انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : جمعه 27 اردیبهشت1403 - 12:01am

پاسخ به موضوع  [ 6500 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 230 , 231 , 232 , 233 , 234 , 235 , 236 ... 650  بعدی
 ردیاب یونی ساخت دوستان سایت همسایه (فرانکو) 
نویسنده پیغام
مدیر کل
مدیر کل

طبق تحلیل من که اصلا فرکانسهای بالای 10 مگاهرتز در این طرح به اون شکل تقویت نمیشن و برای فرکانس 100 مگاهرتز هم کلا تقویتی نداریم! این مساله حتی با بررسی طبقه اول تقویت کننده یعنی ترانزیستور 2 مشهود هست و محض اطمینان با دو نرم افزار هم شبیه سازی کردم و منحنی پاسخ فرکانسی به شکلی بود که توضیح دادم.
موبایل دارای سیستم الکترونیکی وسیعی هست که طبعا فرکانسهای مختلفی درش وجود داره. ممکنه یکی از این فرکانسها یا هارمونیکها رو دریافت بکنه یا بقول دوست عزیزمون سنه دژ حالت مختل کننده رو داشته باشه. بخصوص در حالت زنگ خوردن حتما دیدین که حتی روی دستگاههایی که بصورت آمپلی فایر هستن و در باند صوتی کار میکنن اثر محسوسی داره! بنابراین سنس شدنش توسط چنین مداری اصلا چیز عجیبی نیست. حالا شما بفرمایین موبایل دقیقا در چه حالتی و از چه فاصله ای سنس میشه تا من هم با رادیو تست کنم.

شنبه 4 فروردین1396 - 1:24am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

در حالتی که زنگ می زنیم به یه گوشی دیگه (یعنی در حال تماس هستیم) دستگاه با حداکثر گین از فاصله 1 متری پیدا می کنه. اگه به خاطر نویز باشه در مورد دفینه هم می تونیم این رو بگیم. بعضی ها ادعا می کنن دوربین هایی است که امواج مادون قرمز فلزات رو می زنه و ... (که فرکاسشم خیلی بالاست). البته قبول اینکه فلزات بی جهت امواج مادون قرمز ساطع کنن عجیبه، چرا بیرون زمین ساطع نمی کنن پس؟ هرچند که شنیدم که فلزات زیر زمین گرما تولید می کنن و اگه جایی که فلز دفن شده باشه برف آب میشه و ... البته دستگاه من آداپتور لپ تابم می زنه.

شنبه 4 فروردین1396 - 1:45am
استاد
استاد
آواتار کاربر

محل اقامت: کوردستان
afshin نوشته است:
سنه دژ نوشته است:
در پست های قبلی هم خیلی به دوستان و علاقه مندان تذکر دادم که برای نیرو ها و اثراتی که بخوبی آنها را نمی شناسید ، در ذهن خود ، چهارچوب درست نکنید . باور کنید همین چهارچوبها هستند که شما را از واقعیت ها دور نگه می دارند .
زمانی که چیزی برایتان ثابت نشده است ، طبق چه چیزی در ذهن خود برای آن چیز چهارچوب و قانون قرار می دهید ؟ و چرا فکر می کنید که حتما و باید ، اینطور باشد ؟
همه ی اشتباهات اساسی از همین نکات به ظاهر ساده ، پیش میاد .
مثلا : چرا اکثر شما علاقمندان به دفینه و گنج یابی ، هر زمان صحبت از دفینه بشه ، دفینه را فقط و فقط بصورت طلا و با رنگ زرد تصور می کنید ؟ آیا هیچ فلز دیگری آنجا نیست ؟ توی این چهارچوب ، فقط طلاست ؟ و مهمتر از همه : آیا طلا فقط طلاست ؟
هر حرف و موضوعی راجب به یون و اثر دفینه و اثر مغناطیسی و غیره پیش میاد ، فورا طلا را تصور می کنید و میفرمائید که یون زدایی نداره ، مغناطیسی نمیشه و ...
همین چهارچوب ها باعث شده که ذهن شما ، گزینه ی دیگری را نداشته باشد که بهش فکر بکند . وقتی هم بنده از این اثرات صحبت می کنم ، میفرمائید که " با اصول علم فیزیک و شیمی جور در نمیاد " اتفاقا خیلی هم جور درمیاد و برای ، همین " یونهای آزاد "دستگاهی ساخته شده که دستگاهی آزمایشگاهی است و کاملا وجود یون در اطراف هدف را ثابت می کند . منظورم دستگاه فلزیاب و گنج یاب نیست اما بی ربط هم نیست و برای این موارد نیز می توان استفاده کرد . لطفا درخواست جزئیات نکنید و خودتون یه تحقیقی بکنید
در مورد دفینه هایی که در حفاظی سنگی ، پلمپ کامل هستند یا در کوزه های سربسته قرار دارند ، میتوان گفت که مانع وجود دارد اما نمیشه گفت که به هیچ وجه یونها توانایی عبور از موانع را ندارند . بسته به جنس و ضخامت کوزه ، قدرت حرکت و بیرون آمدن نیز دارند . اینم برمیگرده به اینکه دوستان اینقدر دنبال علم قدیم هستند که نزدیک به صددرصدشون از ساختار چیز ساده ای مانند کوزه خبر ندارند و بهش فکر نکرده اند . و از ساختار ساروج هم همینطور ( فقط بلدن بگن دستگاهم به سفال حساسه و دنبال رفع حساسیت هستند )
درست است که یونهای کمتری از این حفاظ ها بیرون می آیند ، اما این تنها راه ، برای تشخیص نیست . شما فرض کنید که یک کوزه پر از فلز و " یون جهت دار " دارید ، اینو نسبت به دفینه ای که در تماس با خاک است و یونهایی در اطرافش به خاک چسبیده اند ، مقایسه کنید : اهدافی که در تماس با خاک هستند ، بخاطر ایجاد هاله و رسانایی در اطراف ، خیلی قوی سنس میشوند حتی با فلزیابهای پالسی و والف
در برابرش : حالا کوزه ای حاوی فلز و یونهای آزاد اما محبوس در فضای کوچک ، داریم که مثل یک باتری دفن شده ، قدرت دارد
اینجا دیگه مجبور نیستیم حتما از یونیاب استفاده کنیم ( با اینکه یونها براحتی حبس نمی شوند و بازم امکان سنس شدن دارند )
همانطور که قبلا هم اشاره داشته ام ، یک سیستم خوب باید از چند طریق بتونه هدف رو بسنجه و راههای رسیدن به هدف ، فقط یکی نیستند . بعضی از راهها برای هدفی ، بهترین راه و برای هدفی دیگر شاید ضعیفترین راه باشند .
لطفا در مورد جزئیات اثرات و غیره سوال نفرمائید و شما هم یه زحماتی بکشید . بنده که راه رو نشون میدم ، حداقل شما بجای پرسیدن از شمایلات منزل، راه رو طی کنید .
همین حرفایی که بنده در اختیار دوستان قرار میدم حاصل سالها مطالعه و تحقیق و تلاش و آزمایش است و زاده ی تخیلات نیست . اونوقت بنده هرجا توضیح میدم یا به نادانی متهم میشم یا به بیسوادی در علم فیزیک و شیمی یا دارم تایپیک رو بیراهه میکشم یا برای دوستان پیچیده بافی میکنم . خوب چیزی که پیچیده است ، پیچیده است دیگر #:-s اگر ساده بود که دیگه بهش نمی گفتن پیچیده . و اگر پیچیده نبود ، همه ی افراد ساده ، بسادگی بهش پی میبردند :ymhug:

:ymapplause: :ymapplause: :ymapplause: :ymapplause:
این انجمن بداشتن اساتیدی مثل جناب سنه دژ و استاد حمید افتخار میکنه.خوب جناب سنه دژ به بقیه هم حق بدید! اگر شما از ابتدا با این شیوه و توضیحاتی که در این پست فرمودید شروع میکردید هیچکس به حسن نیت شما شک نمیکرد.شما و استاد حمید چیزی از سخاوت فرانکو کمتر ندارید.خيلي ممنون از مطالب خوبتون......فقط یکی دو سوال هست که مبهمند.این یونهای ازاد که میفرمایید اگر مثل سیاله ای بالای دفینه و محیط اطرافش پخش باشه پس بايستي با تغيير شرايط جوي مثل باد و سرما و گرما و باران..... از محل تراکم خود متفرق بشن و در حقيقت از بين برن(در صورتيکه از جنس ماده باشند مثل ذرات ريزگرد) و دوباره براي تشکيل اونها بايستي زمان بسيار زيادي بگذره که عملا بخاطر شرايط متغير و مکرر جوي در فصلهاي مختلف هيچوقت تشکيل نخواهند شد. ‌

حالا که اینطور شد ، خوب شدیم ؟ حرفهای اولیه ی بنده نیز مقدمه ای بر همین احوالات بود که دوستان بهم لطف ها فرمودند #:-s اگر اینطور نمی کردند ، الان وضعیت بهتر از این بود . بنده بعد از اون لطف ها ، تصمیم گرفتم که زیاد حرف نزنم و اینایی که توضیح میدم ، مقدار کمشه و جوابی برای سوالات است ، در حد ساده
در جواب سوالتون : فقط اولش درسته . بله یونها در شرایط مختلف جوی مانند باد و باران و غیره ، پراکنده ، ضعیف ، بی اثر یا مقداری نابود می شوند . میزان این تغیر یا نابودی هم بستگی به شرایط اطراف داره . برای همین در فصل سرما و زمستان و گلی بودن ، زمین ، تشخیص اهداف با این روش بسیار ضعیف و در بعضی شرایط ، به نزدیک صفر می رسد
اما اصلا مهم نیست که نابود میشوند ، یونها نابود می شوند ، اما منبع هنوز سرجاشه و اینطور نیست که وقتی بر اثر باران نابود شدند ، دیگه همه چی تموم بشه و هیچوقت تشکیل نشن ، بلکه بمحض از گل دراومدن زمین ، دوباره فعال هستند و هر چه خشکتر بشه ، بهتر انتشار می یابند . تازه اینبار معمولا چند ماه به عمرش افزوده شده و قویتر از قبل است

لا اله الا هو

شنبه 4 فروردین1396 - 1:49am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

آقا حمید این پیج یه چیزایی گفتن، احساس می کنم میزان شعاع و عمق این دستگاه با اون دوربین هایی که ادعا میشه یکیه
viewtopic.php?f=21&t=920
این سایت هم یه سری توضیحات علمی داده، دیگه راست و دروغش رو نمی دونم.. اگه واقعیت باشه (که بعید به نظر می رسه) امکان اینکه دستگاه نویز حاصل همچین طیفی از فرکانس رو آشکار کنه شدنی است (با توجه به تست موبایل)
http://felezyab98.tk/treasure-camera-finder/

شنبه 4 فروردین1396 - 1:58am
مدیر کل
مدیر کل

مساله رو با رادیو و 2 گوشی تست کردم! با یکی از گوشیها که سامسونگ و کمی جدیدتر هست روی بعضی فرکانسها بخصوص 4.785 مگاهرتز باند SW تقریبا از فاصله نیم متری تداخل قابل ملاحظه وجود داشت و روی فرکانس دیگه یا باند FM موفق نشدم فرکانسی پیدا کنم که گوشی در حال زنگ خوردن روش نویز مشخصی بیندازه! با گوشی دیگه که نوکیا و کمی قدیمی هست کلا فرکانسی در باندهای مختلف پیدا نکردم که تداخل خاصی ایجاد کنه. البته این رادیو از نوع دیجیتال و نیمه حرفه ای Tecsun هست و بنظر میرسه فیلترهای قوی درش استفاده شده و به این راحتی نویز نمیگیره با این حال میشه تداخل رو درش دید. بعلاوه چون رادیو در هر لحظه یک فرکانس خاص رو دریافت میکنه پیدا کردن فرکانسهایی که موبایل روی اونها تداخل داره وقتگیر هست وگرنه قطعا جاهای دیگری روی باندهای مختلف رادیو وجود داره که موبایل روی اونها نویز بیندازه. در ضمن همونطور که قبلا عرض کرده بودم مدل گوشی هم تاثیر داره! پس دوستان نمیتونن با گوشیهای مختلف انتظار نتیجه یکسانی رو داشته باشن.
توجه کنین مدار حاضر اولا طیفی از فرکانسها رو در یک محدوده مشخص تقویت میکنه. بنابراین در این محدوده روی هر فرکانسی تداخل وجود داشته باشه تفاوتی نداره و در خروجی DC منعکس میشه و مدار اعلام سنس میکنه. ثانیا بنظر میاد گین این مدار نسبت به یک رادیوی معمولی بیشتر هست! جای تعجبی هم نیست چون محاسبه نشون میده بسته به بتای ترانزیستورهای استفاده شده در فرکانسی مثل 3 مگاهرتز میزان تقویت چیزی بین 80 تا 90 دسی بل خواهد بود که اگر حداکثر گین آپ امپ طبق مدار که حدود 15 دسیبل هست با این عدد جمع کنیم به عدد عجیب 105 دسیبل هم میرسیم! 105 دسیبل معادل نزدیک به 180 هزار برابر تقویت کلی در حالت ولوم گین حداکثری هست که در تقویت کننده های عادی اصلا مرسوم نیست و منجر به نویزپذیری بسیار زیادی میشه! البته اگر از ترانزیستور با بتای کمتر استفاده بشه این میزان تقریبا 10 دسیبل کاهش پیدا میکنه و ضریب کلی تقویت به نزدیک 60 هزار برابر میرسه که منطقی تر هست. بستن مدار با این میزان تقویت هنر خاصی نیست مهم اینه که درست کار کنه.
بحث امواج مادون قرمز جداست و در تاپیکهای دیگری مطرح شده ولی اگر منظور شما اثرگذاری امواج مادون قرمز روی این مدار باشه باید عرض کنم مطلقا خیر! ببینید بطور مثال یکی از طیفهای نور مادون قرمز با طول موج 800 نانو متر عملا فرکانسش معادل 375 ترا هرتز هست! اولا چنین فرکانسی اصلا متعلق به امواج رادیویی نیست و مربوط به طیف نور میشه که دریافتش ابزار اپتیکی مخصوص به خودش رو لازم داره. در ثانی این فرکانس میلیونها برابر بیشتر از طیف فرکانسی هست که این مدار باهاش سر و کار داره! پس هیچ ربطی به هم ندارن.
در مورد ادابتور لپ تاپ و منابع تغذیه سوئیچینگ سنس طبیعیه چون نویزشون بسیار شدید هست. من حتی آدابتور سوئیچینگ کوچکی دارم که تا فاصله 10 متر روی رادیو نویز شدید میندازه!!!

شنبه 4 فروردین1396 - 2:23am
استاد
استاد

حمید نوشته است:
دوستان در نظر داشته باشین اگر بخوایم بفهمیم مدار دقیقا چه موجی رو دریافت میکنه ؛ کلید حل معما تنها در یک نقطه از مدار و اون هم خروجی ترانزیستور 4 یا هر یک از دو سر خازن 15 هست! اون نقطه مدار تنها جایی هست که مشخص میکنه مدار دقیقا چه موجی رو تقویت کرده. بعد اون دیگه فقط سیگنال یکسو و فیلتر میشه و ما اطلاعاتی از موج تقویت شده نداریم. چون در این نقطه امواج به میزان حداکثری تقویت شدن اشکالی نداره که یک سیم بطور جداگانه ازش گرفته بشه و با ابزارهایی نظیر فرکانس متر یا بخصوص اسکوپ تست بشه. در این صورت حین سنس متوجه میشیم چه موجی و با چه فرکانسی تقویت شده که موجب سنس مدار میشه. طبیعتا اگر فرکانس در رنج 3 مگاهرتز باشه ابزارهای ساده تری جوابگو هستن ولی اگر واقعا امواج در رنج 100 مگاهرتز باشن نیاز به ابزارهای اندازه گیری پیشرفته تری هست! البته یک موج 8 مگاهرتز که حاصل اسیلاتور داخلی مدار هست باید بصورت ضعیف تر داشته باشیم که بطور ثابت و همیشگی وجود داره و ملاک ما نیست. مهم این هست که ببینیم هنگام سنس یک هدف واقعی در طبیعت واقعا چه موج دیگری با چه فرکانسی دریافت و تقویت شده.
اگر دوستان تستهای خواسته شده تا به اینجا رو انجام بدن بنده ایده های خوبی برای ادامه طرح دارم! تفاوتی هم نداره که کدوم یکی از نظریات درست باشن. مهم این هست که دستگاه کار بکنه و طریقه کارکرد و نوع موج دریافتی هم در عمل مشخص بشه. در این صورت یکی از ساده ترین طرحهایی که مد نظر من هست اینه که به کمک یک مدار ترکیبی آنالوگ و دیجیتال چیزی شبیه اسپکتروم آنالایز درست کنیم که نشون بده چه فرکانسی و با چه قدرتی در حال دریافت هست! این میتونه بمراتب سنس رو واضح تر و دقیق تر کنه و برخی خطاها رو هم پوشش بده. وگرنه مدار اصلی در یک بازه نسبتا وسیع عمل میکنه و فیلتر دقیقی نداره و عملا مشخص نیست بطور دقیق چه موجی باعث سنس شده. البته ایده من بیشتر در صورتی بدرد میخوره که واقعا فلز مدفون ازخودش موجی تولید کنه! وگرنه اگر تئوری انعکاس امواج رادیویی باشه چندان اهمیتی نداره که بدونیم چه فرکانسی در حال دریافت هست چون بهرحال بستگی به موقعیت جغرافیایی و وضعیت امواج خواهد داشت و متاسفانه میدونیم منطقه جغرافیایی روی کارکرد این دستگاه تاثیر داره! فقط اثبات شده نیست که آیا این در اثر تفاوت امواج رادیویی در مناطق مختلف هست یا مغناطیس زمین منطقه یا حتی چیزی دیگر! هر یک از تستهای درست و دقیق توسط دوستان میتونه منجر به روشن شدن واقعیتها و پیشرفت در این طرح بشه.

درود بر شما
مهندس جان به تجربه هر هدف زیر خاک یه میدان داره و گاهی این میدان بسیار قوی و گاهی بسیار ضعیف که حتی نمیتونه انتنهای ردیاب را به طرف خودش بکشونه مخصوصا در سرما
نظر بر اینکه ماه و خورشید و دیگر سیارات این میدان را بوجود می اورند شکی نیست و به همین خاطر هم شدت و ضعف داره

پس ما با یه میدان سرو کار داریم هر میدان هم از موجی ساخته شده و هر موجی هم از فرکانسهای متفاوتی با توجه به زاویه خروجی داره از هرتز روی خروجی 80 یا 60 درجه تا نقطه 45 که خروجی مگاهرتز هست تا نقطه اصلی یا مرکز میدان که فرکانسهای تراهرتزی بیرون میده و به همین دلیل هم دوربین طبق گفته کسانی که دارند فقط روی نقطه هدف هاله بینی دارند
در مورد فرکانس ارتعاشی که جناب رستم اشاره کردن یا بازه خروجی امواج مادون قرمز که سید جواد ذکر کردند و یا نظرات احتمالی دیگری در باب تولید فرکانس و اومدن اون به سطج باید تحقیق کرد و طبق نتیجه تحقیق طراج مدار خود را سر هم بندی کنه
طبق نظرات رستم و سید جواد اگه هیچنین میدانی باشه که فرکانس ارتعاشی سوار بر میدان زمین و نقطه خروج 45 درجه شدت فرکانس هدف هست شاید با دو مودله کردن فرکانسه هدف از موج شبه سینوسی زمین به تفکیک رسید که در این روش موج زمین تقریبا ثابت هست و فرکانسه فلز بستگی به طول عمر فلز در حال تغییر هست که باز کار را برای تفکیک مشکل میکنه
انرزی اسکالر از برحورد دو فرکانس مشابه باعث چرخش انتنها در ردیاب میشه و اگه ما فرستنده در ردیاب نداشته باشیم در فاصله چندین متری نمیتونیم هدفی را پیدا کنیم

میدان یاب میدان هدف را میزنه که شامل فرکانسه هرتز تا تراهرتز یا بالاتر هست

یون یاب یون منفی یا مثبت را میزنه که این یون هم با میدان زمین که دیگر ستارگان و خورشید نقش اساسی در اون دارند بالا میاد و فلزاتی مثل طلا و اورانیم هم به صورت عمود بر میدان زمین خودشون را به بالا میرسونند که یه روش برای تشخیص یون جمع اوری خاک روی نقطه هدف و انالیز اون هست
تا وافعا برای ما جزعیات میدان مشخص نشه نمیشه مداری برای رصد دفینه به طور قطعی ساخت

شنبه 5 فروردین1396 - 9:42am
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

دوستانی که مدار رو ساختن یه لطفی بکنن تست هایی که حمید حان اعلام کردن رو انجام بدهند تا استاد نتیجه گیری کنند ؛ حمید جان میشه روش تست با رادیو رو هم یه توضیح کوچولو بدید مدارو ندارم اما رادیو تا دلت بخواد انواع و اقسامش دستمه قدیمی و جدید

خدايا مددی کن

شنبه 5 فروردین1396 - 11:43am
مدیر کل
مدیر کل

ممنون جاوید عزیز.
بسیاری از مسائلی که شما میفرمایین اصلا امکان آزمایش پذیری حداقل توسط ما و با ابزارهای موجود رو ندارن و لذا در حد حرف و نظر باقی موندن! اصولا در علم وقتی چیزی با آزمایش قابل رد و اثبات نباشه حداکثر در حد نظریه هست! کما اینکه این صحبتها سالهاست که جریان داره ولی به دلیل نظریه پردازی هایی در حد کلام و مخلوط شدن مسائل شبه علمی و بخشهایی از علم فیزیک که لزوما ممکنه مرتبط با این قضیه نباشن هیچ نتیجه قابل اتکایی گرفته نشده!
در مورد میدان الزاما میتونه فرکانسی وجود نداشته باشه! چنانکه در اثر هاله که در بحث فلزیابی ثابت شدست یک بخش از داستان بلحاظ یک میدان الکتریکی و مغناطیسی ثابت ایجاد میشه که فرکانس خاصی نداره. همونطور که یک شیء باردار و یا یک آهنربای معمولی دارای موج فرکانسی نیستن. اگر چنین چیزی باشه باید ابتدا اثر فرکانسی رو روی اونها بررسی کنین نه روی دفینه ای که دسترسی بهش بمراتب مشکل تره!
در خصوص حرکت آنتنها در ردیاب آنتنی هم بنده مدتها پیش از شما خواستم ابتدا آنتنی رو بمن نشون بدین که بدون ذره ای دخالت دست کار بکنه! ظاهرا هم فرمودین نتایجی گرفته شده و قرار شد فیلمش رو بمن نشون بدین. اما پس از گذشت حدود 1 سال خبری نشد! یکی از مدعیان هم که فیلمی در این مورد درست کرده بود مشخصا به کمک جریان و ولتاژ آنتنهای ردیاب رو به حالت یک فلزیاب دراورده بود که در تاپیک دیگه در موردش بحث کردیم و توضیح دادیم و فیلم ساده دیگری درخواست کردیم که طبیعتا نتونستن انجام بدن!
بهرحال این مباحث ربطی به این مدار نداره و هر یک در تاپیکهای دیگه مورد بحث قرار گرفته. این مدار یک عملکرد مشخص الکترونیکی و در زمینه امواج رادیویی داره که اگر دوستان همت کنن منشا قطعی این امواج با اندازه گیری خروجی تقویت کننده بسادگی مشخص میشه.

شنبه 5 فروردین1396 - 2:47pm
مدیر کل
مدیر کل

غضنفر نوشته است:
دوستانی که مدار رو ساختن یه لطفی بکنن تست هایی که حمید حان اعلام کردن رو انجام بدهند تا استاد نتیجه گیری کنند ؛ حمید جان میشه روش تست با رادیو رو هم یه توضیح کوچولو بدید مدارو ندارم اما رادیو تا دلت بخواد انواع و اقسامش دستمه قدیمی و جدید

البته من تست خاصی با رادیو مد نظرم نیست که شما انجام بدین! مقایسه و تست من با رادیو بلحاظ اینکه در اختیار داشتم و فقط از حیث بررسی رفتار مشابه با این مدار و در محیط منزل بود که تقریبا در همه موارد ثابت شد. اما رادیو دو مشکل داره. اول اینکه رادیو بر خلاف این مدار در هر لحظه فقط روی یک فرکانس تیون میشه و لذا عملکردش ضعیف تره اما این مدار در هر لحظه بازه ای از فرکانسهای نزدیک به هم رو دریافت میکنه و مجموع اونها رو به یک ولتاژ یکسو تبدیل میکنه. پس مجموع انرژی رادیویی که دریافت میکنه بیشتر هست. مساله بعدی هم دمدولاتور صوتی رادیو هست که هر چند روی باند MW , SW بدلیل مدولاسیون AM بنظر نمیاد مشکل خاصی وجود داشته باشه و خروجی صوتی رادیو دقیقا رفتاری مشابه روشن و خاموش شدن چراغها در این مدار رو دارن ؛ اما اگر قرار به بررسی رفتار رادیویی در باند 100 مگاهرتز باشه بدلیل استفاده از مدولاسیون FM در رادیوی این باند امکان تست خاصی وجود نداره. هر چند همونطور که عرض کردم من تقریبا شکی ندارم که این مدار در فرکانسهای پایین و بیشتر دور و بر 3 مگاهرتز عمل میکنه.
بهرحال تست با رادیو سادست. میتونین یک رادیو در باند SW رو بردارین و به اشیاء مختلف در محیط منزل دور و نزدیک کنین و اثر تغییر صدا در خروجی رادیو رو بررسی کنین. اگر رادیوی فول باند داشته باشین بنظر من باند SW1 باید شبیه ترین عملکرد رو با این مدار داشته باشه.

شنبه 5 فروردین1396 - 2:59pm
مدیر کل
مدیر کل

دوستانی که مدار رو ساختن یا میخوان بسازن در نظر داشته باشن با توجه به عملکرد فرکانسی مدار در رنج مگاهرتزی که قطعیت داره ؛ در این مدار حتی از یک خازن پلیستر یا ام کا تی نباید استفاده بشه! تمامی خازنها باید از نوع عدسی یا مولتی لایر باشن. اگر به عدسی نوع مرغوب دسترسی داشتین استفاده ازش اولویت داره وگرنه بنظر من بلحاظ ایجاد ثبات در عملکرد مدار بخصوص در صورت تغییر دمای هوا حین کاوش ؛ خازن مولتی لایر بهتر از عدسی معمولی هست.
برای چندمین بار در مورد خاصیت فرکانسی خازنها عرض میکنم خازنهای عدسی یا مولتی لایر که بر پایه دی الکتریک سرامیکی هستن دارای ESR , ESL بسیار کمتری هستن و لذا میتونن تا چندین مگاهرتز و حتی بیش از 1 گیگاهرتز برای نوع عدسی مرغوب جواب خوبی بدن. اما خازنهای پلیستر و ام کا تی بدلیل استفاده از دی الکتریک فیلم که البته ثبات بالا و خطا و نشتی کمی رو بهمراه داره در عوض روی فرکانسهایی بالاتر از 100 کیلوهرتز به خوبی جواب نمیدن که مشخصا با رنج فرکانس کاری این مدار فاصله زیادی داره.
مطلبی که عرض شد قطعی هست و لذا دوستانی که از خازن ام کا تی یا پلیستر در هر کجای مدار استفاده کردن باید حتما در اولین فرصت اقدام به تعویض کنن! وگرنه مدارشون ملاک خوبی برای بررسی عملکرد این طرح نیست.

شنبه 5 فروردین1396 - 3:11pm
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 6500 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 230 , 231 , 232 , 233 , 234 , 235 , 236 ... 650  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: Ali bahman و 34 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure