انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : پنج شنبه 20 اردیبهشت1403 - 11:43pm

پاسخ به موضوع  [ 6500 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 285 , 286 , 287 , 288 , 289 , 290 , 291 ... 650  بعدی
 ردیاب یونی ساخت دوستان سایت همسایه (فرانکو) 
نویسنده پیغام
مدیر کل
مدیر کل

میلاد33 نوشته است:
سلام مهندس حمید عزیز خسته نباشی
من تصمیم گرفتم برای این مدار دیش از جنس مس بسازم.حالا من نمیدونم باید بگم دیش با چه ابعادی برام بسازن آیا فرمول خاصی داره؟ و دوم اینکه وجود دیش باعث افزایش برد و شعاع زنی خواهد شد؟

با توجه به رنج فرکانس موثر در کار این مدار و رفتار انعکاسی این طیف فرکانسی ؛ عملکرد چیزی مثل دیش برای آنتن این دستگاه متفاوت از دیش های ماهواره ای و امثالهم هست! یعنی قرار نیست ما نوعی دیش داشته باشیم که امواج رو در کانون خودش متمرکز کنه بلکه بیشتر حالت یک زمین مناسبتر پشت آنتن رو ایفا میکنه که تا حدی حکم منعکس کننده رو هم داره. لذا میتونه به عملکرد قویتر آنتن و جهت دار کردن سنس دستگاه کمک کنه. بنابراین ابعاد خاص یا حتی شعاع کانونی خاص برای این دیش زیاد مهم نیست. جنس اون باید از آلومینیوم یا مس باشه و به زمین مدار ترجیحا در نقطه مرکزی خودش اتصال داشته باشه بدون اینکه به خود آنتن اتصال پیدا کنه. بنظر من قطر دهانه به اندازه نصف طول آنتن تلسکوپی و انحنای مشابه با دیشهای ماهواره ای معمولی میتونه مناسب باشه.

یکشنبه 14 خرداد1396 - 3:04pm
کاربر فعال
کاربر فعال

درود دوستان و اساتید گل
ایا به نظر شما سه تیکه کردن مدار به شکلی که سه عدد برد داشته باشیم و به صورت سه طبقه روی هم سوار بشن روی کارکرد مدار تاثیر منفی میگذاره میخوام برد رو خیلی کوچیک درست کنم ضمن اینکه نمیخوام از قطعات اس ام دی استفاده کنم در ضمن جعبه دستگاه هم شیلد شده هست ناگفته نماند الان یه برد براش زدم که یه مقدار بزرگ شده البته نه خیلی بزرگ در اندازه 9 در 7 شده که من میخوام سه تیکه 6 در 3 درست کنم و روی هم سوارشون کنم حالا شک دارم که ایا این کارباعث نویز پذیری در مدارم میشه یا نه

یکشنبه 14 خرداد1396 - 5:23pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

k.irani70 نوشته است:
درود دوستان و اساتید گل
ایا به نظر شما سه تیکه کردن مدار به شکلی که سه عدد برد داشته باشیم و به صورت سه طبقه روی هم سوار بشن روی کارکرد مدار تاثیر منفی میگذاره میخوام برد رو خیلی کوچیک درست کنم ضمن اینکه نمیخوام از قطعات اس ام دی استفاده کنم در ضمن جعبه دستگاه هم شیلد شده هست ناگفته نماند الان یه برد براش زدم که یه مقدار بزرگ شده البته نه خیلی بزرگ در اندازه 9 در 7 شده که من میخوام سه تیکه 6 در 3 درست کنم و روی هم سوارشون کنم حالا شک دارم که ایا این کارباعث نویز پذیری در مدارم میشه یا نه

دوست عزیز به نظر من کاری که لزومی نداره انجام نده.
طراح میگه سعی نکنید که پی سی بی رو خیلی کوچیک درست کنید و سعی نکنید که قطعات فشرده و خیلی به هم نزدیک باشن.سایز پی سی بی خود طراح برای قسمت سنسور 12 در 7 سانت هست.و برای قسمت دیسپلی از پی سی بی مجزایی استفاده کرده.و توصیه کرده بصورت اس ام دی نسازید.

یکشنبه 14 خرداد1396 - 5:31pm
کاربر فعال
کاربر فعال

erfan نوشته است:
k.irani70 نوشته است:
درود دوستان و اساتید گل

دوست عزیز به نظر من کاری که لزومی نداره انجام نده.
طراح میگه سعی نکنید که پی سی بی رو خیلی کوچیک درست کنید و سعی نکنید که قطعات فشرده و خیلی به هم نزدیک باشن.سایز پی سی بی خود طراح برای قسمت سنسور 12 در 7 سانت هست.و برای قسمت دیسپلی از پی سی بی مجزایی استفاده کرده.و توصیه کرده بصورت اس ام دی نسازید.

درود گرامی والا اینکه مدار رو سه لایه بسازم دلیلی داره چون میخوام از جعبه کوچیک تر استفاده کنم اخه جعبه ای که الان باید استفاده کنم خیلی بزرگ میشه و الکی فضای خالی داره و به نظرم اومد اگر مدار جم و جور تر بشه نویزپذیری کم تری قانونا باید داشته باشه این نکته رو بگم که من از پی سی بی اقا پیمان استفاده نکردم و خودم براش طراحی کردم و زمین مشترک هم براش در نظر گرفتم از طرفی اگر جعبه کوچیک تر بشه شیلد هم کوچیک تر میشه حالا باز ببینیم نظر مهندس حمید و سایر دوستان چی هست البته من الان پی سی پی بزرگ رو اماده دارم ولی هنوز قطعه روش سوار نکردم و پی سی بی سه تیکه رو دارم الان طراحی میکنم برای نمایشگر من هر دوتا رو در نظر گرفتم یعنی هم 3 لامپی و هم 10 لامپی که مدار 10 لامپی رو جدا طراحی کردم یعنی برد جداگانه داره و با سیم به برد اصلی وصل میشه یه سئوال دیگه هم برام مطرح هست من میخوام از سه انتن استفاده کنم به صورت چنگال مانند که دو تا انتن دو طرف کوچیک و انتن ریموت کنترل ها باشه و انتن وسط رو انتن بزرگ نیم تا یک متری استفاده کنم البته قسمت انتن رو چون میخوام تست و خطا انجام بدم میخوام پیچی بگذارم که بتونم راحت عوض کنم باز نظر شما در مورد انتن هم بفرمائید

یکشنبه 14 خرداد1396 - 9:46pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

حدس میزنم ظاهر ردیاب برای شما اهمیت زیادی داره،من فقط توصیه میکنم توجهتون به زیبایی ظاهر و جمع و جور ساختن ردیاب،باعت نشه از رعایت نکات مهم و توصیه شده غافل بشین.هر چه به نکات تاتیر گذاری که توصیه شده عمل کنید نتیجه بهتری میگیرید.من آنتن رو به این شکلی که فرمودید تست نکردم،ولی قبلا این ردیاب رو با دو آنتن ساختم و الان ردیاب من با یک آنتن هست.عملکرد ردیاب با یک آنتن بهتر از دو آنتن هست.
سایز پی سی بی طراح رو اصلاح میکنم.قسمت سنسور 12 در 5 سانت هست.

دوشنبه 14 خرداد1396 - 12:26am
کاربر فعال
کاربر فعال

erfan نوشته است:
حدس میزنم ظاهر ردیاب برای شما اهمیت زیادی داره،من فقط توصیه میکنم توجهتون به زیبایی ظاهر و جمع و جور ساختن ردیاب،باعت نشه از رعایت نکات مهم و توصیه شده غافل بشین.هر چه به نکات تاتیر گذاری که توصیه شده عمل کنید نتیجه بهتری میگیرید.من آنتن رو به این شکلی که فرمودید تست نکردم،ولی قبلا این ردیاب رو با دو آنتن ساختم و الان ردیاب من با یک آنتن هست.عملکرد ردیاب با یک آنتن بهتر از دو آنتن هست.
سایز پی سی بی طراح رو اصلاح میکنم.قسمت سنسور 12 در 5 سانت هست.

درود گرامی اره یه مقدار وسواس دارم تو کارام ولی خوب اگر قرار باشه که کار انجام نده که بقیش همش الکی هست به هر حال من امروز به امید خدا مدار رو مونتاژ میکنم ببینم چی جواب میده در مورد انتن پس با این حساب منم از انتن تکی استفاده میکنم بعد شما ایا از انتن های واکی تاکی و سایر انتن های میلی مانند مثل انتن مودم های وایرلس و یا ریموت ها یا ماژول های مختلف فرستنده گیرنده استفاده کردین اگر اره بفرمائید تاثیر اونا چطور بوده در ضمن برای انتن تلسکوپی من چند مدل در دسترس دارم به نظر شما بلند ترینش که حدود یک متر هست رو استفاده کنم یا نه یه سایز متوسط در حد نیم متر تا 40 سانت
دوستتون دارم
کیارش

دوشنبه 15 خرداد1396 - 9:36am

سلام دوستان
لازم میدونم چندتا نکته رو یاد آور بشم که به نفع دوستان هست
اول از اینکه چطور میشه یه نفر مثل فرانکو بیاد یه مدار طراحی کنه ولی ندونه به چه هدفی و ادعا کنه به صورت اتفاقی به این مدار رسیده؟ پس منم چهارتا مقاومت و آیسی و... بذارم کنار هم بگم این مدار فلز مدفون رو میزنه برید بسازید گنجا رو در بیارید :D
دوم اینکه این مدارو من هم ساختم کلا زیر رو روش کردم یه نوع گیرندست! یکم بهش ور برید میشه رادیو :D ولی به گیرنده ماشین کنترلی هم شباهت داره :D :D :D کسایی هم مه برای تست اولیه به موبایل در حال زنگ و یا لامپ کم مصرف نزدیکش میکنن باید بدونن که چون مدار با فرکانسای بالا کار میکنه موبایل هم با فرکانسای بالا کار میکنه و لامپ کم مصرف هم بخاطر چوکشه که به صورت فرکانسی کار میکنه
سوم اینکه این مدار جریانات برق رو خیلی خوب میزنه مثل دکل برق و.... که اینا خودش نشون میده مدار یه گیرنده امواج و فرکانسه
چهارم اینکه بنده هم مدارو رو ساختم مدار جواب میده ولی نه در همه جا، نه برای هر فلزی و نه برای فلزی که صرفا توی یه نوع خاک چال شده باشه نوع خاک تاثیر زیادی داره که علت خاص خودشو داره

دوشنبه 15 خرداد1396 - 10:08am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

من خودم آنتن های دیگه رو تست نکردم ولی عده ای از دوستان در همین انجمن و انجمن خارجی چند نمونه آنتن رو تست کردن.در نهایت بهترین آنتن برای این مدار همون آنتن معمولی کشویی هست که طراح هم همینو تاکید کرده.هرچقدر بلندتر باشه بهتره ولی در حین کاوش به اندازه 70 تا 100 سانت باز بشه کافیه.حالا یوقت احتیاج پیدا میکنی بیشتر هم باز کنی برای افزایش حساسیت.

دوشنبه 15 خرداد1396 - 12:32pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

mj123 نوشته است:
سلام دوستان
لازم میدونم چندتا نکته رو یاد آور بشم که به نفع دوستان هست
اول از اینکه چطور میشه یه نفر مثل فرانکو بیاد یه مدار طراحی کنه ولی ندونه به چه هدفی و ادعا کنه به صورت اتفاقی به این مدار رسیده؟ پس منم چهارتا مقاومت و آیسی و... بذارم کنار هم بگم این مدار فلز مدفون رو میزنه برید بسازید گنجا رو در بیارید :D
دوم اینکه این مدارو من هم ساختم کلا زیر رو روش کردم یه نوع گیرندست! یکم بهش ور برید میشه رادیو :D ولی به گیرنده ماشین کنترلی هم شباهت داره :D :D :D کسایی هم مه برای تست اولیه به موبایل در حال زنگ و یا لامپ کم مصرف نزدیکش میکنن باید بدونن که چون مدار با فرکانسای بالا کار میکنه موبایل هم با فرکانسای بالا کار میکنه و لامپ کم مصرف هم بخاطر چوکشه که به صورت فرکانسی کار میکنه
سوم اینکه این مدار جریانات برق رو خیلی خوب میزنه مثل دکل برق و.... که اینا خودش نشون میده مدار یه گیرنده امواج و فرکانسه
چهارم اینکه بنده هم مدارو رو ساختم مدار جواب میده ولی نه در همه جا، نه برای هر فلزی و نه برای فلزی که صرفا توی یه نوع خاک چال شده باشه نوع خاک تاثیر زیادی داره که علت خاص خودشو داره

بله درسته.
شرایط محیطی از هر نظری که حساب کنیم تو کارکرد این ردیاب دخالت مستقیم داره.ارتفاع شما از سطح دریا،نوع خاک،جهت کاوش شما،اینکه شما در یک سطح شیب دار از بالا به پایین سرچ کنی یا از پایین به بالا،روز یا شب و......
ولی در کل این ردیاب از هر نمونه ای که دیدم و از تمامی انواعLRL های داوزینگی بهتره.

دوشنبه 15 خرداد1396 - 12:39pm
کاربر فعال
کاربر فعال

erfan نوشته است:
من خودم آنتن های دیگه رو تست نکردم ولی عده ای از دوستان در همین انجمن و انجمن خارجی چند نمونه آنتن رو تست کردن.در نهایت بهترین آنتن برای این مدار همون آنتن معمولی کشویی هست که طراح هم همینو تاکید کرده.هرچقدر بلندتر باشه بهتره ولی در حین کاوش به اندازه 70 تا 100 سانت باز بشه کافیه.حالا یوقت احتیاج پیدا میکنی بیشتر هم باز کنی برای افزایش حساسیت.

سپاسگذارم گرامی من تا شب احتمالا قطعات رو سوار میکنم روی برد 4 تیکه که یکیش دیسپلی هست بقیش برد فرانکو بعد ولتاژ گیری میکنم و تست و خبر میدم اگر خوب شد برد میگذارم که اگر کس دیگه ای هم خواست استفاده کنه راستی من داخل جعبه رو با کاغذ الومینیوم می تونم شیلد کنم با کاغذ ساندویچی هم میتونم شیلد کنم هر دو تاش موجوده به نظر شما کدومشون بهتره و ایا به زمین مدار هم وصل کنم یا خیر در ضمن باطری مورد استفاده من همون باطری هست که برای فلزجو استفاده کردم یه 12 و یه 6 با 4.5 امپر که جمعا میشه 18 ولت 4.5 امپر از این لحاظ اوکی هست ایا ؟

دوشنبه 15 خرداد1396 - 1:10pm
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 6500 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 285 , 286 , 287 , 288 , 289 , 290 , 291 ... 650  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر عضو شده ای موجود نیست. و 42 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure