انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : سه شنبه 11 اردیبهشت1403 - 8:43pm

پاسخ به موضوع  [ 6500 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 290 , 291 , 292 , 293 , 294 , 295 , 296 ... 650  بعدی
 ردیاب یونی ساخت دوستان سایت همسایه (فرانکو) 
نویسنده پیغام
کاربر فعال
کاربر فعال

erfan نوشته است:
با چرخوندن ولوم 20 کیلو به سمت حداکتر باید چراغ ها به ترتیب روشن بشه و همین نشوندهنده درستی عملکرد ولوم و چراغهاست.و باید هر سه چراغ شما این قابلیت رو داشته باشه که در حالت آستانه قرار بگیره و با لمس انگشت خاموش بشه و حتی حساسیت به لمس انگشت در چراغهای دوم و سوم بیشتره و همین نکته کاربردی در کاوش هست.من ولتازها رو در حالتی گرفتم که هیچ چراغی روشن نبود.از نقطه صفر ولوم 20 کیلو تا قبل از روشنایی چراغ اول این مقادیر یکسان هست و فقط چند صدم امکان داره تغییر کنه.شما هم در حالت خاموشی اندازه باید بگیری.صدا نداشتن بازر امکان داره از قطعی بازر یا سوختن بازر باشه.من خودم بازر وصل نکردم ولی با کوچکترین روشنایی چراغ اول میبایست بازر هم صدا بده.بازر با چراغ اول موازی هست.
این نکته رو هم دقت کنید که ترتیب شماره گذاری ال ای دی ها در شماتیک فرانکو با ترتیب روشن شدن ال ای دی ها متفاوته.اون ال ای دی که با بازر موازی هست اولین چراغی هست که روشن میشه ولی در شماتیک دستی فرانکو شماره 3 نوشته شده.

درود عرفان جان
ابتدا بابت زحماتی که میکشی و من رو راهنمایی می فرمایی سپاسگذارم
اما در مورد مدار خدمت عرض کنم که الان مدار من با چرخوندن ولوم ها صدای بازر قطع میشه و ال ای دی ها هم یکی یکی خاموش میشه تا اینجا درسته اما به دست هیچ حساسیتی نداره و به موبایل هم همینجور و مهم تر اینکه اصلا احساس میکنم هیچ سنسی در کار نیست
ولتاژهای مدار من به این شکله به همون ترتیبی که برام نوشتی منم برات ولتاژ گیری کردم اگر دقت کنی به جز ترانزیستور اولی که تقریبا نزدیکه و میشه گفت اون اختلاف به خاطر خطای قطعات هست بقیه ولتاژها خیلی فرق دارن مخصوصا روی کلکتور ها که ولتاژ به 8 رسیده حالا نمی دونم داستانش چیه فقط اینو بگم که اگر مطمئن بشم اشکال از ترازیستور ها هست عوض میکنم ترانزیستور مورد استفاده من bc237b با hfe 450 هستن که از بین 30 تا ترازیستور موجودی که داشتم یکی یکی چک کردم و 5 تا مثل هم رو پیدا کردم بقیشون بین 400 تا 460 هست اگر هم اشکال از خازن های عدسی باشه که اونا رو عوض کنم چون مقاومت ها رو همه چک کردم سالمن ظاهرا خطایی در طراحی برد ندارم چون چند دفعه با شماتیک چکش کردم و درست هست در مورد قطعی یا اتصالی هم چند دفعه چک کردم ندارم
فقط اینکه شک دارم ممکنه که جایی لحیم بد شده باشه که در ظاهر نشون نمیده چون همه رو باذره بین چک کردم و یا مهم تر که شکم هم به همین هست چون در ابتدا ولتاژ رو اشتباها به جای قسمت ورودی ولتاژ به دو سر سیم یه ال ای دی داده بودم ممکنه اتصالی خازن های عدسی باشه که البته یکیشون اتصال کوتاه شده بود که عوض کردم و الان به 1pF ها مشکوکم اما چون موجود نداشتم فردا باید برم بگیرم و ببینم چی میشه من ولتاژهای دستگاه خودم رو زیر ولتاژهای شما می نویسم ببین چی میشه
TR1کلکتور 10.51 بیس6.05 امیتر 5.66
3.12 0.61 0.00 TR2
4.75 1.83 1.22 TR3
5.05 1.72 1.15 TR4
10.53 5.78 5.18 TR5

TR1 - 4.18 4.78 10.67
TR 2- 0.00 0.55 7.47
TR 3- 0.62 1.17 8.04
TR4 - 0.61 1.17 8.12
TR5 - 3.00 0.44 11.06

چهارشنبه 23 خرداد1396 - 1:31am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

دوست عزیز من منظور شما رو نمیفهمم.شما ولوم 20 کیلوت وقتی در حداقل هست چراغهات خاموشه یا روشن؟ولوم بطور معمول در جهت عقربه های ساعت افزایش پیدا میکنه.حالا برای شما حتی اگر برعکس هم باشه بازم فقط ترتیب روشن شدن چراغها برعکس میشه واگر برعکس باشه با روشن شدن چراغ اول و دوم بازر صدا نداره و با روشن شدن سومی بازر صداش در میاد.
شما دقیقا بگو که ولوم شما چجوریه؟اگر نمیدونی کدوم وری زیاد میشه میتونی با اهم متر تست کنی.در کل ولوم وقتی در حداقل هست نباید هر سه چراغ روشن باشه،چند دور که بسمت حداکتر میچرخونی تازه به ترتیب چراغها روشن میشه

چهارشنبه 23 خرداد1396 - 2:15am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

میلاد33 نوشته است:
تو مونتاژ شما از این زاویه که عکس گرفتین مشکلی دیده نمیشه جز اینکه باید به جای خازنهای صد نانو یا 104 از خازن عدسی استفاده میکردین اما شما از مولتی لایر استفاده کردی و بهتره تغییر بدین
در خصوص تست ولتاژ شما اول باید کریستال رو از مدار خارج کنید سپس ولتاژ نقطه ایی که تو عکس مشخص کردم رو اندازه گیری کنید به این صورت که مثبت ولتمتر رو به نقطه مشخص شده که همون پایه سه آی سی شماره یکه وصل کنید و منفی ولمتر رو به منفی مدار در این مرحله باید ولتاژ اندازه گیری شده حدود صفر باشه اگر صفر نبود باید خازنهای c13 و c14 رو به 470 پیکو یا 330 پیکو فاراد کاهش بدین .
در مرحله بعد کریستال رو نصب کنید و مجددا ولتاژ همون نقطه قبلی رو اندازه گیری کنید در این مرحله ولتاژ شما باید بین 3 تا 5 ولت باشه اگه به هر دلیلی ولتاژ شما در این محدوده نبود پیام بدین تا بگم چیکار کنید .توجه داشته باشید در تمام مراحل اندازه گیری ولتاژ نباید آنتن به مدار وصل باشه

ممنون میلاد عزیز @};- مگه خازنهای مولتی لایر کیفت بهتری نسبت به عدسی ندارن :-? اگه واقعا اشکالی ایجاد میکنه عوضشون کنم :(

آخرین بار توسط milad7 در چهارشنبه 24 خرداد1396 - 8:55am ویرایش شده است، در کل 1 بار ویرایش شده است.

چهارشنبه 24 خرداد1396 - 8:45am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

kاوه نوشته است:
milad7 نوشته است:
مدار من تقریبا آخراشه. دوستان یه نگاهی بیندازید ببینید مشکلی نباشه. ضمنا اگه میشه لطف کنید بفرمایید از کدام قسمتها باید ولتاژ بگیرم و چه ولتاژی باید داشته باشم.

مبارکتون باشه دوست من...فقط ی ایراد هستش تو مدارتون اونم اینه ک سلفتون باید ۳دور ب قطر وطول یکسانت باشه ولی شما ۴دور پیچیدید

ممنونم @};- 3 دور هست چون از زاویه پشت نگاه میکنید 4 دور نشون میدهاز شروع تا پایان باید 3 دور باشه بقیش میره تو مدار

چهارشنبه 24 خرداد1396 - 8:48am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

hoshyar191 نوشته است:
از خازنهای الکترولیتی کوچکتر استفاده کن خیلی بزرگه ، احتمالا ولتاژ بالاست ، خازنهای آبی منظورمه. چون بدنه خازنها از آلومینیوم یا روی هست در این مدار اختلال ایجاد میکنه ، اگر بزرگ باشه

طبق لیست قطعات آقا پیام سفارش دادم که خازن الکترولیتی 470 میکرو 25 ولت هست حالا نمیدونم از این کوچیکتر هم دارن یا خیر. ولی فکر نکنم با این ولتاژ کوچیکترشو داشته باشن :-\

چهارشنبه 24 خرداد1396 - 8:54am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

محل اقامت: زانی و کوره هاتمه؟
milad7 نوشته است:
میلاد33 نوشته است:
تو مونتاژ شما از این زاویه که عکس گرفتین مشکلی دیده نمیشه جز اینکه باید به جای خازنهای صد نانو یا 104 از خازن عدسی استفاده میکردین اما شما از مولتی لایر استفاده کردی و بهتره تغییر بدین
در خصوص تست ولتاژ شما اول باید کریستال رو از مدار خارج کنید سپس ولتاژ نقطه ایی که تو عکس مشخص کردم رو اندازه گیری کنید به این صورت که مثبت ولتمتر رو به نقطه مشخص شده که همون پایه سه آی سی شماره یکه وصل کنید و منفی ولمتر رو به منفی مدار در این مرحله باید ولتاژ اندازه گیری شده حدود صفر باشه اگر صفر نبود باید خازنهای c13 و c14 رو به 470 پیکو یا 330 پیکو فاراد کاهش بدین .
در مرحله بعد کریستال رو نصب کنید و مجددا ولتاژ همون نقطه قبلی رو اندازه گیری کنید در این مرحله ولتاژ شما باید بین 3 تا 5 ولت باشه اگه به هر دلیلی ولتاژ شما در این محدوده نبود پیام بدین تا بگم چیکار کنید .توجه داشته باشید در تمام مراحل اندازه گیری ولتاژ نباید آنتن به مدار وصل باشه

ممنون میلاد عزیز @};- مگه خازنهای مولتی لایر کیفت بهتری نسبت به عدسی ندارن :-? اگه واقعا اشکالی ایجاد میکنه عوضشون کنم :(

بله خازنهای مولتی لایر کیفیت بالاتری نسبت به عدسی دارن اما در فرکانس های بالا فقط خازنهای عدسی جواب میده.و چون خازنهای 100 نانو در این مدار برای حذف نویز در فرکانس های بالای قسمت تغذیه گذاشته شده بنابراین باید از نوع عدسی استفاده کنید.فقط خازنهای 100 نانو رو به عدسی تغییر بده نمیخواد بقیه خازنهارو تغییر بدی.سلف هم یه دور ازش کم کن باید سه دور باشه اما شما چهار دور پیچیدی

چهارشنبه 24 خرداد1396 - 9:12am
کاربر فعال
کاربر فعال

erfan نوشته است:
دوست عزیز من منظور شما رو نمیفهمم.شما ولوم 20 کیلوت وقتی در حداقل هست چراغهات خاموشه یا روشن؟ولوم بطور معمول در جهت عقربه های ساعت افزایش پیدا میکنه.حالا برای شما حتی اگر برعکس هم باشه بازم فقط ترتیب روشن شدن چراغها برعکس میشه واگر برعکس باشه با روشن شدن چراغ اول و دوم بازر صدا نداره و با روشن شدن سومی بازر صداش در میاد.
شما دقیقا بگو که ولوم شما چجوریه؟اگر نمیدونی کدوم وری زیاد میشه میتونی با اهم متر تست کنی.در کل ولوم وقتی در حداقل هست نباید هر سه چراغ روشن باشه،چند دور که بسمت حداکتر میچرخونی تازه به ترتیب چراغها روشن میشه

درود گرامی
ولوم ها درستن و مشکلی با اونا ندارم یعنی وقتی کاملا بسته هستن کل چراغ ها و بازر خاموشه و بعد به ترتیب با زیاد شدن ولوم 20 کیلو چراغ ها روشن میشن دونه دونه و و بازر به صدا در میاد در مورد ولوم 500 کیلو اما ظاهرا زیاد اثری نداره و با زیاد شدنش فقط چراغ اخری رو روشن و خاموش میکنه نمی دونم درسته یا نه
مسئله مهم تر اینه که شما می فرمائید وقتی ولوم جوری تنظیم باشه که مثلا دو چراغ روشن باشن ودر حالت استانه باشه با دست زدن به انتن باید چراغ دوم خاموش بشه اصلا مدار من اینجوری عمل نمیکنه و هیچ گونه سنسی ندارم
در ضمن به ولتاژه ها دقت کنید ولتاژ 5 ولت و 3 ولت شما با ولتاژ 8 من برابری میکنه که اصلا به نظر من خوب نیست در ضمن ولتاژ پایه 3 ای سی هم 3 ولت هست حالا یه جایی حس میکنم یه گیری باشه یا قطعه سوخته دارم که هر چی میگردم نمی تونم پیدا کنم یا اتصالی یا اشکالی در طراحی پی سی برد که باز هم همه چندین دفعه چک کردم حتی ترازیستور ها همشون سالمن ای سی ها رو هم چند دفعه عوض کرد در شرایطی که مدار جوری طراحی شده که این ولتاژ ها ربطی به ای سی ها نداره و طبقه بعد از ترانزیستور ها ای سی ها هست جالا موندم چیکارش باید بکنم که ولتاژم به ولتاژ شما نزدیک بشه و از طرفی سنس داشته باشم
در ضمن من این شماتیک رو ساختم اشتباه که نیست همینه مدار ؟
ظاهرا دوستان میگن 470میکرو فاراد 25 ولت من 100 میکرو فاراد 25 ولت استفاده کردم نکنه مشکل مدار من اینه ؟ لطفا شماتیک زیر رو بررسی کنید و یا شماتیکی که شما استفاده کردین رو برام بگذارید فقط شماتیک رو نه پی سی برد رود مرسی

سطح دسترسی لازم برای مشاهده فایل های پیوست شده در این پست را ندارید.

چهارشنبه 24 خرداد1396 - 10:57am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

میلاد جان خازنهارو عوض کردم و کریستالو هم خارج کردم. و از اون قسمتی که مشخص کردید ولتاز گرفتم دقیق صفر بود (با دو مولتی متر.) و دوباره کریستالو جا زدم ولتاژ گرفتم 5.6 نشون میده. آیا مشکلی هست چون زیادتر از اون ولتاژی که شما گفتید. البته از باتری 18 ولت 4.5 آمپر خشک استفاده میکنم. که ابتدا وردی 19 ولت نشون میده.

در مورد سلف هم در این عکس توجه کنید از این سمت 3 دوره چون عمودی نسب کردم مجبور شدم یه نیم دور اضافه کنم تا به اون سوراخه برسه

سطح دسترسی لازم برای مشاهده فایل های پیوست شده در این پست را ندارید.

چهارشنبه 24 خرداد1396 - 12:04pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

مدار شما الان درسته تقریبا.فرانکو گفته باید خروجی بین 5 تا 6 ولت باشه .اما بیشتر دوستان با ولتاژ زیر 5 ولت تونستن به موفقیت برسن البته یک فیلم تو یوتیوب هست که طلا رو با مدارش آشکار میکنه و ولتاژ خروجیش مثل شماست وحدود 5.5 ولته.بنابراین شما مدارتو ببر تست کن اگه جواب داد که هیچی من خودمم با ولتاژ 5.5 ولت نتیجه گرفتم اما اگه جواب نداد باید ولتاژ خروجی رو کم کنی به این صورت که یک خازن یک پیکو فاراد دیگه با اون سه تا سری کنی

چهارشنبه 24 خرداد1396 - 12:33pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

یه نکته دیگه اینکه خازن 22پیکو هم چون نقش فیلتر در فرکانس بالا رو داره باید عدسی باشه ظاهرا شما مولتی لایر گذاشتی

چهارشنبه 24 خرداد1396 - 12:52pm
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 6500 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 290 , 291 , 292 , 293 , 294 , 295 , 296 ... 650  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر عضو شده ای موجود نیست. و 62 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure