انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : سه شنبه 4 اردیبهشت1403 - 11:30pm

پاسخ به موضوع  [ 6500 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 238 , 239 , 240 , 241 , 242 , 243 , 244 ... 650  بعدی
 ردیاب یونی ساخت دوستان سایت همسایه (فرانکو) 
نویسنده پیغام
مدیر کل
مدیر کل

بنده به نوبه خودم کلیت تحلیلی رو که برای دوستان قابل فهم باشه عرض کردم. وگرنه تحلیلهای دقیق تری هم انجام دادم که فکر نمیکنم بدرد دیگران بخوره. در واقع کل مدار شامل اسیلاتور و تقویت کننده و چراغها و بازر چیز خاصی نداره. اما بخش رزونانس سیم پیچ و خازن 22 پیکو بنظر میاد ارتباط موجهی با سایر بخشها نداره! هر چند نقش سیم پیچ بعنوان فیلتر قطعی هست ولی دیگه خازن 22 پیکو تقریبا بی تاثیر میشه و یا نقش خیلی جزئی داره. حالا دیگر دوستان اگر تحلیلی ارائه نکردن یا امکانش رو نداشتن یا اینکه بیان نمیکنن! البته در عمل اگر بخوایم وسواس بخرج بدیم روی تک تک قطعات میشه کار کرد و اصولا کار الکترونیک وقتی به جزئیات ریز میرسه برای هر استاد الکترونیکی هم چالش برانگیز و وقتگیر هست! مهم کلیت عملکرد بوده که مشخص شده و تستهای دوستان و رفتار مشابه یک رادیو هم تاییدش میکنه.
در حال حاضر بحث ما سر مدار نیست! بحث اینه که دقیقا چه چیزی سنس میشه و اون موج دریافتی فرکانسش چقدره! این ربطی به اصل مدار نداره. بخصوص که این مدار یک طیف نسبتا وسیع از امواج رو در یک محدوده دریافت میکنه که مطمئنا بخشی از اون برای ما مهم هست نه سایر نویزهایی که باعث تداخل و افزایش خطا میشه! وقتی فهمیدیم چه موجی در سنس نقش اصلی رو داره دیگه بر همون اساس میشه مدار خیلی بهتری درست کرد. در الکترونیک ما اول باید بدونیم چی میخوایم و بعد براش مدار درست کنیم! طبیعتا چون این مدار به اذعان طراحش بصورت تصادفی این نتیجه رو داده مشخصه که عملکرد ایده آلی نخواهد داشت و وقتی موج عامل سنس مشخص شد حتی با مدارات آماده موجود در نت هم میشه چیز بهتری درست کرد و نیازی به یک طراحی آنچنانی نیست.
مشکل الان بیشتر سر تست کردن هست. از نظر من اگر در حین سنس اهداف واقعی خروجی ترانزیستور 4 با یک اسکوپ یا حداقل فرکانس متر گرفته بشه و اون موج مشخص بشه دیگه تقریبا کار تمومه. حالا اسکوپ رو احتمالا اکثر دوستان حداقل به نوع پرتابلش دسترسی ندارن ولی فکر میکنم ممکنه با یک فرکانس متر که بتونه حداقل تا 10 مگاهرتز رو بخوبی اندازه بگیره تا حدودی بشه به نتیجه رسید. برخی مولتی مترها دارای فرکانس متری در این حد هستن.
بنده حتی به ذهنم رسید ابتدا روی پروژه ای مثل اسکوپ دستی یا اسپکتروم آنالایز کار کنیم که دوستان بسازن و در تستها توسط افراد مختلف استفاده بشه. اینجوری در مدت نه چندان زیادی میشد به نتیجه فوق العاده ای رسید. ولی متاسفانه ساخت چنین طرح هایی که بتونه حداقل تا 10 مگاهرتز جوابگو باشه خودش پروزه بزرگ و پر هزینه ای هست و دستگاههای موجود در بازار هم اصلا ارزان نیستن. پس بنظرم فعلا فقط میشه روی فرکانس متر حساب کرد.

جمعه 10 فروردین1396 - 1:15am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

دوست عزیز غضنفرجان انگار متوجه مطلب بنده نشدید.
منظورم از چگونگی عملکرد سیستم و اساس و پایه ای سنسش هست که دوستان میگن تا حالا نتونستیم متوجه بشیم اساس کاری این سیستم چیه!
الموت جان بهتره خودشیرینی نکنی من ادم قدرنشناسی نیستم و به جز این انجمن هیچ انجمنی دیگر عضو نیستم و خوب و بدش برام نوش هست.هر کی هم ندونه من خودم از دوستاران حمید عزیز هستم .بهتره حاشیه نکشید موضوع رو . و اگر این مطلبو عرض کردم از شناختی که رو دوستان مخصوصا مهندس حمید دارم انتظارم این بود که بعد از اینهمه صفحه دیگه این عزیزان نفرماین که فعلا اساس کاری این مدار برامون مشخص نیست.
باز من و امثال من که شماها باشید بگیم خب قابل توجیح هست چرا چون هیچی از الکترونیک سرمون نمیشه.
ایشالله منظورمو بفهمید و دوباره موضوع به حاشیه کشیده نشه.
و جا داره دوباره از مهندس حمید بخاطر فروتنی و محبتش تشکر کنم.
ایشالله جسارت بنده ازرده خاطرشان نکرده باشه.

جمعه 10 فروردین1396 - 1:19am
YIM
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

استاد با این توضیحات اخیرتون یه سوال فنی برام پیش اومد:
آیا بهتر نیست که مداری طراحی بشه که طیف فرکانسهای ورودی قابل کنترل باشه؟؟
یعنی حالا که نمیدونیم فرکانس ورودی برای سنس دفینه چیه مداری طراحی بشه که فرکانس ورودیش بصورت دستی قابل کنترل باشه،
اینطوری شاید بهتر بشه تشخیص داد فرکانس ورودی برای سنس بهتر فلزات چی هست!
مگر اینکه طیف وسیعی از فرکانسها با همدیگه برای سنس دفینه نیاز باشه و اینکار مانع از عملکرد صحیح اون بشه!! :-?
ولی فکر نکنم با توجه به اونچیزیکه بصورت تئوری از این مدار متوجه شدیم حتمن دفینه برای تست مدار لازم باشه!!
بلکه همانند یک فلزیاب باید بشه با یک دیگ مسی هم نتیجه ی مشابه گرفت و واکنش مدار رو ارزیابی کرد! :-B
البته مسلمن این تست باید خارج از شهر و بدور از فلزات و نویزهای انبوه شهری باشه..

نظرتون چیه استاد گرانقدرم؟
@};-

جمعه 10 فروردین1396 - 2:37am
کاربر فعال
کاربر فعال

جوابتو میدی بعد میگی به حاشیه نکشید.من جواب شمارو دادم شد خودشیرینی؟مثلا پیش مهندس خوب بشم چ اتفاقی واسه من میفته کاری واسم میکنه؟.هر چی که هس واسه همس.شما نوع گفتارتو لطفا عوض کن.

جمعه 11 فروردین1396 - 11:24am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

مهرافرین نوشته است:
یعنی حالا که نمیدونیم فرکانس ورودی برای سنس دفینه چیه مداری طراحی بشه که فرکانس ورودیش بصورت دستی قابل کنترل باشه،
مگر اینکه طیف وسیعی از فرکانسها با همدیگه برای سنس دفینه نیاز باشه و اینکار مانع از عملکرد صحیح اون بشه!! :-?
ولی فکر نکنم با توجه به اونچیزیکه بصورت از این مدار متوجه شدیم حتمن دفینه برای تست مدار لازم باشه!!
بلکه همانند یک فلزیاب باید بشه با یک دیگ مسی هم نتیجه ی مشابه گرفت و واکنش مدار رو ارزیابی کرد! :-B
البته مسلمن این تست باید خارج از شهر و بدور از فلزات و نویزهای انبوه شهری باشه..

@};-

مهرآفرین عزیز از نظر من این کار شدنی نیست همونطور که حمید جان عرض کردن همین طیف وسیع فرکانسها امکان انحام این کار رو نمیدن به همون دلیل که خودتونم اشاره کردید چون ممکن داره تعدد فرکانسها هم رابطه مستقیم با هم در سنس درست داشته باشن اما اگه بشه همون پایه ترانزیستوری که حمید جان گفتن با شناسایی فرکانس اصلی میشه تا حدودی نتیجه گرفت و حتی میشه از زیر مجموعه این فرکانس یا همون هارمونیکها هم تا حدودی به تفکیک هم رسید و من خودم احساس میکنم در هر بار فرکانس دریافتی برای هر فلز در هارمونیکها متفاوته مثل این باشه که بگیم فرکانس طلا مثلا ۵۵۰۰ هست و هارمونیکهای این فرکانس بر فرض مثال به ترتیب ، ۲۱۶_۲۲۲_۲۴۰_۲۶۰_۲۸۰ هست و فرکانس نقره مثلا ۶۱۲هست و داخل این فرکانس هارمونیک ها مثلا ۲۱۶_۲۱۲_۲۴۰_۲۶۰_۲۸۰ هست در این بین یکی از هارمونیکها تفاوت فاحشی داره یعنی ۲۲۲در طلا و ۲۱۲ در نقره و این میتونه دلیلی بر تفکیک باشه
اینا مثال بود که متوجه منظورم بشید تا نظر دیگر دوستان چی باشه مثل حمید جان و سنه دژ و دیگر دوستان و باید عرض کنم که من و یکی از دوستان خیلی روی این مورد کار کردیم تا متوجه شدیم ردیابی مثل آردی پرو موفقیت تفکیکش و حتی برند عالی محسوب شدنش رو مدیون بازه فرکانسی تکرار شونده و مشخص شدن یه هارمونیک مشترک و قفل روی همون فرکانس هارمونیکی و رفتن به سمن سمت موفقیته

خدايا مددی کن

آخرین بار توسط غضنفر در جمعه 11 فروردین1396 - 1:54pm ویرایش شده است، در کل 2 بار ویرایش شده است.

جمعه 11 فروردین1396 - 1:00pm
مدیر کل
مدیر کل

مهرافرین نوشته است:
ولی فکر نکنم با توجه به اونچیزیکه بصورت تئوری از این مدار متوجه شدیم حتمن دفینه برای تست مدار لازم باشه!!

@};-

خواهش میکنم.
اگر قرار باشه صرفا یک فرکانس دریافت بشه خب اینکه میشه همون رادیو! :D من هم دارم باهاش تست میگیرم و خیلی مسائلش شبیه به این مدار هست ولی اتفاقا بنظرم اگر فقط یک فرکانس دریافت بشه برای این کار یک مقدار مشکل وجود داره! دریافت طیفی از فرکانسها سبب میشه سنس مشخص تر و قویتر باشه. هر چند امکان تداخل نویز و خطا رو هم بیشتر میکنه.
در مورد تست که قطعا مشکل داریم. بنده عرض کردم دوستان بهتره از مس به میزان قابل توجه برای تست استفاده کنن. خیلی چیزها گفتیم نمیدونم مد نظر دوستان هست یا خیر. ولی اگر همکاری صورت نگیره من هم دیگه پیگیری نمیکنم!

جمعه 11 فروردین1396 - 1:23pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

alamut777 نوشته است:
جوابتو میدی بعد میگی به حاشیه نکشید.من جواب شمارو دادم شد خودشیرینی؟مثلا پیش مهندس خوب بشم چ اتفاقی واسه من میفته کاری واسم میکنه؟.هر چی که هس واسه همس.شما نوع گفتارتو لطفا عوض کن.

اگر از لفظ کلامم ناراحت شدی من عذر میخوام.
شما هم لطفا سعی کنید به عمق مطلب توجه کنید

جمعه 11 فروردین1396 - 2:55pm
YIM
کاربر فعال
کاربر فعال

سلام خدمت مهندس حمید عزیز و سایر دوستان گل سال نو بر همه مبارک باشه @};-
بنده مهدی M هستم همون کسی که با کمک دوستم جناب امین آقا دوتا سر شیر برنجی آب رو با فرانکو زدیم
هدف ما ابتدا از دفن شیرها یک سال پیش تست فلزیاب پلونس و ردیاب اسبوفر بود و اتفاقی به وسیله فرانکو اونا رو سنس کردیم
قابل توجه دوستانی که میگن فرانکو عمق بیشتر از 50 سانت نمیزنه .: ما شیرها رو داخل یه کیسه فریزر گذاشتیم و درش رو خوب گره زدیم و در عمق 2 متری زیر خاک چال کردیم و الان یک سال از چال کردنش میگذره که ما با فرانکو شکارش کردیم اینم فیلم خدمت دوستان گل

در مقابل تقدیر خداوند مانند کودک یک ساله ای باشید که هروقت او را به بالا می اندازند ، یقین دارد که او را خواهند گرفت

جمعه 11 فروردین1396 - 3:15pm
کاربر فعال
کاربر فعال

فیلم تست فرانکو دوعدد سر شیر برنجی آب در عمق دومتری مدت دفن یک سال

سطح دسترسی لازم برای مشاهده فایل های پیوست شده در این پست را ندارید.

در مقابل تقدیر خداوند مانند کودک یک ساله ای باشید که هروقت او را به بالا می اندازند ، یقین دارد که او را خواهند گرفت

جمعه 11 فروردین1396 - 3:26pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

مرسی ماهان جان اگه امکان داره در رابطه با مدارت و اینکه از چه ترانزیستوری با چه اندازه فتی استفاده شده و اینکه طول آنتنت چقدره ووووو هر چی که میتونه کمک کننده باشه بگید و اگه امکان داره اخرین درخواست حمید جان رو هم آزامایش کنید ممنون میشم

خدايا مددی کن

جمعه 11 فروردین1396 - 3:33pm
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 6500 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 238 , 239 , 240 , 241 , 242 , 243 , 244 ... 650  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر عضو شده ای موجود نیست. و 30 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure