انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : جمعه 7 اردیبهشت1403 - 11:06pm

پاسخ به موضوع  [ 6500 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 347 , 348 , 349 , 350 , 351 , 352 , 353 ... 650  بعدی
 ردیاب یونی ساخت دوستان سایت همسایه (فرانکو) 
نویسنده پیغام
مدیر کل
مدیر کل

بنده این موضوع رو تست نکردم ولی کاملا امکانش وجود داره و بی دلیل هم نیست! سنس در راستای شمال و جنوب بعلت کشش یونها بسمت شمال مغناطیسی بخودی خود قویتر هست. از طرف دیگه اگر سیم پیچ هم در همین راستا قرار بگیره بدلیل اندکی افزایش ظرفیت در راستای شمال و جنوب عملا جریان قویتری به داخل مدار وارد میشه و سنس به ظاهر قویتر میشه. علت دیگه میتونه شیلد ضعیف باشه که سیم پیچ هم عملا کمی نقش آنتن رو ایفا کنه و به سنس کمک بکنه. در هر دو حالت من اثر سیم پیچ روی سنس و تغییر نقش اون در راستاهای مختلف رو نمیپسندم چون از نظر من بهتر هست فقط آنتن در سنس دخیل باشه. در اون صورت حساب و کتاب بهتری وجود داره و برای افزایش حساسیت تا مرز اثر قطب نمایی کماکان میشه کارهای مختلفی انجام داد.

سه شنبه 10 بهمن1396 - 8:08pm
کاربر فعال
کاربر فعال

درود به دوستان و مهندس حمید گرامی:
یه نکته ای هست که عنوان میکنم شاید بدرد دوستان بخوره: جهت میدان مغناطیسی زمین از جنوب به شماله و یونهای فلز بار مثبت دارن. بنابراین طبق قانون دست راست اگر انگشتان دست راست در جهت حرکت یون بگیریم و به سمت میدان جمع کنیم انگشت شصت راست جهت نیروی وارده به یون یا ذره باردار رو نشون میده. برای ذرات با بار منفی باید از دست چپ استفاده کنیم. بنابراین نیروی وارده بر یونها در میدان مغناطیسی زمین همیشه بر راستای میدان عمود هستش. از این رو اگه ذره به طرف بالا حرکت کنه نیروی وارد بر اون به سمت غرب هستش و اگر به سمت پایین حرکت کنه نیرو به طرف شرق بهش وارد میشه. اگر به سمت شرق یا غرب هم حرکت کنه به ترتیب نیروی به سمت بالا و پایین به ذره وارد میشه. حالا اگر راستای حرکت رو به سمت شمال یا جنوب باشه هیچ نیرویی از طرف میدان مغناطیسی زمین به ذره وارد نمیشه. بنابراین یون مستقیما به سمت شمال یا جنوب حرکت نمیکنه مگر اینکه سرعتش از اول در این راستا ها بوده باشه. در مورد شفق قطبی در حقیقت یونهای باردار با سرعت بالا بعد از طی یک مسیر مارپیچی بزرگ و با معادله ای پیچیده به سمت قطب کشیده میشن ولی این مسیر مستقیم به سمت شمال یا جنوب مغناطیسی نیست و یک مسیر مارپیچی هستش و حتی در اون قطب هم سرعت یونها در راستای میدان مغناطیسی نیست و با اون زاویه داره. البته میدان زمین تنها در استوا شمالی جنوبی هست و در بقیه نقاط زمین نسبت به سطح زمین زاویه داره .
حالا فرض کنید یک یون از فلز زیر خاک جدا بشه: هر مسیری رو که یون در پیش بگیره از اونجایی که سرعت یون کم هستش گرفتار میدان مغناطیسی زمین میشه و مجبوره بجای مسیر مستقیم یک مسیر دایروی رو طی کنه. بنابراین اگر جهت سرعت اولیه یون به سمت بالا بوده کم کم جهتش عوض میشه و گرفتار یک مسیر دایروی اطراف فلز اصلی میشه و نمیتونه از اون فلز زیاد دور بشه مگر اینکه با جریان آب و یا حرکت خاک کمی دورتر بشه. بنابراین یک هاله یونی اطراف فلز ایجاد میشه و به مرور زمان بر تعداد یونها اضافه میشه و هاله قویتر میشه.
حالا تنها دو مسیر وجود داره که اگر یون در این جهات حرکت کنه هیچ نیرویی از طرف میدان مغناطیسی زمین به اون وارد نمیشه و این دو مسیر دقیقا در راستای میدان مغناطیسی و در دو طرف فلز هستش. از اونجایی که در کشور ما ایران در جنوب زاویه میدان مغناطیسی با سطح زمین 45 درجه هستش و در شمال کشور تقریبا 55 درجه هستش بنابراین مثلا اگر در جنوب کشور یک فلز زیر خاک باشه یون حاصل از اون باید یا با زاویه 45 درجه به طرف مرکز زمین و به طرف شمال حرکت کنه تا به اون نیرویی وارد نشه یا با زاویه 45 درجه به سمت سطح و در جهت جنوب حرکت کنه تا نیرو صفر باشه در غیر این صورت گرفتار حرکت دورانی میشه. در مورد یونهای منفی برعکس هستش و در مورد اونها یا باید با زاویه 45 به سمت سطح و در جهت شمال حرکت کنه و یا با زاویه 45 به سمت عمق زمین بره. بنابراین فکر میکنم منبع زاویه 45 درجه در ردیابی همین باشه که در شمال دفینه ما یونهای منفی حاصل از برهمکنش شیمیایی فلز با ماده دوم که ممکنه اکسیژن باشه رو داریم که درحقیقت یونهای با بار منفی اکسیژن رو سنس میکنیم و در جنوب یونها با بار مثبت فلز با زاویه 45 درجه خارج میشن. البته این برای ردیابهایی هست که زاویه 45 درجه میگیرن وگرنه به عقیده بنده ردیاب فرکانسی آنتنی بر اساس دیگه ای کار میکنه و اگر هم زاویه بگیره جهت جنوب رو که یونهای خود فلز خارج میشن رو باید قویتر بگیره نه جهت شمال رو. البته دو پاراگراف آخر این متن عقیده بنده هستش و ممکنه لزوما درست نباشه.
موفق و پیروز باشید

سه شنبه 10 بهمن1396 - 10:37pm
کاربر فعال
کاربر فعال

دوستان بنده کامنت بالا رو اصلاح میکنم. یونهای منفی هم مثل یونهای مثبت از همون نقطه جنوبی میتونن خارج بشن و نه شمالی

چهارشنبه 11 بهمن1396 - 9:24am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

با سلام خدمت استاد حمید عزیز
مهندس جان با این نتایجی که شما گرفتید و توضیحاتی که دادین،بنظر شما خازنهای 13 و 14 باید همین 560p باشن؟با توجه به فرکانس زمینه که فرمودین برای تنظیم ولتاژ خروجی صلاح میدونین این خازنها تغییری داشته باشن یا نه؟
با تستهایی که من کردم با تغییر c9 هم میشه ولتاژ خروجی رو تنظیم کرد.با این اوصاف برای تنظیم ولتاژ خروجی بنظر شما بهترین راه کدوم روش هست که فرکانس زمینه دچار مشکل نشه؟

زندگی در بردگی شرمندگی‌ست

چهارشنبه 11 بهمن1396 - 7:40pm
مدیر کل
مدیر کل

خواهش میکنم.
بنظر من همون مقدار 560 پیکو مناسب هست. برای تنظیم ولتاژ خروجی بنظر من بهترین راه قرار دادن دو تکه سیم بجای مجموعه خازنهای 2 و 3 و 4 و تنظیم ولتاژ از طریق دور و نزدیک کردن سیمهاست.

چهارشنبه 11 بهمن1396 - 9:47pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

حمید نوشته است:
خواهش میکنم.
بنظر من همون مقدار 560 پیکو مناسب هست. برای تنظیم ولتاژ خروجی بنظر من بهترین راه قرار دادن دو تکه سیم بجای مجموعه خازنهای 2 و 3 و 4 و تنظیم ولتاژ از طریق دور و نزدیک کردن سیمهاست.

سلام مهندس شرمنده اگه امکانش هست یکم بیشتر توضیح بدین سیم ها رو چطور دور ونزدیک کنیم

پنج شنبه 12 بهمن1396 - 9:05am
مدیر کل
مدیر کل

خواهش میکنم.
چند بار توضیح دادم. میتونین به پستهای بنده در صفحات 296 و 303 رجوع کنین.

پنج شنبه 12 بهمن1396 - 1:59pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

حمید نوشته است:
خواهش میکنم.
چند بار توضیح دادم. میتونین به پستهای بنده در صفحات 296 و 303 رجوع کنین.

ممنون مهندس

پنج شنبه 12 بهمن1396 - 2:12pm
کاربر فعال
کاربر فعال

محل اقامت: IRANN
سلام به همه لطفا بگید فرانکو قبل اعتماده ؟؟چطورشد اخرش!؟

پنج شنبه 18 بهمن1396 - 12:56am
YIM
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

M22SH4451 نوشته است:
سلام به همه لطفا بگید فرانکو قبل اعتماده ؟؟چطورشد اخرش!؟

بشرط رعایت نکات و ظرایف در ساخت و تمرین و تست اپراتوری در مکان بار دار و وجود شرایط مناسب در محیط برای کارکرد این مدار،وسیله قابل اعتمادو کاملا کاربردی هست.

پنج شنبه 18 بهمن1396 - 1:13am
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 6500 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 347 , 348 , 349 , 350 , 351 , 352 , 353 ... 650  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: Valed و 64 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure