انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : شنبه 7 اردیبهشت1403 - 12:18am

پاسخ به موضوع  [ 6500 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 323 , 324 , 325 , 326 , 327 , 328 , 329 ... 650  بعدی
 ردیاب یونی ساخت دوستان سایت همسایه (فرانکو) 
نویسنده پیغام
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

kاوه نوشته است:
سلام دوستان فیلم تست فرانکو خدمت شما

خیلی ممنون کاوه عزیز بابت فیلم . فقط مهندس حمید یه سوال پیش میاد همینطور که شما هم عرض کردید نوع موج عامل این سنس مشابه دفینه نیست. فقط برای سنس فلز جدید هم فلز باید به مدت طولانی ساکن باشه (همانطور که فلز مدفون به مدت طولانی زیر خاک هست) تا دستگاه بتونه سنس کنه این مورد و منم تست کردم .فقط توی این مدت چه بر سر فلز ساکن و مولکول هاش میاد :-? که باعث سنس میشه یا تقویت امواج رادیویی در فلز صورت میگیره یا همراستا با میدان مغناطیسی زمین قرار میگیره

یکشنبه 23 مهر1396 - 4:46pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

درود ببینید دوست من طبق فرمایش مهندس حمید واقعا ب طور مشخص برای ما معلوم نیس چ چیزی یاچیزهایی باعث سنس میشه..تنها عامل مشخص شده بازتابش امواج رادیویی هستش ک با تعوریای موجودم سازگاره ...شایان ذکره ک فرانکو با این مشخصات تو خاکم ب فلزات قدیمی واکنش داره

یکشنبه 23 مهر1396 - 9:39pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

حمید نوشته است:
خسته نباشین.
ساخت نوعی فلزیاب آموزشی با کمک رادیو و ماشین حساب و امثالهم جزو مباحث پیش پا افتاده و در حد کاردستی و سرگرمی در دنیای فلزیابی هست و چیز جدیدی هم نیست! در واقع شما با این روشها نوعی فلزیاب BFO میسازین که برد کمی هم داره و اصلا قابل قیاس با فلزیاب پالسی و حتی VLF نیست. در هر صورت منطق کارکرد اون در حیطه فلزیابی هست و ارتباطی با مدار فرانکو نداره. مدار فرانکو بر اساس منطق فلزیاب عمل نمیکنه. عدم سنس فلز جدید و نیاز به اثر هاله و برد شعاعزنی فراتر از فلزیاب ها و همینطور عملکرد متفاوت در شرایط محیطی مختلف همگی بر این مطلب دلالت دارن.
مطلبی که عرض شد به این معنی نیست که در هیچ شرایطی فرانکو به فلز جدید واکنش نداره! مدار فرانکو یک گیرنده رادیویی حساس هست. اگر امواج خاصی در محیط وجود داشته باشه در نزدیکی فلزات فرانکو انعکاس امواج رو دریافت میکنه که این منجر به سنس میشه. اما برد این سنس و حتی حالت سنس اون کاملا با سنس دفینه متفاوت هست! در واقع این یکی از مشکلات اساسی مدار فرانکو هست که به چند چیز مختلف واکنش نشون میده که یکی از اونها اثر دفینه هست. بهرحال از مداری که تصادفا به جواب رسیده توقع بیشتری هم نباید داشت.

ممنون از توضیحاتتون مهندس حمید، هرچند بنده دیدگاه دیگه ای دارم و دوست دارم اول با آزمایش دیدگاهم رو بررسی می کنم و بعد ادعایی داشته باشم، ولی دوست دارم نظر جنابعالی رو بدونم. فرانکو با آزمایش خطا و یا ... فیلتر رو سعی کرده جوری تنظیم کنه که امواج 100 مگا هرتز رو فیلتر کنه (بنا به گفته خودش)، من فکر می کنم این دستگاه تنها امواج fm با محدوده فرکانس 88 تا 108 مگاهرتز را دریافت می کند و تنها گیرنده رادیویی است و بس. امواج fm که امواج رادیویی هستند در طیف امواجی آسمانی قرار دارند و موقع ارسال با برخورد به جو زمین به سمت زمین حرکت می کنند، موقعی که ما آنتن رو به سمت آسمون می گیریم این امواج fm دریافت میشن و دستگاه روشن میشه، ولی وقتی آنتن موازی زمین هستند، چون چنین فرکانس موازی با زمین کمتر حرکت می کنه و اگه دستگاه این مقدار کم رو آشکار هم کنه با قرار دادن دستگاه در حالت آستانه حذف میشه، مگر اینکه آنتنی در سطح زمین وجود داشته باشه و امواج رو در راستای میله ها بازتابش کنه، این آنتن می تونه یک آنتن مارکنى (Marconi Antenna) باشه، وقتی فلزی با زمین در تماس باشه تبدیل به آنتن میشه، بحث اساسی اینه که به علت عواملی (که نمی دونم دقیقا چیه ولی شاید یونیزاسیون یا اینکه با گذر زمان فلز بهتر به خاک بچسبه و ... عواملی باشن) گذر زمان باعث میشه فلز رفته رفته بیشتر به یک آنتن مارکنی تبدیل بشه، فلز جدید نمی تونه نقش یک آنتن رو طبق تئوری داشته باشه، مگر در حالت اتصال به زمین.یه نکتم اینکه چون در زمین املاح فلزی است، اونها هم نوعی آنتن هستند و موج رو بازتابش می دن، و وقتی دستگاه رو به زمینه موج بازتابشی از آسمون توسط املاح فلزی رو می گیره. امواج فرکانس پایین در ردیاب های معمولی چنین ویژگی ندارن، خود امواج در راستای زمین حرکت می کنه، نقشه آنتن زمین برای بازتابش به سمت دستگاه بسیار کمتره. اگه این ایده بنده درست باشه، میشه از آسمون (مثلا با یه بالون یا کوادکوپتر) امواجی روی با فرکانسی مشخص که بسیار کم در طبیعت وجود داره روی محوطه سنس (مثلا یک محوطه 100 متری باشه) تابش داد و روی زمین هم گیرنده ای ساخت که دقیقا اون فرکانس مشخص رو بگیره!!!ایده ساختارشکنی هست.

یکشنبه 23 مهر1396 - 11:00pm
مدیر کل
مدیر کل

evilman نوشته است:
خیلی ممنون کاوه عزیز بابت فیلم . فقط مهندس حمید یه سوال پیش میاد همینطور که شما هم عرض کردید نوع موج عامل این سنس مشابه دفینه نیست. فقط برای سنس فلز جدید هم فلز باید به مدت طولانی ساکن باشه (همانطور که فلز مدفون به مدت طولانی زیر خاک هست) تا دستگاه بتونه سنس کنه این مورد و منم تست کردم .فقط توی این مدت چه بر سر فلز ساکن و مولکول هاش میاد :-? که باعث سنس میشه یا تقویت امواج رادیویی در فلز صورت میگیره یا همراستا با میدان مغناطیسی زمین قرار میگیره

خیلی بعید میدونم مساله ساکن بودن فلز باشه! در این صورت شاید بشه گفت جذب بار الکتریکی یا حتی گرد و خاک هم روی سنس تاثیر داره! :D ولی این مدار به میدان الکتریکی ثابت واکنشی نشون نمیده. به مغناطیس ثابت نظیر میدان آهنربا هم واکنشی نشون نمیده. بنابراین جز وجود امواج الکترومغناطیس نظیر طیف گسترده امواج رادیویی دلیل دیگری نمیتونه وجود داشته باشه.

دوشنبه 23 مهر1396 - 3:11am
مدیر کل
مدیر کل

mohsenlrl نوشته است:
[
ممنون از توضیحاتتون مهندس حمید، هرچند بنده دیدگاه دیگه ای دارم و دوست دارم اول با آزمایش دیدگاهم رو بررسی می کنم و بعد ادعایی داشته باشم، ولی دوست دارم نظر جنابعالی رو بدونم. فرانکو با آزمایش خطا و یا ... فیلتر رو سعی کرده جوری تنظیم کنه که امواج 100 مگا هرتز رو فیلتر کنه (بنا به گفته خودش)، من فکر می کنم این دستگاه تنها امواج fm با محدوده فرکانس 88 تا 108 مگاهرتز را دریافت می کند و تنها گیرنده رادیویی است و بس. امواج fm که امواج رادیویی هستند در طیف امواجی آسمانی قرار دارند و موقع ارسال با برخورد به جو زمین به سمت زمین حرکت می کنند، موقعی که ما آنتن رو به سمت آسمون می گیریم این امواج fm دریافت میشن و دستگاه روشن میشه، ولی وقتی آنتن موازی زمین هستند، چون چنین فرکانس موازی با زمین کمتر حرکت می کنه و اگه دستگاه این مقدار کم رو آشکار هم کنه با قرار دادن دستگاه در حالت آستانه حذف میشه، مگر اینکه آنتنی در سطح زمین وجود داشته باشه و امواج رو در راستای میله ها بازتابش کنه، این آنتن می تونه یک آنتن مارکنى (Marconi Antenna) باشه، وقتی فلزی با زمین در تماس باشه تبدیل به آنتن میشه، بحث اساسی اینه که به علت عواملی (که نمی دونم دقیقا چیه ولی شاید یونیزاسیون یا اینکه با گذر زمان فلز بهتر به خاک بچسبه و ... عواملی باشن) گذر زمان باعث میشه فلز رفته رفته بیشتر به یک آنتن مارکنی تبدیل بشه، فلز جدید نمی تونه نقش یک آنتن رو طبق تئوری داشته باشه، مگر در حالت اتصال به زمین.یه نکتم اینکه چون در زمین املاح فلزی است، اونها هم نوعی آنتن هستند و موج رو بازتابش می دن، و وقتی دستگاه رو به زمینه موج بازتابشی از آسمون توسط املاح فلزی رو می گیره. امواج فرکانس پایین در ردیاب های معمولی چنین ویژگی ندارن، خود امواج در راستای زمین حرکت می کنه، نقشه آنتن زمین برای بازتابش به سمت دستگاه بسیار کمتره. اگه این ایده بنده درست باشه، میشه از آسمون (مثلا با یه بالون یا کوادکوپتر) امواجی روی با فرکانسی مشخص که بسیار کم در طبیعت وجود داره روی محوطه سنس (مثلا یک محوطه 100 متری باشه) تابش داد و روی زمین هم گیرنده ای ساخت که دقیقا اون فرکانس مشخص رو بگیره!!!ایده ساختارشکنی هست.

خواهش میکنم.
فیلتر رزونانس ورودی الزاما به معنی دریافت فرکانس 100 مگاهرتز نیست! بخصوص که خود 100 مگاهرتز توسط ترانزیستورها به اون شکل تقویت نمیشه مگر اینکه اثر اون رو در ترکیب و بر همکنش با موج 8 مگاهرتز ارزیابی کنیم که تستهای دوستان با اسکوپ و فرکانس متر بیشتر نشانه همین هست. از طرف دیگه اگر چیزی مثل انفجار لحظه ای انرژی الکتریکی یا جرقه و امثالهم مد نظر باشه فیلتر رزونانسی با فرکانس بالا در ورودی بخوبی جواب میده چون جرقه هم طیف فرکانس بالایی رو شامل میشه بدون اینکه یک فرکانس ویژه داشته باشه! البته در کنار اینها امکان تداخل فرکانسی با امواج رادیویی محیط هم کاملا امکانپذیره و بنظر من اتفاقا روی باند MW بیشتر ممکنه چنین اتفاقی بیفته چون گیرنده مدار حساسیت خوبی در این رنج فرکانسی داره. با توجه به قطبیت ارسال اغلب امواج رادیویی محلی طبیعی هست که در حالت عمودی امواج بیشتری دریافت میشه. حتی برای امواج باند SW هم آنتن با زاویه 45 درجه بازدهی بهتری نسبت به آنتن افقی داره. اما در بعضی جاها هم طیفی از امواج از طریق زمین منتقل میشن که سبب واکنش دستگاه به سمت زمین میشن نه آسمان! در واقع امواج رادیویی به قدری طیف گسترده و رفتارهای متفاوتی بسته به شرایط محیط و فرکانس و منشا و جهت اون دارن که در هر موقعیتی ممکنه اتفاق متفاوتی رخ بده!
ایده شما بر اساس همون نظر انعکاس امواج رادیویی هست که چندان مطمئن نیستم علت اصلی سنس دفینه توسط این مدار باشه هر چند بدون ارتباط نیست! ضمن اینکه فکر نمیکنم طرح شما اصلا امکان اجرا داشته باشه!

دوشنبه 23 مهر1396 - 3:28am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

سلام مهندس حمید
ممنون از راهنماییها و کمک های شما به دوستان،
به نظر شما اگر فاصله شیلد از مدار کم ودر حد یک یا دو سانت باشه ایا اختلالی در کارکرد مدار ایجاد میکنه یا برعکس ؟ پیشنهادتون در مورد فاصله شیلد از مدار چی هست ؟(چند سانت )

خیلی ممنون

دوشنبه 24 مهر1396 - 7:33pm
مدیر کل
مدیر کل

اگر شیلد از نوع آهنی باشه نزدیک شدنش به مدار میتونه روی سیم پیچ اثر منفی داشته باشه. ولی اگر شیلد غیر آهنی مثل آلومینیوم یا مس باشه تفاوت زیادی وجود نداره. البته فاصله خیلی کم در حد میلیمتر بدلیل ایجاد خازن بین شیلد و قسمتهای مختلف مدار مطلوب نیست و بنظر من باید حداقل 1 سانت فاصله وجود داشته باشه. زیاد شدن فاصله شیلد تا مدار ایرادی نداره ولی بیهوده سبب بزرگتر و سنگین تر شدن دستگاه میشه. پیشنهاد من چیزی بین 1 تا 2 سانت هست.

دوشنبه 24 مهر1396 - 8:50pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

حمید نوشته است:
evilman نوشته است:

خیلی بعید میدونم مساله ساکن بودن فلز باشه! در این صورت شاید بشه گفت جذب بار الکتریکی یا حتی گرد و خاک هم روی سنس تاثیر داره! :D ولی این مدار به میدان الکتریکی ثابت واکنشی نشون نمیده. به مغناطیس ثابت نظیر میدان آهنربا هم واکنشی نشون نمیده. بنابراین جز وجود امواج الکترومغناطیس نظیر طیف گسترده امواج رادیویی دلیل دیگری نمیتونه وجود داشته باشه.

خیلی ممنون مهندس بابت توضیحات شما . فقط فلز جدید رو هم که به مدت طولانی ساکن بوده منم سنس داشتم اینو دوستانی که مدارو ساختن هم میتونن تست کنن .همینطور که شما و کاوه عزیز گفتین امواج رادیویی روی سنس دخیله فقط برای فلز جدید به چه صورت انجام میشه این سوال بود @};-

دوشنبه 24 مهر1396 - 9:32pm
مدیر کل
مدیر کل

خواهش میکنم.
دلایل مختلفی برای سنس میتونه وجود داشته باشه. حالا شما برداشتتون این بود که ساکن بودن فلز به مدت طولانی علت بوده درحالیکه اولین بار هست چنین ایده ای مطرح میشه و دوستان باید تست کنن. اما در مورد اون فیلم سنس به سمت تشت فلزی یا میخ ها که مدنظر ایشون بود اصلا واضح نبود! ممکنه به سمت دیوار یا سقف و گوشه ها سنس داشتن مثل اکثر موارد تست در محیط بسته. فلز جدید هم بلحاظ انعکاس امواج رادیویی و دریافت موجی قویتر در نزدیکی اونها توسط مدار فرانکو میتونه براحتی سنس بشه. حداقل در نزدیکی فلزات به این شکل هست و حتی رادیو هم رفتار مشابهی داره. بحث ما بیشتر علت سنس فلزات قدیمی از فاصله چند متری هست.

دوشنبه 24 مهر1396 - 10:17pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

حمید نوشته است:
خواهش میکنم.
دلایل مختلفی برای سنس میتونه وجود داشته باشه. حالا شما برداشتتون این بود که ساکن بودن فلز به مدت طولانی علت بوده درحالیکه اولین بار هست چنین ایده ای مطرح میشه و دوستان باید تست کنن. اما در مورد اون فیلم سنس به سمت تشت فلزی یا میخ ها که مدنظر ایشون بود اصلا واضح نبود! ممکنه به سمت دیوار یا سقف و گوشه ها سنس داشتن مثل اکثر موارد تست در محیط بسته. فلز جدید هم بلحاظ انعکاس امواج رادیویی و دریافت موجی قویتر در نزدیکی اونها توسط مدار فرانکو میتونه براحتی سنس بشه. حداقل در نزدیکی فلزات به این شکل هست و حتی رادیو هم رفتار مشابهی داره. بحث ما بیشتر علت سنس فلزات قدیمی از فاصله چند متری هست.

درود
مهندس فیلمی ک من تهیه کردم از کار کرد مدار تو انباری هستش ک تو پشت بام هستش وهمین مسعله ای ک ب شما عنوان کردید ب ذهن خودمم رسیدو بخاطر همین از پشت دیوارهم تست کردم وبرام محرزشدک دسگاه ب میخهاوتشت واکنش داره..متاسفانه ب خاطر تودید بودن واینکه باید تو پشت بوم همسایه مستقر بشم تاتست و فیلم بگیرم یکم کار سخت شده ولی باز سعی میکنم اگه شد فیلم میگیرم وتقدیم کنم خدمتتون

سه شنبه 24 مهر1396 - 12:08am
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 6500 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 323 , 324 , 325 , 326 , 327 , 328 , 329 ... 650  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: Valed و 83 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure