انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : سه شنبه 11 اردیبهشت1403 - 5:36am

پاسخ به موضوع  [ 6500 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 240 , 241 , 242 , 243 , 244 , 245 , 246 ... 650  بعدی
 ردیاب یونی ساخت دوستان سایت همسایه (فرانکو) 
نویسنده پیغام
کاربر فعال
کاربر فعال

موردی رو من تست کردم لازم دونستم دوستان نیز در جریان باشند.
دیسپلی دیجیتالی 328 رو تبدیل به پالس کانتر کردم . در قسمتهای مختلف مدار تعداد پالسش رو میخوندم. در کلکتور ترانزیستور 4 وقتیکه با mp3 player FM تست میکردم در فرکانس 107.9مگاهرتز پلیر، تعداد پالسها ماکزیمم میشد و در عوض در خروجی دیسپلی در ولتاژ حداقل یعنی در حالت بدون سنس. و زمانیکه سیستم وارد مرحله سنس میشه و دیسپلی ماکزیمم ولتاژ رو نشون میده فرکانس پلیر در 87.7 یعنی در حداقل مقدار خود و نیز جالبتر آنکه در قسمت ترانزیستور 4 حداقل تعداد پالس رو نشون میده.
متاسفانه میکرو 328 تایمر-کانتر 16 بیتی داره که تا حدود 65000 پالس رو فقط میتونه نشون بده اگر از میکرو آرم استفاده بشه با تایمر 32 بیتی فکر کنم نتیجه کاملا محسوس بشه.
بنظر من رزونانس مدار زیاد فرقی نداره که در چه رنجی باشه مهم اینه که دیتای (پالسهای) دریافتی از هدف رو شکار کنه که میتونه. پس سایر بخشهای مدار نقش اساسی رو ایفا میکنند یعنی ترانزیستور 3 و 4.
طبق گفته دوستمون مقادیر و قطعات استفاده شده در مدارشون باید با رزونانس حدود 123 مگاهرتز نوسان کنه. ولی باز میگم این مقدار رزونانس نمیتونه زیاد تفاوتی بوجود بیاره.
سنس شعاع کم سیستم دوستمون هم دلیلش استفاده از آنتن کوتاه و نیز احتمالا داخل کیسه پلاستیک قرار گرفتن باشه. و مهمتر آنکه شی نسبتا کوچکی نسبت به عمقش بحساب میاد.

همه آنچه را میبینی نصفشو باور کن و هیچ یک از آنچه را که میشنوی باور نکن

شنبه 11 فروردین1396 - 3:28am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

مهندس حميد عزيز, احتمال بسيار قوي محاسبات شما در مورد رنج کاري فرکانس سيستم نزديک به واقعيت هست به سه دلیل:يک_خود فرانکو هم در چند جا با حذف خازن ٢٢پيکو روزنانس مشکلي نداره و گفته که مدار بدون اين خازن هم سنس ميکنه و صد البته خودش هم اينو با تست و ازمايش در ميدان کاري خودش عملي کرده!
دوم_ طبق ازمايش جناب هادي و هم سعيد خان هر چقدر فرکانس پلير پايين تر ميره چراغهاي مدار روشن ميشن و بالعکس. يعني مدار به فرکانسهاي پايين ترگرايش داره! سوم_جوابگيري بهتر بعضي دوستان با استفاده از ترانزيستور bc109 که يک ترانزيستور فرکانس پايين و صوتي محسوب ميشه و اصلا نميتونه در فرکانسهاي بالايي مثل 100mhz جوابدهي خوبي داشته باشه!
فقط اينجا يک مشکلي هست, اونهم استفاده از ظرفيت بسيار پايين سيم پيچ هست که فرکانسهاي زير 10mhz رو بشدت تضعيف ميکنه و بعنوان يک فيلتر بالاگذر براي فرکانسهاي بالاتر جوابدهی خوبي داره!! به نظر شما اين تناقض نيست؟! نظر تون در اين مورد چي هست؟ممنون حميد جان

شنبه 12 فروردین1396 - 12:17pm
کاربر فعال
کاربر فعال

مدار گرایش به فرکانسهای پایین تر رو داره، نمیتونه جمله درستی باشه، بلکه خارج از رنج باند FM در خروجی ولتاژ نشون میده.
اصلا فرکانسی در کار نیست این پالس هستش که سیستم دریافت میکنه حالا این پالسها مونده با چه پهنایی و با چه سرعتی زده شوند. طبق محاسبه من در ماکزیمم پهنای پالس که نمیتونه ماکزیمم یعنی 100% بشه باید حدود (اگر بصورت فرکانسی در نظر بگیریم ) 1.7 مگاهرتز محاسبه بشه. بدین جهت هم در پستهای خیلی قبلتر عرض کردم که اگر قرار به محاسبه فرکانس از پالسهای دریافتی باشیم یک چیزی حدود چند صد کیلوهرتز باید دربیاد.
حالا این بخش رزونانس مدار براش فرقی نداره این پالسها با چه سرعتی وارد سیستم بشن.

شنبه 12 فروردین1396 - 12:40pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

ممنون از اینکه کمک میکنید هادی جان
لطفا در رابطه با توضیحاتی که در بالا عرض کردین مثله میکرو آوی آر یا armکمی توضیح بدید که آیا برنامه نویسی کردین برای این دونوع میکرو یا به صورت تئوری داشتین توضیح میدادین ؟ ممنون میشم اگه این مدار رو ببرین رو میکرو میدونم کار سختیه اما اگه میتونید کوتاهی نکنید استاد

خدايا مددی کن

شنبه 12 فروردین1396 - 2:14pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

هادی مگنت نوشته است:
مدار گرایش به فرکانسهای پایین تر رو داره، نمیتونه جمله درستی باشه، بلکه خارج از رنج باند FM در خروجی ولتاژ نشون میده.
اصلا فرکانسی در کار نیست این پالس هستش که سیستم دریافت میکنه حالا این پالسها مونده با چه پهنایی و با چه سرعتی زده شوند. طبق محاسبه من در ماکزیمم پهنای پالس که نمیتونه ماکزیمم یعنی 100% بشه باید حدود (اگر بصورت فرکانسی در نظر بگیریم ) 1.7 مگاهرتز محاسبه بشه. بدین جهت هم در پستهای خیلی قبلتر عرض کردم که اگر قرار به محاسبه فرکانس از پالسهای دریافتی باشیم یک چیزی حدود چند صد کیلوهرتز باید دربیاد.
حالا این بخش رزونانس مدار براش فرقی نداره این پالسها با چه سرعتی وارد سیستم بشن.

خوب اين مدار ميتونه هر نوع موج ورودي رو با هر شکل موجي تقويت کنه, اولا چه دليلي داريد که اين مدار فقط پالسهاي سريع رو تقويت ميکنه؟در ثاني اين مدار با اين قطعات و ترکيب ساده چطور ميتونه امواج پالس سريع رو تقويت کنه؟و همچنين شما از کجا مطمئن هستيد که هدف از خودش پالس صادر ميکنه؟

شنبه 12 فروردین1396 - 2:36pm
مدیر کل
مدیر کل

afshin نوشته است:
مهندس حميد عزيز, احتمال بسيار قوي محاسبات شما در مورد رنج کاري فرکانس سيستم نزديک به واقعيت هست به سه دلیل:يک_خود فرانکو هم در چند جا با حذف خازن ٢٢پيکو روزنانس مشکلي نداره و گفته که مدار بدون اين خازن هم سنس ميکنه و صد البته خودش هم اينو با تست و ازمايش در ميدان کاري خودش عملي کرده!
دوم_ طبق ازمايش جناب هادي و هم سعيد خان هر چقدر فرکانس پلير پايين تر ميره چراغهاي مدار روشن ميشن و بالعکس. يعني مدار به فرکانسهاي پايين ترگرايش داره! سوم_جوابگيري بهتر بعضي دوستان با استفاده از ترانزيستور bc109 که يک ترانزيستور فرکانس پايين و صوتي محسوب ميشه و اصلا نميتونه در فرکانسهاي بالايي مثل 100mhz جوابدهي خوبي داشته باشه!
فقط اينجا يک مشکلي هست, اونهم استفاده از ظرفيت بسيار پايين سيم پيچ هست که فرکانسهاي زير 10mhz رو بشدت تضعيف ميکنه و بعنوان يک فيلتر بالاگذر براي فرکانسهاي بالاتر جوابدهی خوبي داره!! به نظر شما اين تناقض نيست؟! نظر تون در اين مورد چي هست؟ممنون حميد جان

خواهش میکنم.
پس طراح هم تایید میکنه که خازن 22 پیکو نقش مهمی نداره و با این حساب نقش مدار روزنانس روی فرکانس 100 مگاهرتز منتفی هست! در واقع این بخش رزونانس عملکرد محسوسی نداره و طراحیش به این شکل درست نبوده. بنابراین بعد از اینکه موج اصلی مبنای سنس در مدار اصلی مشخص شد میشه بخش ورودی رو متناسب با اون تغییر داد.
روی این فرستنده های FM مربوط به MP3 پلیر ماشین زیاد حساب نکنین! این فرستنده ها خیلی بعیده که دارای مدار رزونانس متغیر با فرکانس باشن. بنابراین روی فرکانس مشخصی بیشترین قدرت ارسال امواج رو خواهند داشت! پس اینکه روی فرکانس خاصی چراغها بیشتر روشن میشن به احتمال زیاد بدلیل افزایش قدرت فرستنده روی اون فرکانس هست و ارتباط خاصی به مدار گیرنده ما نداره. بخصوص که این مدار برای فرکانس 80 مگاهرتز هم تقریبا میزان تقویتش صفر هست. وانگهی تستهایی که ما دیدیم در فاصله سانتیمتری بود و اون فرستنده بیشتر نقش یک مختل کننده رو داشته. وگرنه از نظر من هیچ تستی در فاصله کمتر از 1 متر نمیتونه ملاک خوبی باشه چون در فواصل سانتی متری نحوه تاثیرگذاری تفاوت داره و الزاما بدلیل دریافت موج مورد نظر توسط آنتن دستگاه نیست. از طرف دیگه در کاوش واقعی با چنین دستگاهی حتی اگر فاصله آنتن تا زمین رو هم در نظر بگیریم حدود 1 متر یا کمی بیشتر هست! پس در تستهای واقعی باید این حداقل فاصله هم لحاظ بشه.
درسته که BC109 بیشتر در کارهای صوتی استفاده میشه اما همین ترانزیستور هم مثل BC183 دارای فرکانس قطع 150 مگاهرتز هست و اگر در مدار درست بسته بشه میتونه تا حدودی روی فرکانسهای بالا هم جواب بده. هر چند برای این ترانزیستورها کلا 100 مگاهرتز فرکانس بالایی هست. بهرحال علت اصلی که بخش تقویت کننده نمیتونه روی فرکانسهای بالا جوابگو باشه نحوه پیکره بندی مدار هست نه خود ترانزیستور! لذا اگر از هر شماره ای هم استفاده بشه نتیجه پاسخ فرکانسی گیرنده چندان تغییری نمیکنه.
وجود سیم پیچ به این شکل سبب حذف فرکانسهای پایین و البته کاهش تقویت کلی تقویت کننده میشه! در واقع اگر مساله امپدانس ورودی وجود نداشت سیم پیچ هم تاثیر محسوسی نداشت اما آنتن خودش امپدانسی داره و نمیشه اون رو بصورت یک منبع ایده آل ولتاژ در نظر گرفت! حتی مقاومت در رنج 0.002 اهمی که سیم پیچ داره تاثیر گذار هست! با توجه به امپدانس بالای آنتن تلسکوپی روی فرکانسهای پایین ؛ وجود سیم پیچی با این مقدار کم سبب تضعیف زیادی در بخش تقویت کننده میشه و نقطه اوج تقویت رو که در حالت بدون سیم پیچ حدود 1 مگاهرتز هست به محدوده 3 الی 4 مگاهرتز منتقل میکنه! در مجموع صحبت شما در مورد تناقض درسته. مثل این هست که ما یک تضعیف رو در ورودی ایجاد میکنیم و در عوض در بخش تقویت کننده بیش از حد نرمال موج رو تقویت میکنیم! اگر هر دو بخش متعادل تر باشن مدار میتونه خیلی بهتر کار کنه.

شنبه 12 فروردین1396 - 2:44pm
مدیر کل
مدیر کل

هادی مگنت نوشته است:

این تستها که هیچ کدوم بر مبنای پالس نیستن و امواج رادیویی هم کلا بصورت موج سینوسی هستن! اسیلاتور 8 مگاهرتز مدار هم یک موج سینوسی داره که با موج اصلی میکس میشه. ما هیچ موجی در طبیعت نداریم که غیر از نوع سینوسی باشه. تنها منبع طبیعی که میتونه سبب ورود پالس بشه ذرات پر انرژی مثل تشعشعات رادیو اکتیو هستن که البته روی این مدار و با سنسور آنتن تلسکوپی نمیتونن اثر محسوسی داشته باشن. شاید تلقی شما از پالس به جهت وجود پالسهای نویز موجود در محیط شما بوده باشه! مثلا اگر در اطراف ادابتور سوئیچینگ داشته باشین نویز حاصل از مدار سوئیچینگ داخلی اونها بصورت نوعی پالس روی این مدار اثر میذاره که هیچ ربطی به عملکرد دستگاه در محیط واقعی و برای سنس اهداف نداره. همینطور شما اگر در ورودی آنتن یک موج ضعیف سینوسی در بازه فرکانسی مناسب اعمال کنین در خروجی ترانزیستور 4 همون موج رو بصورت تقویت شده ملاحظه میکنین. همونطور که برای موج 8 مگاهرتز داخلی مدار هم این مساله وجود داره.
کلا شما باید خروجی ترانزیستور 4 رو هم با اسکوپ و هم اسپکتروم آنالایزر بررسی کنین! مدارات دیگری مثل کانتر و غیره که خودشون نوعی کاردستی هستن و بعنوان یک ابزار آزمایشگاهی جواب پس ندادن ملاک خوبی برای بررسی نیستن.

شنبه 12 فروردین1396 - 3:00pm
کاربر فعال
کاربر فعال

تست من با mp3 player صرفا بخاطر مشاهده پالس در قسمتهای مختلف مدار بود وگرنه من اصلا اعتقادی به حالت گیرنده فرکانس سیستم رو ندارم.
در ضمن کانتر مدار رو روی صفر تنظیم میکردم که بقول شما فرکانسها و پالسهای مدارات دیگه رو حذف کنه.
البته ببخشید که کاردستی ابتدائی درست کردیم چون فقط برای تست بود.
همونطور که از ابتدا نیز روی این موضوع پافشاری میکنم. یعنی سیستم ردیاب برای دفینه اگر بخواد با فرکانسهای FM , SW کار بکنه یکی از ضعیفترین و پیش پا افتاده ترین طراحی ها میتونه باشه که طراح داره روی اون حساب میکنه.
مهندس حمید عزیز اگر شما واقعا میخواهید کارکرد صحیحی از این مدار ببینید باید خود مدار رو حداقل بسازید و تست بگیرید وگرنه با رادیو که نمیشه دفینه یابی کرد.
البته جسارت نباشه شما استاد همه دوستان و بنده هستید. @};-

شنبه 12 فروردین1396 - 3:05pm
مدیر کل
مدیر کل

مشکلی نیست. شما لطف کنین از کاری که انجام دادین و مد نظرتون هست فیلم کوتاهی تهیه کنین و قرار بدین تا بررسی کنیم. بهرحال یا من اشتباه میکنم یا شما و یا یک سوءتفاهم فنی بیشتر نیست که با بررسی چیزی که شما دیدین مشخص میشه. در هر صورت من تا الان ندیدم کسی با کمک یک کانتر تونسته باشه عملکرد یک تقویت کننده فرکانسی رو بررسی کنه!
ایده استفاده از امواج رادیویی هر چه ساده یا پیش پا افتاده هم باشه لااقل چیزی هست که بصورت علمی و واقعی میتونه جواب بده! لذا در مقایسه با سایر ایده هایی که هیچ کدوم از نظر علمی ثابت نشدن اعتبار بسیار بیشتری داره. شما خیلی از این ایده هایی که دوستان تا حالا مطرح کردن رو اگر پیش روی یک دانشمند فیزیک بذارین یا رد میکنه یا مورد تمسخر قرار میده! اما وقتی ایده امواج رادیویی رو مطرح کنین هیچ دانشمندی به شما نمیخنده و برعکس صدها مطلب ریز و درشت در مورد نحوه کارکردشون وجود داره که مورد بحث قرار میدن. باز هم عرض میکنم ما باید با واقعیات جلو بریم هر چقدر هم پیش پا افتاده باشن. وگرنه این نمیشه که در ذهن خودمون تئوری علمی تولید کنیم و بعد عملکرد یک مدار که بوضوح داره امواج رادیویی رو دریافت و تقویت میکنه ؛ به ایده های خیالی خودمون نسبت بدیم. در مورد ضعیف بودن هم گمان نمیکنم مجموع نتیجه گیری ها تا الان نشان از یک سیستم قوی و بی نقص داشته باشه! عملکرد طرح بصورت یک ردیاب با شعاعزنی کم ؛ بدون تفکیک که در برخی موارد هم کار نمیکنه و از بسیاری دستگاهها و منابع سیگنال نویز میپذیره تمام چیزی هست که ما تا الان از این دستگاه دیدیم! بنظر شما اگر با امواج رادیویی کار نمیکرد یا پالس ویژه ای در کار بود باید چه اتفاق دیگری میفتاد؟!
البته ساخت این مدار مشکل زیادی نداره. اگر کار کمی بیشتر پیش بره سعی میکنم در اولین فرصت نمونه ای رو بسازم. اما این درخواست شما در صورتی مصداق داشت که حداقل یکی از یافته های من یا تستهای رادیویی با چیزی که مجموع دوستان تا حالا بهش رسیدن تناقض میداشت! اما بدون حتی یک استثنا تا اینجا چیزی که بنده بیان کردم با نتیجه گیریها مطابقت داشته. تنها مورد شک من در خصوص مدار رزونانس بوده که اتفاقا شما هم که تجربه عملی دارین دقیقا نظر من رو در مورد این بخش تایید کردین!!! وگرنه در نقطه دیگری از این مدار من تردیدی ندارم. اصل مدار یک تقویت کننده ساده ترانزیستوری هست که مشابهش رو در دهها تقویت کننده صوتی و غیر صوتی دیگه دیدیم.

شنبه 12 فروردین1396 - 3:28pm
کاربر فعال
کاربر فعال

از بابت فیلم که تا حالا فکر کنم 1 یا 2 باری اینکار انجام شده.
چون عملکرد و طرح مدار فرکانسی هستش این اشتباه رو در ذهنمون بوجود میاره که پس ما با دیتای فرکانسی سر و کار داریم، درصورتیکه بله مدار میتونه امواج فرکانسی رو دریافت و تقویت بکنه ولی این دلیل بر آن نمیشه که پالس رو نتونه؛ این دیتای دریافتی از دفینه ماهیت فرکانسی نداره ولی میتونه خودشو بصورت فرکانسی در مدار نشون بده. مدتی قبل هم مداری رو با Lt که کارش فقط افزایش پهنا به پالس بود در خصوصی خدمتتون ارسال کردم، که میتونه کار مشابه این مدار رو برامون انجام بده.
کلا ذهنمون طوری پرورش یافته که از سوالات و ایده های سخت و مشکل فراری هستیم و دنبال پاسخهای ساده تر میریم در صورتیکه اگر این طرز فکر رو از خودمون دور کنیم و قدرت مقابله باهاش رو داشته باشیم ذهنمون بدون مرز خواهد شد و میتونه به دست نیافتنی ها برسه که از اون طریق میتونه چیزهایی رو خلق بکنه.
پس بذاریم ذهنمون فراتر از نظریات ابتدائی بره که چون امواج و سیگنالهای رادیوئی مصنوعی در اطرافمون هستند پس اونها دخیل بر پاسخ سیستم از برگشت امواجشونه.
در مورد قوی و بی نقص بودن هم من نظری نداشتم و ندارم چون من طراحش نیستم و لزومی نداره ازش دفاعی بکنم اگر واقعا سوال مهمی میتونه براتون باشه میتونین از خود طراح بپرسین.
حمید جان من کارم اصلا گنج یابی و غیره نیستش کلا شغلم کاملا غیرمرتبط با الکترونیک وکامپیوتر هستش. ولی بلحاظ علاقه شخصی و تحقیق روی این موضوعات تمرکز کردم و تا حالا هم چند موردی با همین ردیاب به کاوش در محیط واقعی رفتم. واقعا سیستم کارائیش با اون چیزی که در شماتیک نشون میده فرق داره بهمون خاطر پیشنهاد دادم که شما نیز مدار درست کنید.

شنبه 12 فروردین1396 - 4:18pm
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 6500 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 240 , 241 , 242 , 243 , 244 , 245 , 246 ... 650  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر عضو شده ای موجود نیست. و 37 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure