انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : پنج شنبه 13 اردیبهشت1403 - 2:21pm

پاسخ به موضوع  [ 6500 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 277 , 278 , 279 , 280 , 281 , 282 , 283 ... 650  بعدی
 ردیاب یونی ساخت دوستان سایت همسایه (فرانکو) 
نویسنده پیغام
کاربر فعال
کاربر فعال

end نوشته است:
mstar نوشته است:
جناب end عزیز درود
عزیز من سلف مقاومت الکتریکی بسیار کوچکی داره بخاطر همین وقتی شما سلف رو به مدار وصل میکنید ولتاژ متناوب با فرکانس 8 مگاهرتزی که اسیلاتور ایجاد کرده رو تقسیم میکنید و بیشتر اون رو به زمین متصل میکنید و مقداری که به ترانزیستور اول میرسه رو تقریبا نزدیک به صفر میکنید. میتونید با افزایش مقدار خازنهای 1 پیکو (یعنی افزایش مقدار خازنی جمع اونها ) ولتاژتون رو کمی افزایش بدید تا مثلا ولتاژ امیتر ترانزیستور 4 به 3.5 ولت برسه . موفق باشید

ولی ظاهرا با تعویض ترازیستورها از bc548c به bc548b ولتاژ رسید به 4.5 نمیدونم چرا ؟ چون تمامی ترانزیستوزها رو قبل نصب چک کردم ک hfe اونا هم همه بالای 400 بود :-?

دوست عزیز نوع c دارای hfe بالاتری از نوع b هستش. احتمالا یکی از ترانزیستورهای قبلیتون مشکل داشته و نمیتونسته ولتاژ کوچک ورودی رو خوب تقویت کنه و من حدسم اینه که اون ترانزیستور شماره 1 بوده باشه .
موفق باشید

چهارشنبه 20 اردیبهشت1396 - 1:03pm
کاربر فعال
کاربر فعال

سلام دوستان .من نگا کردم فک کنم این فیبر جدید که دوستان عکسشو گذاشتن تغییراتی داشته خیلی گشتم پیداش نکردم میشه لطف بفرمایید در کدوم صفحه میتونم دانلودش کنم.ممنونم

چهارشنبه 20 اردیبهشت1396 - 3:46pm
آواتار کاربر

miladkd نوشته است:
سلام دوستان .من نگا کردم فک کنم این فیبر جدید که دوستان عکسشو گذاشتن تغییراتی داشته خیلی گشتم پیداش نکردم میشه لطف بفرمایید در کدوم صفحه میتونم دانلودش کنم.ممنونم

میتونی از صفحه 239 دانلود کنی

viewtopic.php?f=24&t=2576&start=2380

خود کرده را تدبیر نیست . . .

چهارشنبه 20 اردیبهشت1396 - 3:57pm
کاربر فعال
کاربر فعال

bazargardan نوشته است:
reza21 نوشته است:
من این مدار رو ساختم به موبایل و و جرقه فندک و تماس دست واکنش داره
چند تا لوله مسی 12 سانت 9 ماه پیش زیر خاک دفن کرده بودم واکنشی نشون نداد
و آهن حدود یک کیلو 9 ماه پیش زیر خاک دفن کرده بودم واکنش نشون نداد
و آهنربا حدود 2 کیلو 9 ماه پیش زیر خاک دفن کرده بودم واکنش نشون نداد
همه این فلزات در نیم متری و به دور از هم هستند
فعلا به کاوش واقعی نرفتم میخوام به چند جای باستانی ببرم انشاله هرموقع رفتم نتایج رو عرض خواهم کرد

خب حتما مشکلی هست،چون اساتید فرمودن حداقل زمان جهت اشکارسازی فلز مدفون ۴۵ روز هستش شما تازه تنوع فلزمدفونم هم دارید پس چرا هیچ کدومو سنس نکردید خدا میدونه.

نمیدونم چه مشکلی هست اما من سنس نداشتم
بعضی از دوستان در همین تایپیک اشاره کردند که فلزات مدفون اونها رو هم سنس نکرده
بعضیا گفتن که فلز اونها رو سنس کرده طبق گفته های دوستان مال اونهایی که سنس کرده حدود دوسال از دفن فلزشون میگذره شاید مال من به اون حد نرسیده که بشه سنسش کرد
البته باید بیشتر تست کرد تا مطمئن شد

پنج شنبه 21 اردیبهشت1396 - 3:56pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

من ساخته بودم سشار رو از یک متری میزد

پنج شنبه 21 اردیبهشت1396 - 9:14pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

حمید نوشته است:
با توجه به مسائلی که مطرح شد اگر قرار باشه به مدار اصلی برگردیم ابتدا باید تکلیف خودمون رو با ترانزیستور مورد استفاده روشن کنیم! چون مدار بصورت رادیویی و با فرکانس حدود 100 مگاهرتز کار میکنه باید از ترانزیستوری استفاده بشه که بتونه بخوبی روی این فرکانس عمل کنه و در عین حال با توجه به بتای مناسب حدود 500 و فاکتور نویز حداقلی در مجموع بهترین جواب رو بده. هر چند شاید لازم نباشه همه ترانزیستورهای مدار دارای چنین شرایطی باشن ولی با توجه به اینکه در مدار اصلی هم فقط از یک نوع ترانزیستور استفاده شده و اینطوری ساده تر هم هست بهتره همه ترانزیستورها رو از یک مدل بذاریم.
طبق تجربه باید عرض کنم وقتی از ترانزیستورها برای کار روی فرکانس بالا استفاده میشه جهت اطمینان باید فرکانس قطع ترانزیستور طبق دیتاشیت حداقل 2 برابر فرکانس کاری باشه که ما نیاز داریم! پس برای این مدار ترانزیستوری که فرکانس قطع 200 مگاهرتز یا بیشتر داشته باشه مناسبه.
ترانزیستور اصلی مدار یعنی BC183C دارای فرکانس قطع 150 مگاهرتز هست و هر چند همین نکته نشون میده طراح عملکرد رادیویی رو مد نظر داشته ولی این ترانزیستور هم از حیث فرکانس قطع و هم فاکتور نویز خیلی خوب نیست. در عین حال MPSA18 که در ابتدا توصیه کردیم فرکانس قطع 100 مگاهرتزی داره و دیگه مورد توصیه من نیست چون برای این کار خاص جواب ایده آلی نمیده! همینطور BC109 هم با فرکانس قطع 150 بنظر من نمیتونه گزینه ایده آلی باشه.
لذا به اعتقاد بنده تنها شماره رایجی که مجموع فاکتورها رو در حد مطلوبی داشته باشه BC550C هست که فرکانس قطع 300 مگاهرتز داره و بتای اون هم در رنج مناسبی هست و در عین حال با فاکتور نویز 1.4 دسی بل ترانزیستور کم نویزی محسوب میشه.

حمید عزیز تو لینک زیر که نمیدونم اطلاعاتش معتبر باشه یانه فرکانس bc550c رو 150 نوشته.
http://alltransistors.com/transistor.ph ... stor=23425
آیا این اطلاعی که سایت مربوطه قرار داده (Transition frequency (ft همون فرکانس کات آف ترانزیستور هست یا منظور فرکانس کاری ترانزیستور هست؟
شما تو پستی که نقل کردم فرمودید فرکانس قطع این ترانزیستور 300 مگاهرتز هست.آیا منظورتون همون فرکانس کات آف بوده؟لطفا بفرمایید چطور و از چه منبعی میشه مقدار فرکانس کات آف ترانزیستور رو فهمید؟
ممنونم

جمعه 22 اردیبهشت1396 - 1:07pm
مدیر کل
مدیر کل

بله در دیتاشیت این ترانزیستور مربوط به شرکت معتبر فیرچایلد رقم 300 مگاهرتز قید شده و این فرکانس قطع ترانزیستور هست. حالا ممکنه در دیتاشیت این قطعه که شرکتهای دیگه منتشر کردن رقم دیگری ذکر شده باشه که مربوط به ساخت همون شرکت یا تست تحت شرایطی متفاوت هست و فکر نمیکنم در مجموع زیاد فرقی داشته باشه. بهرحال برای تقویت به میزان زیاد همیشه باید از ترانزیستوری استفاده کرد که فرکانس قطع اون چندین برابر بیشتر از فرکانس مد نظر در مدار باشه. اما علت اینکه در این مدار عرض کردیم فرکانسهای بالاتر از 10 مگاهرتز به تدریج تضعیف میشن و تقویت مناسبی ندارن بدلیل شکل بستن بخش تقویت کننده ترانزیستوری بوده که محاسبه پاسخ فرکانسی اون توسط نرم افزارهای تحلیل مدار براحتی امکانپذیره. لذا انتخاب ترانزیستور از حیث فرکانس با توجه به اینکه تقریبا همه شماره های رایج فرکانس قطع خیلی بالاتر از 10 مگاهرتز دارن تقریبا تفاوتی نداره و نمیتونه موضوع بحث برای این مدار خاص باشه.

جمعه 22 اردیبهشت1396 - 8:32pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

ممنونم از پاسخت حمید جان.من برای فهمیدن مطلب شما این سوال رو میپرسم.پس بنظر شما تمرکز و وسواس روی انتخاب ترانزیستوری که فرکانس قطع اون بالاتر از 150مگاهرتز باشه بی فایده هست و تاتیری قابل اعتنایی در عملکرد این مدار نداره.درسته؟

جمعه 22 اردیبهشت1396 - 8:40pm
مدیر کل
مدیر کل

خواهش میکنم.
خیر تاثیری نداره و اگر از ابتدا هم تاپیک رو دنبال کرده باشین تقریبا تمام تفاوتی که بین شماره ها وجود داشته بلحاظ hFE متفاوت اونها بوده! حتی ترانزیستوری مثل MPSA18 که فرکانس قطع 100 مگاهرتز داره صرفا بدلیل hFE بالا و حساس تر شدن مدار توسط برخی دوستان مناسب تشخیص داده نشد درحالیکه اگر مساله فرکانس قطع مطرح بود باید برعکس میشد و مدار ضعیف تر کار میکرد چون فرکانس قطع این ترانزیستور تقریبا از اغلب شماره های رایج پایین تر هست!
بهرحال بنده در محاسبات تحلیل مداری شماره های مختلف رو جایگزین کردم و میتونم بگم در منحنی پاسخ فرکانسی بجز ضریب تقویت نهایی که به hFE ترانزیستور های مختلف ربط داره تقریبا هیچ تفاوت قابل اندازه گیری دیگری ندیدم.

جمعه 22 اردیبهشت1396 - 9:13pm
کاربر فعال
کاربر فعال

سلام دوستان خسته نباشید
این ۳دور سیم پیچ مدار باید به چه قطری باشه؟سیم مورد استفاده به چه قطری باشه؟

شنبه 22 اردیبهشت1396 - 1:00am
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 6500 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 277 , 278 , 279 , 280 , 281 , 282 , 283 ... 650  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر عضو شده ای موجود نیست. و 44 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure