انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : پنج شنبه 13 اردیبهشت1403 - 9:31am

پاسخ به موضوع  [ 6500 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 233 , 234 , 235 , 236 , 237 , 238 , 239 ... 650  بعدی
 ردیاب یونی ساخت دوستان سایت همسایه (فرانکو) 
نویسنده پیغام
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

حمید نوشته است:
alamut777 نوشته است:
سلام.من دو ماه طلا چال کردم با نقره اما نمیزنه ترانزیستورهامم bc550cزده بودم الان عوض کردم bc549bانداختم اما کلا مدار تعطیل شد لامپو از ۱۰ سانتی میزنه..همه شرایط تست با ترانزیستور قبلی درست بود.اما چون فک میکردم سنس لامپ کمه تغییر دادم..موندم چرا برای بعضی دوستان جواب میده برای بعضی نه

خسته نباشین.
البته ممکنه مدار شما ایرادی داشته باشه که باید دوستان در این زمینه به شما کمک کنن. اما اون چیزی که من در مورد این طرح مطمئن هستم اینه که در جاهایی که آلودگی فرکانسی زیاد باشه عملا امکان سنس اون هم برای یک فلز کوچک نمیتونه وجود داشته باشه یا اینکه سنس خیلی ضعیف تر میشه. علت هم اینه که با توجه به طیف فرکانسی وسیعی که این مدار دریافت میکنه اگر در این بین یک فرکانس قوی در محیط وجود داشته باشه که دستگاه بطور مستقیم دریافتش کنه و با وجود اون بالانس بشه دیگه موج ضعیفی که از سمت فلز میاد تاثیری روی دستگاه نداره که بخواد اعلام سنس کنه! این مساله ربطی به این نداره که فلز خودش موجی منتشر کنه یا از امواج رادیویی موجود برای سنس استفاده بشه. در هر صورت امواج رادیویی محیط روی دستگاه تاثیر دارن و اوجش رو شما در محیط منزل ملاحظه میکنین.
لذا پیشنهاد من این هست که اولا محیط تست رو تا حد ممکن دور از محیط شهری در نظر بگیرین. در ثانی از فلز مس که ارزانتر هست به میزان زیاد استفاده کنین تا نتیجه واضح تر باشه. چنین طرحی قطعا میتونه مس رو از طلا قویتر و نزدیک به نقره سنس کنه و بزرگتر بودن ابعاد حجمی و همینطور ضخامت فلز هم روی قدرت سنس تاثیر داره. بعلاوه اگر واقعا مدت زمان دفن فلز در خاک برای سنس ملاک باشه که بنظر من تا حدی همینطوره ؛ زمان 2 ماه بخصوص برای طلا اصلا کافی نیست!

خسته نباشید خدمت مهندس حمید و دوستان . مهندس حمید طبق گفته های قبلی شما که دوستان این مدارو در روز و شب هم تست کنن ایا میزان امواج رادیویی و الودگی فرکانسی در شب کم میشه یا نه چون دوستمون پیام موردی رو که سنس داشتن شب بود و یکی از دوستان دیگه عرفان نگفتن سنس دستگاهشون با یک ال ای دی در شب بود یا روز و یا به قولی مردم شب رادیو رو خاموش میکنن تا الودگی فرکانسی کم بشه . ممنون

دوشنبه 7 فروردین1396 - 3:43pm
مدیر کل
مدیر کل

مهرافرین نوشته است:
استاد عزیزم ممنون از توضیحتون :)
اما ایده ی دریافت موجهای بازگشتی از اجسام توسط این مدار هنوزم برام مبهم هست..
فرمودید که برای جذب امواج رادیویی نیاز به فلز(آنتن)هست خب درسته اما این چه ربطی به این مدار داره؟؟
اگر دفینه امواج رو جذب میکنه پس باز هم باید تاریک باشه!مگر اینکه بگیم دفینه امواج رو جذب و بعد تقویت و بعدشم منعکس میکنه!! :-?
ظاهرن این تنها دلیل منطقی برای سنس دفینه توسط این مدار میتونه باشه..
ولی اینجا یه سوال دیگه بوجود میاد:
آیا هاله ی مغناطیسی دفینه میتونه باعث تقویت موجهای رادیویی بشه؟؟
اگر جواب آری باشه پس میشه گفت به نتیجه ی تقریبن روشنی رسیدیم.
بازم ممنون @};-

خواهش میکنم.
عرض کردم این امواج بصورت ضعیف در اطراف وجود داره. ولی وقتی یک فلز بصورت دریافت کننده قوی امواج در محیط قرار گرفته باشه مقدار زیادی از امواج رو به خودش جذب میکنه و امکان انعکاس دادنش رو تا فواصل نزدیک داره. شاید بهتر باشه خودتون با رادیو در محیط منزل امتحان کنین چون با نزدیک کردن رادیو بخصوص در باند SW به برخی فلزات متوجه افزایش صدای خر خر در خروجی بلندگو میشین و این مدار هم چراغها رو به همین صورت روشن میکنه! ما هم اگر در خروجی رادیو مدار اندازه گیر ولتاژ قرار بدیم به همین صورت واکنش نشون میده.
اینکه هاله فلز میتونه باعث تقویت این امواج بشه از نظر من کاملا امکانپذیره. البته هاله تقریبا 3 بخش داره که توضیح دادم. یکی اتصال فلز به خاک اطراف و افزایش و گسترش رساناییش به کمک خاک هست و دیگری ایجاد یک پیل الکتریکی ضعیف در اثر یونیزاسیون و به کمک املاح خاک و سوم هم یک میدان مغناطیسی ضعیف! بین این موارد مورد اول قطعا موجب تقویت امواج دریافتی توسط فلز میشه ولی در خصوص دو مورد بعدی من ایده ای ندارم. بهرحال هاله فلز از دید دوستان یک مساله کلی هست اما به این 3 بخش قابل تقسیم بندیه که مورد اول قطعا تاثیر داره.

دوشنبه 7 فروردین1396 - 3:53pm
مدیر کل
مدیر کل

alamut777 نوشته است:
سلام خدمت مهندس عزیز..ممنون از پاسختون.مگه انتنی که ما از لوازم اسپورتی ماشین خریدیم از همین انتن معمولیا ک روی پیکانه فرق داره با انتن رادیو؟انتن من طولش ۴۰ سانته.

خیر فرق زیادی نداره و اون آنتن بهرحال برای دریافت امواج رادیویی هست. ولی چند نکته وجود داره!
آنتنی که برای ماشین استفاده میشه جهت دریافت باند FM هست و حتی در این باند با فرض عملکرد بدنه فلزی ماشین بعنوان یک زمین ایده آل باز هم حداکثر قدرت دریافت آنتن با طول 75 سانت خواهد بود که اغلب بدلیل مشکل طولانی شدن آنتن رو کوتاهتر در نظر میگیرن که البته کمی قدرت دریافت رو کاهش میده. این در حالی هست که امواج SW چندین برابر طول موج بلندتری دارن و لذا جهت دریافت قوی در مقایسه نیاز به آنتن چند برابر طولانی تر دارن! بنابراین آنتن 40 سانتی هر چند جواب میده ولی هر چه بلند تر باشه قدرت دریافت بیشتره. همینطور بدلیل ارتباط ضخامت آنتن با پهنای باند دریافتی اگر آنتن کمی ضخیم تر باشه باز هم قویتر جواب میده. پس اگر آنتن شما از نوع میله ای نازک باشه جواب قوی نمیده! البته در نظر گرفتن آنتن بلندتر برای چنین طرحی بلحاظ سیار بودن و حرکت دادن دستگاه به امکان اپراتوری مناسب هم بستگی داره و طبیعتا نمیشه یک آنتن بیش از حد بلند روی دستگاه نصب کرد!
نکته مهم دیگه جنس آنتن هست! آنتنهای تلسکوپی ایده آل امروزه بصورت لوله ای از جنس آلیاژ برنج مرغوب با روکش کروم ساخته میشن. اما متاسفانه برخی از آنتنهای تلسکوپی ارزان قیمت بخصوص در قسمت نوک دارای قسمت آهنی هستن! حالا در برخی کل بخش تلسکوپی سر آنتن آهنی هست و در برخی فقط برجستگی نوک آنتن از جنس آهن هست که اون زیاد مهم نیست. ولی استفاده از آهن بلحاظ ضعیف بودن رساناییش سبب میشه عملا آنتن کوتاهتر و ضعیفتری داشته باشیم! نکته جالب دیگه احتمال ایجاد اثر قطبنمایی در صورت آهنی بودن بخشی از آنتن هست!!! همونطور که میدونیم در فلزیابها بخصوص از نوع موشن سنس حرکت دادن لوپ که ساختاری مغناطیسی داره و عبور از خطوط مغناطیسی زمین سبب میشه یک سیگنال بسیار ضعیف در خروجی لوپ ایجاد بشه و روی سنس در حداکثر حساسیت تاثیر داشته باشه. در اینجا هم وجود آهن در آنتن بعنوان یک فلز مغناطیسی ممکنه در حال حرکت و عبور از راستاهای مغناطیسی ایجاد سیگنالهای ضعیفی بکنه و دستگاه واکنش نشون بده! از هر لحاظ که در نظر بگیریم وجود آهن در آنتن مطلوب نیست و دوستان باید به این موضوع توجه جدی داشته باشن. بخصوص که من میدونم خیلی از آنتنهای تلسکوپی موجود در بازار دارای یک قسمت آهنی هستن. این مساله به کمک یک آهنربا براحتی قابل تشخیص هست و اگر آهنربا هیچ قسمتی از آنتن رو جذب نکرد اون آنتن میتونه مناسبتر باشه.

دوشنبه 7 فروردین1396 - 4:29pm
مدیر کل
مدیر کل

evilman نوشته است:
خسته نباشید خدمت مهندس حمید و دوستان . مهندس حمید طبق گفته های قبلی شما که دوستان این مدارو در روز و شب هم تست کنن ایا میزان امواج رادیویی و الودگی فرکانسی در شب کم میشه یا نه چون دوستمون پیام موردی رو که سنس داشتن شب بود و یکی از دوستان دیگه عرفان نگفتن سنس دستگاهشون با یک ال ای دی در شب بود یا روز و یا به قولی مردم شب رادیو رو خاموش میکنن تا الودگی فرکانسی کم بشه . ممنون

ممنون.
به نکته خوبی اشاره کردین! امواج رادیویی در باند SW و حتی MW در شب بمراتب قویتر هست! این موضوع از قدیم هم وجود داشته و در زمان کودکی هم یادم هست یک سری از این ایستگاهها رو فقط در زمان شب دریافت میکردیم. این با مساله آلودگی فرق داره. چون طیفی از فرکانسها یا هارمونیکهای اونها که حاصل تاسیسات برقی و صنعتی هستن بدلیل تعطیلی بعضی تاسیسات در شب حذف میشن اما در عوض امواج رادیویی که بنظر من اصل داستان هست در شب تقویت میشن. علتش هم نحوه ارسال این امواج بوسیله لایه های اتمسفر هست که در شب خیلی بهتر انجام میشه. لذا عرض کردم توقع من این هست که اگر بحث عملکرد بر اساس امواج رادیویی محیط در کار باشه ؛ این طرح در شب بهتر از روز جواب بده!
اما نکته دیگری هم در خصوص تاثیر دما وجود داره!!! فلزات با افزایش دما مقاومتشون بیشتر و رساناییشون کمتر میشه. پس اگر بحث تاثیر میزان رسانایی رو هم در نظر بگیریم ؛ در دمای پایین تر رسانایی فلز بیشتر میشه و بصورت یک آنتن قویتر عمل میکنه و این هم میتونه دلیل دیگری باشه که جوابدهی در هنگام شب اندکی بهتر بشه.

دوشنبه 7 فروردین1396 - 4:50pm
کاربر فعال
کاربر فعال

سلام عید همه دوستان مبارک باشه. آرزو دارم سال موفقی برای همه مردم و بخصوص کاربران این سایت خوب باشه. @};- @};-

همه آنچه را میبینی نصفشو باور کن و هیچ یک از آنچه را که میشنوی باور نکن

دوشنبه 7 فروردین1396 - 9:15pm
کاربر فعال
کاربر فعال

خب مهندس جان من دوباره خاستم bc550cرو بندازم اما پیدا نکردم mpsa18 انداختم الان موبایلو خیلی کم سنس داره.شاید ۱۰ سانت.لامپو ۱ متر...ب دست هم حساس شدیعنی چراغ خاموش میشه.محیط تست من ی گرنبند خیلی کوچیکه شاید هنوز درست با خاک تطبیق نشده ..ممنون و سپاس.ان شا ع الله میرم محیط طبیعی

دوشنبه 7 فروردین1396 - 11:00pm
مدیر کل
مدیر کل

خسته نباشین.
اگر بازه فرکانسی مورد نظر همونی باشه که من حساب کردم قاعدتا MPSA18 باید جواب خوبی بده و بلحاظ داشتن بتای بالاتر کمی تقویت بیشتر و دستگاه حساس تر میشه.
عرض کردم سنس گوشی بستگی به مدلش داره ولی بنظر من قاعدتا باید حداقل از نیم متری بتونه سنس داشته باشه. بستگی به سایر امواج موجود در محیط شما هم داره. همین مسائل در مورد لامپ هم وجود داره. ولی در مورد خاموش شدن چراغ با لمس دست بنظر من باید همینطور باشه و مشابه رفتار رادیو هست.
من بعید میدونم تست با گردنبند نازک کار درستی باشه و بتونین ازش جواب خوبی بگیرین! چون اگر اصول کاری اون چیزی باشه که عرض کردیم ؛ فلز باید بصورت یکپارچه و ضخیم و بزرگ باشه تا سنس خوبی داشته باشه. زنجیر و گردنبند ملاک خوبی نیست. بهتره روی یک قطعه مسی بزرگ کار کنین. چنین چیزی به اهدافی که در کاوش شما وجود داره هم نزدیک تر هست! اصلا به تست دوستان خارجی توجه نکنین. اونها اهدافشون در حد همون سکه و انگشتر و این چیزهاست! دلیلی نداره ما هم با این چیزها تست کنیم درحالیکه برای کاوش مورد نظر ما نیستن. اصولا تست باید تا حدی با شرایط کاوش شباهت داشته باشه تا بعدا بشه از دستگاه توقع کارایی مناسب داشت.

سه شنبه 7 فروردین1396 - 12:23am
کاربر فعال
کاربر فعال

مهندس جان دمت گرم ک اطلاعاتت با وجود نداشتن دستگاه تکمیله و هر چی ک میگی تست میکنم با حرفای شما بیشتر تطابق داره دست خوش.بنده اگر نتیجه گیری صورت بگیره عرض میکنم.سپاس از شما.

سه شنبه 7 فروردین1396 - 12:35am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

سپاس استاد گرانقدر :x

امیدوارم دوستانی که دستگاه رو ساختند همکاری لازم رو انجام بدن تا مهندس حمید بتونند مداری کارآمدتر طراحی کنند :ymhug:

@};-

سه شنبه 7 فروردین1396 - 3:01am
کاربر فعال
کاربر فعال

عرض ادب دوستان ما پی سی بی پیام رو زدیم.مگه موردی توش هس..اخه عرفان پی سیبی خارجی ک ماله فرانک بودرو ک دو تیکس زده قضیه چیه

سه شنبه 8 فروردین1396 - 3:38pm
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 6500 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 233 , 234 , 235 , 236 , 237 , 238 , 239 ... 650  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر عضو شده ای موجود نیست. و 47 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure