انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : شنبه 8 اردیبهشت1403 - 1:08pm

پاسخ به موضوع  [ 6500 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 312 , 313 , 314 , 315 , 316 , 317 , 318 ... 650  بعدی
 ردیاب یونی ساخت دوستان سایت همسایه (فرانکو) 
نویسنده پیغام
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

erfan نوشته است:
پاسخ ندادن به سوالات بعضی دوستان لزوما اون دلایلی که شما گفتید نیست.بدون شک یکی از دلایل بی اعتنایی به برخی سوالات ،بی اعتنایی پرسشگرها به مطالعه صفحات قبل هست که بارها توصیه و تاکید شده و جواب سوالاتشون بارها در صفحات قبل داده شده.واقعا بی میل بودم به بیان تجربه خودم ولی پست حمید انگیزه ای داد بهم ،چون دقیقا نکاتی توش بود که برای اولین بار تو تایپیک بصورت واضح بیانش کرد ودقیقا همون یافته ها و تجربه من بود.منظورم این جملاته:
"با این وجود نمیشه گفت الزاما خود امواج رادیویی موجب سنس هست"و"...و احتمالش هست فلز قدیمی تحت تاثیر امواج رادیویی یا حتی امواج برق شهری تولید پالس های کوچکی بکنه که این مدار بتونه اون رو از فاصله چند متری آشکار بکنه."
واقعا اون عاملی که باعت ایجاد اون ویزگی در فلز مدفون میشه بازتابش امواج رادیویی نیست،بلکه تاثیر ایجاد یک میدان الکتریکی یا مغناطیسی یا الکترومغناطیسی یا ازین قبیل هست.حالا با منشع میدان خود زمین یا میدان منابع الکتریکی سیمهای حامل برق یا دکلهای مخابراتی و امواج رادیویی ویاغیره ویا همشون.اون افرادی که با دستگاههای شرکت ماینلب کار کردن میدونن زمانی که میخوایم این دستگاهها رو بالانس هوایی کنیم اگر تا حتی 300 متر اطراف دکلهای فشار قوی یا همین تیرهای سه یا چهار یا.... رشته شهری و روستایی باشیم زمان بالانس تاثیر امواج این کابلها کاملا تو گوشی محسوسه و صداهایی مثل ووووو ...واااااووااااوو... ووواااااا .... ایجاد میشه واپراتور رو خبر میکنه که یه اختلال امواج در محیط وجود داره.حتی اگر یک نفر در فاصله 200 متری با بیسیم حرف بزنه کسی که داره دستگاه رو بالانس میکنه میتونه متوجه وجود یه اختلال موج در محیط بشه که اون امواج بیسیم ایجاد کرده.و ازون جالبتر اینکه مثلا اگر حدود غروب شما در یک تپه مشرف به شهر یا شهرستان باشید وفاصله حتی قابل توجهی هم با شهر داشته باشید و دستگاه بالانس باشه و لوپ رو به سمت هوا بگیرید متوجه میشید که در هنگام شروع تاریکی و با روشن شدن منابع الکتریکی تولید نیروی برق در شهر و روستا و.... به ناگهان اختلالاتی در گوشی شنیده میشه.این موضوع رو خیلی ها تجربه کردن و جای شک نداره.دقیقا همین عوامل باعث میشه فلزات مدفون در جوار شهرها یا روستاها بهتراون پدیده رو بخودشون بگیرن و قویتر توسط فرانکو سنس بشن.اگر چه میزان این اختلالات مخصوصا در فواصل دور بسیار کمتره ولی تاثیر مورد نیاز برای ایجاد اون پدیده و میدان در اطراف فلزرو داره.چه بسا به نظر من زمین خودش بزرگترین عامل ایجاد این پدیده هست.
اما چرا من بازتاب موج رادیویی از فلزمدفون رو دلیل سنس نمیدونم خدمتتون عرض میکنم.ولی این احتمال وجود داره که موج رادیویی باعث ایجاد میدان در فلز بشه،ولی سنس بدلیل بازتابش امواج نیست،بلکه بدلیل وجود یک میدان یا چیزی شبیه این در اطراف فلز هست.از بیان جزییات تجربه ام معذورم فقط کلی بگم با نسخه و تایید فرانکو و تایید نقطه زن از وجود فلز مدفون اطمینان کسب کردیم.نکته بسیار مهم اینه با کندن محل وهر چه بیشتر پایین رفتن فرانکو اون محل رو ضعیف تر و ضعیفتر سنس میکرد تا جایی که حدود نیم متر مونده به هدف فرانکودیگه هیچی سنس نکرد در صورتیکه قبل از حفاری بطرز عجیبی اونجا رو سنس کرد یعنی آنتن رو در کوتاهترین حالت گذاشتم و ولوم 20 کیلو رو حتی 1 میل قبل از آستانه هم گذاشتم بازم تاییدش کرد و سنس شد.جزییات واقعا مفصله.معلوم بود تولید این پدیده ارتباط مستقیم با خاکی داره که در اطراف فلزه و با برداشتن این خاک این پدیده نه اینکه حذف بشه بلکه لایه به لایه از سطحش برداشته میشه.
حالا نکته خیلی جالبتر اینجاست که خوب دقت کنید.شما زمانی که فرانکو رو در حالت آستانه روشن قرار میدید با لمس دست میبایست ال ایی دی خاموش بشه.با چرخوندن ولوم 20 کیلو به سمت حداکثر ال ای دی دوم رودر حالت آستانه خاموش قرار بدید.یعنی اگرفرضا کوچکترین حرکتی بخواین به ولوم 20 کیلو به سمت حداکثر بدید ال ای دی دوم روشن بشه.در این حالت که ال ای دی دوم در حالت آستانه خاموشه اگر تمام آنتن رو با بدنتون بغل کنید باعث خاموشی ال ای دی اول نمیتونید بشید.وقتی دیدم با حفاری بیشتر فرانکو سنس نداره تعجب کردم.فرانکو رو در حالت آستانه خاموش ال ای دی دوم قرار دادم و رفتم داخل چاله(قبلا با تجربه ای که داشتم میدونستم که این پدیده در مرکز میدانش باعث خاموشی میشه،همونطور که در خارج از مرکزمیدانش باعث روشنی میشه)،با کمال تعجب دیدم مرکز این پدیده بقدری قویه که باعث خاموشی ال ای دی اول شد.باورتون میشه؟یعنی حالتی که اگر شما آنتن رو بغل کنید نمیتونید باعث خاموشی ال ای دی بشین،مرکز پدیده بقدری قویه که باعث خاموشی ال ای دی شد.این خاموشی بقدر 1 یا 2 دهم ثانیه بود و چند بار تکرار شد.
اگر بخواین از من بپرسید آخرش چی شد آیا درآوردید یا نه میگم نه در نیاوردم.واقعا هم در نیاوردیم.جنس خدا باید بده حتی اگر نیم متر یا کمتر مونده باشه.حفاری رو ادامه ندادیم.هیچ سندی برای اثبات به شما که هدف درست بود و اونجاست و هنوزم هست ندارم ارایه بدم جز اینکه دلیلی نداشت این موضوع رو عنوان کنم جز انتقال تجربه ام به شما و آرزو برای شما که به این سطحی برسید که تجربه من رو تجربه کنید والبته شما سوسوی زرد رو ببینید.

ممنون که جزییات تجربه تون رو عنوان کردین
ارزوی بهترین هارو براتون دارم
وارزوی موفقیت برای شما وهمه دوستان گل این انجمن علی الخصوص
مدیر بی نظیر حمید عزیز

علم اگر درثریا بود مردانی از سرزمین پارس بدان دست پیدا میکردن

پیامبراکرم(ص)

پنج شنبه 23 شهریور1396 - 9:57pm
YIM
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

ممنونم حمید جان.
منم در مورد فلزیابهای سری جی پی همین حرف رو زدم.بین حرف من و شما تعارضی نبود.گفتم زمان بالانس وقتی لوپ رو به سمت هوا یا افق میگیریم اگر دکا برق یا تیرهای برق شهری حتی در 300 متری هم باشن روی این سیستم تداخل دارن و این تداخل تو گوشی قابل شنیدنه.منظور من از بیان این موضوع این بود که این احتمال وجود داره که همین امواج محیط شهری باعث ایجاد اون پدیده در اطراف فلز مدفون بشه.
اما حمید جان فرانکو زمانی که به سمت دکلهای برق شهری و کابلهای برق گرفته میشه اونها رو آشکار میکنه.این موضوع کامل ثابت شده هست.البته اگر به اون فاصله مورد نیاز برسه آشکارش میکنه.فرانکو من یک رشته سیم برق که از منزل برای باغ گرفته شده رو اگر سر آنتن حدود 50 سانت نزدیک این کابل باشه آشکارش میکنه.مطمین باش فرانکو منابع تولید میدان الکتریکی رو آشکار میکنه از هر نوعی که باشه به ای شرط که در فاصله مناسب قرار داشته باشه.

جمعه 24 شهریور1396 - 2:35pm
مدیر کل
مدیر کل

خواهش میکنم.
در مورد عدم سنس دکلهای برق صحبت من بر اساس تست دوستان بود. مدار هم قطعا امکانی برای تقویت موج 50 هرتز سینوسی نداره مگر اینکه یا درست شیلد نشده باشه و یا منبع برق تقریبا به دستگاه چسبیده باشه! بهرحال اگر خطوط برق بطور مستقیم روی کارکرد این دستگاه تاثیر بذارن کار باهاش مشکل تر میشه. این خیلی مهمه که مطمئن باشین دستگاه درست شیلد شده. چون بخش داخلی مدار به 50 هرتز حساس هست اما در مورد آنتن اصلا اینطور نیست!

جمعه 24 شهریور1396 - 2:49pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

حمید جان من با فرانکوی خودم که شیلدی کامل و پوشیده و یکپارچه داره،اطمینان دارم دکلهای برق و کابلهای معمولی اگر در فاصله مناسب سنس قرار بگیرن،سنس میشن.مخصوصا دکلهای فشار قوی که خیلی راحت تر و از فاصله قابل توجهی سنس میشن.بله حق با شماست کار کردن با فرانکو در برخی محیطها که سازه های برقی وجود داره سخته.ولی با تنظیم اون دوتا ولوم و رسیدن به یک سطح پایدار و ثابت که اون سازه ها رو نگیره ولی اگر فلزی مدفون بود بگیره امکانپذیره.حتی این اعتقاد رو دارم اگر چه نمیتونم اثباتش کنم که اگر فلز مدفونی در مجاورت حتی 300 متری 400 متری این دکلهای فشار قوی باشن خیلی بهتر سنس میشن و اگر در عمق بیشتری هم باشن امکان سنس شدنشون هست.
از شکارچی عزیز هم ممنونم.

جمعه 24 شهریور1396 - 3:02pm
کاربر فعال
کاربر فعال

درود خدمت دوستان و اساتید گرامی
ابتدا از مهندس حمید و عرفان گرامی به خاطر پاسخگویی سپاسگذاری میکنم با اجازه شما گرامیان بعد از اینکه سایر دوستانی که از فرانکو جواب گرفتن و باهاش کار کردن هم تجربیات خودشون رو بیان کردن و جواب سئوال های من رو پاسخ دادن من هم تجربه و نتیجه ازمایشات خودم در زمینه میدان های به وجود امده در اطراف فلزات رو خدمت همگی دوستان بیان میکنم اما برای اینکه سکوت کامل نکرده باشم و احساس میکنم که عرفان جان هم تجربه ای رو که بازگو نکردن در این زمینه باشه باید خدمتتون عرض کنم که من حتی در جاهایی که امواج رادیویی وجود نداره یا به عبارتی خیلی ضعیف هست با فرانکو می تونم سنس داشته باشم البته با فرانکو هنوز تست نکردم ولی با مدار دیگه ای که قبلا خودم ساخته بودم و خیلی شبیه فرانکو بود تست کردم و جواب گرفتم راه حل خیلی ساده هست در جایی که فرکانس ها خیلی ضعیف هست کافی هست که شما یه مدار مکمل داشته باشید که از طریق اون مدار به زمین یه سری فرکانس ها رو ارسال کنید و بعد از مدت زمان مشخصی شروع به جستجو با دستگاه فرانکو بکنید البته این بحث مفصلی داره و به سه طریق یعنی به وسیله سه ابزار کاملا مجزا که یکیشون ضمن خیلی خیلی ساده بودن کارایی خوب و ارزونی داره می تونید همون میدان رو در اطراف فلز ایجاد کنید در ضمن اینکه برای دریافت میدان اطراف فلزات هم یه راه حلی رو پیدا کردم که باز با روش فرانکو خیلی فرق میکنه اما شاید بشه از این روش برای تفکیک هم استفاده کرد البته تا به نتیجه قطعی در مورد اخری نرسم نمی تونم حرفی بزنم
اما ای کاش اینجا یکم بهم بیشتر اعتماد داشتیم و به جای اینکه فکرمون رو با مسائل الکی درگیر میکردیم با به اشتراک گذاشتن تجربیاتمون به یه نتیجه بهتر و علمی تر و قطعی تری می رسیدم من خودم به شخصه نه پیدا کردن دفینه برام مهمه نه فروش دستگاه فقط و فقط و فقط حل مسئله سنس فلزات مختلف به روشی علمی با کمترین خطای ممکنه اهمیت داره و صدق گفتارم همین بس که به عنوان یه مهندس سخت افزار که از سال 67 با کامپیوتر و الکترونیک اشنا هستم و پروژه های زیادی رو اجرایی کردم خدا رو شکر نیاز مالی به مسائل فلزیابی و حاشیه اون ندارم و مهندس حمید و خیلی از دوستان دیگه ای که دستی در پروژه داشته باشن میدونن که پیاده سازی یه مدار یا یه نرم افزار کاربردی که 4 تا جمع و تفریق ساده یا یه ارسال و دریافت ساده یا یه کنترل خیلی دوست داشتنی و با حال رو انجام بده هم مشتری بهتری داره هم فروش و پول حلال تر و بی دردسر تری داره که امثال ماها نخواییم وارد دنیای سنس فلز برای کسب درامد باشیم
با سپاس از همه یارانی که من رو تحمل میکنن امید دارم که از این به بعد شاهد اشتراک گذاری تجربیات بهتری باشیم در ضمن اینکه از نظر شخص من، برای به رخ کشیدن فتوحاتم به اینجا نمیام و اینو خوب میدونم که برای به رخ کشیدن فتوحاتم باید جایی برم که بشه دوهزار از بازگو کردن فتوحاتمون کاسب باشیم تنها دلیل اومدن من به این محیط ها به اشتراک گذاری تجربه اندک و بهره گیری از تجربه بی کران دوستان گلی چون شما دوست عزیزی هست که داری این متن رو می خونی و حرفام به دلت نشسته اما برای باورش داری مقاومت 1% خطا 4 وات 10 مگ به کار میبری خخخخ دوستتون دارم
کیارش

جمعه 24 شهریور1396 - 7:06pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

عرض سلام خدمت مهندس حمید و دوستان عزیز
مهندس جان مدار من بعداز شیلد کردن حساسیت فوق‌العاده پایینی داشت جوری که هیچ عکس‌العمل خاصی نداشت.اومدم سیم پیچ مدار رو بجای سه دور پنج دور گذاشتم خیلی بهتر شد و به گفته‌ی شما رو به آسمان مدار حساسیت نشون میداد ولی بازم به فلز مدفون حساس نبود.ایندفعه سیم پیچ رو هفت دور گذاشتم الان به تمام فلزات حساسیت نشون میده! حتی سیم برق!الان از روی دیوار سیمهای برق که جریان داخلشون هست و زیر گچ هستند رو سنس دارم،ولی خوبیش اینه که فلز مدفون رو هم سنس میکنه.
حالا به نظرتون چه کار میتونم بکنم که فقط به فلز مدفون حساس باشه و فلز بیرون از خاک رو سنس نکنه و احتمال خطا رو پایین بیارم؟

زندگی در بردگی شرمندگی‌ست

جمعه 24 شهریور1396 - 8:28pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

1426539 نوشته است:
مهندس جان مدار من بعداز شیلد کردن حساسیت فوق‌العاده پایینی داشت جوری که هیچ عکس‌العمل خاصی نداشت.اومدم سیم پیچ مدار رو بجای سه دور پنج دور گذاشتم خیلی بهتر شد و به گفته‌ی شما رو به آسمان مدار حساسیت نشون میداد ولی بازم به فلز مدفون حساس نبود.ایندفعه سیم پیچ رو هفت دور گذاشتم الان به تمام فلزات حساسیت نشون میده! حتی سیم برق!الان از روی دیوار سیمهای برق که جریان داخلشون هست و زیر گچ هستند رو سنس دارم،ولی خوبیش اینه که فلز مدفون رو هم سنس میکنه.
حالا به نظرتون چه کار میتونم بکنم که فقط به فلز مدفون حساس باشه و فلز بیرون از خاک رو سنس نکنه و احتمال خطا رو پایین بیارم؟

الان میتونید به جای 22 پیکو یه خازن متغیر تریمر و یا واریابل قرار بدبد و اینم تست کنید . ممنون میشم نتایج تستتون رو بگید @};-

جمعه 24 شهریور1396 - 9:35pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

ممنون عرفان عزیز و حمیدجان
پس عرفان جان میشه از این روش خاموشی چراغ اول تو مرکز حفاری برا تایید درستی نقطه روش حساب کردش،اگه اره،پس خیلی تجربه ارزشمندی دراختیارمون گذاشتی من بنوبه خودم بینهایت ازت ممنونم لطف بزرگی در حقمون کردی،البته این وسط تلاش سایر دوستان و علی الخصوص حمیدجان رو هم نباید فراموش کرد.

جمعه 24 شهریور1396 - 11:18pm
YIM
مدیر کل
مدیر کل

erfan نوشته است:
حمید جان من با فرانکوی خودم که شیلدی کامل و پوشیده و یکپارچه داره،اطمینان دارم دکلهای برق و کابلهای معمولی اگر در فاصله مناسب سنس قرار بگیرن،سنس میشن.مخصوصا دکلهای فشار قوی که خیلی راحت تر و از فاصله قابل توجهی سنس میشن.بله حق با شماست کار کردن با فرانکو در برخی محیطها که سازه های برقی وجود داره سخته.ولی با تنظیم اون دوتا ولوم و رسیدن به یک سطح پایدار و ثابت که اون سازه ها رو نگیره ولی اگر فلزی مدفون بود بگیره امکانپذیره.حتی این اعتقاد رو دارم اگر چه نمیتونم اثباتش کنم که اگر فلز مدفونی در مجاورت حتی 300 متری 400 متری این دکلهای فشار قوی باشن خیلی بهتر سنس میشن و اگر در عمق بیشتری هم باشن امکان سنس شدنشون هست.
از شکارچی عزیز هم ممنونم.

ممنون از شما.
در خصوص رابطه سنس بهتر اهداف و وجود تاسیسات برقی نظیر دکل برق بنظر میاد این موضوع طبق تجربه اکثر دوستان ثابت شدست! یعنی بنظر میرسه در جاهایی که دکل برق وجود داره تا شعاع چند صدمتری دستگاه قادر به کار هست! اما اینکه خود این دکل ها هم بطور مستقیم سنس میشن باید سایر دوستان هم نظر بدن. چون هر جور که حساب کنیم این دستگاه از طریق آنتن نباید بتونه موج 50 هرتز رو دریافت کنه مگر اینکه چیز دیگری باشه.

شنبه 24 شهریور1396 - 12:00am
مدیر کل
مدیر کل

1426539 نوشته است:

طبق گفته فرانکو سیم پیچ 2 دور و 3 دور جواب داده ولی 4 دور دیگه جواب نداده! شما هر چه تعداد دورها رو بیشتر کنین ظرفیت سیم پیچ بیشتر میشه و امواج کمتری رو در ورودی حذف میکنه. بنابراین قدرت سنس در حالت کلی بیشتر میشه. مهم این هست که بتونه دفینه رو سنس کنه. لذا توصیه میکنم از همون 3 دور استفاده کنین. احتمالا مشکل شما در جای دیگری از مدار مثلا نوع ترانزیستورها یا حتی خازنهاست. در عین حال عرض کردیم اون چیزی که مدار شیلد شده صرفا از طریق آنتن میتونه از فاصله بیش از 1 متری سنس کنه میتونه ملاک تست باشه. تست با مدار شیلد نشده یا فلزات و چیزهایی که در فواصل کمتر از یک متر روی دستگاه تاثیر میذارن اصلا ملاک نیست چون در حین کاوش هم دستگاه حداقل یک متر با زمین فاصله داره و دفینه باید از فاصله چند متری سنس بشه! علت عرض بنده اینه که مطمئنا در فواصل نزدیک یا با دستگاه شیلد نشده امواجی روی دستگاه تاثیر میذارن که لزوما ربطی به اثر یک دفینه نداره! پس نمیشه مقایسه کرد.

شنبه 24 شهریور1396 - 12:08am
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 6500 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 312 , 313 , 314 , 315 , 316 , 317 , 318 ... 650  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: İbrahim samur , Valed و 21 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure