انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : جمعه 10 فروردین1403 - 10:44am

پاسخ به موضوع  [ 6500 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 605 , 606 , 607 , 608 , 609 , 610 , 611 ... 650  بعدی
 ردیاب یونی ساخت دوستان سایت همسایه (فرانکو) 
نویسنده پیغام
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای

محل اقامت: آشیانه عقاب
مهندس ممنون و امیدوارم روزگار خوشی رو سپری کنی. لحظه هات پربرکت
ندونستم کجا مطرح کنم .

یکشنبه 29 خرداد1401 - 4:13pm
مدیر کل
مدیر کل

خواهش میکنم. ممنون. و همچنین. @};-

یکشنبه 29 خرداد1401 - 5:52pm
کاربر فعال
کاربر فعال
آواتار کاربر

درود مهندس حمید
داخل باغچه حیاطمون یه نقطه مشخصی هست که فرانکو بیست مگا هرتز( اخرین ورژنش) اون نقطه رو با سه چراغ میگیره ولی مدار هشت مگا هرتز اصلا واکنشی بهش نشون نمیده .سوالم این هست که ایا در اون نقطه بنده میدان بسیار ضعیفی دارم که کریستال هشت مگاهرتز نمیتونه سنسش کنه و یا اینکه میدان اون قسمت میدان قوی هست که تعریف شده مدار فرانکو با کریستال هشت اون قسمت رو حذف میکنه و به اثر میدان فلزی هیچ ربطی نمیده.
ممنون از پاسخ شما

برای کسی که می فهمد هیچ توضیحی لازم نیست
و برای کسی که نمی فهمد هر توضیحی اضافه است
آنان که می فهمند عذاب می کشند!و آنان که نمی فهمند عذاب میدهند!
مهم نیست که چه مدرکی دارید! مهم این است که چه درکی دارید.

شنبه 18 تیر1401 - 6:44pm
کاربر فعال
کاربر فعال
آواتار کاربر

kabahat نوشته است:
درود مهندس حمید
داخل باغچه حیاطمون یه نقطه مشخصی هست که فرانکو بیست مگا هرتز( اخرین ورژنش) اون نقطه رو با سه چراغ میگیره ولی مدار هشت مگا هرتز اصلا واکنشی بهش نشون نمیده .سوالم این هست که ایا در اون نقطه بنده میدان بسیار ضعیفی دارم که کریستال هشت مگاهرتز نمیتونه سنسش کنه و یا اینکه قضیه یک چیز دیگست.
ممنون از پاسخ شما

موقع ارسال پیام بالایی جملات پس و پیش شدن برا همین اصلاحش کردم . @};-

شنبه 18 تیر1401 - 10:30pm
مدیر کل
مدیر کل

خسته نباشین.
ابتدا عرض کنم همونطور که بارها در خصوص یون یابها توضیح دادم ما با چیزی بعنوان میدان مواجه نیستیم! منشا سنس تولید یک سیگنال الکترومغناطیس هست که بواسطه تخلیه یون فلز در زمین ایجاد میشه و بصورت رادیویی توسط این مدارات قابل آشکارسازی هست. متاسفانه این اشتباه بزرگ تا حد زیادی بین اهالی کاوش رواج پیدا کرده و خودش منجر به بسیاری از اشتباهات دیگه میشه که حتی روی اپراتوری هم تاثیر منفی میذاره.
اینکه دو مدل مدار ساختین که یکیش برای نقطه ای خاص واکنش قوی داره و دیگری نداره میتونه دلایل مختلفی داشته باشه. البته من جز طرح اصلی 8 مگاهرتز مدل دیگری رو توصیه نکردم. اگر طراح و سایر دوستانی که دست اندر کار این پروژه هستن بالاخره از قید و بند تغییرات شانسی (!) رهایی پیدا کنن و علاوه بر درک ماهیت چیزی که مدار سنس میکنه کمی هم بیشتر روی علم الکترونیک و محاسبات مختلف از حیث طیف فرکانس و رزونانس و امپدانس مطالعه داشته باشن به همین نتیجه میرسن. لذا ممکن هست مدار 8 مگاهرتز شما مشکلی داشته باشه و اصلا درست سنس نکنه یا اینکه مدار 20 مگاهرتز شما نویز پذیری بیشتری داشته باشه و چیز بیهوده ای رو سنس کرده باشه. وگرنه ما در ماهیت یون یابی پارامتری نداریم که به فرکانس اسیلاتور داخلی بستگی داشته باشه. قبلا هم عرض کردم اگر به مسائل فوق الذکر توجه کافی بشه حتی بدون اسیلاتور هم میشه یون یاب خوبی ساخت.
بنظر من بد نیست شما منشا سنس رو ارزیابی کنین که هدف درست بوده یا خیر. هر چند یون یاب ها در محیط شهری و بخصوص منزل تحت تاثیر انواع نویز قرار میگیرن و احتمال اینکه سنس مربوط به یون فلز قدیمی بوده باشه کم هست.

یکشنبه 18 تیر1401 - 12:23am
کاربر فعال
کاربر فعال
آواتار کاربر

حمید نوشته است:
خسته نباشین.
ابتدا عرض کنم همونطور که بارها در خصوص یون یابها توضیح دادم ما با چیزی بعنوان میدان مواجه نیستیم! منشا سنس تولید یک سیگنال الکترومغناطیس هست که بواسطه تخلیه یون فلز در زمین ایجاد میشه و بصورت رادیویی توسط این مدارات قابل آشکارسازی هست. متاسفانه این اشتباه بزرگ تا حد زیادی بین اهالی کاوش رواج پیدا کرده و خودش منجر به بسیاری از اشتباهات دیگه میشه که حتی روی اپراتوری هم تاثیر منفی میذاره.
اینکه دو مدل مدار ساختین که یکیش برای نقطه ای خاص واکنش قوی داره و دیگری نداره میتونه دلایل مختلفی داشته باشه. البته من جز طرح اصلی 8 مگاهرتز مدل دیگری رو توصیه نکردم. اگر طراح و سایر دوستانی که دست اندر کار این پروژه هستن بالاخره از قید و بند تغییرات شانسی (!) رهایی پیدا کنن و علاوه بر درک ماهیت چیزی که مدار سنس میکنه کمی هم بیشتر روی علم الکترونیک و محاسبات مختلف از حیث طیف فرکانس و رزونانس و امپدانس مطالعه داشته باشن به همین نتیجه میرسن. لذا ممکن هست مدار 8 مگاهرتز شما مشکلی داشته باشه و اصلا درست سنس نکنه یا اینکه مدار 20 مگاهرتز شما نویز پذیری بیشتری داشته باشه و چیز بیهوده ای رو سنس کرده باشه. وگرنه ما در ماهیت یون یابی پارامتری نداریم که به فرکانس اسیلاتور داخلی بستگی داشته باشه. قبلا هم عرض کردم اگر به مسائل فوق الذکر توجه کافی بشه حتی بدون اسیلاتور هم میشه یون یاب خوبی ساخت.
بنظر من بد نیست شما منشا سنس رو ارزیابی کنین که هدف درست بوده یا خیر. هر چند یون یاب ها در محیط شهری و بخصوص منزل تحت تاثیر انواع نویز قرار میگیرن و احتمال اینکه سنس مربوط به یون فلز قدیمی بوده باشه کم هست.

ممنون مهندس حیمد عزیز
منظورم از آخرین ورژن همون تغییراتی هست که جناب خود فرانکو در قسمت دیسپلی و سنسور انجام دادند و داخل سایت خارجی گذاشتند.(20 مگا هرتز). @};-

یکشنبه 19 تیر1401 - 11:02am
کاربر فعال
کاربر فعال

درود مهندس حمید بزرگوار
ایا امکانش هست فرانکو رو طوری کالیبره کرد که فقط فلزات با ارزش رو بزنه؟؟
دوم اینکه طرح پیام رو مونتاژ کردم تا کلکتور ترانزیستور۵ ولتاژ هست و از اون به بعد خیر و کریستال هم در مدار تاثیری ایجاد نمیکن کدوم محدوده باید دنبال ایراد باشم ممنون از شما

جمعه 24 تیر1401 - 7:38pm
مدیر کل
مدیر کل

خواهش میکنم.
نه فرانکو و نه اصولا هیچ یون یابی رو نمیتونین در حالت کلی طوری تنظیم کنین که فقط فلز خاصی رو بزنه! چون اصولا یون یاب با خود فلز کاری نداره و سیگنالی که در اثر تخلیه یونی ایجاد میشه بیش از هر چیز به شرایط زمینی بستگی داره که بار الکتریکی یون در اون تخلیه میشه. ضمن اینکه همونطور که قبلا توضیح دادم اصولا ما یون تک عنصر فلزی نمیتونیم داشته باشیم! چون مثل این هست که شما باطری داشته باشین که فقط قطب مثبت یا فقط قطب منفی داشته باشه یا آهنربایی که فقط قطب شمال یا فقط قطب جنوب داشته باشه! لذا وقتی فلز ترکیبی که باید حتما حداقل دو عنصر فلزی درش باشه تحت تاثیر شرایط محیطی تبدیل به نوعی باطری ضعیف میشه و یون تولید میکنه ؛ حداقل یون دو فلز متفاوت بصورت مثبت و منفی وجود داره که هر دو در زمین تخلیه میشن. بسته به ترکیبات آلیاژی ممکنه بیش از دو نوع یون فلزی برای هر هدف وجود داشته باشه. همین مساله هم عملا امکان تفکیک رو منتفی میکنه. حالا برخی دوستان در تستهای موردی کارهایی انجام میدن که بنظر میاد یون یاب مثلا فقط یک هدف خاص رو سنس میکنه! اما چنین تنظیمی بهیچ وجه در مکان دیگه و با فلزی که فقط اندکی ترکیبات یا عیار متفاوت داره جواب نمیده.
اگر تا کلکتور ترانزیستور 5 ولتاژ دارین تنها چیزی که میتونه ولتاژ رو قطع بکنه مقاومتهای 15 و 16 و خازنهای 17 و 18 هستن. اتصالات اون قسمت رو هم باید بررسی کنین. ابتدا باید این ایراد رو برطرف کنین بعد ببینین کریستال اثری روی ولتاژ داره یا نه. در اون صورت عدم تاثیر کریستال میتونه بدلیل خرابی بخش اسیلاتور باشه که شامل ترانزیستور 1 و خود کریستال و قطعات متصل بهشون هست.

جمعه 24 تیر1401 - 9:29pm
کاربر فعال
کاربر فعال

سپاسگزارم ازشما بابت توضیحات کاملتون مهندس حمید بزگوار

جمعه 24 تیر1401 - 10:50pm
کاربر فعال
کاربر فعال

مهندس درود مجدد
هرچقدر تلاش کردم نتونستم ایراد رو بر طرف کنم همه چیز ظاهرا اوکی هست .یک چیزی که مفهوم نیست اینکه چرا تا کلکتور ترانزیستور۵ ولتاژ دارم ولی در بیس و امیتر خیر
خازنها ومقاومتهایی که فرمودی در صورتی که در امیتر ولتاژ داشته باشم یا خیر عذ ر خواهم

شنبه 25 تیر1401 - 7:22pm
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 6500 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 605 , 606 , 607 , 608 , 609 , 610 , 611 ... 650  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر عضو شده ای موجود نیست. و 45 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure