انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : سه شنبه 18 اردیبهشت1403 - 4:29am

پاسخ به موضوع  [ 6500 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 344 , 345 , 346 , 347 , 348 , 349 , 350 ... 650  بعدی
 ردیاب یونی ساخت دوستان سایت همسایه (فرانکو) 
نویسنده پیغام
کاربر فعال
کاربر فعال

درود به همه دوستان گرامی:
یه نکته ای رو خواستم مطرح کنم شاید در این زمینه کمک کننده باشه. همینطور که میدونین وقتی یه فلز زیر خاک به مدت طولانی میمونه اطراف فلز رو یونهای مثبت فلز احاطه میکنن. بنابراین انتظار داریم که یه میدان الکتریکی که جهتش از سمت فلز مدفون به سمت اطراف هستش تشکیل بشه. ولی تا زمانی که این یونها حرکت نکنن و سرعت نداشته باشن میدان مغناطیسی نخواهیم داشت، مگر اینکه تاثیر فرومغناطیسی یا دیا مغناطیسی یا پارامغناطیس بودن فلز مربوطه بر روی میدان مغناطیسی زمین رو در نظر بگیریم. خوب اگر میگیم فرانکو یون دفینه رو میگیره در حقیقت باید بگیم که میدان الکتریکی دفینه در حال سنس هستش و این میدان نمیتونه به طور بالقوه بر روی سلف اثر گذار باشه بلکه بیشتر بر روی انتن و بالاخص بر روی خازن های بکار رفته بر روی برد اثر میذاره.
حالا فرض کنید سیستم رو بالانس میکنیم به طوری که یک اثر خیلی کوچک باعث از بالانس خارج شدن سیستم و روشن شدن ال ای دی ها بشه. وقتی به طرف دفینه حرکت میکنین جهت میدان الکتریکی یونها از سمت انتن به سمت پشت دستگاه که معمولا ال ای دی ها قرار دارن هستش و این باعث تغییر جریان در انتن و خازن ها به سمت افزایش ولتاژ در کل سیستم هستش و ال ای دی ها روشن میشن. به محض اینکه از روی دفینه رد بشین جهت میدان الکتریکی برعکس از سمت پشت سیستم به سمت انتن تغییر میکنه که این جریان رو کاهش میده و ال ای دی ها خاموش میشن.
موفق و پیروز باشید

جمعه 6 بهمن1396 - 6:43pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

mstar نوشته است:
درود به همه دوستان گرامی:
یه نکته ای رو خواستم مطرح کنم شاید در این زمینه کمک کننده باشه. همینطور که میدونین وقتی یه فلز زیر خاک به مدت طولانی میمونه اطراف فلز رو یونهای مثبت فلز احاطه میکنن. بنابراین انتظار داریم که یه میدان الکتریکی که جهتش از سمت فلز مدفون به سمت اطراف هستش تشکیل بشه. ولی تا زمانی که این یونها حرکت نکنن و سرعت نداشته باشن میدان مغناطیسی نخواهیم داشت، مگر اینکه تاثیر فرومغناطیسی یا دیا مغناطیسی یا پارامغناطیس بودن فلز مربوطه بر روی میدان مغناطیسی زمین رو در نظر بگیریم. خوب اگر میگیم فرانکو یون دفینه رو میگیره در حقیقت باید بگیم که میدان الکتریکی دفینه در حال سنس هستش و این میدان نمیتونه به طور بالقوه بر روی سلف اثر گذار باشه بلکه بیشتر بر روی انتن و بالاخص بر روی خازن های بکار رفته بر روی برد اثر میذاره.
حالا فرض کنید سیستم رو بالانس میکنیم به طوری که یک اثر خیلی کوچک باعث از بالانس خارج شدن سیستم و روشن شدن ال ای دی ها بشه. وقتی به طرف دفینه حرکت میکنین جهت میدان الکتریکی یونها از سمت انتن به سمت پشت دستگاه که معمولا ال ای دی ها قرار دارن هستش و این باعث تغییر جریان در انتن و خازن ها به سمت افزایش ولتاژ در کل سیستم هستش و ال ای دی ها روشن میشن. به محض اینکه از روی دفینه رد بشین جهت میدان الکتریکی برعکس از سمت پشت سیستم به سمت انتن تغییر میکنه که این جریان رو کاهش میده و ال ای دی ها خاموش میشن.
موفق و پیروز باشید

استاد mstar این سوال برام پیش اومده که چطئر یک میدان مغناطیسی ضعیف که دور دفینه ایجاد شده میتونه تا فواصل دور روی آنتن یک ردیاب اثر بزاره؟!
حال آنکه چنین میدانی میتونه دور خیلی از اجسام غیر دفینه ای هم ایجاد بشه! 8-|

شنبه 6 بهمن1396 - 2:50am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

فرانکو اصلا از فواصل دور قابلیت ردیابی نداره.در شرایطی که همه عوامل ایده آل باشه نهایتا 10 متر برای اجسام در حد قندون یا کاسه که در عمق حدود 50 سانتی قرار دارن قدرت ردیابی داره.برای دفینه ها تقریبا باید نزدیک و یا در فواصل یکی دو متری دفینه باشی تا سنس رخ بده.قبل از شروع به کاوش میبایست مرز سنس وسیله رو نسبت به او محیطی که قرار داری به حد ایده آل برسونی که بتونی به حداکثر توانایی فرانکو برای سنس در اون محیط دسترسی داشته باشی.یعنی شما میبایست پایه های موقت برای خازنهای 13 و14 و 2 و3 و4 و تمامی ترانزیستورها و کرستال قرار بدید.سپس در محیط کاوش با قطع کریستال با انتخاب بالاترین ترانزیستور از لحاظ بتا ،خازنهای 13 و14 رو به نحوی انتخاب کنید که ولتاز خروجی به مرز 0.00 ولت برسه.یعنی اگر فرضا برای خازنهای 13 و14 یک رنج بالاتر قرار بود انتخاب کنید ولتاز خروجی از 0.00 عبور کنه.هر گاه این رنج خازن رو (که معمولا اگر ترانزیستورهای با بتای 570 انتخاب کرده باشید،حدود 2 نانو هست) انتخاب کردید اونوقت میبایست کریستال رو نسب کنید و سپس برای خازنهای 2و3و4 رنجی رو انتخاب کنید که ولتاز خروجی مابین 5 تا 6 ولت رو در اختیارتون قرار بده.تاکید میکنم بین 5 تا 6 ولت انتخاب کنید.و اگر میسر نمیشه نزارید از 4.5 پایینتر بیاد.
سپس در بالاترین سطح محیط مورد نظرتون قرار بکیرید و با چرخش ولوم حساسیت اون رو در نقطه ای قرار بدید که ولوم استانه در همون نقطه ای که روشن میشه خاموش بشهحتما دیدید که گاهی اوقات زمانی که ولوم استانه رو میچرخونید در یک نقطه روشن میشه و اگر بخواین به عقب برگردید در همون نقطه خاموش نمیشه بلکه عقبتر یا جلوتر خاموش میشه.یکی ار استفاده های ولوم حساسیت ،بلکه مهمترین استفادش همین هست که اون رو اونقدر بچرخونید که برای ولوم استانه یک نظم برای روشنایی خاموشی ایجاد کنه،یعنی ولوم حساسی باید در نقطه ای قرار بگیره که ولوم استانه در همون نقطه ای که باعث روشنایی چراغ میشه در همون نقطه هم باعث خاموشی چراغ بشه و محل روشنایی و خاموشی عقب جلو نشه.
هر وقت به این سطح رسیدید در محیط بچرخید و میزان حساسیت فرانکو به اسمون و زمین و اثر قطب نمایی رو بسنجید و سپس باتنظیم فرانکو(انتخاب دوباره خازنهای 13 و14 و ترانزیستورها)به شرایطی برسید که بتونید اثر آسمون و زمین و اثر قطب نمایی رو با اثر فلز مدفون تمایز قایل بشین.با چند بار تمرین و تست روی محل بار دار این کار براتون اسون و واضح میشه.
اگر بتونید به حداکثر توانایی فرانکو در اون محیط کاوش مورد نظرتون دسترسی پیدا کنید فرانکو تا فینه ها تا حدود 5 متر جوابگو هست.اگر روی دفینه یا اطرافش به تازگی حفاری شده باشه فرانکو اونجا جوابگو نیست .میبایست چاله پر بشه و حدود 6 ماهی بگذره تا دوباره اونجا سنس رخ بده.فرانکو چیزی رو سنس میکنه که دارای بار الکتریکی هست.یا یون ست یا میدانی که بواسطه یون ایجاد شده.در مرکز میدان و یا بالاسر هدف نوعی شکست الکتریکی و یا شکست دی الکتریک و یا شکست الکترواستاتیک رخ میده که باعث خاموشی چراغ میشه.پس از پیدا کردن محدوده هدف دوباره به عقب برگردید و چراغ اول رو در استانه روشن قرار بدید.دقت کنید بسیار دقیق در استانه روشن قرار بگیره(واین دقت با ولوم حاصل نمیشه ،یا باید ولوم سی دور بزارید و یا از پتانسیومتر بجای ولوم استفاده کنید.چون پتانسیومتر مولتی ترن سی دور دقت بهتری نسبت به ولوم داره و تمام محدوده رنج رو در اختیار قرار میده.ولوم این دقت و توانایی رو نداره) سپس رکت کنید.هر جا خاموش شد اونجا مرکز میدان و روی هدف هست.
موفق و پاینده و شاداب باشید

شنبه 7 بهمن1396 - 4:15am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

erfan نوشته است:
فرانکو اصلا از فواصل دور قابلیت ردیابی نداره.در شرایطی که همه عوامل ایده آل باشه نهایتا 10 متر برای اجسام در حد قندون یا کاسه که در عمق حدود 50 سانتی قرار دارن قدرت ردیابی داره.برای دفینه ها تقریبا باید نزدیک و یا در فواصل یکی دو متری دفینه باشی تا سنس رخ بده.قبل از شروع به کاوش میبایست مرز سنس وسیله رو نسبت به او محیطی که قرار داری به حد ایده آل برسونی که بتونی به حداکثر توانایی فرانکو برای سنس در اون محیط دسترسی داشته باشی.یعنی شما میبایست پایه های موقت برای خازنهای 13 و14 و 2 و3 و4 و تمامی ترانزیستورها و کرستال قرار بدید.سپس در محیط کاوش با قطع کریستال با انتخاب بالاترین ترانزیستور از لحاظ بتا ،خازنهای 13 و14 رو به نحوی انتخاب کنید که ولتاز خروجی به مرز 0.00 ولت برسه.یعنی اگر فرضا برای خازنهای 13 و14 یک رنج بالاتر قرار بود انتخاب کنید ولتاز خروجی از 0.00 عبور کنه.هر گاه این رنج خازن رو (که معمولا اگر ترانزیستورهای با بتای 570 انتخاب کرده باشید،حدود 2 نانو هست) انتخاب کردید اونوقت میبایست کریستال رو نسب کنید و سپس برای خازنهای 2و3و4 رنجی رو انتخاب کنید که ولتاز خروجی مابین 5 تا 6 ولت رو در اختیارتون قرار بده.تاکید میکنم بین 5 تا 6 ولت انتخاب کنید.و اگر میسر نمیشه نزارید از 4.5 پایینتر بیاد.
سپس در بالاترین سطح محیط مورد نظرتون قرار بکیرید و با چرخش ولوم حساسیت اون رو در نقطه ای قرار بدید که ولوم استانه در همون نقطه ای که روشن میشه خاموش بشهحتما دیدید که گاهی اوقات زمانی که ولوم استانه رو میچرخونید در یک نقطه روشن میشه و اگر بخواین به عقب برگردید در همون نقطه خاموش نمیشه بلکه عقبتر یا جلوتر خاموش میشه.یکی ار استفاده های ولوم حساسیت ،بلکه مهمترین استفادش همین هست که اون رو اونقدر بچرخونید که برای ولوم استانه یک نظم برای روشنایی خاموشی ایجاد کنه،یعنی ولوم حساسی باید در نقطه ای قرار بگیره که ولوم استانه در همون نقطه ای که باعث روشنایی چراغ میشه در همون نقطه هم باعث خاموشی چراغ بشه و محل روشنایی و خاموشی عقب جلو نشه.
هر وقت به این سطح رسیدید در محیط بچرخید و میزان حساسیت فرانکو به اسمون و زمین و اثر قطب نمایی رو بسنجید و سپس باتنظیم فرانکو(انتخاب دوباره خازنهای 13 و14 و ترانزیستورها)به شرایطی برسید که بتونید اثر آسمون و زمین و اثر قطب نمایی رو با اثر فلز مدفون تمایز قایل بشین.با چند بار تمرین و تست روی محل بار دار این کار براتون اسون و واضح میشه.
اگر بتونید به حداکثر توانایی فرانکو در اون محیط کاوش مورد نظرتون دسترسی پیدا کنید فرانکو تا فینه ها تا حدود 5 متر جوابگو هست.اگر روی دفینه یا اطرافش به تازگی حفاری شده باشه فرانکو اونجا جوابگو نیست .میبایست چاله پر بشه و حدود 6 ماهی بگذره تا دوباره اونجا سنس رخ بده.فرانکو چیزی رو سنس میکنه که دارای بار الکتریکی هست.یا یون ست یا میدانی که بواسطه یون ایجاد شده.در مرکز میدان و یا بالاسر هدف نوعی شکست الکتریکی و یا شکست دی الکتریک و یا شکست الکترواستاتیک رخ میده که باعث خاموشی چراغ میشه.پس از پیدا کردن محدوده هدف دوباره به عقب برگردید و چراغ اول رو در استانه روشن قرار بدید.دقت کنید بسیار دقیق در استانه روشن قرار بگیره(واین دقت با ولوم حاصل نمیشه ،یا باید ولوم سی دور بزارید و یا از پتانسیومتر بجای ولوم استفاده کنید.چون پتانسیومتر مولتی ترن سی دور دقت بهتری نسبت به ولوم داره و تمام محدوده رنج رو در اختیار قرار میده.ولوم این دقت و توانایی رو نداره) سپس رکت کنید.هر جا خاموش شد اونجا مرکز میدان و روی هدف هست.
موفق و پاینده و شاداب باشید

ممنون جناب عرفان عزیز . دوستان اگر میخوان تو ساخت فرانکو موفق بشن و سنس واقعی دفینه داشته باشن حتما حتما به حرفهای آقا عرفان گوش بدن چون زحمت زیادی برای فرانکو کشیدن و موفق هم شدن به اون ایده آل برسن . آقا عرفان دوست عزیز خواهش دارم تا جایی که راه داره کمک حال دوستان باشید تا بتونن فرانکو را به نتیجه برسونن و این بحث های الکی تموم بشه . ممنون

خداوندا .... دوستانی دارم آیینه تمام نمای عشق . رسمشان معرفت . کردارشان جلای روح و یادشان صفای دلارای من است .
پس آنگاه که دست نیاز به سوی تو میاورند پر کن از آنچه در مرام خدایی توست

شنبه 7 بهمن1396 - 9:45am
کاربر فعال
کاربر فعال

دوست عزیز آقای مهرآفرین:
اگر منظورتون ردیاب های ال رود هستش، باید بگم که هنوز نحوه عملکرد ردیاب از نظر علمی مشخص نیست ولی به احتمال بسیار بالایی بوسیله تشدید مغناطیسی هسته ای کار میکنه. پروتونها و یا نوترونهای هسته های اتم ها بوسیله یک میدان الکترومغناطیسی که ما بوسیله آنتن تابش میکنیم شروع به نوسان میکنن که در اثر این نوسان یک میدان بازتابی به سمت آنتن داریم که فرکانسش دقیقا همون فرکانس آنتن هستش. این میدان تولید شده بوسیله هسته ها بسیار بسیار ضعیف هستش ولی یکی از مهمترین عوامل اینکه انتن ها به سمت این تابش فوق العاده ضعیف میچرخن اینه که فرکانس انتن و تابش کاملا یکی و همفاز هستش که باعث اعمال نیروی فوق العاده ضعیفی برروی انتها میشه که شاید مغز این نیرو رو میتونه احساس کنه و نیرو رو کمی تقویت کنه و انتنها بچرخن. نکته مهم اینه که اگر میدان ثابت باشه و یا فرکانسش فرق کنه هیچ نیروی حرکتی رو نمیتونه بر روی آنتنها اعمال کنه.
فرانکو چون به احتمال زیاد میدان ثابت الکتریکی و بدون فرکانس یونها رو آشکار میکنه پس قابلیت ال رود ها رو نداره و بنابراین مجبوریم به هدف نزدیک بشیم تا سنس شروع بشه . موفق باشید

شنبه 7 بهمن1396 - 10:08am

با عرض سلام وخسته نباشید خدمت مهندس عزیز و اساتید و دوستان
برای ساخت مدار فرانکو از کدام یک از مدارات موجود در این تایپیک باید استفاده کرد
چون در صفحه اول تایپیک مدار سه چراغه اقا پیام با لیست قطعات مغایرت داره و کدام ترانزیستور و ای سی برای مونتاژ ارجحیت داره
با تشکر فراوان از شما

.No matter how the speed of light is high , Darkness is one step ahead

شنبه 7 بهمن1396 - 11:52am
کاربر فعال
کاربر فعال
آواتار کاربر

محل اقامت: یزد
سلام برهمگی.راج به مینه رو fg90 توی فرمومای خارجی خیلی اختلاف نظر هست.بعضی میگن دروغه بیعضیا میگن درسته وکار میکنه.کسی هست با دسنگاههای مینرو کار کرده باشه؟نوی عمق رو جواب میده؟

شنبه 7 بهمن1396 - 2:37pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

ضمن سپاس از دوست دانشمند جناب عرفان بابت توضیحات بسیار تخصصی و البته سختشون..

و دوست گرامی جناب mstar بسیار ممنون از توضیحات ارزشمندتون..

اما الان سوالات بیشتری برام مطرح شد!!

اول اینکه آیا میدان مغناطیسی هسته ی اتم اصولن ثابت هست یا دارای فرکانس؟
آیا میدان مغناطیسی هسته اتم در یک فلز خاص متفاوت از میدان یون اون فلز هست یا کاملن شبیه به هم هستند؟

در هر صورت اگر قرار باشه ردیابها بطور عمومی به میدان مغناطیسی هسته اتم فلز واکنش نشون بدن واضحه که به مشکل بر میخوریم!
زیرا همه جا ممکنه فلز مورد کاوش بصورت جدید و در سطح هم یافت بشه!

مگر اینکه اینطور تصور کنیم که ردیاب یا میدان یاب به میدان مغناطیسی یون فلز واکنش نشون میدن! :-B

بنظر من جواب باید در چگونگی رفتار یونها نهفته باشه و تا اونجایی که میدونیم اثر دفینه ای چیزی جز هاله الکترواستاتیک و توده ی یونی که گزفتار این میدان مغناطیسی هست(شاید هم یکی از عوامل بوجود آورنده اش) نباید باشه..

نظر اساتید چیه؟ :-?

یکشنبه 8 بهمن1396 - 3:58am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

ممنونم از توجه و محبت دوستان.
در مورد سوالات مهرآفرین عزیز اگر چه مسلما مخاطب سوالشون من نیستم اما ضرری نداره موضوعی رو بگم.من واقعا هیچ درکی از تعابیر و سوالات دوستمون در ذهنم ایجاد نمیشه،به این دلیل که دانش آموخته این مباحث نیستم و هیچ تخصصی در الکترونیک و فیزیک ندارم وعلت اینگونه واکنشها از سوی فرانکو و یا آشکارسازهایی شبیه فرانکو رو نمیدونم.فقط در حد ساخت و اپراتوری فرانکو و درک واکنشهایی که داره بصورت تجربی و گاهی تحقیقی تلاش کردم اما توضیح پدیده هایی که رخ داده و دیدم برام سخته.اما دوست دارم مطلبی بگم.اونچه که برام محرض و مسلم شده اینه که دفینه یا فلز ارزشمند پس از گذشت زمان اگر شرایطی احراز بشه، اگر بتونه اون اثر و اونچیزی که ازش متولد میشه به سطح خاک برسه باعث تشکیل یک انباشتی از یک ماهیت دارای انرزی میشه.حالا این ماهیت یا خوده یون باردار هست یا میدان ایجاد شده از یون باردار یا مفاهیمی مثل این.
همین ماهیت مطمینم حداقل دو قسمت متفاوت رو شامل میشه.یکی قسمتی که باعث افزایش ولتاز خروجی در فرانکو میشه و دیگری قسمتی که دقیقا برعکس باعث افت یکباره ولتاز خروجی و نوعی ایست وخاموشی میشه.این خاموشی مورد نظر من با اون خاموشی که بدلیل عبور از محدوده اون انباشت انرزی رخ میده متفاوته.اون افت یکباره ای که باعث خاموشی میشه در مرکز این انباشت انرزی رخ میده که در راستای عمود فلز مدفون قرار داره و اون خاموشی دیگه در پایان محدوده انباشت انرزی رخ میده و یا در پایان محدوده ای که همسو با جهت حرکت فرانکو هست رخ میده.برای پیدا کردن محل این خاموشی یکباره ای که مورد نظر منه میبایست فرانکو رو در محدوده این انباشت انرزی به عقب و جلو و بالا و پایین بسیار به آرامی اونقدر بچرخونید وحرکت بدیدتا بتونید شکارش کنید.وسعت این خاموشی یکباره ای خیلی کوچیکه ومثلا به اندازه یک مکعب چند سانت در چند سانت هست.بنظر خودم طبق اون چیزی که درک کردم بنظر من این خاموشی مرکز میدان نوعی شکست الکتریکی و یا همون تخلیه دی الکتریک و یا تخلیه الکترواستاتیکی باید باشه.ازونجایی که تخلیه الکتروستاتیکی در فرانکو در ازمایش خطکش پلاستیکی باردار با روشن شدن ال ای دی اول در زمانی که در استانه خاموش قرار داره همراه میشه ،بنظر خودم احتمال اینکه این خاموشی به دلیل تخلیه الکترواستاتیکی باشه منتفی هست چون بدنبال دلیل خاموشی هستیم نه روشنی ال ای دی.خودم معتقدم بدلیل تخلیه الکتریکی یا همون تخلیه دی الکتریک هست.هیچ توضیح و دلیل علمی و منطقی نمیتونم ارایه بدم و این صرفا عقیده و نظر من هست و چه بسا کاملا قابل رد باشه.مخصوصا اینکه ایجاد پدیده تخلیه دی الکتریک منوط به فراهم شدن شرایط ویزه ای هست که فراهم شدن این شرایط در محیط خاک و زیر خاک عجیب و غیر منطقی بنظر میرسه.اما ما اگر فلز مدفون در خاک و اون پدیده و اثر یا انباشت انرزی در بالای سطح خاک رو دو هادی الکتریکی تصور کنیم و خاک مابین اینها رو یک دی الکتریک تصور کنیم المانهای تشکیل دهنده یک تخلیه دی الکتریک فراهم میشه.
یک فلز مدفون با گذشت زمان هر چه بیشتر در معرض میدان مغناطیس زمین یا اون عاملی که باعث میشه اون اثر ازش متولد و به سطح خاک سعود کنه قرار بگیره بیشتر مغناطیس میشه و بین این هادی(فلز مدفون)و هادی دیگر(توده انرزی پدید امده از اثرات همین فلز مدفون در ارتفاعی از سطح خاک)یک اختلاف پتانسیل شدید ایجاد میشه که دی الکتریک مورد نظر ما(خاک) رو تحت تاثیر قرار میده که باعث ایجاد پدیده تخلیه دی الکتریک در راستای عمود فلز مدفون در ارتفاعی از سطح خاک میشه.تمام توضیح بالا فقط عقیده و نظر منه و نمیتونم بیشتر از یک نظر ارایه اش بدم.خیلی بدنبال ساخت یک اشکارساز دی الکتریک بودم ولی متاسفانه هیچ شماتیک و یا هیچ منبع و محیطی در نت پیدا نکردم که بتونه کوچکترین کمکی در این مورد بهم بکنه.با تحصیلکرده های الکترونیک هم که مشورت و درخواست راهنمایی کردم دیدم انگار خودم بیشتر از اونها اطلاعات دارم.اگر میتونستم یک آشکارساز تخلیه دی الکتریک که بتونه این طیف تخلیه ای که حدس و گمان من هست رو پوشش بده درست کنم فرضیه من خیلی جلو میرفت.

یکشنبه 8 بهمن1396 - 7:55am
کاربر فعال
کاربر فعال

مهرافرین نوشته است:
ضمن سپاس از دوست دانشمند جناب عرفان بابت توضیحات بسیار تخصصی و البته سختشون..

و دوست گرامی جناب mstar بسیار ممنون از توضیحات ارزشمندتون..

اما الان سوالات بیشتری برام مطرح شد!!

اول اینکه آیا میدان مغناطیسی هسته ی اتم اصولن ثابت هست یا دارای فرکانس؟
آیا میدان مغناطیسی هسته اتم در یک فلز خاص متفاوت از میدان یون اون فلز هست یا کاملن شبیه به هم هستند؟

در هر صورت اگر قرار باشه ردیابها بطور عمومی به میدان مغناطیسی هسته اتم فلز واکنش نشون بدن واضحه که به مشکل بر میخوریم!
زیرا همه جا ممکنه فلز مورد کاوش بصورت جدید و در سطح هم یافت بشه!

مگر اینکه اینطور تصور کنیم که ردیاب یا میدان یاب به میدان مغناطیسی یون فلز واکنش نشون میدن! :-B

بنظر من جواب باید در چگونگی رفتار یونها نهفته باشه و تا اونجایی که میدونیم اثر دفینه ای چیزی جز هاله الکترواستاتیک و توده ی یونی که گزفتار این میدان مغناطیسی هست(شاید هم یکی از عوامل بوجود آورنده اش) نباید باشه..

نظر اساتید چیه؟ :-?

میدان مغناطیسی ناشی از تشدید مغناطیسی هسته اتم ثابت نیست و هر عنصر فرکانس مخصوص خودش رو داره. مثلا برای طلا در میدان مغناطیسی زمین حدود 36 هرتز هستش و برای نقره حدود 85 هرتز که اگر فرکانسهای ردیاب رو نگاه کنید بارها این فرکانسها برای این دو عنصر در ردیاب فرکانسی ذکر شده. حالا سوال اینجاست اگر مثلا برای طلا فرکانس فقط 36 هرتز اونوقت فرکانسهای دیگه طلا در ردیاب رو چگونه ما توجیه میکنیم؟ باید گفت فرکانسهای دیگه در حقیقت یا هارمونیک همین فرکانس هستن که باعث نوسان چند تایی ولی ضعیفتر هسته میشن یا تغییر یافته همین فرکانس و هارمونیکهای اون هستن که در اثر اتم های مجاور و میدان های داخلی اتم تغییر کردند. مثلا برای طلا فرکانس ردیاب 108 هرتز رو هم داریم که دقیقا هارمونیک سوم 36 هرتز هست یا 612 هرتز دقیقا هارمونیک 17 ام 36 هرتز هستش. یونها هم در میدان مغناطیسی خارجی میتونن همین فرکانسها رو تولید کنن.
بله فلز جدید هم همین فرکانسها رو تولید میکنه. هم یون فلز قدیمی زیر خاک و هم فلز جدید روی خاک میتونن این فرکانسها رو تابش کنن.
یونها هم گرفتار این میدان مغناطیسی نیستن. میدان مغناطیسی حاضر در اطراف دفینه تنها میدان مغناطیسی ثابت کره زمین هستش و یونها نمیتونن میدان مغناطیسی تولید کنن مگر در دو حالت: یا باید سرعت داشته باشن و تحت اثر بار الکتریکی که دارند میدان مغناطیسی تولید کنن که همینطور که میدونیم این یونها دارای سرعت نیستند. یا اینکه هسته و یا الکترون های اونها تحت میدان متناوب خارجی شروع به نوسان کنه مثل کاری که ردیاب میکنه. بنابراین در شرایط عادی این دفینه میدان مغناطیسی نداره که این یونها رو نگهداره. مگر اینکه انحراف میدان مغناطیسی زمین در اطراف دفینه رو در نظر بگیریم که این برای فلزات فرومغناطیسی چشمیگیر هستش ولی برای فلزات دیگه مثل طلا و نقره اصلا قابل توجه نیست. در ضمن این انحراف میدان هم نمیتونه یونها رو نگهداره چون اولا خیلی کمه ثانیا یونها سرعت ندارن که این میدان روی آنها اثر کنه.
میدان الکتریکی یونهای فلز همدیگه رو دفع میکنن و اگه این یونها وزن نداشتن و جاذبه زمین رو اونها اثر نمیکرد و و اثر اصطحکاک خاک هم نبود این یونها به سرعت از هم دور میشدن و چیزی به نام یون اطراف دفینه نداشتیم. بنابراین جمع این یونها در اطراف دفینه تنها میتونه میدان الکتریکی ایجاد کنه.

آخرین بار توسط mstar در یکشنبه 8 بهمن1396 - 10:16am ویرایش شده است، در کل 1 بار ویرایش شده است.

یکشنبه 8 بهمن1396 - 10:00am
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 6500 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 344 , 345 , 346 , 347 , 348 , 349 , 350 ... 650  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر عضو شده ای موجود نیست. و 37 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure