انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : شنبه 8 اردیبهشت1403 - 11:05am

پاسخ به موضوع  [ 6500 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 310 , 311 , 312 , 313 , 314 , 315 , 316 ... 650  بعدی
 ردیاب یونی ساخت دوستان سایت همسایه (فرانکو) 
نویسنده پیغام
مدیر کل
مدیر کل

برای تنظیم ولتاژ نیاز به خازنی در حد دهم پیکو فاراد هست و مطمئن باشین با هیچ قطعه ای به جز دو تکه سیم نزدیک به هم نمیتونین چنین ظرفیت خازنی اندکی رو ایجاد کنین! بعنوان مثال یک مقاومت مثلا 10 مگا اهم معمولی حدود 0.5 پیکو فاراد ظرفیت خازنی بین دو پایه خودش داره و با این حساب تکلیف هر قطعه دیگری که بخواین استفاده کنین مشخصه!
دستگاه شما هر مشکلی هم که داشته باشه وقتی دقیقا در مکانی خاص سنس مشخص داره احتمالش زیاده که در اون مکان چیزی وجود داشته باشه. جهت بررسی اون مکان با فلزیاب بهتره هم با لوپ کوچک و هم با فریم بزرگ امتحان کنین.
خازنهای 470 میکرو یا 100 نانو که میفرمایین صرفا مربوط به بخش تغذیه هستن و به توصیه بنده جهت ثبات بیشتر ولتاژ تغذیه گذاشته شدن وگرنه هیچ تاثیری روی عملکرد بخش اصلی مدار ندارن. فیبر اقا پیام هر چند خازنهایی اضافه بر توصیه من هم داره ولی ایرادی نیست و با همین تغییرات بارها ساخته شده و جواب داده. فقط باید روی تنظیم ولتاژ و انتخاب ترانزیستور مناسب با بتای 400 الی 600 و البته مونتاژ و ساخت دقیق و تمیز و شیلد مناسب دقت کنین.
بنظر من آشکار ساز ولتاژ دقیق زیاد بدرد این مدار نمیخوره. چون مدار اصلی با تنظیم آستانه ای که داره میتونه با روشن شدن یک چراغ سنس رو براحتی مشخص کنه. اضافه کردن ال ای دی ها یا نمایشگر دقیق ولتاژ ممکنه اندکی برد رو افزایش بده که طبیعتا برای استفاده از این افزایش برد باید توقع بی ثباتی بیشتری داشته باشین! در عین حال اندازه گیری دقیق میتونه نقطه دقیق هدف رو بهتر مشخص کنه. بنظر من مزیت دیگری نداره.

یکشنبه 12 شهریور1396 - 7:59pm
کاربر فعال
کاربر فعال

درود مهندس گرامی
برای خازن چجوری از سیم استفاده کنم و ایا کل خازن های یک پیکو رو باید بردارم و ایا سیم 0.8 یا یک میل لاکی خوبه یا نه و چند سانت یا چند میل از برد بیاد بالا
با سپاس از راهنمایی شما گرامی

یکشنبه 12 شهریور1396 - 8:29pm
مدیر کل
مدیر کل

چند بار این مساله رو توضیح دادم. 3 خازن یک پیکو رو که در بیارین عملا 6 سوراخ خالی دارین که جای اولی و ششمی دو تکه سیم مثلا یک میل لاکی به طول 1.5 سانت لحیم میکنین. بعد این دو سیم رو به هم نزدیک میکنین و فاصلشون رو طوری تنظیم میکنین که ولتاژ مورد نظر بدست بیاد و در نهایت در همون حالت میذارین باقی بمونه. اگر با این روش هم موفق به تنظیم ولتاژ نشدین مطمئن باشین مشکل از جای دیگست.

یکشنبه 12 شهریور1396 - 11:45pm
کاربر فعال
کاربر فعال

با سپاس از مهندس حمید بابت راهنمایی
در خصوص این دستگاه بیشترین عمق و بردی که گرفته شده چقدر بوده و حساسیت مداراتی که دوستان ساختن ایا فقط به طلای چال شده هست یا نه به هر فلز چال شده ای حساسیت نشون میده

دوشنبه 13 شهریور1396 - 10:42pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

با این فرض که شما این وسیله رو درست و دقیق با رعایت همه نکات ساخته باشی و حساسیت مناسبی هم داشته باشه،در صورتیکه شرایط محیطی مناسب باشه یعنی مکان شما دارای این ویزگی باشه که دستگاه در حالت حداکثری ولوم 500 کیلو به زمین و اسمون مخصوصا به زمین به راحتی واکنش نشون بده،هدفی با حجم متوسط(50 در 50 سانت یا همین حدود) رو در صورت یه اپراتوری دقیییییییییق تا چهار متر تو زمین مدفون باشه نشون میده.
در مورد اینکه به چه فلزاتی واکنش داره ،نتایجی که دیده شده از دیگران این بوده که به هر نوع فلزی از جمله آهن هم واکنش داره و حتی واکنشهای بی مورد و هرز هم زیاد داره و این بدلیل عدم رعایت نکات کلیدی و بی توجهی افراد به ماهیت عملکرد این نوع دستگاه هست.ولی تجربه خودم این بوده در صورت رعایت هممممممه نکات و محدود کردن حساسیت در حد مناسب فقط به فلزات با ارزش واکنش داره.

سه شنبه 14 شهریور1396 - 4:34pm
کاربر فعال
کاربر فعال

درود خدمت دوستان و اساتید گرامی
بالاخره بیدار خوابی ها و پشتکارم همراه با راهنمایی های دوستان و اساتید گلم به ثمر نشت دیشب چهارمین مدار فرانکو رو ساخته بودم و باز طبق معمول سنس داشتم اما ولتاژها با مدارات قبلی یکی و با ولتاژهای بیان شده در انجمن کاملا متفاوت بود وقتی منطقی فکر کردم دیدم من هم نوع خازن ها رو در این 4 مدار عوض کردم و از عدسی و مولتی لایر و در مورد خازن هان الکترولیت از چند نوع مرغوب و معمولی و در مورد مقامت ها هم از 5% تا 1% استفاده کردم وترانزیستور هم bc237b و bc550c استفاده کردم اما ولتازها بین 4 مدارم در حد 0.1 تا 0.2 ولت اختلاف داشت ولی با ولتاژهای گفته شده خیلی تفاوت داشت که وقتی منطقی موضوع رو بررسی کردم متوجه شدم که ترانزیستورها درست کار نمی کنند و یکدفعه متوجه شدم که ترازیستورها رو برعکس جا زدم و کلکتور و امیتر رو برعکس جا زدم که بعد ار برعکس کردن اونا مدار درست شد و ولتاژ پایه 3 ای سی یک صفر شد و بعد با قرار دادن کریستال و ترانزیستور شماره یک باز هم صفر بود که رفتم سراغ خازن های 2و3و4 که با گذاشتن دو تیکه سیم مسی شماره یک به نتیجه خوبی نرسیدم و همینجور تستی یه خازن 330pf ام کا تی رو به جای یه خازن 2و3و4 قرار دادم که به طرز جالبی ولتاژ پایه ای سی به 4.23 میل کرد و قدرت سنس خیلی خوبی داره انشالله امروز بعد از ظهر اگر شد میبرم میدان تست که ببینم اونجا چیکار میکنه در ضمن تغییراتی که روی مدار من هست به این شکل هست
c13,c14=330PF
c2,c3,c4 هیچ خازنی نیست و پایه یک خازنc2 به پایه یک خازن c4 با یک خارن 330pf ام کا تی که عکسش رو می گذارم وصل شده
P2=1M ohm
c9=1.5nf
c10=27pF trimer
کلیه ترازیستورها bc237b می باشد و کلیه خازن های مولی لایر و 7 خازن 470 میکرو فاراد از جنس مرغوب انتخاب شده
با سپاس از زحمات همه اساتید و دوستان گلی که من رو در رسیدن به هدفم یارای کردند

سطح دسترسی لازم برای مشاهده فایل های پیوست شده در این پست را ندارید.

جمعه 17 شهریور1396 - 6:56am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

ایرانی جان خسته نباشید.
سلف را چطوری نصب کردی ؟ افقی یا عمود بر فیبر؟
لطفا هر دو حالت را تست کنید ؟
من فکر میکنم اگر دسته باکس مدار طویل تر باشه بهتره ، چون دست کاربر از مدار دورتر میشه و اثرات رادیوئی بدن انسان بر سیگنال دریافتی کاهش پیدا میکند.
دسته اگر 20 سانت باشه بهتره.

علم گنج بزرگیست که با خرج کردن تمام نمی شود.

جمعه 17 شهریور1396 - 11:40am
کاربر فعال
کاربر فعال

درود گرامی
سلف رو عمودی نصب کردم کل جعبه رو شیلد و به زمین مدار وصل کردم دسته هم لوله سفید پلی اتیلن هست که منطقا نباید به بدن حساس باشه و نیست و وقتی تک تک لامپ ها رو در استانه قرار میدم و انتن رو لمس می کنم چراغ مورد نظر روشن میشه الان با فانکشن سیگنال زنراتور وقتی سیگنالهای مختلف میسازم از 5 متری بهش حساسیت داره انشالله بازه فرکانسی حساسیت رو پیدا کردم بیان می کنم براتون

جمعه 17 شهریور1396 - 4:09pm
کاربر فعال
کاربر فعال
آواتار کاربر

مرسی k.irani70

جمعه 17 شهریور1396 - 9:39pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

اخرین pcbاقاپیام کدوم صفحه است از دوستان کسی نیست زحمت بکشه اینجا اپ کنه

اگه زحمت بکشید هردو فایل ۳ledو اونی که ۱۰تا ال ایدی داره بدین ممنون میشم

علم اگر درثریا بود مردانی از سرزمین پارس بدان دست پیدا میکردن

پیامبراکرم(ص)

شنبه 18 شهریور1396 - 10:41pm
YIM
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 6500 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 310 , 311 , 312 , 313 , 314 , 315 , 316 ... 650  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: İbrahim samur , Valed و 34 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure