنتن خوب نداره درکل .

جمعه 23 آذر1397 - 9:23pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

دورود آقا عرفان @};- ~O) ، سپاس برای راهنمایتون حالا دیگه محدوده پیداکردن ترانزیستورها رو هم متوجه شدیم ، تو زمان و انرژی برای خرید خیلی صرفه جویی می کنه ، زندباشید :)

جمعه 23 آذر1397 - 9:28pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

Rooz نوشته است:
دورود آقا عرفان @};- ~O) ، سپاس برای راهنمایتون حالا دیگه محدوده پیداکردن ترانزیستورها رو هم متوجه شدیم ، تو زمان و انرژی برای خرید خیلی صرفه جویی می کنه ، زندباشید :)

ممنونم.سلامت باشی

جمعه 23 آذر1397 - 9:47pm

سلام مجدد
من کل مطالب این ردیاب رو خوندم و ساختمش.
ایا این ردیاب میتونه امواج طلا رو از بقیه امواج تفکیک کنه ؟جوابش خیره دوستان
پس چه نیازی به اینهمه مدار و حرف و حدیث هست این مدار از دو قسمت سنس و نمایش تشکیل شده
الان یه مدار دیگه من دارم که شیش ترانزیستور داره که دوتا سه تایی بسته شدن و جالبش اینه که بین دوتا ترانزیستور npnیه ترانزیستورpnpقرار دادن که براحتی کمترین پالس و موج رو میگیره تلوزیون رو از سه متری و سیم داخل دیوار رو از بیست سانتی میزنه.اگه قسمت نمایش و ایسی رو بهش اضافه کنم البته به نظر من خیلی راحت تر کار میکنه .
من خیلی دنبال مدارش تو اینترنت گشتم و تمام مدارها از ترانزیستورهای npnاستفاده کردند و فلسفه این مدار که از ترانزیستورهایnpnوpnpهمزمان استفاده کرده بود رو نفهمیدم
در کل نقشه این مدارو میکشم از روی مدلش اصلیش لطفا نظر بدین
مرسی

جمعه 23 آذر1397 - 10:52pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

masoudgold نوشته است:
سلام مجدد
پس چه نیازی به اینهمه مدار و حرف و حدیث هست این مدار از دو قسمت سنس و نمایش تشکیل شده
الان یه مدار دیگه من دارم که شیش ترانزیستور داره که دوتا سه تایی بسته شدن و جالبش اینه که بین دوتا ترانزیستور npnیه ترانزیستورpnpقرار دادن که براحتی کمترین پالس و موج رو میگیره تلوزیون رو از سه متری و سیم داخل دیوار رو از بیست سانتی میزنه.اگه قسمت نمایش و ایسی رو بهش اضافه کنم البته به نظر من خیلی راحت تر کار میکنه .
من خیلی دنبال مدارش تو اینترنت گشتم و تمام مدارها از ترانزیستورهای npnاستفاده کردند و فلسفه این مدار که از ترانزیستورهایnpnوpnpهمزمان استفاده کرده بود رو نفهمیدم
مرسی

دورود ، احسنت اقا مسعود اصلا هدف تو اینجا دقیقا بحث و تبادل نظر درباره همین مدار هاست و مطلب رو باز می کنه ، البته تست تلوزیون و امثالهم ملاک نیست و رفتار حاله ی یون در محیط واقعی و آشکار سازیش یک چیز دیگست ، یادمه با یک تا ترانزیستور و یک فت مداری ساخته بودم که از 12 تا 15 متری الکتریسیته ی ساکن رو خیلی جالب آشکار می کرد ولی اثر فرانکو یک چیز دیگست ، البته همه ی این ها خیلی هم خوبه و تجربست و عامل آموختن ، موفق باشی

جمعه 23 آذر1397 - 11:04pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

سلام و دورود بر آقا بهرام عزیز ، احسنت با مسیرای آزمایشی و سناریوها و تست هایی که انجام میدین ، کارتون پویاست واقعا @};- ;;) ، بله بنده هم یک تست های کوچیکی انجام دادم در این محدوده ی فرکانسی مشخصه رادیو خیلی به اثر دست حساسه و باعث تغییرات محسوس در اثر گیرندگی می شه . اون دو آنتن که فرمودین فکرکنم برای تقویت اثر دریافت گزاشتن یعنی به احتمال زیاد برای تقویت تاثیر اثر حاله باید باشه و سری هست . چون اگه اون طبقه و هارمونیک ها رو زیادی تقویت کنیم همون طور که خودتون هم اشراف داریت باعث فعال موندن دائم مدار می شه . راستی تجربه ی استفاده از آنتن با طول های مختلف رو دارید شما و به نسبت طول آنتن چگونه هست واکنش طبق تجربه ی شما ؟؟[/quote]

خواهش میکنم.بله میشه به صورت جفت انتن استفاده بشه اما اگه یک انتن رو به یک منبع با امپدانس پایین مثل خطوط تغذیه بدیم بهتر عمل میکنه تا اینکه دوتا انتن رو به صورت سری به یک ورودی بدیم.من تست کردم اگه از دو یا سه انتن استفاده بشه میزان گیرندگی بهتر میشه برای همین از دو انتن بلند برای خط تغذیه صفر ولت و یک انتن کوتاه برای گیرنده استفاده کردم تا میزان خنثی سازی به حداقل برسه.اگه منظورتون در مورد همین طرح فرانکو هست که تا حدودی گفتم اما اگه منظورتون کلا مدارات فرکانسی هست نه زیاد تجربه ودانش خودش رو میخواد و دوستان متبحر در امور دنیای مخابرات گرایش کنترل باید باشن وجواب بدن.این هم فرانکوی تکمیل شده بنده در باکس جویندگان فرانکو :D
دوستان این سیستم به بار الکتریکی ساکن هم کمی پاسخ میده انتن رو به یک حوله یا پارچه بکشید نمایشگرهاتون باید روشن بشن.هویه هم اگه به پریز برق بزنین و قطع کنید چون از سیمپیچ داخلش استفاده شده مشابه هسته ترانس موج رو القا میکنه و از راه دور به راحتی سنس میشه.حالا باید برم تست میدانی بگیرم انشالله واسه من و شما جواب بده :-BD

سطح دسترسی لازم برای مشاهده فایل های پیوست شده در این پست را ندارید.

گر داخل خانه‌ات نشستی مردی/ در بر دگران اگر ببستی مردی
مردی نبود سفر در این وضع خراب/ شاخ کرونا اگر شکستی مردی

شنبه 24 آذر1397 - 10:20am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

masoudgold نوشته است:
سلام مجدد
مرسی

چه جالب این سیستمی که ازش صحبت میکنین رو خودتون ساختین یا خرید کردین از جایی..اگه شماتیکی ازش دارین بزارین شاید بشه با این مدار ادقام کرد .فلسفه استفاده تیپ و نوع ترانزیستور برمیگرده به نوع تقویت و تغیر در شکل موج و چند دلیل دیگه که به مدار مربوط میشه توی این مدار هم میشه استفاده کرد فقط کافیه کل ترانزیستورها تیپ مثبت با همین بهره انتخاب کنید.البته میشه فقط قسمت اشکار ساز دیودی رو تیپ مثبت انتخاب کرد حساسیت رو باید بیشتر کنه فقط باید دید سیگنالی که از طبقه قبل که تیپ منفی هست میگیره اگه قرینه بشه باید جهت دیودهای آشکارساز عکس بشن در این صورت دیگه ولتاژ مثبت نداریم و باید از ولتاژ قرینه یا منفی استفاده کنیم مثل(-4ولت)وهمینطور قسمت نهایی مدار هم باید تغییر کنه.به هر حال تغییر در مدارات فلسفه خودشون رو دارن وباید رعایت بشه @};-

گر داخل خانه‌ات نشستی مردی/ در بر دگران اگر ببستی مردی
مردی نبود سفر در این وضع خراب/ شاخ کرونا اگر شکستی مردی

شنبه 24 آذر1397 - 10:36am
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 6500 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 379 , 380 , 381 , 382 , 383 , 384 , 385 ... 650  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: abdullahkhala و 52 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure