انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : چهارشنبه 12 اردیبهشت1403 - 9:25am

پاسخ به موضوع  [ 6500 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 318 , 319 , 320 , 321 , 322 , 323 , 324 ... 650  بعدی
 ردیاب یونی ساخت دوستان سایت همسایه (فرانکو) 
نویسنده پیغام
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

ممنونم دوست عزیز orkobon.
کم وبیش متوجه چگونگی اپراتوری شما شدم.بطور کلی نکاتی رو میگم ببین آیا در مورد جای شما مصداق پیدا میکنه یا نه.
اینکه فرمودید آنتن رو به سنگ نزدیک کردید و چراغ روشن نشد،نمیشه گفت که پس انعکاس امواج محیط رو نگرفته باشید.یعنی اگر امواجی در محیط باشه و با برخورد به سنگ یا عوارض طبیعی روی زمین(مخصوصا تپه هایی که مخروطی شکل هستن ودامنه اونها با شیب تندی سریع به راس تپه میرسه)انعکاس پیدا کنه در فواصل دو سه متری از تپه وبیشتر هم امکان داره فرانکو نشونشون بده واینطور نیست که حتما آنتن به خود سنگ نزدیک بشه تا بگیرتشون بلکه فاصله ای هم داشته باشه امکان داره وسیله این انعکاسها رو آشکارش کنه.
*هر وقت دیدی داری از سمت شمال به جنوب حرکت میکنی(منظور از شمال به جنوب اینه که از محدوده ی شمال به محدوده جنوب.یعنی از شمال شرقی به جنوب غربی،یا شمال غربی به جنوب شرقی هم همون شمال به جنوب حساب میشه.و البته دقت کن که منظور قطبهای مغناطیسی زمین هست) و جایی رو وسیله ات آشکار کرد وطول این آشکار سازی درحد بیست ،سی سانت ویا کمتر هست(یعنی از جایی که چراغ روشن میشه تا جایی که وسیله رو به سمت جنوب جلوتر میبری و چراغ خاموش میشه.منظورم طول آشکارسازی هست ،نه عرض آشکار سازی)اگر این آشکار سازی بخاطر امواج و هر چیز دیگه ای تو محیط باشه باید با کم کردن یک یا دو پله ای حساسیت از بین بره.اگر از بین نرفت و باز اونجا سنس وجود داشت به احتمال زیاد برای فلز مدفونی با حجم مناسب هست.که وضعیت شما فلز مدفون با حجم مناسب نیست.و بنظر من با کم کردن دو سه مرحله ای حساسیت دیگه اونجا سنس نخواهید داشت.
*همیشه ی خداااااااااا قدرتی که اثر فلز مدفون با حجم مناسب داره از هر اثر دیگه ای قویتره،بدون استثنا از هر اثر دیگه ای برای فرانکو قویتره.اما در وضعیتی که شما دارید چون طول آشکار سازی خیلی کمه اگر بخاطر چیزی غیر از فلزمدفون با حجم مناسب باشه باید با دو سه مرحله کم کردن حساسیت دیگه سنس نشه.مخصوصا با کم کردن طول آنتن به نصف نباید دیگه سنس بشه.اما اگر این سنس برای فلز مدفونی با حجم مناسبی در حدود 50 در50 حتی تا 4 مترباشه با این کم کردن دو سه پله ای ولوم 500 کیلو و کوتاه کردن آنتن باز هم سنس رخ میده اما با طول کمتر و محدودتر وخیلی باید دقت کنید که اثر فلز رو گم نکنید.شاید فکر کنید با کم کردن حساسیت دیگه اون فلز آشکار نشه ولی اگر واقعا فلزی در حجم مناسب وجود داشته باشه بازم آشکار میشه.

چهارشنبه 5 مهر1396 - 11:36pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

بنظر من آنتن رو بیشتر از 15 یا 20 درجه به سمت زمین شیب ندید.بعضی مواقع این اثر یا پدیده ای که بدنبالش هستیم تا ارتفاع 2 متر از سطح زمین بالا میاد.جوری وسیله و آنتن رو بگردون که طول 1 متر در ارتفاع رو پوشش بدی.بصورت تاب دادن به چپ و راست عمل کن.

