انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : دوشنبه 17 اردیبهشت1403 - 8:45pm

پاسخ به موضوع  [ 6500 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 342 , 343 , 344 , 345 , 346 , 347 , 348 ... 650  بعدی
 ردیاب یونی ساخت دوستان سایت همسایه (فرانکو) 
نویسنده پیغام
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

دوستان بیخیال ماجرا بشید خیلی حرفها زده میشه که عمل نمیشه و صد البته از کسی توقعی نمیشه داشت از وقتی که خودمو این انجمن رو شناختم تا به یکی میگی بالا چشمت ابروهست یا قهر میکنه یا فکرای دیگه و میگن نزاشتید یا مانع شدید کسی که میخواد کاری انجام بده برای رضای خدا دیگه شرط و شروط نمیزاره نمونه بارز این نوع انسانیت و رضایتمندی خدا همین حمید خودمونه والله بیخیال بشید بابا من اومدم معذرت خواهی کردم و مجتبی هم اومد معذرت خواهی کردن و حسن نیت خودشون رو هم نشون دادن هر چی هست همینه

خدايا مددی کن

پنج شنبه 5 بهمن1396 - 3:56pm
مدیر کل
مدیر کل

دوستان خواهش میکنم دیگه به بحثهای حاشیه ای و غیر فنی خاتمه بدین چون نه تنها کمکی به روند این پروژه ها نمیکنه بلکه سبب دلسردی برخی اساتید و همینطور کاربران خواهد شد. قطعا هر دو عزیزی که بینشون سوءتفاهم بوجود آمده دارای کارنامه مشخص و خدمات قابل ملاحظه برای انجمن فلزجو و دنیای کاوش هستن. منم منم ها و یاداوری اینکه هر کسی چه کاری انجام داده اهمیتی نداره چون بهرحال پستهای این دوستان در انجمن موجود هست. بنظر من هر کسی میتونه فعالیت فنی خودش رو داشته باشه بدون اینکه در تقابل و درگیری با دیگری قرار بگیره. اگر بحثی هم هست باید روی نکات فنی و واقعیتهایی باشه که در عملکرد طرحها دیده میشه. نباید اجازه بدیم ادعاهای برخی افراد معلوم الحال که کم و بیش همیشه حضور داشتن سبب اختلال در مسیر فنی و تولید ناراحتی و نا امیدی بشه. در عین حال بنده بابت اظهار لطفی که دوستان نسبت به من داشتن ممنونم. @};-

پنج شنبه 5 بهمن1396 - 5:33pm
مدیر کل
مدیر کل

میلاد33 نوشته است:
سلام مهندس حمید
شما ظاهرا شما با اسکوپ خروجی مدار موقع سنس رو مشاهده کردین و بالاخره بیشتر از ماها تجربه و دانش دارید به نظرتون اون چیزی که این مدار سنس میکنه چییزی شبیه به نویز هست ،به نظرتون اون فرضیه دخالت امواج رادیویی و انعکاس اموج دیگه مختومه س؟یا اینکه نه اون فرضیه کماکان پاربرجاست

خواهش میکنم.
به اعتقاد من این طرح بمعنی واقعی یون یاب هست و اون چیزی که در عمل سبب سنس فلز مدفون قدیمی میشه چیزی هست که ما بهش یون میگیم! پس تمام بحثهای مربوط به شمال و جنوب و حتی زاویه 45 درجه و امثالهم در عملکرد چنین طرحهایی وجود داره. تاکید میکنم هیچ موج یا فرکانس مشخصی عامل سنس دفینه در این مدار نیست. بعلاوه من اعتقاد دارم یون یا عامل سنس دفینه برای این مدار در ماهیت خودش همون چیزی هست که توسط دستگاههای مرسوم PD یا دستگاههای شرکت مینرو هم سنس میشه. اما در حال حاضر مدار فرانکو احتمالا ساده ترین مدار مشخصی هست که میتونیم برای این کار بسازیم و البته اشکالات خاص خودش رو هم داره.
بنظر من یون بعنوان یک ذره باردار به طریقی مجهول که هنوز بدرستی برای من روشن نیست روی امواج درونی مدار بخصوص طیف فرکانسی حدود 2 مگاهرتز سوار یا بنوعی مدوله میشه و لذا در شرایط نزدیک شدن به میدان یونی دفینه افزایش قابل ملاحظه در دامنه این موج ایجاد شده و سبب افزایش ولتاژ نهایی و اعلام سنس میشه. این کاملا با واکنش دستگاه نسبت به جرقه یا موبایل و دستگاههای برقی متفاوت هست و ایراد فرانکو در همینه که بلحاظ داشتن ساختار رادیویی به همه این موارد واکنش نشون میده. هر چند از یکسو نوع واکنش کمی متفاوت هست و از روی تجربه میشه متوجه شد دستگاه چه چیزی رو سنس کرده و از سوی دیگه در محیط کاوش بسیاری از این امواج مزاحم وجود ندارن.
بحث دخالت امواج رادیویی بطور مستقیم و بخصوص بصورت انعکاسی در سنس دفینه از نظر من منتفی هست. ولی همین امواج رادیویی موجب سنس فلز جدید توسط این دستگاه میشن یا میتونن روی میزان خطاها تاثیر بذارن و همینطور احتمال داره بعنوان یک عامل تحریک کننده برای فلز مدفون جهت تولید یون به مرور زمان عمل بکنن! در واقع امواج رادیویی بخصوص با توجه به ساختار این مدار و حتی سایر مدارات مشابه همیشه دخالت دارن اما مستقیما عامل سنس نیستن.

پنج شنبه 5 بهمن1396 - 5:51pm
مدیر کل
مدیر کل

شکارچی نوشته است:
‌.
۱ضرب المثل قدیمی هم به گفته دوستمون ضافه کنم
حرف قدیمیهارو واقعاباید باطلا نوشت
میگن
خدا به هرکس به اندازه دلش میده
خداییش مهندس حمید دلش دریاست. (من به شخصه میگم ذلش اقیانوس هم بزرگتر)
انشاله خدا به اندازه دلش بهش بده که واقعا هم دلش داره هم لایقش
این که فروشنده هاهم میان اینجا واستفاده میکنن خوب شاید روزی مقدر شده از طرف خالق
که اون هم حضرت باریتعالی تعیین کرده چه کسی واز چه راهی روزیش برسه
هرکس طرحی داره میتونه با هرراه وروشی که خودش میدونه طرح ازایه کنه که هم کمک کنه هم
جلوی سواستفاده کنندگان رو بگیره.
.
یک پیشنهاد هم دارم اگه مهندس حمید صلاح دونستن فکری به حالش کنند
میشه برای جلوگیری از سواستفاده کنندگان
یا بخش محرمانه اضافه کرد وبخش های که باید جلوی سواستفاده گرفته بشه به اون قسمت منتقل بشه وفقط دوستانی که شناخته شده هستند دسترسی داشته باشند
یا اینگه
محذودیت پست بزارند که بخشهای محرمانه بعدازتعداد پست معینی قابل دسترسی باشه (البته پست مفیدنه اسپم)که البته درپی اعمال این روش باید منتظر پستهای اسپم و عکس وشکلک باشیم.

ممنون از شما. @};-
بنظر من همین مدار فرانکو با رعایت نکاتی که تا بحال ذکر شده میتونه در زمینه این نوع مدارات تا حدود زیادی جوابگو باشه ولی دوستان نباید انتظار معجزه داشته باشن! پس از سالها مطرح بودن بحث دستگاههای PD و یا وجود دستگاههای قدیمی شناخته شده نظیر محصولات مینرو و حتی خود این مدار که چند سال از عمرش میگذره ؛ بنظر من رنج عملکرد و میزان کارایی این سیستمها تا حد زیادی مشخص شده و شاید با ایده آل اکثر دوستان فاصله داشته باشه. در حالیکه ساخت و راه اندازی هیچ یک از این مدارات آنچنان ساده و کار هر کسی نیست.
در مورد ایجاد تاپیک محرمانه چندی قبل به جناب سنه دژ در خصوص مدار PD این پیشنهاد رو دادم که قرار شد تصمیم بگیرن و ظاهرا در نهایت و با توجه به برخی مسائل موجود پشیمان شدن. البته من شخصا مداراتی شبیه فرانکو رو بلحاظ ضریب موفقیت بالاتر در ساخت عمومی بیشتر ترجیح میدم و در عین حال چندان هم با تاپیک محرمانه و این جور چیزها موافق نیستم. با این وجود هر یک از اساتید و دوستان شناخته شده اگر چنین طرح و پروژه ای داشتن و شرط مطرح کردن رو ایجاد تاپیک اختصاصی و محرمانه جهت دسترسی کاربران خاص بدونن ؛ میتونم امکانش رو در انجمن فراهم کنم.

پنج شنبه 5 بهمن1396 - 6:07pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

محل اقامت: زانی و کوره هاتمه؟
ممنون مهندس
جناب سنه دژ گفتن که قسمت آنتن و سلف مدار جای کار بیشتری داره و البته چند جا دیگه هم در گروه های تلگرامی دیدم که فیلتر مدارو تغییر دادن ،البته آنتن مدار فکر نکنم جای تغییر داشته باشه چون با توجه به فرکانس کاری مدار به نظر میرسه آنتن تلسکوپی بهترین گزینه باشه ،اما فیلتر مدار رو نمیدونم به نظر شما با تغییر فیلتر واکنش مدار میتونه چه تغییری داشته باشه ؟

پنج شنبه 5 بهمن1396 - 6:56pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

با سلام خدمت مهندس حمید عزیز
استاد ، دو تا ایده برای قسمت فیلتر فرانکو دارم میخواستم ببینم شما تأیید میکنید یا نه،
یکی اینکه سیم پیچ بجای اینکه سه دور به قطر یک سانت و روی مدار باشه،یک دور به قطر پنج سانت روی جعبه باشه،تقریبا مثل امگا در PD
دوم اینکه بجای سیم پیچ یک IF دو بوبینه بسازیم که یک بوبینش جای سیم پیچ سه دور مدار باشه و بوبین دومش به آنتن و منفی مدار وصل بشه که با تنظیم فریت داخلش بشه به تنظیم دلخواه رسید

زندگی در بردگی شرمندگی‌ست

پنج شنبه 5 بهمن1396 - 8:19pm
مدیر کل
مدیر کل

میلاد33 نوشته است:
ممنون مهندس
جناب سنه دژ گفتن که قسمت آنتن و سلف مدار جای کار بیشتری داره و البته چند جا دیگه هم در گروه های تلگرامی دیدم که فیلتر مدارو تغییر دادن ،البته آنتن مدار فکر نکنم جای تغییر داشته باشه چون با توجه به فرکانس کاری مدار به نظر میرسه آنتن تلسکوپی بهترین گزینه باشه ،اما فیلتر مدار رو نمیدونم به نظر شما با تغییر فیلتر واکنش مدار میتونه چه تغییری داشته باشه ؟

اگر به جای کار باشه که همه جای همه مدارات میتونه جای کار داشته باشه! :D اما چه کاری و به چه هدفی مهم هست. در مورد آنتن طبیعتا هر چه آنتن بلند تر باشه نتیجه قویتر هست ولی به همون نسبت خطا هم بیشتر و ثبات کمتر میشه. بنظر من یک آنتن تلسکوپی در حدود 60 سانت مناسب هست و کفایت میکنه. اما در مورد سیم پیچ من شرایط تست حالات مختلف رو نداشتم و لذا به تجربیات دوستان و صحبتهای خود فرانکو تکیه میکنم. طبق گفته فرانکو تنها سیم پیچ 2 دور و 3 دور جواب داده و بنظر من ممکنه 4 دور هم جوابگو باشه. اما اگر محاسبات تطبیق امپدانس رو ملاک قرار بدیم قطعا همون 3 دور سیم پیچ اصلی که مطرح شده بهتر هست. البته باید در نظر داشت سیم پیچ این مدار در واقع دو نقش متفاوت داره و هر تغییری که صورت بگیره باید از دو زاویه به موضوع نگاه بشه! یکی نقش سیم پیچ بعنوان نوعی مخزن یون و رفتاری هست که در مواجهه با یون داره و دیگری نقش سیم پیچ بعنوان یک فیلتر فرکانسی و حذف طیف وسیعی از فرکانسهای رادیویی. اون چه که در این مدار بنظر من میرسه این هست که باید نقش رادیویی رو بیشتر در نظر گرفت وگرنه بلحاظ تداخل رادیویی ممکنه مدار کلا یون رو هم سنس نکنه. به همین جهت نمیشه زیاد به سیم پیچ این مدار دست زد. فراموش نکنین شخص فرانکو با اینکه تصادفا از این مدار بعنوان یک یون یاب جواب گرفته ولی شاید از همه ما بیشتر روی این مسائل کار کرده! پس در درجه اول باید توضیحات و نتایج تست فرانکو رو ملاک قرار بدیم.
دو نکته مهم و شاید محرمانه(!) هم هست که بنده بهش رسیدم و امیدوارم به جوابگیری دوستان کمک بکنه. یکی مقدار خازن 10 هست که در مدار اصلی 22 پیکو گذاشته شده و یافته های من نشون میده مقداری بین 10 الی 15 پیکو بهترین مقدار هست. این مساله به تفکیک یا کالیبره کردن ارتباطی نداره! مطلب دیگه تنظیم ولتاژ دی سی خروجی هست که بنظر من حدود 5 ولت بهترین نتیجه رو به همراه داره. هر چه این ولتاژ کمتر باشه حساسیت به امواج مزاحم و جرقه و موبایل و امثالهم بیشتر میشه و هر چه این ولتاژ بیشتر باشه حساسیت به یون دفینه افزایش پیدا میکنه!!! از حدود 6 ولت به بالا هم بلحاظ الکترونیکی برای سنس مشکل ایجاد میشه. لذا همون حدود 5 ولت از نظر من بهتر هست.

پنج شنبه 5 بهمن1396 - 8:22pm
مدیر کل
مدیر کل

1426539 نوشته است:
با سلام خدمت مهندس حمید عزیز
استاد ، دو تا ایده برای قسمت فیلتر فرانکو دارم میخواستم ببینم شما تأیید میکنید یا نه،
یکی اینکه سیم پیچ بجای اینکه سه دور به قطر یک سانت و روی مدار باشه،یک دور به قطر پنج سانت روی جعبه باشه،تقریبا مثل امگا در PD
دوم اینکه بجای سیم پیچ یک IF دو بوبینه بسازیم که یک بوبینش جای سیم پیچ سه دور مدار باشه و بوبین دومش به آنتن و منفی مدار وصل بشه که با تنظیم فریت داخلش بشه به تنظیم دلخواه رسید

خواهش میکنم.
اگر محاسباتی وجود داره که نشون میده میشه چنین کاری کرد خب طبیعتا باید تست هم بشه تا نتیجه در عمل مشخص بشه. وگرنه همینجوری شانسی و دلبخواهی که نمیشه گفت فلان سیم پیچ رو بذاریم یا فلان کار رو بکنیم! این دیگه از مدار فرانکو هم شانسی تر میشه! :D حالا باز مدار فرانکو در بخش ورودی بلحاظ رادیویی محاسباتی داره که کمک میکنه تا حدی بشه با حساب و کتاب جلو رفت. وگرنه خود مقوله یون یابی تا جاییکه من میدونم محاسبه خاصی نداره و باید صدها بار آزمون و خطا کرد بلکه بشه به نتیجه بهتری رسید.
اصولا در مورد سیم پیچهای خاص عرض کنم من زیاد موافق اون طرحها نیستم مگر اینکه در عمل ثابت بشه خیلی بهتر جواب میدن. وگرنه ساخت مدار مبتنی بر چند مدل سیم پیچ همیشه دردسرهای زیادی داره. اینکه این مدار بکمک یک سیم پیچ ساده میتونه یونیابی رو انجام بده از نظر من مزیت بزرگی محسوب میشه.

پنج شنبه 5 بهمن1396 - 8:32pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

در رابطه با سیم پیچ یه نگاه به این سیم پیچ بندازید قبل از ورودی آنتن به مدار سیم پیچی به قطر چهار پنج سانت گشته و سلف هم در مدار وجود داره
http://www.longrangelocators.com/forums ... 33&page=10
در ضمن به درخواست دوستمون رضا ویر یه فیلمی هم درخواست شده که گذاشتن اگه زحمتی نیست اون فیلم رو هم اینجا آپ کنید ممنون

خدايا مددی کن

پنج شنبه 5 بهمن1396 - 8:41pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

غضنفر نوشته است:
در رابطه با سیم پیچ یه نگاه به این سیم پیچ بندازید قبل از ورودی آنتن به مدار سیم پیچی به قطر چهار پنج سانت گشته و سلف هم در مدار وجود داره
http://www.longrangelocators.com/forums ... 33&page=10
در ضمن به درخواست دوستمون رضا ویر یه فیلمی هم درخواست شده که گذاشتن اگه زحمتی نیست اون فیلم رو هم اینجا آپ کنید ممنون

اینو فرانکو تایید نکرده و گفته بهتره آنتن مستقیم به مدار وصل بشه

زندگی در بردگی شرمندگی‌ست

پنج شنبه 5 بهمن1396 - 9:09pm
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 6500 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 342 , 343 , 344 , 345 , 346 , 347 , 348 ... 650  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر عضو شده ای موجود نیست. و 32 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure