انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : جمعه 28 اردیبهشت1403 - 8:18pm

پاسخ به موضوع  [ 6500 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 232 , 233 , 234 , 235 , 236 , 237 , 238 ... 650  بعدی
 ردیاب یونی ساخت دوستان سایت همسایه (فرانکو) 
نویسنده پیغام
مدیر کل
مدیر کل

دوستان خواهشا وارد حاشیه ها نشین چون همین چیزهاست که همیشه ما رو از نتایج فنی دور کرده! در یک کلام از نظر من کسانی که مطلبی رو صرفا در تلگرام یا محیط مشابه مطرح میکنن ولی در اینجا بهش اشاره نمیشه یا خیلی دیرتر اشاره میشه قطعا کار درستی در زمینه پیشرفت مباحث فنی انجام نمیدن یا اینکه قصد و غرض خاصی دارن مثل رفتار بسیاری از مدعیان و فروشندگان! بخصوص که ما همیشه گفتیم اگر کسی واقعا به طرح خوبی دست پیدا کرد و تمایلی نداشت عمومیش بکنه بنده به نوبه خودم هیچ مشکلی ندارم که بیاد در انجمن بصورت شفاف دستگاه خودشو بعنوان یک محصول تجاری مطرح کنه و در مورد عملکردش و اپراتوری و جوابدهیش بحث بشه. این هم برای خودشون خوبه و هم مصرف کنندگان! اما وقتی در یک گروه تلگرامی کوچک چیزی مطرح میکنن و توضیحاتی نمیدن یا فیلم ساده ای که از دستگاهشون درخواست میشه نمیذارن و حتی بد و بیراه هم میگن توقع دارین چه فکری کنیم؟!

یکشنبه 6 فروردین1396 - 11:31pm
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

بله حمید جان حق با شماست پس ماجرای منم گوش بدید شاید کمک کننده باشه ماجرا از یک گروه تلگرامی شروع شد که مثلا شخصی به اسم franoو پیشوند چینی منو وارد کانالی کردن احتمال میدم از دوستان همین انجمن بوده باشن که شماره بنده رو داشتن اما سکوت کردن سرتون رو درد نیارم حمید جان در ابتدای کانال خیلی خیلی از همین مدار حرف زده و مطلب گذاشته بودن در رابطه با دستکاری این مدار و نتایج شگفت انگیزی که پیش روشون بوده و کشفیات زیادی که در پی این تغییرات شامل حالشون شده بود از جمله این تغییرات این مورد بود که حتما آنتن مدار رو باید تغییر بدید به نوعی آنتن که از دو نوع لوزی تشکیل شدن که گیرندگی فوق العاده ای دارن از تمام جهات و آنتنی شصت سانتی در وسط این لوزی ها که باید حتما منحنی باشن مثله خم یه بشقاب گود استفاده بشه شکلشم کشیده بودن که براتون حتما میزارم و صد البته استفاده از یک گیرنده امواج رادیویی در بازه 192گیگاهرتزی که با بخشی از این مدار تعویض یا به عبارتی جای گزین شده ای کاش از مطالب این کانال نکته برداری میکردم درسته وقتی از کانال پرت شدم بیرون اما کانال رو داشتم تا اینکه پاکش کردم چون احساس میکردم نوعی تبلیغ برای فروشه اما مدار اول کانال دقیقا همین مدار مورد بحث بود و کم کم با مشتاق شدن شما به این مدار و اشاره شما به تغییر آنتن داره باورم میشه یه امیدی تو این مدار هست که اگه همکاری همه باشه میشه نتیجه دلخواه رو ازش گرفت

خدايا مددی کن

دوشنبه 6 فروردین1396 - 12:49am
مدیر کل
مدیر کل

کاری به تلگرام نداریم ولی کلا در مباحث دفینه یابی یک چیز بمن ثابت شده و اون هم اینه که نباید هیچ ادعایی رو در مورد این طرحها باور کنین مگر اینکه براتون قطعیت پیدا کنه! وگرنه بیشتر ادعا و دروغ در جهت کسب سود و جلب توجه و ایجاد وجهه برای خودشون هست تا در زمان مناسب بتونن بهره برداری کنن! وانگهی تک تک این مدارات برای رسیدن به جواب خوب نیاز به کار فنی طاقت فرسا و وقتگیر در سطح حرفه ای داره. اصلا اینجور نیست هر کسی بیاد چیزی اضافه و کم کنه و بگه نتیجه انچنانی گرفتم! شما حساب کنین حتی یکی از این افراد نمیتونن یک فلزیاب رو که علم مشخص و صدها مقاله و جزوه و مدار مشابه براش وجود داره از پایه طراحی کنه. حالا چطور میان روی یک دستگاه با سیستم عملکرد مجهول این کارها رو انجام میدن؟!
کارکرد این مدار حداقل با کمک امواج رادیویی موجود در محیط و با همین شعاعزنی کمتر از 10 متر و بدون تفکیک قطعی هست. اما توقع بیشتری نباید داشت. بهرحال در خصوص آنتن طرحهای زیادی هست که میشه پیاده کرد و این اصلا از نظر من اولویت نداره. در اینجا ایده دریافت نوعی موج رادیویی هست و آنتن ایده آل فقط در میزان شعاعزنی و نقطه زنی دقیق تر میتونه کمک کنه. فعلا بحث ما سر این نیست و به امید خدا در مراحل بعدی میتونیم روی این موارد کار کنیم.

دوشنبه 6 فروردین1396 - 1:20am
کاربر فعال
کاربر فعال

سلام.من دو ماه طلا چال کردم با نقره اما نمیزنه ترانزیستورهامم bc550cزده بودم الان عوض کردم bc549bانداختم اما کلا مدار تعطیل شد لامپو از ۱۰ سانتی میزنه..همه شرایط تست با ترانزیستور قبلی درست بود.اما چون فک میکردم سنس لامپ کمه تغییر دادم..موندم چرا برای بعضی دوستان جواب میده برای بعضی نه

دوشنبه 6 فروردین1396 - 1:35am
مدیر کل
مدیر کل

دوستان طبق چیزی که من در صفحات ابتدایی تاپیک مطالعه کردم ؛ در مورد آنتن ابتدا ایده استفاده از نوعی سیم پیچ مطرح بود که هر چند کار میکرد اما بعدا خود طراح گفت که آنتن تلسکوپی بهتر هست و دوستان هم ظاهرا به همین نتیجه رسیدن! این مساله مهمی هست که شیوه عملکرد مدار رو بیش از پیش مشخص میکنه.
اولین نکته اینکه اگر قرار بود مدار با فرکانس 100 مگاهرتز کار کنه دیگه آنتن سیم پیچی اصلا نباید جواب خوبی میداد چون عملکرد آنتن تلسکوپی روی اون رنج فرکانسی بسیار بهتر از سیم پیچ هست و اصلا قابل مقایسه نیست که بگیم آنتن تلسکوپی کمی بهتر جواب میده! مطلب دومی که نتیجه گرفته میشه اینه که اگر آنتن سیم پیچی هم تا حدی جواب میداده پس محدوده فرکانسهای چند صد کیلوهرتز یا باند MW هم در عملکرد مدار دخیل بوده چون اون نوع آنتن در رادیوی MW کاربرد داره. سوم هم اینکه اگر هر دو آنتن جواب میدن ولی تلسکوپی بهتره پس قاعدتا باید محدوده فرکانس رادیویی استفاده شده کمی بالاتر از باند MW باشه که عملا از حدود 2 مگاهرتز شروع میشه و ما میدونیم از فرکانسهای بالاتر از 3 مگاهرتز که مربوط به باند SW هستن فقط آنتن تلسکوپی در رادیوها استفاده میشه. بنابراین این مدار باید در رنج فرکانسهای ابتدایی باند SW عمل کنه و این چیزی هست که منحنی پاسخ فرکانسی بخش اصلی تقویت کننده مدار بوضوح اون رو نشون میده. یعنی طیف کلی فرکانسهای تقویت شده تقریبا بین 300 کیلوهرتز تا 10 مگاهرتز و بصورت قویتر بین 500 کیلوهرتز تا 5 مگاهرتز هست که روی فرکانس 3 مگاهرتز میزان تقویت به اوج خودش میرسه.

دوشنبه 6 فروردین1396 - 1:38am
مدیر کل
مدیر کل

alamut777 نوشته است:
سلام.من دو ماه طلا چال کردم با نقره اما نمیزنه ترانزیستورهامم bc550cزده بودم الان عوض کردم bc549bانداختم اما کلا مدار تعطیل شد لامپو از ۱۰ سانتی میزنه..همه شرایط تست با ترانزیستور قبلی درست بود.اما چون فک میکردم سنس لامپ کمه تغییر دادم..موندم چرا برای بعضی دوستان جواب میده برای بعضی نه

خسته نباشین.
البته ممکنه مدار شما ایرادی داشته باشه که باید دوستان در این زمینه به شما کمک کنن. اما اون چیزی که من در مورد این طرح مطمئن هستم اینه که در جاهایی که آلودگی فرکانسی زیاد باشه عملا امکان سنس اون هم برای یک فلز کوچک نمیتونه وجود داشته باشه یا اینکه سنس خیلی ضعیف تر میشه. علت هم اینه که با توجه به طیف فرکانسی وسیعی که این مدار دریافت میکنه اگر در این بین یک فرکانس قوی در محیط وجود داشته باشه که دستگاه بطور مستقیم دریافتش کنه و با وجود اون بالانس بشه دیگه موج ضعیفی که از سمت فلز میاد تاثیری روی دستگاه نداره که بخواد اعلام سنس کنه! این مساله ربطی به این نداره که فلز خودش موجی منتشر کنه یا از امواج رادیویی موجود برای سنس استفاده بشه. در هر صورت امواج رادیویی محیط روی دستگاه تاثیر دارن و اوجش رو شما در محیط منزل ملاحظه میکنین.
لذا پیشنهاد من این هست که اولا محیط تست رو تا حد ممکن دور از محیط شهری در نظر بگیرین. در ثانی از فلز مس که ارزانتر هست به میزان زیاد استفاده کنین تا نتیجه واضح تر باشه. چنین طرحی قطعا میتونه مس رو از طلا قویتر و نزدیک به نقره سنس کنه و بزرگتر بودن ابعاد حجمی و همینطور ضخامت فلز هم روی قدرت سنس تاثیر داره. بعلاوه اگر واقعا مدت زمان دفن فلز در خاک برای سنس ملاک باشه که بنظر من تا حدی همینطوره ؛ زمان 2 ماه بخصوص برای طلا اصلا کافی نیست!

دوشنبه 6 فروردین1396 - 1:53am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

حمید نوشته است:
در مورد ایده انتشار امواج از فلز مدفون بنده مطلبی دارم که بیشتر به قانون بقای ماده و انرژی مربوط میشه!
بر اساس تجربه من در کار با امواج رادیویی اگر ما بخوایم یک فرستنده رادیویی داشته باشیم که امواجش فقط تا 10 متر قابل دریافت باشه نیاز به حدود 0.02 وات توان RF داریم! شاید این میزان توان الکتریکی زیاد نباشه ولی در قیاس با انرژی الکتریکی که بصورت دائم برای تامین این توان نیاز هست در مدت طولانی مقدار بسیار زیادی میشه! مثلا اگر بلحاظ یک منبع انرژی الکتریکی باطری 1.5 ولت قلمی رو در نظر بگیریم ؛ برای داشتن توان 0.02 وات حدود 13 میلی آمپر جریان لازم هست که با این میزان جریانکشی و گرفتن توان از باطری در کمتر از یک هفته خالی میشه. اگر این منبع یک سال بخواد با همین وضعیت تولید موج بکنه معادل بیش از 50 باطری قلمی انرژی تخلیه میشه و اگر 100 سال رو در نظر بگیریم مطابق 5000 باطری قلمی انرژی الکتریکی تخلیه میشه! این فقط یک مثال و مقایسه برای درک میزان انرژی لازم برای تامین چنین توان رادیویی هست. سوال اینجاست منبع این انرژی باید از کجا تامین بشه؟! خود فلز که اگر بخواد چیزی ازش کم بشه طبیعتا بعد مدتی از بین میره و دیگه مثل برخی فلزات مدفون پس از هزاران سال صحیح و سالم باقی نمیمونه! مگر اینکه بگیم منشا این انرژی زمین و میدان مغناطیس اون هست که باز هم جای بحث داره.
ظاهرا ایده دوستان بیشتر مرتبط با فرکانس NMR یا رزونانس مغناطیسی اتمی مواد هست. بر این اساس ذرات اتم هر ماده ای (از جمله غیر فلزات!) در اثر قرارگیری در یک میدان مغناطیسی ثابت شروع به نوساناتی میکنن که فرکانس اون به شدت میدان مغناطیسی و جنس عنصر مورد نظر بستگی داره. من تصور نمیکنم بین کار ما و این قضیه ربطی وجود داشته باشه. درسته که فرکانسهای NMR در محدوده رادیویی هستن ولی دستگاههایی که برای اندازه گیری این فرکانسها استفاده میشن اصلا ساده نیستن و با این حال هیچکدوم امکان تشخیص از فاصله دور رو ندارن! در این دستگاهها ماده باید از فاصله بسیار نزدیک مورد اسپکتروسکوپی قرار بگیره تا این فرکانسها مشخص بشن. نکته دیگه اینکه این فرکانسها مربوط به همه عناصر طبیعی از جمله فلز یا غیر فلز میشن! پس فلز تفاوت ویژه ای نداره. بعلاوه اگر بر اساس این تئوری قرار باشه همه مواد داخل زمین امواج رادیویی از خودشون منتشر کنن که هر کدوم تا 10 متر شعاع انتشار داشته باشه اولا با توجه به میزان انرژی لازم دیگه تا الان نباید چیزی از کره زمین باقی مونده باشه! در ثانی بقدری محیط اطراف ما پر از این امواج فرکانسی خواهد شد که دیگه هیچ دستگاه الکترونیکی نباید درست کار بکنه!

استاد فکر میکنم در مورد پاراگراف اول واقعن منبع اون انرژی ساطع شونده از دفینه همون انرژی زمین و یا احتمالن همون میدان الکترومغناطیس زمین باشه..
اما فرمودید که جای بحث داره لطفن بیشتر توضیح بفرمایید

با سپاس @};-

دوشنبه 6 فروردین1396 - 2:55am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

حمید نوشته است:
مهرافرین نوشته است:
درود به استاد بزرگوارم :ymhug:

استاد منظورم در مورد همین طرح بود و گرنه که در مورد فلزیاب همه چیز رو قبلن از خود شما آموختم :D

منظور این بود که با توجه به وجود درهای آلومینیومی که تو هر خونه ای موجود هست و با توجه به بزرگی و یکپارچگی و رسانایی بالای آلومینیوم تاثیر این اجسام بر روی کارکرد این مدار باید بسیار نمایانتر باشه اما ظاهرن هیچکدوم از دوستان چنین چیزی رو مطرح نکردن!!
ضمن اینکه حتی اگه تاثیر زمین رو بعنوان یک هادی قوی در نظر بگیریم باز هم امواج بازگشتی نباید قدرتی برابر با امواج اصلی که توسط فرستنده ارسال میشه داشته باشند!
اصلن چرا موج بازتابی از دفینه ی داخل خاک باید قویتر از امواج اصلی باشه؟؟

با سپاس @};-

خواهش میکنم.
اگر منظورتون به محیط داخل منزل هست در فیلمهایی که گرفته شده مشخصه که دستگاه در جهات خاصی مثلا سمت دیوار یا سقف یا کابینت یا درب واکنش نشون میده. رادیو هم کم و بیش همین حالت رو داره. در واقع در محیط شهری و پر از امواج مختلف نمیشه این موضوع رو بدرستی بررسی کرد چون این دستگاه هم شبیه به رادیو طیف وسیعی از امواج فرکانسی یا هارمونیکهای اونها رو دریافت میکنه و اگر موج ضعیف تری مربوط به خود فلز وجود داشته باشه قاعدتا قابل تشخیص نیست. در واقع این مساله که امواج رادیویی حداقل نقش تداخل با کارکرد این دستگاه رو دارن که موضوعی قطعی هست و در همه تستهای دوستان دیده میشه. ولی اینکه آیا در محیط طبیعت چیزی غیر از امواج رادیویی موجود سنس میشه باید بیشتر بررسی کرد. نظر من کماکان این هست که امواج رادیویی موجود کمک میکنه تا فلز سنس بشه.
مطلب شما در مورد قدرت امواج از یک نظر درست هست ولی توجه کنین اگر زمین وجود داره و خودش کفایت میکنه پس چرا نیاز به آنتن داریم؟! کار آنتن همین هست که بعنوان یک رسانای قوی امواج رو دریافت کنه. در واقع این امواج در اطراف یا خود زمین بصورت وسیع وجود دارن ولی قدرتشون در هر نقطه بسیار کم هست اما وقتی فلزی در محیط قرار میگیره بخودی خود میزان زیادی از این انرژی امواج رادیویی رو جذب میکنه. از نظر من همین مساله میتونه سبب سنس یک فلز در محیط طبیعت بشه. مطلب دیگه اینکه قطعا در بعضی جهات موج رادیویی قوی داریم که میتونه بصورت مستقیم دریافت بشه. شاید همین مطلب باعث ایجاد شبهه اثر قطبنمایی شده باشه! وگرنه این دستگاه که مشخصا یک نوع گیرنده رادیویی هست چطور میتونه به قطب شمال و جنوب حساسیت داشته باشه؟! اگر اینطور باشه ما باید تا به حال قطب نمایی دیده باشیم که بر این اساس عمل کنه! ولی هیچ نوع قطب نمای الکترونیکی بر اساس امواج رادیویی کار نمیکنه!

استاد عزیزم ممنون از توضیحتون :)
اما ایده ی دریافت موجهای بازگشتی از اجسام توسط این مدار هنوزم برام مبهم هست..
فرمودید که برای جذب امواج رادیویی نیاز به فلز(آنتن)هست خب درسته اما این چه ربطی به این مدار داره؟؟
اگر دفینه امواج رو جذب میکنه پس باز هم باید تاریک باشه!مگر اینکه بگیم دفینه امواج رو جذب و بعد تقویت و بعدشم منعکس میکنه!! :-?
ظاهرن این تنها دلیل منطقی برای سنس دفینه توسط این مدار میتونه باشه..
ولی اینجا یه سوال دیگه بوجود میاد:
آیا هاله ی مغناطیسی دفینه میتونه باعث تقویت موجهای رادیویی بشه؟؟
اگر جواب آری باشه پس میشه گفت به نتیجه ی تقریبن روشنی رسیدیم.
بازم ممنون @};-

دوشنبه 6 فروردین1396 - 3:08am
کاربر فعال
کاربر فعال

سلام خدمت مهندس عزیز..ممنون از پاسختون.مگه انتنی که ما از لوازم اسپورتی ماشین خریدیم از همین انتن معمولیا ک روی پیکانه فرق داره با انتن رادیو؟انتن من طولش ۴۰ سانته.

دوشنبه 7 فروردین1396 - 11:22am
مدیر کل
مدیر کل

مهرافرین نوشته است:
استاد فکر میکنم در مورد پاراگراف اول واقعن منبع اون انرژی ساطع شونده از دفینه همون انرژی زمین و یا احتمالن همون میدان الکترومغناطیس زمین باشه..
اما فرمودید که جای بحث داره لطفن بیشتر توضیح بفرمایید

با سپاس @};-

اینکه یک میدان مغناطیسی سبب ایجاد امواجی توسط فلز بشه که تا چندین متر توسط یک گیرنده رادیویی قابل دریافت باشه بعیده! در واقع از نظر چیزی که در حال حاضر جنبه علمی داره و اتفاقا مطلب ساده ای هم نیست فقط فرکانس NMR رو داریم که در موردش توضیحی دادم و بنظر نمیاد ربطی به موضوع کار این مدار داشته باشه. چون اولا قدرت این امواج بسیار کم هست و حتی دستگاههای پیشرفته هم از فاصله چند متری قادر به تشخیص و اندازه گیریشون نیستن و در ثانی با توجه به متوسط میدان مغناطیسی زمین در نقاط مختلف که دور و بر 50 میکروتسلا هست ؛ این فرکانسها در محدوده پایین کیلوهرتز در میان که بدون کمک گیری از هارمونیک قابل دریافت بصورت رادیویی نیستن. هارمونیکها هم که همیشه از فرکانس اصلی ضعیف تر هستن و دیگه اصلا قابل قبول نیست که بگیم چنین مدار رادیویی داره هارمونیک مرتبه چندم از فرکانس NMR فلز رو از فاصله چند متری دریافت و آشکارسازی میکنه!
اما اگر بحث استفاده از امواج رادیویی محیط باشه مشکل خاصی وجود نداره چون امروزه هزاران فرستنده رادیویی با قدرتهای کیلو واتی در اقصی نقاط دنیا مشغول به کار هستن که با توجه به طیف فرکانس دریافتی این مدار حداقل بصورت قاره ای امواج این فرستنده ها میتونه تاثیرگذار باشه و در عین حال طیفی از این امواج هم از طریق زمین و از فواصل کیلومتری تا حدودی قابل انتقال هستن! لذا احتمال کارکرد این طرح بر اساس این امواج رادیویی بسیار بیشتره و علت جوابگیری های متفاوت در مناطقی که بسیار دور از هم هست و همینطور شبهه اثر قطب نمایی رو هم به نوعی توجیه میکنه.

دوشنبه 7 فروردین1396 - 3:41pm
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 6500 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 232 , 233 , 234 , 235 , 236 , 237 , 238 ... 650  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر عضو شده ای موجود نیست. و 25 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure