انجمن تخصصی فلزیاب و ردیاب
تاریخ : دوشنبه 31 اردیبهشت1403 - 10:14am

پاسخ به موضوع  [ 6501 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 637 , 638 , 639 , 640 , 641 , 642 , 643 ... 651  بعدی
 ردیاب یونی ساخت دوستان سایت همسایه (فرانکو) 
نویسنده پیغام
مدیر کل
مدیر کل

اگر بتونین از سیگنال قبل از بخش دیودها نتیجه خوب بگیرین دیگه نیازی به اسیلاتور هم وجود نداره.

پنج شنبه 21 تیر1402 - 1:21am
آنلاین
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

آقا من آخرش گیج شدم تو ساخت این ردیاب فرانکو چون قراره بسازمش و هنوز متوجه نشدم اگه میشه فایل فینال فینال و خلاصه جزئیات دقیق ساخت تو یه فایل زیپ به ابتدای صفحه اول موضوع اضافه کنید با تشکر فراوان @};- ^:)^ ^:)^

پنج شنبه 22 تیر1402 - 9:12am
کاربر فعال
کاربر فعال
آواتار کاربر

محل اقامت: سانفرانسیسکو
حمید نوشته است:
اگر بتونین از سیگنال قبل از بخش دیودها نتیجه خوب بگیرین دیگه نیازی به اسیلاتور هم وجود نداره.

تشکر ، مهندس الان سیگنال جرقه رو میشنوم اما سوالم اینه مقدار خازن ابتدایی ۵۶۰ پیکو بعد سلف در مدار را برای تقویت بیشتر تا چه حد مجاز هستیم افزایش بدیم؟

چیزی که دیدم اگه بعد سلف ۱۰۰ نانو بزاریم دیگه نویز برقی کمتر وارد مدار میشه اما واکنش جرقه ای هست و بیس تزانزیستور حساسیتش کمتر میشه حالا اینکه ۱ یا ۱۰ نانو باشه نطر شما ؟

درود

پنج شنبه 22 تیر1402 - 7:14pm
مدیر کل
مدیر کل

در تئوری میشه هر مقدار خازن بالایی هم گذاشت! ولی باید به دو نکته توجه کرد. اول اینکه مقدار خازن زیاد میتونه نویزهای فرکانس پایین که ربطی به کار این مدار نداره رو بیشتر وارد مدار بکنه. نکته دوم و مهم تر اینکه در عمل هر خازنی بدلیل داشتن ESL داخلی تا حد فرکانس مشخصی جوابگو هست و بالاتر از اون رو بخوبی عبور نمیده. لذا بفرض اینکه از خازن فرکانسی مثل سرامیک یا مولتی لایر استفاده بشه باز هم حداکثر مقدار خازنی که بتونه فرکانسی در رنج 100 مگاهرتز رو عبور بده 10 نانو فاراد هست.

پنج شنبه 22 تیر1402 - 8:13pm
کاربر فعال
کاربر فعال
آواتار کاربر

حمید نوشته است:
در تئوری میشه هر مقدار خازن بالایی هم گذاشت! ولی باید به دو نکته توجه کرد. اول اینکه مقدار خازن زیاد میتونه نویزهای فرکانس پایین که ربطی به کار این مدار نداره رو بیشتر وارد مدار بکنه. نکته دوم و مهم تر اینکه در عمل هر خازنی بدلیل داشتن ESL داخلی تا حد فرکانس مشخصی جوابگو هست و بالاتر از اون رو بخوبی عبور نمیده. لذا بفرض اینکه از خازن فرکانسی مثل سرامیک یا مولتی لایر استفاده بشه باز هم حداکثر مقدار خازنی که بتونه فرکانسی در رنج 100 مگاهرتز رو عبور بده 10 نانو فاراد هست.

بله تست کردم با ۱۰۰ نانو برق فشار قوی رو از ۷۰ متری میگرفت

جرقه موتور شیکلت و ماشین را تا ۲۰ متر

پس با حساب این ظاهرا میشه زیر ۱۰ نانو نتیجه گرفت

درود

پنج شنبه 22 تیر1402 - 9:03pm
کاربر فعال
کاربر فعال
آواتار کاربر

mnbvcxzaqwsx نوشته است:
آقا من آخرش گیج شدم تو ساخت این ردیاب فرانکو چون قراره بسازمش و هنوز متوجه نشدم اگه میشه فایل فینال فینال و خلاصه جزئیات دقیق ساخت تو یه فایل زیپ به ابتدای صفحه اول موضوع اضافه کنید با تشکر فراوان @};- ^:)^ ^:)^

سلام فیبز سه چراغ صفحه اول تایید شده هست و خیلیا جواب گرفتن ازش ، بقیه طرحهایی که مطرح میشه بیشتر برای تست و آزمون خطا هست

درود

جمعه 22 تیر1402 - 2:28am
کاربر فعال
کاربر فعال
آواتار کاربر

حمید نوشته است:

درود بر شما مهندس حمید ، مرسی از لطفتون

دست گلتون درد نکنه ، چیزی که راجب خازنها گفتید واقعا کمک کننده بود ، اما همچنان سوالاتی پیش میاد که اگه زحمتتان نیست پاسخ مختصری به این 5 تا بدهید @};-

1_در مورد بخش اول فرض به اینه خارن زیر ۱۰ نانو حداکثر خازن هست ، حالا فرض به گیرندگی باشه ۵۶۰ هم سیگنال ۱۰۰ مگ را به مقدار کافی به بخش دوم میده درسته؟ چون گفتم اگه اندکی بهبود با خازن ۱ نانو بشه که بهتره ایا این دیدگاهم درسته؟

2_ در بخش دوم و سوم ورودی خازن ۲۲ نانو هست که قانونا نمیتونه ۱۰۰ مگا رو عبور بده و فقط هارمونیکها عبور میکنن ، بخاطر اینه که عملکرد رادیویی ضعیف تر و یونی قویتره ، حالا بنظر شما افزایش یا کاهش این دو خازن تاثییری در بهبود اساسی گیرندگی داره؟ اگه اره افزایش خازن یا کاهش؟

3_ در بخش تقویت طبقه دوم و سوم خازن ۵۶۰ موازی هست که با مقاومت ۱ کیلو مچ شده که محدوده ۱ تا ۱۰ مگ رو بخوبی عبور میدن این نوع طراحی چگونه کار میکنه ؟ یعنی با افزایش خازن ۵۶۰ ضری تقویت بیشتر میشه ؟ یا بدلیل فیلتر اینشکلیه که مثلا با افزایش فرکانسهای مثلا پایین بهتر عبور کنن یا برعکس؟

4_ خب به هر حال ، هارمونیکای موج تخلیه یون در مگاهرتز قویتره پس اگه مدار بتونه فرکانسهای بالا رو بهتر عبور بده پس عملکرد بهبود پیدا میکنه ، حالا ۱۰۰ مگ گرفته میشه که هارمونیکا از طبقه ۲ و ۳ مدار ۱۰ مگ تا ۱ مگ ممکنه عبور کنن و دریافت بشن ، اما سوال اینه اگه ما بصورت صوتی بخوایم صدای تخلیه یون رو بشنویم ایا اهمیتی داره که هارمونیک ها در محدوده صوتی باشن یا نه ؟ چون مثلا قسمت صوتی اگه قبل دیودها باشه ممکنه با خازن ورودی امپلی ۱۰۰ نانو تا چند میکرو بخواییم ورودی صوتی رو راه بندازیم

5_ منظوز از هارمونیک ۱۰۰ مگاهرتز چیه چیزی که گفته میشه هارمونیکها فرکانس بالاتر از فرکانس اصلی هستن؟! ایا این هارمونیکها ارتباطی با خود ۱۰۰ مگ ندارن

درود

جمعه 23 تیر1402 - 8:32am
مدیر کل
مدیر کل

خواهش میکنم.
1- بله خازن 560 پیکو در طرح اصلی مناسب هست و برای عبور رنج فرکانسی مورد نظر کفایت میکنه. خازن بالاتر ممکنه کمی این رنج فرکانس رو بیشتر عبور بده ولی بهمون نسبت ممکنه نویز فرکانس پایین هم بیشتر وارد بشه.
2- در بخشهای بعدی عملا سر و کار با فرکانسی در رنج 1 تا 10 مگاهرتز هست و هر خازنی بالای 10 نانو خوب جواب میده. مقدار خازن در این بخشها تاثیر خیلی کمتری داره.
3- ترکیب خازن و مقاومت موازی در امیتر ترانزیستورهای 3 و 4 بصورت یک فیلتر بالاگذر عمل میکنه و کمک میکنه سیگنالی که حالت سوزنی یا جرقه ای داره بهتر تقویت بشه. طبیعتا افزایش خازن در این بخشها بمعنی پایین آوردن فرکانس قطع فیلتر بالاگذر هست و علاوه بر تقویت بیشتر در رنج فرکانسی مورد نظر ؛ فرکانسهای پایین تر هم بیشتر تقویت میشن.
4- درسته که مدار رنج 100 مگاهرتز رو دریافت و هارمونیک 1 تا 10 مگاهرتز رو تقویت میکنه ولی باید توجه کنین در هر صورت هدف دریافت سیگنال سوزنی هست که در نهایت حتی وقتی با یک گیرنده صوتی به اون گوش میکنین صدای خش خش یا تق تق حاصل از جرقه رو میتونین بشنوین. طبیعتا در بخش نهایی اگر بصورت صوتی مد نظر باشه باید این محدوده فرکانسی رو در نظر بگیرین و مثلا از خازنهای با ظرفیت بالاتر برای عبوردهی سیگنال استفاده کنین.
5- در یون یابی ابتدا باید ذهن خودتون رو از فرکانس به مفهوم یک موج سینوسی خالی کنین! جرقه یا سیگنال سوزنی مسائل متفاوتی داره که با یک موج سینوسی خیلی فرق میکنه. درسته تحلیل فرکانسی یا مثلا محاسبه فیلتر بر اساس موج سینوسی انجام میشه ولی در سیگنال جرقه ای بدلیل تغییرات شدید شیب موج عملا مثل این هست که ما با فرکانسهای مختلف مواجه هستیم. به این صورت که قله سیگنال سوزنی که تیز هست و شیب زیادی داره معادل فرکانس بالا در موج سینوسی محسوب میشه و قسمتهای پایین سیگنال سوزنی که بتدریج شیب ملایم پیدا میکنه و میرا میشه مشابه موج سینوسی با فرکانس پایین تر هست. یعنی ما بطور واقعی موج سینوسی نداریم ولی از نظر مشابهت شیب و سرعت تغییرات موج میتونیم اینطور سیگنال سوزنی رو با فرکانس موج سینوسی مقایسه کنیم.

جمعه 23 تیر1402 - 1:47pm
کاربر فعال
کاربر فعال
آواتار کاربر

حمید نوشته است:
خواهش میکنم.
1- بله خازن 560 پیکو در طرح اصلی مناسب هست و برای عبور رنج فرکانسی مورد نظر کفایت میکنه. خازن بالاتر ممکنه کمی این رنج فرکانس رو بیشتر عبور بده ولی بهمون نسبت ممکنه نویز فرکانس پایین هم بیشتر وارد بشه.
2- در بخشهای بعدی عملا سر و کار با فرکانسی در رنج 1 تا 10 مگاهرتز هست و هر خازنی بالای 10 نانو خوب جواب میده. مقدار خازن در این بخشها تاثیر خیلی کمتری داره.
3- ترکیب خازن و مقاومت موازی در امیتر ترانزیستورهای 3 و 4 بصورت یک فیلتر بالاگذر عمل میکنه و کمک میکنه سیگنالی که حالت سوزنی یا جرقه ای داره بهتر تقویت بشه. طبیعتا افزایش خازن در این بخشها بمعنی پایین آوردن فرکانس قطع فیلتر بالاگذر هست و علاوه بر تقویت بیشتر در رنج فرکانسی مورد نظر ؛ فرکانسهای پایین تر هم بیشتر تقویت میشن.
4- درسته که مدار رنج 100 مگاهرتز رو دریافت و هارمونیک 1 تا 10 مگاهرتز رو تقویت میکنه ولی باید توجه کنین در هر صورت هدف دریافت سیگنال سوزنی هست که در نهایت حتی وقتی با یک گیرنده صوتی به اون گوش میکنین صدای خش خش یا تق تق حاصل از جرقه رو میتونین بشنوین. طبیعتا در بخش نهایی اگر بصورت صوتی مد نظر باشه باید این محدوده فرکانسی رو در نظر بگیرین و مثلا از خازنهای با ظرفیت بالاتر برای عبوردهی سیگنال استفاده کنین.
5- در یون یابی ابتدا باید ذهن خودتون رو از فرکانس به مفهوم یک موج سینوسی خالی کنین! جرقه یا سیگنال سوزنی مسائل متفاوتی داره که با یک موج سینوسی خیلی فرق میکنه. درسته تحلیل فرکانسی یا مثلا محاسبه فیلتر بر اساس موج سینوسی انجام میشه ولی در سیگنال جرقه ای بدلیل تغییرات شدید شیب موج عملا مثل این هست که ما با فرکانسهای مختلف مواجه هستیم. به این صورت که قله سیگنال سوزنی که تیز هست و شیب زیادی داره معادل فرکانس بالا در موج سینوسی محسوب میشه و قسمتهای پایین سیگنال سوزنی که بتدریج شیب ملایم پیدا میکنه و میرا میشه مشابه موج سینوسی با فرکانس پایین تر هست. یعنی ما بطور واقعی موج سینوسی نداریم ولی از نظر مشابهت شیب و سرعت تغییرات موج میتونیم اینطور سیگنال سوزنی رو با فرکانس موج سینوسی مقایسه کنیم.

متشکر ، مهندس ، بعد من الان تست کردم یه لوله اب که چند ساله زیر زمین رد شده از ۱ متری تست کردم حالت سیگنال ضربانی و در نهایت رو نزدیک لوله مثل نویزی شدید میشنوم _ جالبیش این بود اول گفتم شاید امواج محیطه اما بعد تست دیدم اون قسمت از لوله که دقیقا رو سطح زمینه و زیر زمین نیست اصن چنین واکنشی نداره ، با حساب اینکه من با نزدیک کردن انتن در حد ۴۰ سانتی زمین و حزکت به سمت لوله اهنی واکنش دارم که اهنی هست و چند سالم قدمت نداره ایا احتمالش هست رو اهداف واقعی و غیراهنی چندین ساله دیگه واکنش بهتری و شعاع بیشتری از خود نشون بده ؟

درود

جمعه 23 تیر1402 - 3:39pm
آنلاین
کاربر حرفه ای
کاربر حرفه ای
آواتار کاربر

طلا نوشته است:
mnbvcxzaqwsx نوشته است:

سلام فیبز سه چراغ صفحه اول تایید شده هست و خیلیا جواب گرفتن ازش ، بقیه طرحهایی که مطرح میشه بیشتر برای تست و آزمون خطا هست

@};- ^:)^

جمعه 23 تیر1402 - 7:48pm
نمایش پست ها از آخر به اول:  مرتب سازی بر اساس  
پاسخ به موضوع   [ 6501 پست ]  برو به صفحه قبلی  1 ... 637 , 638 , 639 , 640 , 641 , 642 , 643 ... 651  بعدی

چه کسی آنلاین است؟

کاربران حاضر در این انجمن: کاربر عضو شده ای موجود نیست. و 39 مهمان

در این انجمن نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
در این انجمن نمی توانید به موضوعات پاسخ دهید
در این انجمن نمی توانید پست خود را ویرایش کنید
در این انجمن نمی توانید پست های خود را حذف کنید
در این انجمن نمی توانید پیوست ارسال کنید

انجمن و سایت تخصصی فلزیاب و ردیاب با حضور اساتید مجرب - طراحی و ساخت و خرید و فروش مدارات الکترونیک و کیت و نقشه مدار دستگاههای پر قدرت فلز یاب و رد یاب با قیمت مناسب - دستگاه گنج یاب و دفینه یاب و گنجیاب جهت جستجوی طلا - بهترین و قویترین طلایاب و سیستم تصویری و فلزیاب پالسی و توباکس - آموزش اپراتوری ردیاب - best site / forum for metal detector (PI, VLF, Two Box, ...) , lrl , felezyab , felez yab systems to find treasure