چهارشنبه 5 مهر1396 - 11:46pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

سلام
جناب عرفان شما ولوم 500 کیلو رو پیشنهاد میدین یا ولوم ده دور 1 مگا اهم؟

پنج شنبه 6 مهر1396 - 4:57pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

سلام.من با پتانسیومتر مولتی ترن 500 کیلو کار میکردم و دو جا اتفاق افتاد که دیدم الارغم اینکه در حداکثر قرار میدم ولی زمان تنظیم برای اپراتوری وسیله رو که به سمت آسمون و زمین نزدیک میکنم به ندرت چراغ روشن میشه.متوجه شدم اونجا فرانکو حساسیت لازم برای کار نداره.هر دو این مکانها ارتفاعی حدود 1700 متر از سطح دریا داشت و جای دور افتاده ای بود.به ناچار کارهای معمول اپراتوری رو انجام دادم و چیزی هم آشکار نشد.خودم متوجه میشدم که فرانکو انگار اون حساسیت لازم رو نداره که چیزی در عمق باشه آشکارش کنه.اما همین ولوم 500 کیلو در سه مکان دیگه که هر کدوم ارتفاعی حدود 600 متر از سطح دریا داشتن و هر سه اینا در مجاورت دکل فشار قوی بودن بسیار به خوبی و با حساسیت مناسبی فرانکو کارکرد و توانایی آشکارسازی اهداف عمیق رو داشت و ثابت شد.
مدتی پیش 500 کیلو رو برداشتم و بجاش 2 مگ قرار دادم.ولی این فرصت پیش نیومد و شرایطم تغییر کرد و نتونستم اون مکانهایی که قبلا با 500 کیلو فرانکو عملکرد ضعیفی داشت برم و با 2مگ تست کم ببینم خوب شده یا نه.ولی پیش بینی میشه کرد که عملکرد بهتری داشته باشه.

پنج شنبه 6 مهر1396 - 6:53pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

مدتی هست که از آقای mstar خبری نیست!!!!!
از حمید عزیز و بقیه دوستان میخوام اگر کسی خبری از ایشون داره و یا ایمیلی از ایشون داره قرار بده.هر کس هم که در خصوص مباحث فیزیک شناخت و توانایی و تسلط داره لطفا بیان کنه.نیاز دارم موضوعی رو طرح کنم و مشورت بگیرم.

پنج شنبه 6 مهر1396 - 7:13pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

erfan نوشته است:
k.irani70 نوشته است:
درود خدمت دوستان و اساتید گل
ایا تا امروز اثر دکل های فشار قوی رو به صورت تحقیقاتی روی فرانکو بررسی کردین یا نه من امروز جایی بودم که دکل های فشار قوی بود و شانسی دستگاه داخل ماشین بود وقتی تست کردم با دیدن فاصله 2 کیلومتری که جتی باز بیشتر از اون هم کمی رفت و دستگاه هنوز میدان دکل ها رو نمایش میداد خیلی متعجب شدم با این حساب می تونه حیلی جاها اثر گذار باشه هر چند من با استفاده از ولتمتری که روی دستگاه نصب کردم حدود ولتاژِی رو یادداشت کردم اما احساس میکنم که کافی نباشه و باید بیشتر روش کار بشه

اصلا این امکان وجود نداره که فرانکو دکل فشار قوی رو از 2کیلومتری آشکار کنه.زیر دکل هم بایستید و آنتن رو بسمت کابلهای دکل بگیرید بازم آشکار نمیکنه.فقط باید در فاصله چند متری کابلها قرار بگیرید تا آشکار کنه،که البته خطرناکه ولی میشه تست کرد.اون چیزی که فرانکو شما آشکار کرده دکل یا کابل دکل نبوده.
در کل اهداف فلزی مدفون اگر در محدوده حتی چند صدمتری دکل ها یا کابلهای عبوری این دکلها باشن خیلی بهتر توسط فرانکو آشکار میشن و اون پدیده ناشناخته هم خیلی قویتر در اطراف فلزات مدفون تشکیل میشه.در عین حال اثرات قطب نمایی هم در مجاورت و اطراف حتی 200 متری این دکلها و کابلها قویتر و با طول بیشتری آشکار میشن.

دوستان عزیز واقعا ازتون ممنونم بخاطر بیان تجربیات ارزشمندتون. بنده چون در مورد سنس شدن و نشدن دکل تستهای زیادی انجام دادم. باید عرض کنم هردو شما بزرگواران درست فرمایش میکنید. :) طبق تست بنده اگر ولتاز بیشتر از 5 در قسمت پایه 3 ایسی باشه سنس دکل بسیار ضعیف میشه و باید خیلی به دکل نزدیک بشی تا سنس داشته باشی عرفان جان هم فرمایش کردن از ولتاز بیشتر 5 استفاده میکنند. و اما وقتی ولتاز زیر 5 بیاد و هرجی به 3 نزدیکتر بشه سنس دکل بسیار قوی میشه بنده تا 3 کیلومتر هم با این ولتاژ سنس داشتم. که بنظرم آقای ایرانی عزیز از ولتاژ کمتر از 5 استفاده میکنند. بهمین خاطر در چند پست قبل عرض کردم ایا راهی داره تا ولتاژو موقع کاوش کم یا زیاد کنیم. از مهندس حمید عزیز خواهش میکنم اگه راهی وجود داره بفرمایند تا انجامش بدیم @};- @};-

جمعه 7 مهر1396 - 4:51pm
مدیر کل
مدیر کل

در مورد سنس دکل برق بنده عرض کردم این طرح نباید مستقیما برق شهر 50 هرتز رو سنس کنه. اما در فاصله خیلی نزدیک طبیعتا میتونه تاثیرگذار باشه. آقا عرفان هم فرمودن از فاصله دور دکل برق سنس نمیشه و نظر من هم همین بود. اما فکر میکنم در نزدیکی برخی دکلهای برق فشار قوی به نوعی صدای جرقه شنیده میشه که دقیقا نمیدونم به چه دلیلی هست اما اگر جرقه برق باشه داستانش کاملا با خود برق 50 هرتز فرق داره و باید از فاصله دور سنس بشه!
برای کم و زیاد کردن ولتاژ اولیه بدلیل نیاز به ظرفیت خازنی در حد کسری از پیکوفاراد عملا از هیچ قطعه خاصی نمیشه استفاده کرد. تنها راهش همون دو سیم هست که شاید بتونین طوری در نظر بگیرین که حین کار فاصلشون قابل تنظیم باشه. ضمن اینکه اون دو تکه سیم باید حتما کوتاه باشن.

شنبه 7 مهر1396 - 12:56am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

حمید نوشته است:
در مورد سنس دکل برق بنده عرض کردم این طرح نباید مستقیما برق شهر 50 هرتز رو سنس کنه. اما در فاصله خیلی نزدیک طبیعتا میتونه تاثیرگذار باشه. آقا عرفان هم فرمودن از فاصله دور دکل برق سنس نمیشه و نظر من هم همین بود. اما فکر میکنم در نزدیکی برخی دکلهای برق فشار قوی به نوعی صدای جرقه شنیده میشه که دقیقا نمیدونم به چه دلیلی هست اما اگر جرقه برق باشه داستانش کاملا با خود برق 50 هرتز فرق داره و باید از فاصله دور سنس بشه!
برای کم و زیاد کردن ولتاژ اولیه بدلیل نیاز به ظرفیت خازنی در حد کسری از پیکوفاراد عملا از هیچ قطعه خاصی نمیشه استفاده کرد. تنها راهش همون دو سیم هست که شاید بتونین طوری در نظر بگیرین که حین کار فاصلشون قابل تنظیم باشه. ضمن اینکه اون دو تکه سیم باید حتما کوتاه باشن.

صدای جرقه روی سیمهای برق فشار قوی پدیده کرونا نام داره که حاصل تجزیه هوای اطراف سیمهای برق فشار قویه که اونو به ازن تبدیل میکنه

شنبه 8 مهر1396 - 1:55pm
مدیر کل
مدیر کل

خیلی ممنون.
خب در این صورت چون پدیده کرونا با تخلیه الکتریکی همراه هست طبیعتا باید این مدار نسبت به اون واکنش زیادی داشته باشه! چون اصولا طرح فرانکو به مواردی مثل جرقه و تخلیه الکتریکی بسیار حساس هست. البته کرونا مربوط به خطوط برق فشار قوی میشه و در واقع ولتاژ بالا سبب ایجاد این پدیده میشه. بنابراین در مورد خطوط برق داخل شهر که فشار قوی نباشن صدق نمیکنه.

شنبه 8 مهر1396 - 3:08pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

با عرض سلام و خسته نباشید خدمت مهندس حمید عزیز
مهندس جان یه مدل ترانزیستور c945 قدیمی پیدا کردم که پسوند L داره و بتا شون ۵۰۰ هست ،از نظر دیتاشیت تقریبا مشابه bc184 و bc550 هست،چون تا حالا کسی تست نکرده گفتم ازتون بپرسم بدرد این مدار میخوره یا نه؟

زندگی در بردگی شرمندگی‌ست

شنبه 8 مهر1396 - 3:49pm
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 6500 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 318 , 319 , 320 , 321 , 322 , 323 , 324 ... 650  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر عضو شده ای موجود نیست. و 60 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure