انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : شنبه 7 اردیبهشت1403 - 12:38am

پاسخ به موضوع  [ 6500 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 346 , 347 , 348 , 349 , 350 , 351 , 352 ... 650  بعدی
 ردیاب یونی ساخت دوستان سایت همسایه (فرانکو) 
نویسنده پیغام
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

نهایت ۴الی ۵ سانت

خدايا مددی کن

دوشنبه 9 بهمن1396 - 1:43pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

mstar نوشته است:
دوست گرامی مهرآفرین:
فرانکو شواهد نشون میده عامل سنس دفینه به احتمال زیاد به میدان الکتریکی هستش نه مغناطیسی. آهنربا هم میدان مغناطیسی داره نه الکتریکی. البته دقت باید بشه که تنها قطعه حساس به میدان مغناطیسی در این مدار سلف هستش . بنابراین احتمالا اگر فرانکو رو جلوی آهنربا حرکت بدین به آهنربا حساسیت نشون بده همینطور که به میدان مغناطیسی زمین حساس هستش.
یونها هم میدان الکتریکی تولید میکنن نه مغناطیسی مگر اینکه یونها سرعت داشته باشن که در مورد دفینه اینطور نیست و یونها ثابتند
مگنتومتر هم میدان مغناطیسی میزنه نه الکتریکی

بسیار سپاسگزارم دوست دانشمند :ymhug:

باعث شدین که ساعتی در مورد میدانهای الکترومغناطیسی مطالعه کنم :D

با این تفاسیر پس فرانکو باید به الکتریسیته ساکن هم حساس باشه درسته؟
و آیا ابزار تخصصی دیگری برای آشکارسازی میدان الکتریکی وجود نداره؟

@};- @};- @};-

دوشنبه 9 بهمن1396 - 8:14pm
کاربر فعال
کاربر فعال

دوست گرامی بله اگر میدان الکتریکی رو سنس میکنه باید به الکتریسته ساکن هم حساس باشه . در مورد سنس میدان الکتریکی ثابت فکر میکنم دوستان دیگه که تخصص دارن بخصوص مهندس حمید بتونن مداری معرفی کنن

دوشنبه 9 بهمن1396 - 9:44pm
مدیر کل
مدیر کل

خواهش میکنم دوستان این مسائل رو ابتدا با خود فرانکو تست کنن بعد تئوری ارائه بدن. وگرنه اینجوری نمیشه به جایی رسید. فرانکو تا جاییکه من تست کردم نه به میدان الکتریکی و نه میدان مغناطیسی حساسیت نداره. این رو بسادگی میشه با یک شیء باردار شده یا آهنربا تست کرد. دوستان در گذشته هم این تستها رو انجام داده بودن و نتیجه خیلی پیش از این مشخص بود.
برای سنس میدان الکتریکی ثابت میشه از استاتیک متر استفاده کرد که مدارات مختلفی براش موجود هست و بطور مثال میتونه از فاصله قابل ملاحظه یک پلاستیک باردار شده با پارچه پشمی رو آشکار کنه. ساخت این مدارات هم خیلی سادست و تلاشهای زیادی جهت کاربرد اونها در سنس دفینه صورت گرفته که حداقل من نشنیدم موفقیتی حاصل شده باشه. از نظر من عملکرد مدار فرانکو متفاوت از یک استاتیک متر هست.

دوشنبه 9 بهمن1396 - 10:52pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

سپاسگزارم استاد حمید :ymhug:

بنظر میاد با توضیح شما برگشتیم به خونه اول!
اما در واقع این همون دلیلی بود که این بحثهای تئوریک رو شروع کردیم!

مسلمن خیلی راحتتر میشه به نتیجه رسید اگر بدونیم دنبال چی میگردیم..
وگرنه با مدارات اتفاقی و تغییرات اتفاقی در مدارات اتفاقی شاید بصورت اتفاقی به نتیجه برسیم و شاید هم اتفاقن نرسیم!

البته هیچ عیبی هم نداره که بصورت اتفاقی روی مدارات اتفاقی به اتفاق کار کنیم ولی درست این هست که در کنار این اتفاقات با توجه به آنالیز عملکرد این نوع مدارات اتفاقی پی به رازشون ببریم برای ساخت مداری قدرتمند و غیر اتفاقی :-BD
ورنه ممکنه تا ابد مشغول کار روی همین اتفاقات باشیم و هرگز موفق نشیم!

به اتفاق پیروز باشید @};-

سه شنبه 9 بهمن1396 - 2:25am
استاد
استاد

درود بر دوستان
ما هم با هر زجر و زاجرتی بود مدار فرانکو را سر هم بندی کردیم هم سنس پریز بر در 60سانتی و لامپ کم مصرف در سه متر و تلویزیون در 4متری یه مدار دیگه هم مدار دست نخورده فرانکو که به زور لامپ.کم مصرف را در 20 سانتی میزنه.حالا واقعا اپراتوری با فرانکو به چه نحو هست از چه جهاتی باید سنس کنه طریقه و نحوه گرفتن و زاویه گرفتن فرانگو چگونه هست

سه شنبه 10 بهمن1396 - 6:47am
کاربر فعال
کاربر فعال

حمید نوشته است:
خواهش میکنم دوستان این مسائل رو ابتدا با خود فرانکو تست کنن بعد تئوری ارائه بدن. وگرنه اینجوری نمیشه به جایی رسید. فرانکو تا جاییکه من تست کردم نه به میدان الکتریکی و نه میدان مغناطیسی حساسیت نداره. این رو بسادگی میشه با یک شیء باردار شده یا آهنربا تست کرد. دوستان در گذشته هم این تستها رو انجام داده بودن و نتیجه خیلی پیش از این مشخص بود.
برای سنس میدان الکتریکی ثابت میشه از استاتیک متر استفاده کرد که مدارات مختلفی براش موجود هست و بطور مثال میتونه از فاصله قابل ملاحظه یک پلاستیک باردار شده با پارچه پشمی رو آشکار کنه. ساخت این مدارات هم خیلی سادست و تلاشهای زیادی جهت کاربرد اونها در سنس دفینه صورت گرفته که حداقل من نشنیدم موفقیتی حاصل شده باشه. از نظر من عملکرد مدار فرانکو متفاوت از یک استاتیک متر هست.

درود بر مهندس حمید
مهندس من به دوستان هم گفتم، اینکه اگر یون رو داره سنس میکنه احتمال خیلی زیاد میدان الکتریکی یون رو میزنه ولی این رو هم نگفتم که صد در صد اینطوریه و ممکنه عامل دیگری دخیل باشه. یک راه تست ساده هم فکر میکنم داره: جایی که فرانکو سنس داره رو مشخص کنن. حالا بجای اینکه آنتن رو موازی زمین بگیرن عمود به زمین بگیرن طوری سر آنتن رو به زمین باشه و در آستانه بزارن. حالا اگر به سمت هدف برن باید روی هدف جایی که قبلا فرانکو خاموش میشد سنس قویتر بشه و ال ای دی ها بیشتر روشن بشن. در مورد سنس میدان مغناطیسی هم تست دوستان قبلا میگفت به جهت های جغرافیایی حساسه و میدان مغناطیسی زمین رو سنس میکنه. شما طی تست های گذشته بچه ها حتی پیشنهاد دادین سلف رو عمودی بزارن تا میدان زمین رو کمتر سنس کنه. آهنربا هم درست مثل میدان زمین میدان مغناطیسی ثابت داره ، به نظر میرسه فرقی نداشته باشن. البته از تست های جدید بنده بی اطلاعم شاید نکته ای و یا تستی بوده که خلاف این رو نشون داده و من ندیدم. بهرحال امیدوارم این طرح هم به نتیجه مد نظر دوستان برسه تا بتونن از اون بهره ببرن

سه شنبه 10 بهمن1396 - 8:56am
کاربر فعال
کاربر فعال

در مورد استاتیک متر ممکنه مهندس یکمی فرق موجود باشه. در فرانکو ما فرکانس 8 مگاهرتز رو داریم که در حالت بالانس سیستم و در آستانه میایم ولتاژ این نوع منابع رو اونقدر کم میکنیم که به محض کمی افزایش ال ای دی ها روشن بشن. حالا اگر یه میدان الکتریکی بالانس سیستم رو به هم بزنه مطمئنا ممکنه یا فرانکو به حالت ولتاژکمتر یا بیشتر بره. که در حالت دوم باعث میشه ولتاژ بیشتری به ال ای دی ها از طرف منبع همین فرکانس 8 مگاهرتزی و همچنین انتن برسه و اونها رو روشن کنه.
مهندس شما میگین تست کردین و نتیجه گرفتین این مدار به میدانهای ثابت حساسیت نداره، بهرحال تست شما برای ما نتیجه رو روشن میکنه که به این میدانها بی تاثیره . موفق باشید @};-

سه شنبه 10 بهمن1396 - 9:11am
مدیر کل
مدیر کل

عرض کردم میدان الکتریکی ثابت چنانکه ما در آزمایشگاه فیزیک دیدیم و تستهاش هم مشخص هست توسط این دستگاه سنس نمیشه. اگر دوستان تجربه ای غیر از این دارن ممنون میشم توضیح بدن شاید تستها یا حتی خود دستگاهها و محل تست موجب تغییراتی در نتیجه باشه. اما اون چه که به عنوان سنس شدن یون مطرح هست از نظر من یک میدان الکتریکی ثابت نیست بلکه جریانی از ذرات باردار هست که حرکت دارن و به آنتن برخورد کرده و تولید ولتاژ لحظه ای میکنن که این باعث واکنش دستگاه میشه!
در مورد میدان مغناطیسی قبلا مفصل توضیح دادم اصولا آنتن تلسکوپی قابلیتی برای حساسیت نسبت به میدان مغناطیسی ثابت نداره و این دستگاه هم مشخصا به آهنربا حساسیت نداره. این مساله خیلی بیشتر از میدان الکتریکی تست شده و عدم حساسیت قطعی هست. اما حساسیت در عملکرد این دستگاه نسبت به قطبین مغناطیسی زمین وجود داره و علتش کشش یونها به سمت قطب شمال مغناطیسی هست! قبلا با این مساله در ردیابهای آنتنی هم برخورد داشتیم. حالا این یونها در محیط هم وجود دارن و به نظر من وقتی حساسیت دستگاه از حدی بیشتر میشه دیگه یونهای آزاد در محیط رو هم سنس میکنه که ربطی به یک هدف خاص ندارن و طبیعتا در جهت قطبین مغناطیسی این سنس قویتر هست. این مساله با سنس امواج رادیویی در جهاتی خاص تفاوت داره و اونها هم بطور جدا گانه سبب واکنش دستگاه میشن که باید اپراتور بتونه تشخیص بده.
در خصوص سلف مدار کماکان معتقدم نصب عمودی بهتر هست چون اگر افقی گذاشته بشه عملکردش در جهات مختلف دقیقا یکسان و برابر نیست و حتی بصورت بسیار جزئی در راستای قطبین تغییر ظرفیت پیدا میکنه که میتونه روی حساسیت بالا مشکلساز باشه. اما نصب عمودی سیم پیچ سبب تقارن قرارگیری نسبت به جهات مختلف جغرافیایی میشه و خیال ما راحت تره.

سه شنبه 10 بهمن1396 - 3:11pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

سلام .
مهندس حمید زمانی که سلف در راستای آنتن قرار میگیره سنس قوی تر میشه

,If you want to find the secrets of the universe
.think in terms of Energy, Frequency and Viberation
Nikola Tesla

سه شنبه 10 بهمن1396 - 6:39pm
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 6500 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 346 , 347 , 348 , 349 , 350 , 351 , 352 ... 650  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: avang , Valed و 79 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure