انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : جمعه 31 فروردین1403 - 5:30am

پاسخ به موضوع  [ 6500 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 279 , 280 , 281 , 282 , 283 , 284 , 285 ... 650  بعدی
 ردیاب یونی ساخت دوستان سایت همسایه (فرانکو) 
نویسنده پیغام
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

حمید نوشته است:
خسته نباشین bazargardan عزیز.
نکته اول این هست که همونطور که عرض شد بدلیل دخالت امواج رادیویی قطعا زمان شب این دستگاه بهتر کار میکنه. نکته دوم هم اینکه روی تپه خیلی هم نمیشه حساب کرد چون تپه ها عامل انعکاسی خوبی برای امواج رادیویی هستن و باید در نظر داشته باشین اصولا ممکنه خود تپه عامل سنس بوده باشه و شاید فلزی درونش نباشه! هر چند وجود نشانه تاریخی ظن مثبت وجود دفینه رو تقویت میکنه. بهرحال باید با فلزیاب بررسی کنین تا نتیجه مشخص بشه.

حمید جان فدات شم ممنون.
لازم بذکر هست که من قبلا تو این ساعت جاهای زیادی رفتم و همینطور تپه های زیادی رو گشتم.با احترام بنظر شما فک میکنم این نظریه ها عملا منتفی باشه.در ضمن من دقیقا پای تپه بسمت تپه هیچی باز نمیزدم ولی روی تپه تو چند نقطش سنس داشتم.علت و دلیلش معلوم نیست.
ویه چیز دیگه من برای کالیبره کردن فری چون بسمت اسمان حساس هستش بسمت اسمان میگیرم و تا حدی حساسیتو کم میکنم که چراغم خاموش بشه بعد سنس میکنم حالا این عملم دست هست یا نه نمیدونم ولیخیلی بهتره چون دیگه تنظیماتش بهم نمیخوره.دوستان تست کنن لطفا

دوشنبه 25 اردیبهشت1396 - 1:20pm
YIM
مدیر کل
مدیر کل

خواهش میکنم.
این تست شما حاوی نکته ای در رد نظریه ها نبود! شما مکانهای دیگه رو در ساعات دیگه تست کردین و این مکان رو هم در شب تست کردین. این بخودی خود امکان مقایسه خاصی رو بین زمان روز و شب فراهم نمیکنه چون باید همون مکان رو در ساعات مختلف و با دقت بررسی کرد تا بشه به نتیجه ای در این مورد رسید. ولی بهرحال این سنس شما مربوط به زمان شب بوده! از این گذشته بنده چیزی که توام با تست عملی نباشه عرض نمیکنم. چندین نفر تا الان در زمان شب نتیجه بهتری گرفتن و این کاملا منطبق بر نظریه امواج رادیویی و طرز عملکرد اونهاست.
ارتفاع تپه ای که فرمودین زیاد نبوده. ولی خودتون میفرمایین پای تپه چیزی سنس نشده و روی تپه سنس شده! طبیعتا این احتمال بوجود میاد که خود تپه ممکنه بعنوان یک عارضه طبیعی با جنسی سخت عامل دریافت و تجمع امواج رادیویی نسبت به محوطه اطراف شده باشه و دستگاه واکنش نشون داده باشه. طبیعتا این مساله در مکانهای مختلف و ساعات مختلف باز هم فرق داره چون دامنه و رنج فرکانسی امواج رادیویی محیط در هر موقعیت زمانی و مکانی تعیین کنندست وگرنه اینکه فلان جا تپه سنس نشد ولی اینجا شد اصلا ملاک نتیجه گیری نیست. با این حال عرض کردم سنس خود تپه صرفا یک احتمال هست وگرنه امکان وجود دفینه در اون تپه هم وجود داره. هر دو اینها تحت شرایطی میتونن سبب واکنش دستگاه بشن چرا که رنج دریافت امواج رادیویی توسط این طرح طبق تحلیلهای الکترونیکی کاملا مشخصه و جای شکی وجود نداره.
شما برای جوابگیری بهتر از هر سیستمی باید ابتدا نحوه عملکرد کلی اون رو بدونین. این دستگاه بسادگی بر اساس دریافت سطح امواج رادیویی قویتر نسبت به حالتی که از قبل تنظیم و در واقع بالانس شده واکنش نشون میده. از این حیث تنظیمش تا حدی به فلزیاب شباهت داره. پس اگر شما دستگاه رو روی حالتی ضعیف تر از آستانه قرار بدین در عین ثبات بیشتر ممکنه برخی اهداف سنس نشن یا ضعیف تر سنس بشن. اینکه دستگاه به سمت آسمان واکنش داره نشانه دریافت امواج رادیویی از سمت آسمان هست و اتفاقا اگر چنین واکنشی به سمت آسمان یا زمین وجود نداشته باشه دستگاه در اون منطقه کار نمیکنه کما اینکه برخی دوستان این مشکل رو در نواحی مختلف گزارش کردن. بنابراین بهترین و قویترین حالت عملکرد این دستگاه زمانی هست که دستگاه دقیقا در آستانه و لب مرز سنس به سمت آسمان یا زمین قرار داشته باشه. جهت ثبات بیشتر میتونین تنظیم دستگاه رو فقط اندکی ضعیف تر از این قرار بدین وگرنه احتمال سنس نشدن اهداف بوجود میاد.

دوشنبه 25 اردیبهشت1396 - 2:17pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

بازم ممنون بابت توضیحاتتون،درسته اون تپه رو تو زمان روز تست نکردم اما تپه های دیگرو در ساعت غروب و شب هم کاووش داشتم که نتیجه ای نداده بود.
به هرحال باید نقطه زن زده بشه.و بابت نکته اموزشیتونم ممنونم پس هرجایی که سنس اسمان نداشته باشیم باید از این سیستم استفاده نکنیم.ولی چرا تو چند نقطه متفاوت واکنش داشت اونم بصورت ۱،۲و۳ چراغ که اگر خود تپه عامل سنس باشه باید تو سطح تپه کلا عمل سنس انجام میشد یا حداقل یه نقطشو سنس میکرد،باز این موردو گذارش میدم خدمتتان.

دوشنبه 25 اردیبهشت1396 - 2:26pm
YIM
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

حمید نوشته است:
خواهش میکنم.
این تست شما حاوی نکته ای در رد نظریه ها نبود! شما مکانهای دیگه رو در ساعات دیگه تست کردین و این مکان رو هم در شب تست کردین. این بخودی خود امکان مقایسه خاصی رو بین زمان روز و شب فراهم نمیکنه چون باید همون مکان رو در ساعات مختلف و با دقت بررسی کرد تا بشه به نتیجه ای در این مورد رسید. ولی بهرحال این سنس شما مربوط به زمان شب بوده! از این گذشته بنده چیزی که توام با تست عملی نباشه عرض نمیکنم. چندین نفر تا الان در زمان شب نتیجه بهتری گرفتن و این کاملا منطبق بر نظریه امواج رادیویی و طرز عملکرد اونهاست.
ارتفاع تپه ای که فرمودین زیاد نبوده. ولی خودتون میفرمایین پای تپه چیزی سنس نشده و روی تپه سنس شده! طبیعتا این احتمال بوجود میاد که خود تپه ممکنه بعنوان یک عارضه طبیعی با جنسی سخت عامل دریافت و تجمع امواج رادیویی نسبت به محوطه اطراف شده باشه و دستگاه واکنش نشون داده باشه. طبیعتا این مساله در مکانهای مختلف و ساعات مختلف باز هم فرق داره چون دامنه و رنج فرکانسی امواج رادیویی محیط در هر موقعیت زمانی و مکانی تعیین کنندست وگرنه اینکه فلان جا تپه سنس نشد ولی اینجا شد اصلا ملاک نتیجه گیری نیست. با این حال عرض کردم سنس خود تپه صرفا یک احتمال هست وگرنه امکان وجود دفینه در اون تپه هم وجود داره. هر دو اینها تحت شرایطی میتونن سبب واکنش دستگاه بشن چرا که رنج دریافت امواج رادیویی توسط این طرح طبق تحلیلهای الکترونیکی کاملا مشخصه و جای شکی وجود نداره.
شما برای جوابگیری بهتر از هر سیستمی باید ابتدا نحوه عملکرد کلی اون رو بدونین. این دستگاه بسادگی بر اساس دریافت سطح امواج رادیویی قویتر نسبت به حالتی که از قبل تنظیم و در واقع بالانس شده واکنش نشون میده. از این حیث تنظیمش تا حدی به فلزیاب شباهت داره. پس اگر شما دستگاه رو روی حالتی ضعیف تر از آستانه قرار بدین در عین ثبات بیشتر ممکنه برخی اهداف سنس نشن یا ضعیف تر سنس بشن. اینکه دستگاه به سمت آسمان واکنش داره نشانه دریافت امواج رادیویی از سمت آسمان هست و اتفاقا اگر چنین واکنشی به سمت آسمان یا زمین وجود نداشته باشه دستگاه در اون منطقه کار نمیکنه کما اینکه برخی دوستان این مشکل رو در نواحی مختلف گزارش کردن. بنابراین بهترین و قویترین حالت عملکرد این دستگاه زمانی هست که دستگاه دقیقا در آستانه و لب مرز سنس به سمت آسمان یا زمین قرار داشته باشه. جهت ثبات بیشتر میتونین تنظیم دستگاه رو فقط اندکی ضعیف تر از این قرار بدین وگرنه احتمال سنس نشدن اهداف بوجود میاد.

حمید جان یه سوال
با توجه به نظریه شما،میشه حرفتون رو اینطور تکرار کرد که هر جا این ردیاب پس از قرار دادن در آستانه به آسمون و زمین یا یکی از این دو (مخصوصا آسمون)حساسیت نشون بده،در اون محیط امواج رادیویی مناسب و کافی برای تحت تاتیر قرار دادن فلز مدفون وجود داره.درسته؟
و هر جایی این ردیاب با حرکت دادن به سمت آسمون یا زمین واکنشی نداشت میشه گفت اگر در اون زمین فلزی هم مدفون باشه این ردیاب توانایی آشکار کردنش رو نداره.درسته؟

اگر جواب شما متبت هست این سوال برام پیش میاد که آیا میشه احتمال داد این ردیاب وقتی در آستانه قرار میدیم و سپس رو به آسمون میگیریم و واکنش نشون میده چیزی غیر از اون امواج رادیویی رو گرفته باشه؟یعنی آیا میتونیم مطمین باشیم اگه رو به آسمون گرفتیم و واکنشی دیدم حتما موج رادیویی هست نه عامل دیگه ای؟با فرض اینکه میدونیم در اون محیط دکل برق یا کابل حامل انرزی یا ازین قبیل نیست.

دوشنبه 25 اردیبهشت1396 - 3:14pm
مدیر کل
مدیر کل

bazargardan نوشته است:
بازم ممنون بابت توضیحاتتون،درسته اون تپه رو تو زمان روز تست نکردم اما تپه های دیگرو در ساعت غروب و شب هم کاووش داشتم که نتیجه ای نداده بود.
به هرحال باید نقطه زن زده بشه.و بابت نکته اموزشیتونم ممنونم پس هرجایی که سنس اسمان نداشته باشیم باید از این سیستم استفاده نکنیم.ولی چرا تو چند نقطه متفاوت واکنش داشت اونم بصورت ۱،۲و۳ چراغ که اگر خود تپه عامل سنس باشه باید تو سطح تپه کلا عمل سنس انجام میشد یا حداقل یه نقطشو سنس میکرد،باز این موردو گذارش میدم خدمتتان.

خواهش میکنم.
عرض کردم هم موقعیت مکان و هم زمان تاثیر اساسی در کارکرد این سیستم داره! این موضوع قطعی هست.
گفتیم بسته به طیف امواج موجود در موقعیت زمان و مکانی که تست صورت میگیره یا باید سنس به سمت آسمان داشته باشین و یا زمین. وگرنه خیلی بعیده در اون موقعیت بشه هدفی رو سنس کرد.
شما ارتفاع تپه رو فرمودین ولی مساحت روی تپه رو قید نکردین. بهرحال ممکنه چند هدف اونجا بوده باشه! ممکن هم هست همه سنسها مربوط به یک چیز بوده. باید بفرمایین نقاط سنس چقدر از هم فاصله داشتن؟

دوشنبه 25 اردیبهشت1396 - 3:48pm
مدیر کل
مدیر کل

erfan نوشته است:
حمید جان یه سوال
با توجه به نظریه شما،میشه حرفتون رو اینطور تکرار کرد که هر جا این ردیاب پس از قرار دادن در آستانه به آسمون و زمین یا یکی از این دو (مخصوصا آسمون)حساسیت نشون بده،در اون محیط امواج رادیویی مناسب و کافی برای تحت تاتیر قرار دادن فلز مدفون وجود داره.درسته؟
و هر جایی این ردیاب با حرکت دادن به سمت آسمون یا زمین واکنشی نداشت میشه گفت اگر در اون زمین فلزی هم مدفون باشه این ردیاب توانایی آشکار کردنش رو نداره.درسته؟

اگر جواب شما متبت هست این سوال برام پیش میاد که آیا میشه احتمال داد این ردیاب وقتی در آستانه قرار میدیم و سپس رو به آسمون میگیریم و واکنش نشون میده چیزی غیر از اون امواج رادیویی رو گرفته باشه؟یعنی آیا میتونیم مطمین باشیم اگه رو به آسمون گرفتیم و واکنشی دیدم حتما موج رادیویی هست نه عامل دیگه ای؟با فرض اینکه میدونیم در اون محیط دکل برق یا کابل حامل انرزی یا ازین قبیل نیست.

بله در پست قبلی عرض کردم. این مساله بر اساس تجربه چند تن از دوستان هم هست که در طول تاپیک اشاره کرده بودن. در واقع اگر سنس به سمت آسمان یا زمین وجود نداشته باشه دیگه خود هدف باید قدرت بسیار زیادی داشته باشه تا بتونه ایجاد سنس بکنه. این هم خیلی بعید هست چون اگر امواج خیلی ضعیف باشن دیگه هدف هر چقدر هم قوی باشه موجی برای بازنشر نخواهد داشت. اگر هم قرار بود اهداف از خودشون موجی منتشر کنن کلا با مواردی که دوستان تست کردن و هیچ قاعده شناخته شده فیزیکی جور در نمیاد.
ببینید واکنش این دستگاه قطعا در اثر امواج رادیویی هست چون ساختار مدار کاملا مشخصه! اما منظور از موج رادیویی الزاما موج ایستگاههای رادیویی یا امواج مصنوعی ساخت بشر نیست! لذا اگر هم شبهه ای بوده روی منشا امواج رادیویی بوده. در واقع امواج رادیویی بصورت کلی به طیف فرکانسی خاصی از امواج الکترومغناطیس گفته میشه که لزوما منظور خود رادیو نیست! ایده بنده در حالت کلی بازنشر امواج رادیویی موجود در محیط توسط اهداف فلزی هست. نکته اینجاست که در این ایده ما نمیگیم خود هدف این امواج رو تولید میکنه! بلکه این امواج از طریق منابع مختلف منتشر شدن و در اون شرایط زمان و مکان وجود دارن که فلز موجب بازنشر قوی تر اونها میشه. به همین دلیل باید سنس به سمت آسمان یا زمین وجود داشته باشه تا بشه دستگاه رو روی آستانه قرار داد و بنوعی بالانس کرد تا بتونه بازنشر امواج از طریق فلزات رو بصورت موجی قویتر دریافت کنه و دستگاه اون رو بعنوان سنس اعلام کنه. لذا در پاسخ به سوال شما که ممکنه چیزی غیر از امواج رادیویی سبب سنس به سمت آسمان بشه ؛ باید عرض کنم خیر! این مدار بهرحال دریافت کننده امواج رادیویی هست. دکل برق و اینجور چیزها هم میتونن طیفی از امواج رادیویی منتشر کنن! این امواج وقتی در بازه فرکانس دریافتی این مدار باشه در هر صورت موجب سنس میشه. البته فرض بر این هست که دستگاه بخوبی شیلد شده و آنتن تنها راه دریافت امواج هست و در عین حال وجود سیم پیچ سبب واکنش مغناطیسی نمیشه. در مورد اینها هم قبلا بحث کردیم.

دوشنبه 25 اردیبهشت1396 - 4:04pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

حمید نوشته است:
bazargardan نوشته است:

خواهش میکنم.
عرض کردم هم موقعیت مکان و هم زمان تاثیر اساسی در کارکرد این سیستم داره! این موضوع قطعی هست.
گفتیم بسته به طیف امواج موجود در موقعیت زمان و مکانی که تست صورت میگیره یا باید سنس به سمت آسمان داشته باشین و یا زمین. وگرنه خیلی بعیده در اون موقعیت بشه هدفی رو سنس کرد.
شما ارتفاع تپه رو فرمودین ولی مساحت روی تپه رو قید نکردین. بهرحال ممکنه چند هدف اونجا بوده باشه! ممکن هم هست همه سنسها مربوط به یک چیز بوده. باید بفرمایین نقاط سنس چقدر از هم فاصله داشتن؟

حجم تپه حدود ۲ متر ارتفا و ۲.۵ عرض و حدود ۵-۶متر بطورت طولیش هست چون تپه بحالت کشیده از شرق به غرب هست و نقطه های حدودا از ه‍م ۱متری فاصله داشتن.
یه سوال حتما باید دستگاه همزمان به اسمان و زمین واکنش نشون بده یاامکانش هست که فقط به یکی واکنش نشون بده یعنی یا فقط به اسمون و یا فقط به زمین واکنش نشون بده.

دوشنبه 25 اردیبهشت1396 - 4:18pm
YIM
مدیر کل
مدیر کل

تصور نمیکنم با چنین سیستمی بشه براحتی اهدافی که تنها 1 متر از هم فاصله دارن بطور مجزا تشخیص داد! لذا احتمالش هست که منشا همه سنسها یک چیز بوده باشه و فقط در جهات و فواصل مختلف قوی و ضعیف شده باشه.
عرض کردم یکی از دو واکنش به سمت آسمان یا زمین کافی هست. اینکه کدوم یک از این دو حالت اتفاق بیفته بستگی به طیف امواج و منشا اونها در شرایط زمان و مکان تست داره. اما بنظر من در هر یک از این دو حالت نوع سنس و نقطه یابی هدف باید کمی متفاوت باشه! در عین حال در حالت سنس به سمت آسمان احتمالش بیشتره که موانعی مثل تپه ها و کوهها هم بجهت انعکاس امواج موجب سنس بشن. در مجموع حدس من این هست که اگر تنها سنس به سمت زمین وجود داشته باشه ممکنه دستگاه بهتر جواب بده! چون این نشون میده امواج موجود زمینی هستن و در اینصورت فلزات بهتر امواج رو دریافت و بازنشر میکنن.

دوشنبه 25 اردیبهشت1396 - 5:00pm
کاربر فعال
کاربر فعال

سلام.مهندس با توجه به اینکه این دستگاه فقط یه گیرنده هست ونه فرستنده و گیرنده.حالا سوالم اینکه باتوجه به نظرات دوستان و تجربه های بدست اومده و تجزیه و تحلیل شما از این دستگاه ایا محدودیت عمق زنی هم واسه این دستگاه وجود داره یا نه؟؟؟؟مثلا نظر خودم اینکه مدارهای که فرستنده و گیرنده هستن میتونن تا یه حدی و حدودی عمق بزنن.ولی فرانکو چون گیرنده هست و چیزی رو بداخل خاک نمیفرسته بس محدودیت عمق زنی نداره ؟؟؟

دوشنبه 25 اردیبهشت1396 - 5:37pm
مدیر کل
مدیر کل

وقتی این سیستم محدودیت شعاعزنی مثلا در حد 10 متر داره طبیعیه که محدودیت عمقزنیش هم قابل ملاحظه باشه! چون فاصله هدف بعنوان منبع بازنشر امواج تا آنتن دستگاه در هر صورت نمیتونه بیش از حد شعاعزنی اون باشه. شعاعزنی و عمقزنی مسائلی هست که در کار خاص دفینه یابی برای ما مطرحه ولی دستگاه بر اساس قدرت امواج رادیویی عمل میکنه. طبق تجربه ای که من دارم معمولا برد امواج رادیویی روی فرکانسهای چند مگاهرتز در محیط باز هر چقدر باشه در برخورد با موانع قطور تقریبا نصف میشه. این بستگی به جنس و ضخامت مانع داره که در این مورد خاص زمین هست. فرکانس کاری مدار که ما حساب کردیم و فرکانسهای منجر به سنس که دوستان چند مورد اندازه گرفتن همگی بین 2 تا 6 مگاهرتز بوده. این طیف فرکانس رادیویی در مجموع نفوذ خوبی در زمین داره ولی باز هم بنظر من نمیشه عمقزنی این سیستم رو بیشتر از نصف شعاعزنیش در نظر گرفت. البته هر چه هدف در عمق بیشتری باشه طبیعتا از میزان شعاعزنیش هم باید کاسته بشه. این مساله بر اساس رفتار امواج رادیویی و شاید بر خلاف ردیابهای آنتنی باشه که یکی از دوستان فرمودن هر چه عمق هدف بیشتر باشه شعاعزنیش هم بیشتر میشه!
نکته دیگه این هست که اگر در مکان کاوش به جای سنس به سمت آسمان سنس به سمت زمین داشته باشیم و در واقع امواج زمینی بیشتر وجود داشته باشه احتمال عمقزنی بیشتری وجود داره! چون امواج آسمانی باید یک بار در زمین نفوذ کنن و سپس بازنشر اونها دریافت بشه ولی امواج زمینی مسیر کوتاهتری برای دریافت و بازنشر دارن. بعلاوه امواج زمینی که میتونه بین 3-2 مگاهرتز برای این سیستم باشه نفوذ بیشتری نسبت به امواج آسمانی دارن که برای این طرح در رنج 6-4 مگاهرتز قابل دریافته. هر دو طیف تقریبا به یک میزان روی این دستگاه تاثیر دارن! فرکانسهای 3-2 مگاهرتز توسط تقویت کننده بیشتر تقویت میشه و در عوص 6-4 مگاهرتز طیفی هست که مجموعه آنتن و فیلتر اون رو قویتر دریافت میکنه!

دوشنبه 25 اردیبهشت1396 - 6:50pm
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 6500 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 279 , 280 , 281 , 282 , 283 , 284 , 285 ... 650  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر عضو شده ای موجود نیست. و 31 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure