انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : سه شنبه 11 اردیبهشت1403 - 7:48am

پاسخ به موضوع  [ 6500 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 234 , 235 , 236 , 237 , 238 , 239 , 240 ... 650  بعدی
 ردیاب یونی ساخت دوستان سایت همسایه (فرانکو) 
نویسنده پیغام
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

با تشکر از تمامی اعضای گروه
خواهشا یکی یک فایل کامل بزاره ما هم درست کنیم,

ممنون

چهارشنبه 9 فروردین1396 - 11:44am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

محل اقامت: سرزمین لاله های واژگون،لرستان
ببخشیددوستان این pcbآقا پیام کدوم صفحست؟
شاید فرصت شد ساختم چون من مکان تست خوبی دارم چندتاکاسه و ظرف مفرق قدیمی که مجدد توعمقهای یک متر دو متر وسه متر حدودا ده سال پیش دفن شدن واسه تست پالسی مکان هم دور از شهر هست ولی رادیو انجا کار میکنه البته نه باند fm!
تنها مشکل جدی بنده وقت بسیار کم هست که اگه فرصت کنم وقطعات رو داشته باشم بسازم فکر کنم بهترین مکان تست رو در اختیار داشته باشم.!؟

آن کس که بداند و بداند که بداند*باید برود غاز به کنجی پچراند.
آن کس که بداند و نداند که بداند*به که برود خویش به گوری بچپاند.
آن کس که نداند و بداند که نداند*لنگان خرک خویش به منزل برساند.
آن کس که نداند و نداند که نداند*بر پست ریاست ابدودهر بماند.

چهارشنبه 9 فروردین1396 - 12:12pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

یکی از دوستان خبر دادن با همین مدار تونستن دو عدد سکه نقره در عمق دقیق ۲۵ سانت کشف کنن ؛ ساعت کاووش دقیقا ۱۱ شب بوده وبعد از تایید با نقطه زن پلونس هم تایید و خارج کرده و شعاع زنی دستگاه دقیقا ۳ متری بوده با این نتیجه ایشون به منم تاکید کردن که در صورت داشتن وقت و قطعه حتما بسازمش ایشون یکی از دوستان صمیمی بنده هستن در استان کرمان که از صحت حرفهاش اطمینان کامل دارم و احترام خاصی براشون قائلم

خدايا مددی کن

چهارشنبه 9 فروردین1396 - 12:23pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

سلام اقا غضنفر

ایا pcb اقا پیامو ساخته بودن؟؟؟؟؟؟!!!!!!!

چهارشنبه 9 فروردین1396 - 2:20pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

سلام مهندس حميد, خسته نباشيد
فرانکو قبلا گفته بود که اين مدار ابتدا يک حسگر راديويي يا بقول خودش rf sniffer بوده که بر حسب تصادف و با اضافه کردن اسيلاتور 8 mhz اونو تبديل به lrl کرده, يعني مدار اصالتا و در ابتدا يک ميدان ياب راديويي بوده! من از ايشون در مورد فرکانس کاري اين sniffer پرسيدم ايشون اين جوابو به من داد:
If I well remember in the FM range, 90-120 Mhz

با توجه به محاسبات شما که فرکانس کاري رو زير 10mhz بدست اورديد ولي فرانکو اصل طراحي مدارو قبل از اينکه به ردياب تبديل بشه در رنج باند Fm استفاده ميکرده, نظرتون چي هست؟ممنون از زحمات

چهارشنبه 9 فروردین1396 - 2:46pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

سلام
خواهشا یکی یه فایل کامل بزاره ما هم بسازیم
دعاش میکنیم,با تشکر از همه

چهارشنبه 9 فروردین1396 - 5:23pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

سلام.همکاری دوستان کاملا ملموس هست تو این مدار!دوستان امیدوارم همگی موفق باشید .

سطح دسترسی لازم برای مشاهده فایل های پیوست شده در این پست را ندارید.

چهارشنبه 9 فروردین1396 - 5:47pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

zakari نوشته است:
سلام اقا غضنفر

ایا pcb اقا پیامو ساخته بودن؟؟؟؟؟؟!!!!!!!

بله دوست عزیز

خدايا مددی کن

چهارشنبه 9 فروردین1396 - 6:50pm
مدیر کل
مدیر کل

afshin نوشته است:
سلام مهندس حميد, خسته نباشيد
فرانکو قبلا گفته بود که اين مدار ابتدا يک حسگر راديويي يا بقول خودش rf sniffer بوده که بر حسب تصادف و با اضافه کردن اسيلاتور 8 mhz اونو تبديل به lrl کرده, يعني مدار اصالتا و در ابتدا يک ميدان ياب راديويي بوده! من از ايشون در مورد فرکانس کاري اين sniffer پرسيدم ايشون اين جوابو به من داد:
If I well remember in the FM range, 90-120 Mhz

با توجه به محاسبات شما که فرکانس کاري رو زير 10mhz بدست اورديد ولي فرانکو اصل طراحي مدارو قبل از اينکه به ردياب تبديل بشه در رنج باند Fm استفاده ميکرده, نظرتون چي هست؟ممنون از زحمات

ممنون.
نظر من همون هست که عرض کردم. تست توسط خود دوستان هم بسیار سادست. اگر این مدار توانایی تقویت فرکانس 100 مگاهرتز رو داشته باشه پس بجای کریستال 8 باید کریستال 100 مگاهرتز هم در خروجی همون آفست ولتاژ یا حتی بیشتر رو بتونه ایجاد کنه! بخصوص که فرکانس 100 مگاهرتز از خازنهای 1 پیکو بیشتر عبور میکنه تا فرکانس 8 مگاهرتز. اما تلقی من این هست که کریستال بالای 10 مگاهرتز به اون شکل جوابگو نخواهد بود و خود طراح هم همین رو بیان کرده و علتش این هست که بخش تقویت کننده ترانزیستوری نمیتونه چنین فرکانسی رو تقویت کنه. پس چطور میتونه همین فرکانس رو از آنتن دریافت و تقویت کنه؟! اصولا اگر به کمک یک مدار ترانزیستوری ساده میشد فرکانس 100 مگاهرتز رو تا حد 80 دسی بی تقویت کرد ؛ خیلی از مشکلات در مدارات فرکانس بالا براحتی حل میشد! ولی بازه فرکانسی جوابدهی مطلوب برای هر تقویت کننده ای علاوه بر توانایی فرکانسی اون قطعه به میزان تقویت هم بستگی داره. هر چه میزان تقویت بیشتر باشه پهنای باند جوابدهی تقویت کننده محدود تر میشه. همین مساله در مورد اپ امپ ها هم وجود داره. مثلا اگر با اپ امپی که پهنای باندش 10 مگاهرتز هست بخواین 60 دسی بل یا 1000 برابر یک سیگنال رو تقویت کنین ؛ پهنای باند مفید این تقویت کننده تقریبا 10 کیلوهرتز خواهد بود نه 10 مگاهرتز!
نکته دیگه این هست که اگر هدف فرکانس 100 مگاهرتز بود دیگه استفاده از هیچ یک از خازنهای 560 پیکو معنی نداشت!!! چنین خازنی نه مربوط به عبوردهی سیگنال صوتی هست و نه فرکانس خیلی بالا. بلکه بیشتر در محدوده چند صد کیلوهرتز تا چند مگاهرتز جواب میده. استفاده از خازنهای 22 نانو و 33 نانو هم بهمین شکل هست و چنین رنج خازنهایی برای کوپلاژ فرکانس 100 مگاهرتز استفاده نمیشن! روی فرکانس 100 مگاهرتز بسته به ترکیب مدار معمولا از خازنهای زیر 100 پیکو باید استفاده کرد چنانکه در بخش رزونانس میبینید از 22 پیکو استفاده شده و این بخش مشکلی نداره. حتی امپدانسش با امپدانس معمول یک آنتن تلسکوپی روی چنین فرکانسی تطبیق داره! اما از نظر اینکه هیچ تناسبی با باقی بخش تقویت کننده نداره مشکل اساسی وجود داره و صرف وجود مدار رزونانس برای فرکانس 100 مگاهرتز سبب نمیشه چنین موجی توسط تقویت کننده ای که قابلیتش رو نداره تقویت بشه!
از این گذشته اتفاقا این خیلی بهتر هست که از فرکانس 100 مگاهرتز استفاده نشه. چون ترافیک ایستگاههای رادیویی روی اون محدوده بقدری زیاد هست که فکر نمیکنم اصلا جوابی بشه گرفت. اما موج SW از هر نظر شانس خوبی داره. بخصوص که امواج این باند بواسطه انعکاس از لایه یونوسفر جو که یک توده هوای یونیزه شده هست منعکس میشن و در منطقه دیگری دریافت میشن! احتمال داره بین خاصیت انعکاسی امواج در محدوده فرکانسی باند SW و یونیزاسیون فلز مدفون هم رابطه ای وجود داشته باشه!!! این خودش میتونه توجیه دیگری برای نیاز به دفن فلز بمدت طولانی باشه که البته در موردش مطمئن نیستم.

چهارشنبه 9 فروردین1396 - 7:44pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

ممنون استاد حميد عزيز,
به نظر شما با وجود اينکه فرانکو ادم باهوشی هست چرا از چنين فيلتري در ورودي مدار استفاده کرده؟؟!! به نظر نميرسه که سهوي بوده باشه! و خيلي هم روي اين مساله تاکيد داره. وحتي نسبت به يک دور زياد شدن سيم پيچ و افزايش اندوکتانس اون مخالفت ميکنه!

چهارشنبه 9 فروردین1396 - 8:55pm
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 6500 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 234 , 235 , 236 , 237 , 238 , 239 , 240 ... 650  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر عضو شده ای موجود نیست. و 60 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure