انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : چهارشنبه 12 اردیبهشت1403 - 3:04pm

پاسخ به موضوع  [ 6500 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 314 , 315 , 316 , 317 , 318 , 319 , 320 ... 650  بعدی
 ردیاب یونی ساخت دوستان سایت همسایه (فرانکو) 
نویسنده پیغام
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

در ضمن دوستان پایه 3 ایسی هم ولتاژش 2/75 هست

سه شنبه 28 شهریور1396 - 10:01am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

Farshadh54 نوشته است:
سلام خدمت دوستان و اساتید من مدار فرانکو رو مونتاژ کردم و از ترانزیستورmpsa18 با بتای 750 استفاده کردم و سلف رو هم سه دور سیم یک پیچیدم با انتن یک متری که وقتی موبایل رو نزدیک میکنم به مدار سه تا ال ای دی شروع میکنن به فاصله خیلی کم چشمک زدن و اگر از ده متری هم چراغی روشن بشه ال ای دی اول روشن میشه و بارز تک بوق میزنه ایا این مدار عملکردش مشکل داره در ضمن وقتی مدارو در حالت استانه قرار میدم که فقط یک چراغ روشن باشه انتن رو گه لمش میکنم ال ای دی خامش میشه لطفا اگه مدار مشکلی داره یا احتیاج به تغییر راهنمایی کنید سپاسگذار شما هستم.

سلام دوست عزیز.
چون من ازین ترانزیستور استفاده نکردم نمیتونم نظر یا پیشنهاد خاصی در موردش بدم،نیازه که شما در محیط واقعی کاوش قرار بگیرید و کار کنید.یادمه که حمید عزیز در آخرین نظرش در مورد این ترانزیستور خاص فرموده بود اون حدس اولیه از عملکرد بهتر این ترانزیستور دیگه منتفی هست و bc550c رو پیشنهاد دادن.اگر چند جای مختلف رفتید و دیدید پس از تنظیم آستانه خاموش ،با چند قدم حرکت،روشن شدنهای پی دی پی دارید بطوری که کاملا مشخصه هرز داره روشن میشه و این موضوع در جاهای دیگه هم چندین بار تکرار شد یعنی حساسیت شما زیاده و یکی از دلایل میتونه استفاده ازین ترانزیستور باشه.
طبق نظر طراح ولتاز مناسب برای کار 2 تا 6 ولت هست.و تقریبا ولتاز شما کف این رنج قرار داره و نشوندهنده وجود حداکثری حساسیت هست که پیش بینی میکنم حین کاوش با روشن شدنهای مکرر و بیهوده مواجه بشین،مخصوصا اینکه میفرمایید ال ای دی با روشن شدن برق خونه ار ده متری واکنش داره یعنی حساسیت بسیار زیاد.اینکه چه ولتازی مناسبه اصلا نمیشه عدد خاصی گفت،بستگی به محل کاوش شما و موارد دیگه داره ولی مسلما این ولتاز شما حداکثر حساسیت رو فراهم میکنه.دیگه اینکه مفیده یا مضر حین کار کردن متوجه میشید.
اون تست شما که فرمودید در حالت آستانه با تماس دست به آنتن چراغ خاموش میشه تست درست و نتیجه درستیه.

سه شنبه 28 شهریور1396 - 11:59am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

erfan نوشته است:
Farshadh54 نوشته است:
سلام خدمت دوستان و اساتید من مدار فرانکو رو مونتاژ کردم و از ترانزیستورmpsa18 با بتای 750 استفاده کردم و سلف رو هم سه دور سیم یک پیچیدم با انتن یک متری که وقتی موبایل رو نزدیک میکنم به مدار سه تا ال ای دی شروع میکنن به فاصله خیلی کم چشمک زدن و اگر از ده متری هم چراغی روشن بشه ال ای دی اول روشن میشه و بارز تک بوق میزنه ایا این مدار عملکردش مشکل داره در ضمن وقتی مدارو در حالت استانه قرار میدم که فقط یک چراغ روشن باشه انتن رو گه لمش میکنم ال ای دی خامش میشه لطفا اگه مدار مشکلی داره یا احتیاج به تغییر راهنمایی کنید سپاسگذار شما هستم.

سلام دوست عزیز.
چون من ازین ترانزیستور استفاده نکردم نمیتونم نظر یا پیشنهاد خاصی در موردش بدم،نیازه که شما در محیط واقعی کاوش قرار بگیرید و کار کنید.یادمه که حمید عزیز در آخرین نظرش در مورد این ترانزیستور خاص فرموده بود اون حدس اولیه از عملکرد بهتر این ترانزیستور دیگه منتفی هست و bc550c رو پیشنهاد دادن.اگر چند جای مختلف رفتید و دیدید پس از تنظیم آستانه خاموش ،با چند قدم حرکت،روشن شدنهای پی دی پی دارید بطوری که کاملا مشخصه هرز داره روشن میشه و این موضوع در جاهای دیگه هم چندین بار تکرار شد یعنی حساسیت شما زیاده و یکی از دلایل میتونه استفاده ازین ترانزیستور باشه.
طبق نظر طراح ولتاز مناسب برای کار 2 تا 6 ولت هست.و تقریبا ولتاز شما کف این رنج قرار داره و نشوندهنده وجود حداکثری حساسیت هست که پیش بینی میکنم حین کاوش با روشن شدنهای مکرر و بیهوده مواجه بشین،مخصوصا اینکه میفرمایید ال ای دی با روشن شدن برق خونه ار ده متری واکنش داره یعنی حساسیت بسیار زیاد.اینکه چه ولتازی مناسبه اصلا نمیشه عدد خاصی گفت،بستگی به محل کاوش شما و موارد دیگه داره ولی مسلما این ولتاز شما حداکثر حساسیت رو فراهم میکنه.دیگه اینکه مفیده یا مضر حین کار کردن متوجه میشید.
اون تست شما که فرمودید در حالت آستانه با تماس دست به آنتن چراغ خاموش میشه تست درست و نتیجه درستیه.

بسیار سپاسگذارم از توجه و نظرات ارزنده شما اینکه ولتاژ پایه 3 ایسی رو 2/7 رسوندم چون یکی از اعضا گفته بودن این ولتاژ بهترین ولتاژ هست در صورتی که در تست اولیه دستگاه که روشن کردم ولتاژ حدود 3/5 بود اگه ولتاژی مد نظر شما دوست عزیز هست بفرمایید ،در ضمن ترانزیستور bc550 ,bc549 وbc109bd هم موجود دارم .
پس گزینه مطلوب 550 هست.

سه شنبه 28 شهریور1396 - 3:32pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

اینکه 550 بهتره یا ترانزیستور دیگه ای نمیدونم.خودم از 549 و 548 و 183 استفاده کردم و همشون خوب بودن.بنظرم در مورد ترانزیستورهای ردیف bc....c فقط به مرغوبیت ترانزیستور و بتاشون که بین 400 تا 600 باشن حساس باش.در مورد ولتاز خروجی نظرات متفاوته و نمیشه واقعا بحث زیادی در موردش کرد.اونچه خودم تجربه کردم اینه که اگر میخوای هییییچ فلز آهنی سنس نکنی و واکنشهای هرز و بیهوده کمتری داشته باشی نزار ولتاز خروجیت از 5.20 پایین تر بیاد.البته با رعایت این ولتاز حساسیت در قسمت سنسور کمتر میشه و شعاع زنی دستگاهت هم کمتر میشه.من خودم ترجیح میدم حساسیت و شعاع زنی وسیله ام کمتر بشه ولی واکنشهای هرز کمتر بشه و سنس آهن نداشته باشم.با قدم زدن تمام محیط کاوش شما میتونی اون مقداری از شعاع زنی که در کاهش حساسیت تلف شده رو جبران کنی.

سه شنبه 28 شهریور1396 - 7:10pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

erfan نوشته است:
اینکه 550 بهتره یا ترانزیستور دیگه ای نمیدونم.خودم از 549 و 548 و 183 استفاده کردم و همشون خوب بودن.بنظرم در مورد ترانزیستورهای ردیف bc....c فقط به مرغوبیت ترانزیستور و بتاشون که بین 400 تا 600 باشن حساس باش.در مورد ولتاز خروجی نظرات متفاوته و نمیشه واقعا بحث زیادی در موردش کرد.اونچه خودم تجربه کردم اینه که اگر میخوای هییییچ فلز آهنی سنس نکنی و واکنشهای هرز و بیهوده کمتری داشته باشی نزار ولتاز خروجیت از 5.20 پایین تر بیاد.البته با رعایت این ولتاز حساسیت در قسمت سنسور کمتر میشه و شعاع زنی دستگاهت هم کمتر میشه.من خودم ترجیح میدم حساسیت و شعاع زنی وسیله ام کمتر بشه ولی واکنشهای هرز کمتر بشه و سنس آهن نداشته باشم.با قدم زدن تمام محیط کاوش شما میتونی اون مقداری از شعاع زنی که در کاهش حساسیت تلف شده رو جبران کنی.

بله منم با شما موافقم بخاطر همین برای اینکه ولتاژ بالا ببرم مجبور شدم خازن 560 پیک بغل انتن رو کم کنم و 470 پیک گذاشتم ولی میخواستم بدونم برای افزایش ولتاژ اینکار درسته یا روش دیگه ای باید اعمال کنم. با تشکر از شما

سه شنبه 28 شهریور1396 - 9:30pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

توصیه طراح اینه خازنهای 13 یا 14 رو تغییر بدید.
شما باید از ابتدا ببنید مدار خودنوسانی داره یا نه.باید ببینید آیا تقویت خودبخودی داره یا نه.توصیه من اینه اون ترانزیستور رو عوض کنی.سپس کریستال رو از مدار برداری ببینی ولتاز خروجی صفر هست یا نه.اگر صفر بود کریستال وصل کن سپس اتصال خازنهای 2 یا 3 یا 4 قطع کن،ببین ولتاز صفر هست یا نه.باید صفر باشه.
منظورم اینه شما سعی کنید پله به پله مدارتون رو چک کنید تا حالت ایده آل مدار رو بدست بیارید.

سه شنبه 28 شهریور1396 - 9:40pm

حمید نوشته است:
شماتیک و فایل مربوطه رو در انجمن بذارین تا بشه نظر داد. اینجوری نمیشه شما طرحی رو جای دیگه ببینین و سوالی براتون پیش بیاد که ترجیح بدین از بنده بپرسین ولی مدار مربوطه اصلا اینجا مطرح نشده و من ندیدم!!! بارها عرض کردم اولویت فعالیت رو روی اینجا بذارین نه گروههای تلگرامی که بیشتر مطالب مطرح شده درش فاقد اعتبار هست و اونایی هم که درسته قاطی باقی صحبتهای بی ارزش گم میشه!
ببخشید اینم فایل و شماتیک دیشب نمیدونم چرا ولی هر کاری کردم آپ نشد

سطح دسترسی لازم برای مشاهده فایل های پیوست شده در این پست را ندارید.

سه شنبه 28 شهریور1396 - 11:02pm
مدیر کل
مدیر کل

ممنون.
منظور از SV1 که پرسیده بودین ال سی دی کاراکتری هست.

سه شنبه 28 شهریور1396 - 11:36pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

erfan نوشته است:
شما باید از ابتدا ببنید مدار خودنوسانی داره یا نه.باید ببینید آیا تقویت خودبخودی داره یا نه.توصیه من اینه اون ترانزیستور رو عوض کنی.سپس کریستال رو از مدار برداری ببینی ولتاز خروجی صفر هست یا نه.اگر صفر بود کریستال وصل کن سپس اتصال خازنهای 2 یا 3 یا 4 قطع کن،ببین ولتاز صفر هست یا نه.باید صفر باشه.
منظورم اینه شما سعی کنید پله به پله مدارتون رو چک کنید تا حالت ایده آل مدار رو بدست بیارید.

سلام دوست عزیز وقتی کریستال رو خارج میکنی باز پایه 3 ایسی ولتاژ داره منظور شمااز خروجیهمین پایه 3 ایسی هست یا جای دیگه مدنظتون هست ،سپاس

چهارشنبه 28 شهریور1396 - 1:36am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

erfan نوشته است:

خسته نباشید عرفان عزیز بابت بیان تجربیاتتون هم بسیار سپاسگذاریم @};- در مورد تغییر ولتاژ که دوستمون سوال کردن بهترین روش همونیه که مهندس حمید عزیز فرمایش کردند. یعنی به جای خازنهای یک پیکو از دو تیکه سیم مفتولی روکش دار استفاده کنید. من این روشو انجام دادم و هر ولتاژی که بخوام میتونم تنظیم کنم و دیگه نیاز به تغییر هیچ قطعه ای نیست. اینکه با تغییر ولتاژ سنس سیستم تغییر میکنه بنظرم کاملا درسته و خودم تجربه کردم. اما در بعضی شرایط نیاز حساسیت دستگاه زیاد باشه. بنظر من اگه بشه ولتاژو با استفاده از مثلا ولوم یا سلکتور یا یه همچین چیزی موقع کاوش تغییر داد خیلی کمک کننده بود اینجوری میشه هم از حساسیت زیاد استفاده کرد هم از حساسیت کم.

چهارشنبه 29 شهریور1396 - 9:23am
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 6500 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 314 , 315 , 316 , 317 , 318 , 319 , 320 ... 650  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر عضو شده ای موجود نیست. و 63 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure